Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX 5700 XT 8G Nitro+ 399€ Πλαίσιο


kostas7837aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, YellowBlackGod είπε

Που ειδες φιλε να γραφω για 2080 ti ή εστω για 2080 super? Ειναι η καλυτερη καρτα της αγορας στα επιπεδα της 2070 super το γραφω ξεκαθαρα. Συνεπως ειναι κατωτερη απο 2080 super ή 2080 ti, ξεκαθαρα. 

Πρέπει να γράφεις μικρότερα comments. Ό,τι είναι πάνω από 30 λέξεις κουράζει τον αναγνώστη και τον χάνεις. Τουλάχιστον βάλε ένα tl;dr στο τέλος.

Π.χ. Specs: r9 290 <<< 5700xt ≃ 2070s << 2080ti // Vfm: 1650s5700xt > 2070s >>>> 2080ti

^ Εύκολο να το παρακολουθήσει κάποιος. Είναι σημαντικό να έχεις πάντα ως σημείο αναφοράς την 2080ti, ανεξαρτήτως των συμφραζομένων. Μπορεί να μην είναι γνωστή η ύπαρξη της και το γεγονός ότι όλες οι συγκρίσεις γίνονται με αυτή.

😛

7 ώρες πριν, LivingBreathingDownfall είπε

Καλημέρα.

Έχω τον ryzen 2600 και αυτό

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Builder-Series™-CX600-V2-—-80-PLUS®-Certified-Power-Supply/p/CMPSU-600CXV2

Ερώτηση πρώτη αν γνωρίζει κάποιος πόσο θα bottleneck θα έχουν gpu με cpu

Δεύτερη το τροφοδοτικό είναι επαρκές για την κάρτα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γενικά όχι, αλλά εξαρτάται από την ανάλυση, σε τι fps στοχεύεις και σε τι τίτλους.  Σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1080p το bottleneck θα προκύψει από την gpu πριν από την cpu. Ενδέχεται να κάνει bottleneck η cpu την gpu σε 1080p 140+ fps και κυρίως σε παλιότερα παιχνίδια που δεν είναι optimized για πάνω από 4 cores. Αλλά και πάλι μιλάμε για μικρές απώλειες.

Στα στοιχεία κατασκευαστή το minimum wattage είναι 600w και το recommended είναι 650w. Θεωρώντας ότι το σύστημα σου δεν έχει πολλά φρου φρου και ότι δεν έχεις σκοπό να κάνεις overclock, κλπ. μπορείς να προχωρήσεις ως έχει, κάνοντας ένα undervolt + silent bios mode στην κάρτα για έξτρα σιγουριά. Φυσικά, το minimum που αναφέρουν σε αυτές τις περιπτώσεις αφήνει ικανοποιητικό headroom, αλλά θα πρότεινα να πας σε κάποιο καλύτερο/μεγαλύτερο τροφοδοτικό ούτως ή άλλως.

Επεξ/σία από DakkonBL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε gaming με την 5700xt και r5 3600 γυρω στα 350w ειναι η ολικη καταναλωση του συστηματος . Τα 650 που βαζουν ειναι καθαρα γιατι υπαρχουν σκουπιδια τροφοδοτικα που μπορει να γραφουν 750w και να αποδιδουν σαν 450. 

Ενα 650αρη ποιοτικο φυσικα ειναι πολυ καλη επιλογη για να υπαρχει μια ανεση αλλα και καλυτερο efficiency

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρα και με GTA V... κάποια μικρά stutters στην αρχή στο story με την ληστεία αλλά νομίζω μπορεί να βελτιωθεί με ρυθμίσεις, γιατί μετά στο game πήγαινε ΟΚ. Όποιος θέλει ας γράψει και τα δικα του νούμερα να ξέρουμε τι περιμένουμε απτην κάρτα. Έχω ρίξει και τις μνήμες νομίζω στα 3200 γιαυτό και ίσως χάνω λίγα FPS.

