Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Extol3D είπε

Μια σοβαρή εταιρία με σοβαρό OS δεν θα έπρεπε να σερβίρει κώδικα στους remote debugger "πελάτες" της για να τον μπαλώνει μετά με Updates (τα οποία beta είναι επίσης όπως φαίνεται και αφού σου έχει σηκώσει όλο τον δίσκο C). Τα μόνα updates που δικαιολογούνται σε μικρότερα διαστήματα είναι τα security που και εκεί πάλι οι απόψεις διίστανται. Ο παράγοντας της ασφάλειας για να φτάσει στο επίπεδο λειτουργικού πρέπει να έχει διέλθει από όλα τα προηγούμενα στάδια της πλευράς χρήστη. Τα λειτουργικά που αναφέρεις δεν είχαν telemetry hardcoded μέχρι τα μπούνια για να μπαλώνουν κώδικα παρ όλα αυτά τα μισά από αυτά (XP/WIN7) τρέχουν με τις embedded εκδόσεις τους σε όλες τις σοβαρές και υπεύθυνες υλοποιήσεις (βλέπε ιατρικά/χρηματιστηριακά). Η ίδια εταιρία έχει χωρίσει τα updates σε υποκατηγορίες (critical/important/recommended/optional/security) και αυτό λέει πολλά για την φιλοσοφία της. Στα win10 η μόνη βιόσιμη έκδοση είναι LTSC τα οποία δέχονται Updates κάθε 2-3 χρόνια όπως θα έπρεπε να δέχεται κάθε λειτουργικό για οποιοδήποτε χρήστη.

Και αν στο μεταξύ βρίσκονται Bugs και ευπάθειες τι πρέπει να γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα bugs/vulnerabilities log file απο χρήστη στη μαμά και αν αυτή κρίνει (input related word here: μίζα) ότι είναι μαζικό και επιλήψιμο να παρέχει μεμονομένα patches/hotfixes για αυτούς τους συγκεκριμένους χρήστες.

Το θέμα είναι ότι τρέχει πολύ προπαγάνδα τελευταία για να σε forcάρουν στη σαπίλα τους. Embedded λειτουργικά 9(!) χρόνια μετά το rollout δεν θα έπρεπε να είναι ΠΟΤΕ υποψήφια πόσο μάλλον να δέχονται τέτοια Updates. Είναι απλά αστείοι ή θεωρούνε οτι όλο το userbase τους τρώει κουτόχορτο.

Επεξ/σία από Extol3D
wrong URL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Extol3D είπε

Τα bugs/vulnerabilities log file απο χρήστη στη μαμά και αν αυτή κρίνει (input related word here: μίζα) ότι είναι μαζικό και επιλήψιμο να παρέχει μεμονομένα patches/hotfixes για αυτούς τους συγκεκριμένους χρήστες.

Το θέμα είναι ότι τρέχει πολύ προπαγάνδα τελευταία για να σε forcάρουν στη σαπίλα τους. Embedded λειτουργικά 9(!) χρόνια μετά το rollout δεν θα έπρεπε να είναι ΠΟΤΕ υποψήφια πόσο μάλλον να δέχονται τέτοια Updates. Είναι απλά αστείοι ή θεωρούνε οτι όλο το userbase τους τρώει κουτόχορτο.

Καλά αυτά που λες μου θυμίζουν το ΠΑΜΕ. Updates πρέπει να έχουμε υποχρεωτικά όλοι, απλά θα πρέπει να δοκιμάζονται καλύτερα και να μην δημιουργούν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Καλά αυτά που λες μου θυμίζουν το ΠΑΜΕ. Updates πρέπει να έχουμε υποχρεωτικά όλοι, απλά θα πρέπει να δοκιμάζονται καλύτερα και να μην δημιουργούν προβλήματα.

Τίποτα δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό. Γι αυτό κατάντησαν τα Updates καραμιλίτσες σας παρακαλώ μην διαδίδεται τέτοιες νοοτροπίες σε τεχνολογικά site κάνετε ζημιά. Αλλά τι λέω εδώ μέχρι πριν λίγο καιρό τα win10 τραβούσε "υποχρεωτικά update και restart" μπορεί και να έπιασε το brainwash τους. 

