Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη] SAMSUNG LC27JG50QQUXEN 27'' CURVED LED QHD - 144Hz - 255€ (e-shop.gr) [ ΤΕΛΟΣ ]


vagdesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την βρήκα σήμερα στα Crazy Sundays και είπα να σας τη δείξω.

PER.156196.jpg

Την οθόνη την έχω εδώ και 7 μήνες, αγορασμένη τότε από το Πλαίσιο στα 239€ σε υπερπροσφορά.

Πολύ καλή είτε για εργασία (design, photography, coding, video editing) είτε για Gaming.

Θα τη βρείτε εδώ https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-lc27jg50qquxen-27-curved-led-p-PER.156196

 

Υ.Γ. Για καλύτερη απόδοση εικόνας, χρησιμοποιήστε Display port καλώδιο αντί για το HDMI. Έχει καλύτερο bandwidth και αν η κάρτα σας μπορεί να αποδόσει 144Hz σε 2560x1440p ανάλυση, είναι προτιμότερο από το HDMI.

Επεξ/σία από vagdesign
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο @vagdesign πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και ιδανική ανάλυση τα 1440p σε αυτό το μέγεθος panel.

Aν είχε και βάση με ρύθμιση ύψους θα ήταν τέλεια αλλά σε αυτά τα χρήματα παραλογίζομαι! :P 

Στα 239€ που την πήρες τότε από Πλαίσιο ήταν πράγματι υπερπροσφορά, απορώ πως μου ξέφυγε! :D 

Να συμπληρώσω απλά για την ιστορία η επόμενη τιμή Ελλάδα 30€ πάνω, από 285€:

https://www.skroutz.gr/s/16600512/Samsung-CJG50.html

https://www.bestprice.gr/item/2155479005/samsung-cjg50.htm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις οθόνες μου τις έχω σε τέτοιες βάσεις πάνω. Τις χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια και είναι αξεπέραστες.

https://www.ergotron.com/en-us/products/product-details/45-174#/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagdesign είπε

Τις οθόνες μου τις έχω σε τέτοιες βάσεις πάνω. Τις χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια και είναι αξεπέραστες.

https://www.ergotron.com/en-us/products/product-details/45-174#/

Πολυ καλη λυση για να μην χανεται ο χωρος του γραφειου γυρω και κατω απο την οθονη!

Υπαρχει καποια παρομοια καλη προταση σε οικονομικη τιμη?
Γιατι χρειαζομαι 4 βασεις (για 3 γραφεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν για την Asus απο αυτό το threat. Μετά βγήκε μπροστά μου και μια IPS της AOC και τώρα αυτή. Ενα πράγμα με κρατάει που δεν έχει FreeSync,

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το μοντελο της samy , που εχει freesyns AN καποιος το ψαχνει. Απορω γτ δεν εβαλαν και εδω , απ οτι εχω δει δεν κοστιζει τπτ..

Eιχε πριν καιρο προσφορα την 32αρα το e-shop αλλα με αυτα που διαβασα εδω μεσα για zero pixel με τρομαξαν και ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ που δεν την πηρα. 4 samsung εχω παρει απο το e-shop και με καμια δεν ειχα θεμα.

Πηγα και την πηρα απο το πλαισιο , που εχει 0pixel εγγυηση. Και μετα πηρα και το αδερφακι της , την 27αρα 1080p FREESYNC που εμφανισιακα ειναι πανομοιοτυπες και εφτιαξα ενα ultra wide Ultra curved setup.

''You don't need anything. But you want. Besides, Freesync doesn't cost anything extra (Edit: Speaking of production costs, at least).''

Ομως ειναι τραγικο που η οθονη με τα 300 δεν εχει freesync ενω η 1080ρ εχει!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nek4d είπε

Πολυ καλη λυση για να μην χανεται ο χωρος του γραφειου γυρω και κατω απο την οθονη!

Υπαρχει καποια παρομοια καλη προταση σε οικονομικη τιμη?
Γιατι χρειαζομαι 4 βασεις (για 3 γραφεια).

Ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.skroutz.gr/c/307/baseis-pc-perifereiakwn/m/933/Ergotron.html?from=catspan&o=Ergotron

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά να γνωρίζετε όσοι ενδιαφέρεστε ότι δεν έχει ούτε freesync ούτε gsync. Τώρα αν αυτό σας νοιάζει εξαρτάται από εσάς.

Ως και deal breaker η ελλειψη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλοάσχετη ερώτηση μια κ αναφέρατε freesync/gsync  Όσοι έχετε 144hz οθόνη με freesync/gsync, βλέπετε μεγάλη διαφορά όταν τα έχετε ενεργοποιημένα? Input lag καταλαβαίνετε  στην πράξη να βάζουν?