0IyfWzX.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 3:18 ΜΜ, elpaso1 είπε

Για τα καινουρια game pass, πρεπει να φτιαξω και καινουριους λογαριασμους ή απλα κανω επεκταση του υπαρχον;

Δεν μπαίνει από πάνω, θέλει νέο λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ την  RX 5700 XT Nitro+. Μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός από μία φορά  που κατά την εκκίνηση του PC μου έβγαζε η οθόνη  ( No signal) αλλά μετά από επιλογή μέσα από το μενού της κάρτας ( Διασφάλιση σύνδεσης HDMI)  δέ το ξαναείδα !

Μου έδωσαν σε μία Α4 τυπωμένο ένα κωδικό για τα παιχνίδια!  Μου είπαν θα κάνει λογαριασμό στο (AMD Awards) και θα βάλω εκεί τον κωδικό !

1ον Δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό για κάποιο λόγο μένει στο έχετε 48 ώρες να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας!

2ον το xbox game pass με τον ίδιο κωδικό ενεργοποιείτε η έπρεπε να μου δώσουν και για αυτό κωδικό?

κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BERBIS είπε

Καλημέρα σε όλους!

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ την  RX 5700 XT Nitro+. Μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός από μία φορά  που κατά την εκκίνηση του PC μου έβγαζε η οθόνη  ( No signal) αλλά μετά από επιλογή μέσα από το μενού της κάρτας ( Διασφάλιση σύνδεσης HDMI)  δέ το ξαναείδα !

Μου έδωσαν σε μία Α4 τυπωμένο ένα κωδικό για τα παιχνίδια!  Μου είπαν θα κάνει λογαριασμό στο (AMD Awards) και θα βάλω εκεί τον κωδικό !

1ον Δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό για κάποιο λόγο μένει στο έχετε 48 ώρες να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας!

2ον το xbox game pass με τον ίδιο κωδικό ενεργοποιείτε η έπρεπε να μου δώσουν και για αυτό κωδικό?

κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστω!

Πήρες email από το amd rewards κάνε click στο link δες και στα spam αν δεν βρεις το email.

Ναι 1 κωδικός για όλα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πήρα email με ένα link  (Please click the following link to confirm your email.) ok  κάνω click με βγάζει στην σελίδα AMD Rewards :

GAME REDEMPTION PORTAL

Already purchased an eligible AMD product from a participating retailer AND received your coupon code? Please create an account or login whith an existing account below.

Need more information about how to claim a reward? Read our qouick FAQ

Βάζω τους κωδικούς που έφτιαξα  και μου βγαζει αυτό :

 

Activate Your Account

Please check your email  inbox to complete the email activation process.

Please note that you have 48 hours to activate your account.

Resend email activation code

 

Να αναφέρω οτι κάθε φορά που βάζω τους κωδικούς με τσεκάρει  ότι δεν είμαι robot!

Και ότι μόλις πατάω το link  μου γράφει (your email has been verified ) και κάτι άλλα που δεν προλαβαίνω να διαβάσω γιατί η σελίδα φεύγει σε κλάσματα sec  και ανοίγει η παραπάνω σελίδα μετά:

GAME REDEMPTION PORTAL κτλπ κτλπ. και πάλι από την αρχή ! Εγώ κάνω κάτι λάθος?

Kαμιά ρύθμιση  στο Firefox  φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BERBIS είπε

Ναι πήρα email με ένα link  (Please click the following link to confirm your email.) ok  κάνω click με βγάζει στην σελίδα AMD Rewards :

GAME REDEMPTION PORTAL

Already purchased an eligible AMD product from a participating retailer AND received your coupon code? Please create an account or login whith an existing account below.

Need more information about how to claim a reward? Read our qouick FAQ

Βάζω τους κωδικούς που έφτιαξα  και μου βγαζει αυτό :

 

Activate Your Account

Please check your email  inbox to complete the email activation process.

Please note that you have 48 hours to activate your account.

