Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω μια λυση για το συγκεκριμενο bug καθως και για ολα τα επομενα που θα ακολουθησουν..

https://www.software-deals.gr/windows-7-professional/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=katalog-viewed-14d&fbclid=IwAR0zrCyr0IDvLQ-yOt3WwQvKPLkVTa0VEXNIAfpptjrEjiw5rONhCbJrm3k#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

9 λεπτά πριν, Rockdye είπε

 

 Αυτά είναι σοβαρά προβληματα έναντι των win και όχι τα office και το virtual που ανακάλυψε ο αλλος το 2020. 

παρατήρησε λίγο την μπάρα μου στο printscreen που ανέβασα πιο πάνω , libre office χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια στα windows έναντι του ms office , ξέρω τι μπορούν να κάνουν τα linux σε προγράμματα στον κλάδο μου για αυτό και ανέφερα σε προ προηγούμενο σχόλιο τόσα εναλλακτικά όπως blender για 3ds max , libre cad για το autocad, το libre Office αυτονόητα κλπ. και μην νομίζεις δεν έχω ψαχτεί για δωρεάν προγράμματα εναλλακτικά αλλά δεν με βόλεψαν και δεν μου έδιναν το αποτέλεσμα που ήθελα.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Οκ, απλά έλεγα μήπως θυμόσουν κανέναν πιο "σωστό" τρόπο, αλλά μάλλον έτσι θα χε γίνει!

 

Φίλε αν απλά δεν θελεις να βάζεις day one τα updates Και να φοβασαι μην γινει κάτι, κάνε τα defer για 1 μήνα. Το οποιοδήπωτε πρόβλημα θα έχει διορθωθεί και έτσι είσαι προστατευμένος. Δεν είναι λύση να κλείνεις τα update permanently.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dareios21 είπε

Φίλε αν απλά δεν θελεις να βάζεις day one τα updates Και να φοβασαι μην γινει κάτι, κάνε τα defer για 1 μήνα. Το οποιοδήπωτε πρόβλημα θα έχει διορθωθεί και έτσι είσαι προστατευμένος. Δεν είναι λύση να κλείνεις τα update permanently.

Εγώ έτσι δεν τα έκλεισα οριστικά απλά νομίζει ότι είναι ενημερωμένο και πατάω μια στις τόσες να κάνει update και έχω και γνήσια άδεια windows δεν είναι λόγο πειρατικού κλειστά απλά για να μην με ζαλίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Thanks god καταλήγουμε κάπου και συμφωνούμε!

Προφανως ούτε εγώ έχω κάτι με τα Windows, και σε δουλειά χρησιμοποιώ Windows και πίστεψε με έχω ένα part time που θα μπορούσαμε όχι με Linux να ξεμπερδεύουμε αλλά ακόμα κ με Ms-dos. 
πάντως ενημερωτικά, όταν γίνεται μια αντιπαράθεση με Linux μπορείτε να δίνετε αυτή τη λίστα, δημιουργείς ενός hardcore linuxα.

https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

 Αυτά είναι σοβαρά προβληματα έναντι των win και όχι τα office και το virtual που ανακάλυψε ο αλλος το 2020. 

Δεν έχεις μάθει ότι το desktop κομμάτι στις εταιρίες δεν είναι και το μοναδικό; Εκτός αν δουλεύεις σε περίπτερο. Απο πίσω υπαρχει μια υποδομή και αν η εταιρεία είναι σοβαρή υπάρχουν windows Server. Και το virtual δεν εμφανίστηκε το 2020 αλλά σου εξήγησα πιο πάνω ότι λόγω της περιορισμένης γνώσης σου πετάς μπαρούφες και το συνεχίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@georgepppo Τα security εγώ τα αφήνω ανοιχτά. Εφόσον δίνει αυτή τη δυνατότητα πρέπει να ρο εκμεταλλευτείς. Οκ δεν μεταφέρω και τιποτα εκατομμύρια σε τράπεζες αλλά είμαι fan των security patches σε οτιδήποτε συνδέεται στο διαδίκτυο. 

10 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Δεν έχεις μάθει ότι το desktop κομμάτι στις εταιρίες δεν είναι και το μοναδικό; Εκτός αν δουλεύεις σε περίπτερο. Απο πίσω υπαρχει μια υποδομή και αν η εταιρεία είναι σοβαρή υπάρχουν windows Server. Και το virtual δεν εμφανίστηκε το 2020 αλλά σου εξήγησα πιο πάνω ότι λόγω της περιορισμένης γνώσης σου πετάς μπαρούφες και το συνεχίζεις.

Εγώ σου έχω αναφέρει τόσες φορές ότι ο Windows server είναι το peak της Ms, εσυ μου φέρνεις τα 10αρια στο τραπέζι.

Το virtual kernel στα 10 δεν είναι τιποτα καινούριο, καινούριο μπορεί να είναι για την Ms, δεν ξέρω καν γιατί το παρουσιάζεις σαν μια καινοτομία και wow όταν η εταιρεία έχει όντως καινοτομίες σε άλλους τομείς.