Αγορίνα κάτι έχει μπρεδέψει. Το OS πρέπει να δωκιμάζεται καλύτερα ΟΧΙ το update του OS. Το "Update" είναι η έσχατη λύση και σημαίνει οτι ήδη ο κώδικάς σου είναι ατελές ή/και προβληματικός και το όνομα του είναι λάθος. Tο σωστό όνομα είναι "patching" ή το σωστότερο που έπρεπε να συμβαίνει "hotfixing". Αλλά φυσικά ποιος θέλει λέξεις όπως "fix" στην τερμινολογία του λειτουργικού του να τρομάζει την μάζα? Το Update ακούγεται καλύρερο.->profit.

Φαντάσου τώρα να είσαι υποχρεωμένος να κουμπώσεις αυτό ας πούμε EKSDEE. Please people. 
 

     _
    | |
 ___| |
(    .'
 )  (  
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Extol3D είπε

Τίποτα δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό. Γι αυτό κατάντησαν τα Updates καραμιλίτσες σας παρακαλώ μην διαδίδεται τέτοιες νοοτροπίες σε τεχνολογικά site κάνετε ζημιά. Αλλά τι λέω εδώ μέχρι πριν λίγο καιρό τα win10 τραβούσε "υποχρεωτικά update και restart" μπορεί και να έπιασε το brainwash τους. 

Αγορίνα κάτι έχει μπρεδέψει. Το OS πρέπει να δωκιμάζεται καλύτερα ΟΧΙ το update του OS. Το "Update" είναι η έσχατη λύση και σημαίνει οτι ήδη ο κώδικάς σου είναι ατελές ή/και προβληματικός και το όνομα του είναι λάθος. Tο σωστό όνομα είναι "patching" ή το σωστότερο που έπρεπε να συμβαίνει "hotfixing". Αλλά φυσικά ποιος θέλει λέξεις όπως "fix" στην τερμινολογία του λειτουργικού του να τρομάζει την μάζα? Το Update ακούγεται καλύρερο.->profit.

Φαντάσου τώρα να είσαι υποχρεωμένος να κουμπώσεις αυτό ας πούμε EKSDEE. Please people. 
 


     _
    | |
 ___| |
(    .'
 )  (  

Προγραμματιστής είμαι. Αυτό που λες απλά δεν γίνεται. Είναι πρακτικά ανέφικτο σε εκ. γραμμές κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac Αυτό που φαίνεται να γίνεται αντιληπτό από την IT κοινότητα είναι ότι η Ms έχει αλλάξει ρότα και «σπάει» πράγματα που δουλεύουν 21+ χρόνια, ώστε να αποφύγει την στασιμότητα που άρχισε να χτυπάει τις πωλήσεις της και να αρχίσει να φέρνει νέα πράγματα για τον χρήστη. 
Αυτο ίσως έχει σαν συνέπεια deadlines και πιέσεις που οδηγούν σε λάθη, αλλά ελπίζω στο τελος ότι κάτι καλό θα βγει από όλο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@Retromaniac Αυτό που φαίνεται να γίνεται αντιληπτό από την IT κοινότητα είναι ότι η Ms έχει αλλάξει ρότα και «σπάει» πράγματα που δουλεύουν 21+ χρόνια, ώστε να αποφύγει την στασιμότητα που άρχισε να χτυπάει τις πωλήσεις της και να αρχίσει να φέρνει νέα πράγματα για τον χρήστη. 
Αυτο ίσως έχει σαν συνέπεια deadlines και πιέσεις που οδηγούν σε λάθη, αλλά ελπίζω στο τελος ότι κάτι καλό θα βγει από όλο αυτό. 

Συμφωνώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 12:02 ΜΜ, jp77s είπε

"Update χωρίς παρατράγουδα" ειναι σαν να λέμε "Περίπτερο χωρίς Marlboro". Γινεται? Ε, όχι, δε γινεται.

Δυστυχώς δεν πρόκειται για update αλλά για upgrade, δηλαδή όσων έχουν Windows 10 τους κάνουν κανονικά OS migration με windows.old folder, επανεγκατάσταση drivers και όλα τα συναφή.

Στα Windows 8.1 μου με τα updates είμαι μια χαρά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ήταν και ο λόγος που κατέφυγα σε linux διότι το να με αναγκάζει να κάνω updates και αυτά να κρασάρουν το pc μου ή χειρότερα να μου χαλάνε διάφορα στο σύστημα δε λέει. Τo θυμόμουν οτι να ναι βέβαια τo linux αλλά μια χαρά κάνω τις δουλειές μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rhtoras είπε

 Τo θυμόμουν οτι να ναι βέβαια τo linux αλλά μια χαρά κάνω τις δουλειές μου. 

