Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανα;


IamRitsaTh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ειμαι 19 σπουδάζω πρώτο έτος σε μια σχολή που δεν μου πολυενδιαφερει και δεν βλέπω επαγγελματικές προοπτικές. Σκέφτομαι να τελειώσω το έτος το καλοκαίρι Και να ξεκινήσω να διαβάζω για πανελλαδικές και να δωσω το 2021. Αξίζει να μπω σε μια σχολή στα 21 μου χρόνια με πανελλαδικές; είναι εφικτό μετά από 1 χρόνο να προσπαθήσω ξανά για πανελλαδικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως όχι.

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για πανεπιστήμια εντός Ε.Ε με δωρεάν δίδακτρα. Σε κάποιες χώρες δίνουν και επίδομα κοντά στα 700€/μήνα με τη προϋπόθεση να έχεις κάποια δουλειά μερικής απασχόλησης. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα πτυχίο αγγλικών και ένα αξιόλογο απολυτήριο. Στα 3,5 χρόνια θα έχεις το πτυχίο σου.

Γενικά, ακολούθησε το ένστικτό σου. Να ακούς ιδέες και προτάσεις από τους γύρω σου αλλά στο τέλος να παίρνεις εσυ την τελική απόφαση. Μόνο τότε θα έχεις κάνει τη πιο σωστή επιλογή.

Επεξ/σία από andreas.v
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IamRitsaTh είπε

Γεια σας, ειμαι 19 σπουδάζω πρώτο έτος σε μια σχολή που δεν μου πολυενδιαφερει και δεν βλέπω επαγγελματικές προοπτικές. Σκέφτομαι να τελειώσω το έτος το καλοκαίρι Και να ξεκινήσω να διαβάζω για πανελλαδικές και να δωσω το 2021. Αξίζει να μπω σε μια σχολή στα 21 μου χρόνια με πανελλαδικές; είναι εφικτό μετά από 1 χρόνο να προσπαθήσω ξανά για πανελλαδικές;

Θα ήθελες να μας πεις που είσαι τώρα και που ιδανικά θα ήθελες να ήσουν.Για να λες 19 και πρώτο έτος σημαίνει ότι εκεί που είσαι τωρα, είσαι από επιλογή και όχι κατ ανάγκη οπότε κάτι θετικό θα υπάρχει.Αν θες πες μας τα τμήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgnwstosY είπε

Θα ήθελες να μας πεις που είσαι τώρα και που ιδανικά θα ήθελες να ήσουν.Για να λες 19 και πρώτο έτος σημαίνει ότι εκεί που είσαι τωρα, είσαι από επιλογή και όχι κατ ανάγκη οπότε κάτι θετικό θα υπάρχει.Αν θες πες μας τα τμήματα.

Σπουδάζω Διατροφή και Διαιτολογία, ήθελα χημικό, οι γονείς μου μου έλεγαν να ξαναδώσω απευθείας, δεν τους άκουγα τον σεπτεμβρη και τώρα έχω αρχισει να το μετανιωνω, μετανιωνω που δεν τους ακουσα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα γνωστο που το εκανε και πετυχε πραγματα που κανεις δε περιμενε. Στη δικη του περιπτωση τα πραγματα  ηταν ακομα πιο δυσκολα. Τελιωσε το σχολειο, εδωσε πανελλήνιες δεν τα καταφερε. Πηγε 2 χρονια σε μια σχολη, φανταρος , γυρισε κ επιασε δουλεια. Το πρωτο χρονο ηταν ολα δυσκολα για αυτον στην δουλεια, οποτε το πηρε αποφαση!!! Θα δωσει ξανα πανελληνιες. Εκεινο το 6μηνο που διαβαζε δεν τον ειδα παρα μονο 2-3 φορες. Εγραψε κατι 18αρια ,19αρια και ειχε πολλες επιλογες! Μην δισταζεις , εισαι πολυ μικρη ακομα, αν το θες και εχεις πεισμα θα τα καταφερεις.

Για το χημικο, εχω 2 φιλους που ειναι και παντρεμενοι. Κανεις τους δε μπορει να βρει δουλεια στο αντικειμενο τους. Η κοπελα κανει φροντιστήρια και φιλος μου βολοδερνει μια απο εδω μια απο εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό σου αρέσει εννοείται να ξαναδώσεις, μην το σκέφτεσαι καν.

Και το να μπεις σε μια σχολή στα 21 σου πραγματικά δεν είναι καθόλου πρόβλημα. Υπάρχουν αμέτρητοι υποψήφιοι που μπαίνουν στην τριτοβάθμια σε μεγαλύτερη ηλικία κάθε χρόνο. Απλά φρόντισε και εσύ να το "τρέξεις" λίγο, ώστε να πάρεις το πτυχίο στον προβλεπόμενο χρόνο (4 χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, IamRitsaTh είπε

Σπουδάζω Διατροφή και Διαιτολογία, ήθελα χημικό, οι γονείς μου μου έλεγαν να ξαναδώσω απευθείας, δεν τους άκουγα τον σεπτεμβρη και τώρα έχω αρχισει να το μετανιωνω, μετανιωνω που δεν τους ακουσα. 

Στο Χαροκόπειο είσαι?Όπως και να έχει το τμήμα σου είναι άμεσα συνδεδεμένο με την χημεία και σαν επαγγελματική αποκατάσταση είσαι σε πολύ καλύτερη θέση.