Το αν μια σοβαρή εταιρεία θέλει να κάνει administration σε windows server ή σε Linux αφορά τους ίδιους τους admin. Που πως να το κανουμε, το παιχνίδι εκεί το έχασε πλέον η Ms. Δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα. 
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις γνώσεις administrator κτλ. Όπως είπα έχουν άλλες καινοτομίες τα win, ψάξου καλυτερα

Και επειδή τεσπα δεν ξέρω τις κρυφές τεχνολογίες πίσω από τα win10 σταματάω εδώ. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@georgepppo Τα security εγώ τα αφήνω ανοιχτά. Εφόσον δίνει αυτή τη δυνατότητα πρέπει να ρο εκμεταλλευτείς. Οκ δεν μεταφέρω και τιποτα εκατομμύρια σε τράπεζες αλλά είμαι fan των security patches σε οτιδήποτε συνδέεται στο διαδίκτυο. 

μα κάνω Update κανινονικά απλά όποτε θέλω εγώ και όχι όταν πχ μιλάω με teamviewer με συνεργάτη η σχεδιάζω η άλλες δουλειές και δεν θέλω να με αποσπά αλλά κανα απόγευμα που αράζω του πατάω και τα κάνει όλα.μονο του.

στην ουσία το έχω κάνει να δουλεύει όπως το σύστημα manualy check and install updates όπως στα 7 που βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Φίλε αν απλά δεν θελεις να βάζεις day one τα updates Και να φοβασαι μην γινει κάτι, κάνε τα defer για 1 μήνα. Το οποιοδήπωτε πρόβλημα θα έχει διορθωθεί και έτσι είσαι προστατευμένος. Δεν είναι λύση να κλείνεις τα update permanently.

Δεν είναι μόνο το instability που μπορεί να προκληθεί. Είναι ο τσαμπουκάς να στα βάλει τη στιγμή που θες να κάνεις restart για κάτι άλλο κ καίγεσαι να το κάνεις μπαμ κ μπορεί να μπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@georgepppo Τα security εγώ τα αφήνω ανοιχτά. Εφόσον δίνει αυτή τη δυνατότητα πρέπει να ρο εκμεταλλευτείς. Οκ δεν μεταφέρω και τιποτα εκατομμύρια σε τράπεζες αλλά είμαι fan των security patches σε οτιδήποτε συνδέεται στο διαδίκτυο. 

Εγώ σου έχω αναφέρει τόσες φορές ότι ο Windows server είναι το peak της Ms, εσυ μου φέρνεις τα 10αρια στο τραπέζι.

Το virtual kernel στα 10 δεν είναι τιποτα καινούριο, καινούριο μπορεί να είναι για την Ms, δεν ξέρω καν γιατί το παρουσιάζεις σαν μια καινοτομία και wow όταν η εταιρεία έχει όντως καινοτομίες σε άλλους τομείς.

Το αν μια σοβαρή εταιρεία θέλει να κάνει administration σε windows server ή σε Linux αφορά τους ίδιους τους admin. Που πως να το κανουμε, το παιχνίδι εκεί το έχασε πλέον η Ms. Δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα. 
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχεις γνώσεις administrator κτλ. Όπως είπα έχουν άλλες καινοτομίες τα win, ψάξου καλυτερα

Το Virtual security Kernel στα windows 10 είναι κάτι καινούργιο φίλε μου γιατί περάστηκε το 2019. Δεν έχει σημασία αν είναι καινοτομία η πρωτοπόρος η Microsoft στην virtualized τεχνολογία. Αυτό που έχει σημασία είναι πλέον τι μπορείς να κάνεις στο οικοσύστημα της και πάντα σε συνεργασία με το Azure σε παγκόσμια κλίμακα. Ο λόγος που σου φέρνω τα 10αρια στο τραπέζι με τον Windows server είναι  επειδή ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΥΡΗΝΑ. Αλλά ενώ είσαι λινουξας θες να φανείς και ότι ξέρεις κάτι παραπάνω πέρα από τα desktop windows. 

Για να αντιληφθείς αν έχω γνώσεις administrator θα πρέπει να έχεις εσύ ο ίδιος πρώτα τις γνώσεις κάτι που δεν έχεις. 

Οσο για το αν μια εταιρία θελει να κάνει administration σε windows η linux προφανώς και αφορά τους ιδιους. Το θέμα είναι οτι σοβαρές εταιρείες σε linux περιβάλλον δεν υπάρχουν. Η μάλλον είναι τόσο συχνές όσο οι εμφανίσεις του ΠΑΟΚ στο Champions League. Θα ήθελα να μπω κάποια στιγμή σε μια τετοια εταιρεία πραγματικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Θα ήθελα να μπω κάποια στιγμή σε μια τετοια εταιρεία πραγματικά.