Είσαι αιρετικός κομμουνιστής βιγκαν και πρέπει να σε στείλουμε στα γκουλαγκ της κόλασης ^^

Κοντοζυγωνει η μέρα που θα ανακοινωθεί η εξαγορά της canonical από την Ms και θα βλέπουμε κάτω δεξιά στα win (Powered by Linux). Εκεί να δεις σκούξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση μια εταιρία στον κόσμο να βγάλει software και να μην έχει προβλήματα είτε day one είτε να εμφανιστούν αργότερα. Η ίδια γκρίνια υπάρχει και στα IOS και στα Android και στα γκρουπ της Adobe της Symantec της HP της Dell και όσα άλλα θέλετε. Όσες χιλιάδες προγραμματιστές και να δουλεύουν σε μια εταιρεία το τέλειο software δεν θα βγει ποτέ. Στην περίπτωση των Windows είναι λογικό να εμφανίζονται αρκετά προβλήματα λόγο της μαζικης χρήσης.

Χωρίς να είμαι ειδικός σε linux ας μας πει κάποιος ποιο build είναι τέλειο να το δοκιμάσω. Παρόλαυτα αν χρησιμοποιούνταν σε μαζική κλίματα πάλι θα εμφανίζονταν προβλήματα. 

Αφού λοιπόν τα προβλήματα θα εμφανιστούν κάποια στιγμή λογικό και οι χρήστες να γκρινιάζουν διότι δεν γνωρίζουν όλοι πως να τα λύσουν. Αλλα να γκρινιάζουν και αυτοί που γνωρίζουν είναι αστείο. Εγώ ρε παιδιά στους υπολογιστές μου και στις εταιρείες που έχουμε συμβόλαια συντήρησης δεδομένα ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ο χρήστης ακόμα και αν πάρει φωτιά το pc του γιατί το έχω φροντίσει από πριν. 

Τώρα για τον κάθε υπολογιστή που μπορεί να χρησιμοποιεί ο καθένας σπίτι του δεν μπορεί να γίνει κάτι. Εγώ προσωπικά το βλέπω φυσιολογικό να εμφανίσει προβλήματα το λειτουργικό σε έναν υπολογιστή για 1000 διαφορετικούς λόγους και ένας από αυτούς είναι και τα update. 

 

Στις 19/2/2020 στις 10:09 ΠΜ, Extol3D είπε

Μια σοβαρή εταιρία με σοβαρό OS δεν θα έπρεπε να σερβίρει κώδικα στους remote debugger "πελάτες" της για να τον μπαλώνει μετά με Updates (τα οποία beta είναι επίσης όπως φαίνεται και αφού σου έχει σηκώσει όλο τον δίσκο C). Τα μόνα updates που δικαιολογούνται σε μικρότερα διαστήματα είναι τα security που και εκεί πάλι οι απόψεις διίστανται. Ο παράγοντας της ασφάλειας για να φτάσει στο επίπεδο λειτουργικού πρέπει να έχει διέλθει από όλα τα προηγούμενα στάδια της πλευράς χρήστη. Τα λειτουργικά που αναφέρεις δεν είχαν telemetry hardcoded μέχρι τα μπούνια για να μπαλώνουν κώδικα παρ όλα αυτά τα μισά από αυτά (XP/WIN7) τρέχουν με τις embedded εκδόσεις τους σε όλες τις σοβαρές και υπεύθυνες υλοποιήσεις (βλέπε ιατρικά/χρηματιστηριακά). Η ίδια εταιρία έχει χωρίσει τα updates σε υποκατηγορίες (critical/important/recommended/optional/security) και αυτό λέει πολλά για την φιλοσοφία της. Στα win10 η μόνη βιόσιμη έκδοση είναι LTSC τα οποία δέχονται Updates κάθε 2-3 χρόνια όπως θα έπρεπε να δέχεται κάθε λειτουργικό για οποιοδήποτε χρήστη.

H LTSC έκδοση έχει συγκεκριμένο λόγο που έχει κάθε 2-3 χρόνια updates και δεν προορίζεται για το σπίτι ή σε απλούς χρήστες σε εταιρίες. Εαν εσύ θέλεις λιγότερα updates και γενικώς νέα features μπορείς να μπεις στο semi annual channel και να παίρνεις feature updates 2 φορές το χρόνο. Φαντάζομαι τα critical/security updates θα τα θέλεις όσο πιο συχνά γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...