Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX 5700 XT 8G Nitro+ 399€ Πλαίσιο


kostas7837aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, badbad είπε

Αφήστε την καραμέλα με την 3ετή εγγύση απο Πλαισιο. Και το Πλαισιο και το σκρουτζομάγαζο θα παει την κάρτα στον προμηθευτή τους. 3 χρόνια δίνουν όλοι.

Η κάρτα θελει gold+ τροφοδοτικό

Οχι δεν δινουν ολοι 3χρονια.Η Sapphire επισημα 2χρονια εγγυηση δινει.Εαν καποιος δινει παραπανω,αυτος αναλαμβανει αποκλειστικα την εγγυηση.

Επισης καμια καρτα ποτε δεν ζητουσε gold+ τροφοδοτικο

1 ώρα πριν, badbad είπε

Η κάρτα ή θα σου βγαλει προβλήματα μεσα στον πρωτο χρόνο ή δεν θα σου βγαλει ποτε.

Τελος ουτε αυτο που γραφεις προκυπτει απο πουθενα. Εχουμε πετυχει παρα πολλες φορες κοσμο να του βγαζει προβλημα η καρτα στα 2 και 2.5χρονια.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, badbad είπε

Η ευρωπαική νομοθεσία είναι ξεκάθαρη. 2 χρόνια είναι το ελάχιστο. Δεν μπορεί ελληνικό μαγαζί να πουλάει προιόντα με 1 χρόνο εγγυηση. Ειναι γνωστό πως πολλά σκρουτζομάγαζα λειτουργούν με αυτή την στρέβλωση αλλα είναι στο χέρι του καταναλωτή να γνωρίζει τα δικαιώματα του και να τα απαιτεί.  Σε κάθε περίπτωση όταν η καρτα μου δίνει απο τον κτασκευαστη 3 χρόνια εγγυηση, αν πάθει κατι μεσα σε αυτό το διάστημα θα επισκευαστει /αντικατασταθει. Το παρακάτω παραδειγμα ειναι απο την σελίδα της ευρωπαικής ενωσης που εχω παραθεσει λινκ στο προηγουμενο ποστ

Παράδειγμα

Η 2ετής νόμιμη εγγύηση δεν μπορεί να μειωθεί λόγω της εμπορικής εγγύησης

Η Κάρλα αγόρασε ένα πιστολάκι μαλλιών με 6μηνη εγγύηση από τον πωλητή. Όταν χάλασε μετά από 8 μήνες, το πήγε πίσω στο κατάστημα. Ο υπάλληλος του καταστήματος τής είπε ότι η εγγύησή της είχε λήξει και ότι δεν δικαιούταν επιστροφή χρημάτων.

Η Κάρλα ορθώς του υπέδειξε ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία της ΕΕ περί προστασίας των καταναλωτών, είχε δικαίωμα σε δωρεάν πλήρη 2ετή εγγύηση και ότι η 6μηνη εγγύηση που παρείχε ο έμπορος παρείχε μόνο πρόσθετες υπηρεσίες. Το κατάστημα συμφώνησε να αντικαταστήσει το πιστολάκι.

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Η κάρτα ας πούμε έχει 3 χρόνια εγγύηση. Αν χαλάσει μετά από 8 μήνες θα την πας στο κατάστημα και θα κάνουν την διαδικασία αυτοί. Αν όμως χαλάσει μετά από 2 χρόνια θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία εσύ. Θα έχεις εγγύηση απλά δεν θα αναλάβει να την στείλει στην εταιρεία το κατάστημα, θα πρέπει να το κάνεις εσύ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Οχι δεν δινουν ολοι 3χρονια.Η Sapphire επισημα 2χρονια εγγυηση δινει.Εαν καποιος δινει παραπανω,αυτος αναλαμβανει αποκλειστικα την εγγυηση.

Επισης καμια καρτα ποτε δεν ζητουσε gold+ τροφοδοτικο

Τελος ουτε αυτο που γραφεις προκυπτει απο πουθενα. Εχουμε πετυχει παρα πολλες φορες κοσμο να του βγαζει προβλημα η καρτα στα 2 και 2.5χρονια.

Σταματα σε παρακαλω να παραπληροφορεις με πραγματα που δεν προκυπτουν απο πουθενα,ουτε βοηθας καποιον με αυτα,και δεν ειναι εδω το καταλληλο θεμα.