Resend email activation code

Να αναφέρω οτι κάθε φορά που βάζω τους κωδικούς με τσεκάρει  ότι δεν είμαι robot!

Και ότι μόλις πατάω το link  μου γράφει (your email has been verified ) και κάτι άλλα που δεν προλαβαίνω να διαβάσω γιατί η σελίδα φεύγει σε κλάσματα sec  και ανοίγει η παραπάνω σελίδα μετά:

GAME REDEMPTION PORTAL κτλπ κτλπ. και πάλι από την αρχή ! Εγώ κάνω κάτι λάθος?

Kαμιά ρύθμιση  στο Firefox  φταίει?

Και σε μένα έκανε κάτι ψυχολογικά το Link tou mail αλλά τελικά έπαιξε η δουλειά. Κάνε reboot το Internet για να σε ξεχάσει το Google captcha 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα παιδια!! Τη τεταρτη παρελαβα απο πλαισιο την rx 5700 xt nitro. Μεχρι στιγμης ολα καλα, αν και δεν εχω λιωσει πανω απο 2ωρο gaming. Ηθελα να ρωτησω πως παιρνουμε τους κωδικους απο το πλαισιο για τα παιχνιδια; Η αποδειξη δεν λεει κατι.... Σορυ αν ρωταω κατι κουλο αλλα δεν το πολυεχω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερ μολις χθες το πρωι πειρα απο το πλαισιο την sapphire 5700rx..Μετα απο 2 ωρες μου εστειλαν εναν κωδικο να το βαλω στo amd rewards οπου τον εβαλα αλλα δν ειδα κανα reward  αλλα για τα παιχνιδια ουτε λογος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Performance είπε

Καλημερ μολις χθες το πρωι πειρα απο το πλαισιο την sapphire 5700rx..Μετα απο 2 ωρες μου εστειλαν εναν κωδικο να το βαλω στo amd rewards οπου τον εβαλα αλλα δν ειδα κανα reward  αλλα για τα παιχνιδια ουτε λογος..

Εναν "master" κωδικό για τα 2 βασικά παιχνίδια σου δίνει και από κάτω θα έχει στο μειλ και του gamepass

Εντός του amd rewards κάνεις claim και επιλέγεις ποιο επιθυμείς να κρατήσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα πάντως αν εξαιρέσουμε την πρώτη μέρα που έφαγα black screen σε browsing, αφου έκλεισα το HW acceleration στον browser και έκλεισα και το HDCP, δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αν και χτες έπαιζα περισσότερο Celeste που δεν πιέζει την κάρτα ιδιαίτερα. Δεν ξέρω πόσο συχνά θα έπρεπε να τρώω black screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εναν "master" κωδικό για τα 2 βασικά παιχνίδια σου δίνει και από κάτω θα έχει στο μειλ και του gamepass

Εντός του amd rewards κάνεις claim και επιλέγεις ποιο επιθυμείς να κρατήσεις 

στο e-mail μονο ενα κωδικο για rewards με εδωσαν..αλλα δν εχω καταλαβει πως κανεις τι αν μπορεις να με βοηθησεις θα ηταν ενταξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Performance said:

στο e-mail μονο ενα κωδικο για rewards με εδωσαν..αλλα δν εχω καταλαβει πως κανεις τι αν μπορεις να με βοηθησεις θα ηταν ενταξει...

Πας εδώ: https://www.amdrewards.com/ φτιάχνεις νεό account αν δεν έχεις, κάνεις verify απο το email σου ότι είσαι εσύ που έχεις το email αυτό, σε βάζει να κατεβάσεις ένα Desktop application για να κάνει verify ότι η κάρτα είναι στο PC σου. Αφού το κάνεις αυτό πατας πάνω στα παιχνίδια που θέλεις και σου ενεργοποιεί τα παιχνίδια στο account αυτό. Έπειτα πατάς να συνδέσεις το Steam account σου με το amd rewards account σου και έχεις τα Games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...