Αυτή τη περίοδο παίζουν συνεντεύξεις στην google Athens. Είναι σε κάτι υπόγεια στο Μαρούσι. Αναμφίβολα θα πάρεις και bonus με τα περί vbs κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, ThReSh said:

Οι αναβαθμίσεις ήταν 2 φορές το χρόνο, πλέον είναι μονο 1.

Προφανώς κι είχαν, με το τσουβάλι. Σκέψου τα XP έγιναν της προκοπής από το SP2., τα Vista από το SP1,  τα Millennium ποτέ. Τα Win7 και 8 όχι σε τέτοιο βαθμό, αλλά προφανώς κι είχαν bugs.

Τα update (αναβαθμισεις) ειναι καθε μηνα.Τα feature updates λες εσυ που εχουν νεες λειτουργιες κλπ.Αυτα ναι,ειναι οσο λες.Το ιδιο ειναι ομως για το θεμα που συζηταμε,σε καθε μηνιαιο update μπορει να σπασουν κατι η να φτιαξουν κατι.

Αυτο δινει την χαλαροτητα στην ομαδα που ασχολειται με αυτα να λειτουργει με λογικη ''ενταξει μωρε,δεν το ειδαμε στο (οχι αρκετο πλεον) beta testing,θα το φτιαξουμε τον αλλο μηνα''

Οπως στις γιορτες που σπασανε το ποιο?Το SEARCH BAR! Και στα forum της Microsoft απαντουσαν οι mods αστεια πραγματα του στυλ ανακατασκευασε το index και βαλε αλλα παπουτσια και τετοια.

Καπως ετσι χαλαει το ονομα των windows και τα νευρα των χρηστων.

Αν εβγαινε οντως ενα update καθε χρονο θα το δοκιμαζαν μηνες και τα bugs θα ηταν λιγοτερα.

 

Καμια σχεση τα bugs των xp με αυτα που παιζουν τωρα,χρησιμοποιω windows βαρια απο τα 98.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Αυτή τη περίοδο παίζουν συνεντεύξεις στην google Athens. Είναι σε κάτι υπόγεια στο Μαρούσι. Αναμφίβολα θα πάρεις και bonus με τα περί vbs κτλ

Θα σαι και συ εκεί σε κάποιο καφέ;

Βασικά το να μπω σε μια εταιρεία με Linux περιβαλλον για να δω πως είναι θα ήταν σαν εκδρομη στο μουσείο. Ενδιαφέρον. Δεν σημαίνει ότι θα ήθελα να δουλέψω κιολας εκει. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, azuli said:

Τα update (αναβαθμισεις) ειναι καθε μηνα.Τα feature updates λες εσυ που εχουν νεες λειτουργιες κλπ.Αυτα ναι,ειναι οσο λες.Το ιδιο ειναι ομως για το θεμα που συζηταμε,σε καθε μηνιαιο update μπορει να σπασουν κατι η να φτιαξουν κατι.

Αυτο δινει την χαλαροτητα στην ομαδα που ασχολειται με αυτα να λειτουργει με λογικη ''ενταξει μωρε,δεν το ειδαμε στο (οχι αρκετο πλεον) beta testing,θα το φτιαξουμε τον αλλο μηνα''

Οπως στις γιορτες που σπασανε το ποιο?Το SEARCH BAR! Και στα forum της Microsoft απαντουσαν οι mods αστεια πραγματα του στυλ ανακατασκευασε το index και βαλε αλλα παπουτσια και τετοια.

Καπως ετσι χαλαει το ονομα των windows και τα νευρα των χρηστων.

Αν εβγαινε οντως ενα update καθε χρονο θα το δοκιμαζαν μηνες και τα bugs θα ηταν λιγοτερα.

Καμια σχεση τα bugs των xp με αυτα που παιζουν τωρα,χρησιμοποιω windows βαρια απο τα 98.

Τα κλασικά Windows updates είναι συνήθως 2 φορές το μήνα στα Win10. Σε όλα τα Windows που θυμάμαι είχαμε τέτοια μηνιαία-συχνά Windows updates. Τώρα πως θυμάσαι ότι αυτά τα updates ήταν σπάνια (ή μια φορά το χρόνο) σε προηγούμενες εκδόσεις Windows δεν μπορώ να το καταλάβω, διότι δεν ήταν...

Κι εγώ από τα 95...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τα κλασικά Windows updates είναι συνήθως 2 φορές το μήνα στα Win10. Σε όλα τα Windows που θυμάμαι είχαμε τέτοια μηνιαία-συχνά Windows updates. Τώρα πως θυμάσαι ότι αυτά τα updates ήταν σπάνια (ή μια φορά το χρόνο) σε προηγούμενες εκδόσεις Windows δεν μπορώ να το καταλάβω, διότι δεν ήταν...

Κι εγώ από τα 95...

Πλέον τα updates έρχονται 2 φορές το μήνα σε μορφή συναθροίσεων. Δηλαδή όλα μαζί μαζεμένα. Και κάθε έξι μήνες έχει Major update που στην ουσία ξαναπερνάει το λειτουργικό από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...