Φίλε μου δεν παραπληροφορώ κανέναν. Καταγραφω τις δικές μου εμπειρίες απο προσωπικές αγορές. Ανεφερα στα προηγούμενα μηνυματα μου ποιά κάρτα έχω και ποση εγγυηση μου έδωσαν απο μαγαζι σκρουτζ που έκανα την αγορά. Η Αsus λοιπόν μου έδωσε 3 χρόνια στην rx5700xt . Επισής η κάρτα ειναι αποδεδειγμένο απο τις χιλιάδες αναφορες σε ξενα site, πως εξαρχης αντιμετώπιζε προβλήματα αστάθειας. Πολλοί χρήστες βρήκαν λύση αλλαζοντας τα παλια τροφοδοτικά τους που πίστευάν πως είναι αποδοτικά με συγχρονα που εχουν πιστοποιηση gold. Αν εσυ θεωρεις πως αυτή η κάρτα ή οποιοδήποτε αλλο συγχρονο υποσύστημα του υπολογιστή δεν χρειάζεται gold τροφοδοτικό, τότε τι να πουμε.  Επίσης ανεφερα πως αν η καρτα ειναι να σου βγαλει πρόβλημα, θα στο βγαλει στον πρωτο χρόνο γιατί είναι λογικό αν εχει κατασκευαστικό πρόβλημα να εμφανιστεί άμεσα. Αναφορές απο ανθρώπους που η κάρτα  με φυσιολογική χρήση τους χάλασε στα 2.5 χρόνια δεν διάβασα ποτε. Αναφορές απο ανθρώπους που στην προσπαθεια τους για καλύτερες επιδόσεις, υπερχρόνιζαν και εψηναν τις κάρτες τους για να βγαλουν 5-7 fps παραπάνω διάβασα πολλες. Αναφερομαι σε μη OC καρτες.  Αυτοί λοιπόν συγνώμη αλλα δεν ειναι καταναλωτες που κανουν ορθή χρήση του προιόντος και πολύ περισσοτερο δεν δικαιούνται αντικατάσταση.  Μην τα θελουμε λοιπόν όλα δικά μας.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οχι δεν δινουν ολοι 3χρονια.Η Sapphire επισημα 2χρονια εγγυηση δινει.Εαν καποιος δινει παραπανω,αυτος αναλαμβανει αποκλειστικα την εγγυηση.

Επισης καμια καρτα ποτε δεν ζητουσε gold+ τροφοδοτικο

Τελος ουτε αυτο που γραφεις προκυπτει απο πουθενα. Εχουμε πετυχει παρα πολλες φορες κοσμο να του βγαζει προβλημα η καρτα στα 2 και 2.5χρονια.

Υπάρχει μία σχέση χρόνου - πιθανότητας βλάβης και λέγεται bathtub chart, είναι σαν U. Στην αρχή δηλαδή είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα για βλάβη καθώς μπορεί να είναι ελαττωματικό το προϊόν, μετά και για κάποιο διάστημα είναι μικρή, αλλά όχι μηδέν φυσικά, και τέλος αργότερα όταν παλιώνει αυξάνεται πάλι η πιθανότητα..

2 λεπτά πριν, badbad είπε

αυτή η κάρτα ή οποιοδήποτε αλλο συγχρονο υποσύστημα του υπολογιστή δεν χρειάζεται gold τροφοδοτικό, τότε τι να πουμε.

Το gold τροφοδοτικό δεν "χρειάζεται", μια χαρά κάνει την δουλειά του και ένα σωστό bronze. Το gold φυσικά και είναι καλύτερο στην απόδοση, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο σε ένα σύστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει μία σχέση χρόνου - πιθανότητας βλάβης και λέγεται bathtub chart, είναι σαν U. Στην αρχή δηλαδή είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα για βλάβη καθώς μπορεί να είναι ελαττωματικό το προϊόν, μετά και για κάποιο διάστημα είναι μικρή, αλλά όχι μηδέν φυσικά, και τέλος αργότερα όταν παλιώνει αυξάνεται πάλι η πιθανότητα..

Το gold τροφοδοτικό δεν "χρειάζεται", μια χαρά κάνει την δουλειά του και ένα σωστό bronze. Το gold φυσικά και είναι καλύτερο στην απόδοση, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο σε ένα σύστημα..