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιους είναι deal breaker η έλλειψη freesync και συμφωνώ απόλυτα όμως η οθόνη στα 255€ προσφέρει 1440p στις 27" με 144hz refresh rate. 

Απ την άλλη είναι ένα μόνιτορ που ταιριάζει και για γενική χρήση αλλά και για προβολή ταινιών λόγω του καλού μαύρου που έχει (sva panel).  

Περισσότερα specs εδώ:

https://www.displayspecifications.com/en/model/6dfb143f

Πέρα από freesync ούτε ηχεία έχει, ούτε ρυθμιζόμενη βάση σε ύψος έχει. 

Στα χρήματα αυτά όμως (255€) κάνεις παραχωρήσεις καθώς στον ανταγωνισμό σε αυτή την κατηγορία τιμής και μέγεθος διαγωνίου υπάρχουν 1080p ανάλυσης που για κάποιους άλλους είναι deal breaker το χαμηλό ppi. Για παράδειγμα 109 ppi density η εν λόγω samsung και 81 ppi density η AOC 27GU2. ;) 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, ο καθένας ζυγίζει τα θέλω του και αποφασίζει τι θα πάρει. 

 

 

 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Ψιλοάσχετη ερώτηση μια κ αναφέρατε freesync/gsync  Όσοι έχετε 144hz οθόνη με freesync/gsync, βλέπετε μεγάλη διαφορά όταν τα έχετε ενεργοποιημένα? Input lag καταλαβαίνετε  στην πράξη να βάζουν?

Εγώ σε Dell s2719dgf input lag δεν έχω δει παραπάνω. Όμως ανάλογα με το παιχνίδι κάνει μεγάλη διαφορά το freesync. Πχ στο kingdom come deliverance χωρίς freesync το κάτω 1/3 της οθόνης είναι πιο αριστερά ή δεξιά από το πάνω μέρος στα 70 fps. Με το freesync δεν φαίνεται πρόβλημα. Και στο division 2 το freesync δεν φαίνεται να προσθέτει input lag.

Ένας φίλος μου που έχει την Samsung και δεν γνωρίζει τι είναι το tearing, δεν μου έχει αναφερει κανένα πρόβλημα με tearing επειδή δεν το ψάχνει. Εγώ μόλις το πρωτοείδα το tearing μετά δεν μπορούσα να το ξεδώ.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείως πληροφοριακά μιας και μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον, η συγκεκριμένη οθόνη του τόπικ ΔΕΝ έχει ηχεία πάνω της οπότε χρειάζεται εξωτερικά! (Eίναι αστείο να πάρεις gaming οθόνη και να περιμένεις ν' ακούσεις από τα "ψευτο" δικά τους που έχουν καμιά φορά, αλλά μερικοί δεν έχουν χώρο στο γραφείο ή τέλος πάντων δεν θέλουν να πάρουν έξτρα ηχεία. Σ ' αυτούς αναφέρομαι 😛 )

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα πάρει από Πλαίσιο στα 269 πριν περίπου μήνα. Είναι πολύ καλή.

Σε wot με 570 4GbB και i3 6100 δεν έχω δει ούτε tearing ούτε lag επειδή δεν έχει free sync. Τα fps ανεβοκατεβαίνουν απο 80 μέχρι 120. Αναφέρομαι για 1080p. Σε 2κ πιάνω γύρω στα 60fps oriaka ,λόγω κάρτας αλλά είμαι μια χαρά. Αλλά από tearing κλπ δεν μπορώ να σας πω καθότι δεν την δουλεύω σε 2κ.

Χρώματα απίστευτα. Bleeding αμελητέο και διορθώνεται περαιτέρω με τη ρύθμιση black level.

Δεν θα κάτσω πάλι να εξηγώ την ανωτερότητα ενός VA από το χιλιοαγαπημενο IPs panel στον τομέα των χρωμάτων. Γωνίες θέασης πολυ καλες αλλά δεν με αφορούν. Δεν την πήρα για ταινίες τις οποίες θα βλέπω απο το πλάι της. Είναι curved οπότε το να κάθεσαι σε γωνία δεν ενδείκνυται.

Response time: Στα 4ms δεν βλέπω ghosting  Αλλά εγώ είμαι κοινός θνητός. Κάποιοι "γνώστες" παρατηρούν ghosting και στα -10ms. Δεν είναι για αυτούς. Σε λίγο η Aoc και η Asus θα βγάλουν νέο panel για βιονικα μάτια.

Η έλλειψη ηχείων σαφώς και είναι αδιάφορη. Όποιος δεν έχει χώρο στο γραφείο προφανώς δεν ψάχνει 144hz.

Η έλλειψη ρύθμισης ύψους κ γωνίας είναι όντως μείον. Αλλά λύνεται με βάση ή βραχίονα. Εγώ την έχω προς το παρόν στην δικιά της βάση.

Μηδέν pixel.  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...