Επεξ/σία από AgnwstosY
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IamRitsaTh  Αν δεν έχεις καλή άκρη για επαγγελματική αποκατάσταση σε φαρμακευτική, ξέχνα τη χημεία. Θα περιμένεις πότε θα βγει προκήρυξη από το ΑΣΕΠ για καθηγητιλίκι. Το αντικείμενό σου είναι άμεσα συνυφασμένο με τη χημεία, με μεγαλύτερες πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης όπως είπε κι ο ΆγνωστοςΥ. Άποψή μου να τελειώσεις με τη σχολή με αξιοπρέπεια και μετά κάνε μεταπτυχιακό ή προπτυχιακό εκεί που νομίζεις ότι θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2020 at 23:54, IamRitsaTh said:

Σπουδάζω Διατροφή και Διαιτολογία, ήθελα χημικό, οι γονείς μου μου έλεγαν να ξαναδώσω απευθείας, δεν τους άκουγα τον σεπτεμβρη και τώρα έχω αρχισει να το μετανιωνω, μετανιωνω που δεν τους ακουσα. 

Εννοείται να ξαναδώσεις για αυτό που θες. Εγώ στην θέση σου θα έκανα αίτημα για 10% και ταυτόχρονα θα διάβαζα για να δώσω για τις επόμενες πανελλαδικές. Δεν θα περίμενα όχι εξάμηνο, ούτε μέρα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2020 στις 3:29 ΜΜ, IamRitsaTh είπε

 δεν βλέπω επαγγελματικές προοπτικές.

Η σχολη σου εχει περισσοτερες προοπτικες απο οτι το χημικο. Απευθυνεσαι σε πολυ κοσμο με προβληματα υγειας , με προβληματα βαρους, με κακες διατροφικες συνηθειες.

Μπορεις να απευθυνθεις στοχευμενα σε ατομα με συγκεκριμενα προβληματα υγειας και να προτεινεις λυσεις ωστε να βελτιωσουν την ποιοτητα ζωης τους.

Ειναι κατεξοχην μια επιστημη την οποια μπορεις να εκμεταλλευτείς για διαφήμιση στα social media. 

Οι παρακατω κυριες ειναι διατροφολογοι, διαιτολογοι και εχουν εσοδα απο πολλες πηγες.

α) απο το γραφειο τους, τη δουλεια τους.

β) απο τα συμβολαια των διαφημιστων/εταιρειων, των προιοντων υγειας και διατροφης που συνεργαζονται.

γ) απο τις ιστοσελιδες τους με τα δικα τους προιοντα, άρθρα, συμβουλες.

δ) απο τις πωλησεις των δικων τους βιβλιων, σεμιναριων,ασκησεων.

ε) απο τα events,workouts που διοργανωνουν η συμμετέχουν.

https://www.instagram.com/thefoodmedic/

https://www.instagram.com/bewellbykelly/

https://www.instagram.com/mynewroots/

https://www.instagram.com/collegenutritionist/

https://www.instagram.com/nutritionstripped/

https://www.instagram.com/theguthealthdoctor/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, έχεις πολύ καλύτερες και πολλές περισσότερες επιλογές μέσα από τη σχολή που είσαι. Αν το αντικείμενο δε σε ενδιαφέρει καθόλου, εννοείται να ξαναδώσεις. Απλά το θέμα της αποκατάστασης πρέπει να είναι κάτι που έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Προσωπικά στα 18 μου μπήκα σε μία σχολή που δε με ενδιέφερε (το κατάλαβα στις αρχές του 2ου εξαμήνου) και στο τέλος της χρονιάς έκανα 10% και πέρασα στη σχολή που ήθελα (είχα τα μόρια οπότε δε σκεφτηκά να ξαναδώσω, και όσο ήμουν στη σχολή τα είχα ψάξει ώστε να μην το μετανιώσω που θα άφηνα τη μία σχολή αλλά και στην επιλογή που θα έκανα μετά). Οπότε σκέψου και το 10% σίγουρα. Και έχω γνωστούς που στο 4ο έτος αποφάσισαν να αλλάξουν σχολή και να ξαναδώσουν πανελλήνιες και τους βλέπω πολύ πιο χαρούμενους από ότι ήταν προηγουμένως.

Ποτέ δεν είναι αργά να αλλάξεις γνώμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φέτος θα δώσω πανελλήνιες κ είμαι 32 .

Πότε δεν είναι αργά αρκεί να έχεις κατασταλάξει τι είναι αυτό που σου αρέσει ποιο πολύ.. 

Στο χαροκοπειο είσαι?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρέσει δώσε ξανά. Τόσα άτομα δίνουν κατατακτήριες ή πανελλήνιες μετά τα 20 . Το να είσαι σε μια σχολή που δεν σου αρέσει είναι χάσιμο χρόνου. Το έχεις καταλάβει και μόνη σου νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μικρή κατάχρηση του τοπικ για να μην ανοίγω καινούριο, επαγγέλματικά δικαιώματα διαιτολόγου-διατροφολόγου και φοίτηση Αθήνα μόνο μέσω Χαροκόπειου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα εχεις περισσότερες επιλογές απο το χημικό, επίσης έχεις και την επιλογή να κανεις μεταπτυχιακό πανω στη χημεια τροφίμων. Αν πάλι θελεις χημεία και δεν σε νοιαζουν και τόσο τα τρόφιμα τότε αξίζει να ξαναδώσεις, στην Ελλάδα όμως θα έχεις απειροελάχιστες πιθανότητες να εργαστεις πάνω στον τομέα σου -ισως σε φροντιστήρια ή ως αντιπροσωπος φαρμακευτικής στα φαρμακεια/ιατρικός επισκέπτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...