Υπάρχουν πολλές αναφορές για τα ρευματα της κάρτας γι αυτο ανεφερα gold. Μια πατέντα που βρεθηκε σε παλιότερα τροφοδοτικά ώστε να τροφοδοτούν αδιάκοπα την κάρτα ήταν η χρήση διπλού καλωδίου. Στην δική μου περίπτωση εχω platinum και ποτέ ως τωρα δεν αντιμετώπησα πρόβλημα. Μπορει να είναι τυχαίο, μπορει και όχι. Απλα το καταγράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, badbad είπε

Υπάρχουν πολλές αναφορές για τα ρευματα της κάρτας γι αυτο ανεφερα gold. Μια πατέντα που βρεθηκε σε παλιότερα τροφοδοτικά ώστε να τροφοδοτούν αδιάκοπα την κάρτα ήταν η χρήση διπλού καλωδίου. Στην δική μου περίπτωση εχω platinum και ποτέ ως τωρα δεν αντιμετώπησα πρόβλημα. Μπορει να είναι τυχαίο, μπορει και όχι. Απλα το καταγράφω. 

Το rating είναι για το efficiency. Και ένα καλό bronze μια χαρά ρεύμα βγάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα τουβλο -x βαμμενο platinum ; :P Αναρωτιέμαι αν τα σκουπιδια psu των 40 ευρω τη στείλουν στα κυπαρισσια 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

badbad τα εχεις μπερδεψει τελειως με τα ratings στα psu...

 Φίλε μου δεν εχω μπλεξει τιποτα. Υποθετικά γράφουμε σε καποιούς που ειναι σχετικοί με το αντικείμενο. Τι θες να γραφω οτι αν δεν εχει αγοράσει καποιος τροφοδότικό με πιστοποιηση 80plus εχει πεταξει τα λεφτα του. Απλα θεωρώ πως ενα gold ειναι αποδοτικότερο απο ενα απλο 80 plus. Τελος παντων για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα, όποιος θελει να αγοράσει καρτα αυτής της σειράς ας διαβασει στην διεθνη κοινότητα για προβλήματα με drivers , πατεντες με undervolts για περισσοτερη ευσταθεια και ανάγκες για τροφοδοσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, badbad είπε

 Φίλε μου δεν εχω μπλεξει τιποτα. Υποθετικά γράφουμε σε καποιούς που ειναι σχετικοί με το αντικείμενο. Τι θες να γραφω οτι αν δεν εχει αγοράσει καποιος τροφοδότικό με πιστοποιηση 80plus εχει πεταξει τα λεφτα του. Απλα θεωρώ πως ενα gold ειναι αποδοτικότερο απο ενα απλο 80 plus. Τελος παντων για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα, όποιος θελει να αγοράσει καρτα αυτής της σειράς ας διαβασει στην διεθνη κοινότητα για προβλήματα με drivers , πατεντες με undervolts για περισσοτερη ευσταθεια και ανάγκες για τροφοδοσία. 

αποδοτικοτερο ναι, οχι απαραιτητα πιο ποιοτικο ομως. κατω απο καποιο ποσο καλυτερα να πας σε ποιοτικο bronze παρα οτι να ναι "gold" (gold θα ναι μονο στα χαρτια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Φιλε το εξηγείς λίγο αυτό; 8pin και το τροφοδοτικό βγάζει 1 8pin και 1 4+4.

απλά τα πράγματα παίρνεις τα δυο ανεξάρτητα καλώδια απο το psu των 8pin(τα οποια μπορεί να είναι και 2+6 pin και τα βάζεις και τα δύο στήν gpu, αποφεύγουμε να βάζουμε ενα καλώδιο στην gpu που έχει 2*(2+6). Έτσι μοιράζουμε τα φορτία σε δυο αγωγούς και αν είναι πάνω απο 1 rail το psu μας έχουμε και καλύτερη ασφάλεια στην παροχή της gpu

Επεξ/σία από spigias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Mhlogiatros said:

Να νομιζεις η καρτα ειναι καπριτσιοζα και εγω με 2 την εχω συνδεσει  αλλα βγαζει σελιδες προβληματων 

Έχουμε κάτι που να είναι reproducible? Θα ήθελα να δοκιμάσω να δω αν έχει και εμένα προβλήματα.. κάτι που παρατήρησα στα 20 λεπτά που έπαιξα ήταν stuttering σε Assassins Creed Origins αλλα υποθέτω θα είναι κάτι κλασσικό της Ubisoft αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...