Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

Ναι αλλά windows 7 και σύνδεση στο internet είναι τρελό ρίσκο.

Γιατί? Στη δουλεια χρησιμοποιούν XP για χρόνια και ποτέ δεν έπαθαν τίποτα.
Λες και το windows defender και τα updates των 10 θα σε σώσουν εάν απαντήσεις σε αυτό το email που μόλις σε ειδοποίησε ότι κέρδισες 100.000.000...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, azuli είπε

Ξερεις,υπαρχει επιλογη backup/restore registry στα windows.

Για τις "ανηκεστες".

Εσύ σε κάθε install/uninstall (δεν σου βάζω μέσα τα "πειράγματα") κάνεις backup/restore;

Και πάλι, είσαι απόλυτα σίγουρος πως θα 'σαι "καλυμμένος" έτσι; Δύσκολα...

Τόσα χρόνια ενασχόλησης με windows, δεν το κατάφερα ποτέ. Στο linux διατηρώ την ίδια διανομή (gentoo) χρόνια χωρίς να έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ επανεγκατάσταση, ακόμα κι αν έκανα σμπαράλια την python και το portage (είναι βασικά κομμάτια του συστήματος).

 

5 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Έχεις την εντύπωση ότι αυτός ο άνθρωπος που μιλάει για ΤΑ Arch, υπήρχε ποτέ περίπτωση να είχε κάνει όντως εγκατάσταση σε ένα λειτουργικό χωρίς γραφικό Installer;

Κ ακόμα κ αν χρησιμοποιήσε κάποιον Installer κ την έκανε, ή του την έκανε κάποιος άλλος, (ή απλά χρησιμοποιεί Manjaro κ το βαφτίζει Arch για την πόζα) κ επέλεξε συνειδητά να βάλει μια τέτοια διανομή, γνωρίζοντας εξ αρχής το Concept της κ τη φιλοσοφία της κ το κοινό στο οποίο απευθύνεται κ αν ήταν μέρος αυτού του κοινού, θα έμπαινε μετά στα φόρα για να κράξει;!!

Προφανώς και δεν γνωρίζει. Κάνει μπαμ. Εγώ το είπα και πριν και θα το πω μια τελευταία φορά γιατί δεν μ'ενδιαφέρει να κάνω hijack το νήμα.

Τα windows πάσχουν σε πολλά σημεία, αλλά το κύριο χαρακτηριστικό που τα ξελασπώνει πάντα, είναι το preconfigured περιβάλλον που είναι dummy oriented, σχεδόν χωρίς καμία προσπάθεια απ'τον χρήστη, λειτουργούν.

Στο linux θέλει να στρώσεις κ@λο κάτω και να μαθαίνεις διαρκώς. Μόνο έτσι θα επωφεληθείς απ'τις δυνατότητές του.

Αλλιώς θα έχεις μονίμως λόγο να το μισείς και να το θεωρείς ανεπαρκές και για "τους 2-3".

 

Btw, επειδή χρησιμοποιώ τα 10άρια για περιστασιακό gaming, απλά έχω κλείσει τα updates ολοσχερώς (μέσω registry), και δεν με απασχολεί τίποτα.

Ούτε να περιμένω 100ώρες ανάμεσα στα reboots να κάνει update, ούτε με απασχολεί αν αρπάξει malware γιατι το έχω μόνο για gaming 🙂

Αν και κάποια στιγμή, έχω στα σκαριά να στήσω emulated win10 με linux host και να προσφέρω εξολοκλήρου την δεύτερη κάρτα γραφικών στο virtual σύστημα. Οπότε bye-bye dual boot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ λινουξαδες...αλλάζω τοπικ...ΤΟ λινουχ είναι  ένα! ΤΟ,ΤΟ,ΤΟ.

Τόσα χρόνια το ίδιο πράγμα.οι βιγκαν των υπολογιστών.😄

Επεξ/σία από toolate
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, toolate είπε

Ωχ λινουξαδες...αλλάζω τοπικ...ΤΟ λινουχ είναι  ένα! ΤΟ,ΤΟ,ΤΟ.

Τόσα χρόνια το ίδιο πράγμα.το κκε των υπολογιστών.😄

οχι μωρε κατσε..θα πουμε και αλλα...😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

εχει και αλλα προβληματα στα τελευταια update. επειδη εμενα μου εβγαλε προβλημα το δίκτυο (άλλοι δεν εχουν καν προσβαση στις καρτες δικτύου πλέον) το έψαξα και εχει γινει ενας χαμος με προβληματα. bsod, αδυναμια εκκινησης κτλ. Τα update ομως δεν βγαινουν ολα, για όλους. Σε μενα οπως και σε άλλους βγαζει error. Αντιλειτουργικο συστημα πρεπει να το ονομάσει.

 

μου εμφάνισε και εμένα το πρόβλημα με το ότι δεν άνοιγε το wifi σε ένα παλιό laptop. απεγκατέστησα το update xx93 και έκανα reset τους adapters και δούλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάθε update από το κακό στο χειρότερο. Ευτυχώς αφού είδα και από είδα από τα 8 το γύρισα σε mac και δεν ξανά ασχολήθηκα με windows. Από γνωστούς ακούω πολλά γενικά παράπονα για τα 10αρια. Προσωπικά τα 7 ήταν ότι καλύτερο έβγαλε η μαικροσοφτ 

Επεξ/σία από ares225
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Γιατί? Στη δουλεια χρησιμοποιούν XP για χρόνια και ποτέ δεν έπαθαν τίποτα.
Λες και το windows defender και τα updates των 10 θα σε σώσουν εάν απαντήσεις σε αυτό το email που μόλις σε ειδοποίησε ότι κέρδισες 100.000.000...

Ασχολίαστο. Αν θεωρείς ότι η υποστήριξη ενός Os περιορίζεται στην προστασία από phishing καλή τύχη 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Όχι. Και τυχερός αν σου έκατσαν μόνο σαχλαμαρίτσες με fonts.

Ναι οντως. μερικες φορες τυχαινει να σου βγαλει προβλημα με καποιον driver που ειναι αρχαιος η ανυπογραφος η απλα ετυχε να μην ενημερωθει σωστα και σου χανουν την συσκευη. Ισως ομως να μην μου ετυχε γιατι δεν ειμαι σουπερ χακερας να εχω τρια εκατομυρια καραψαγμενες ρυθμισεις ασφαλειας και επιδοσεων ωστε να μου τις χαλασει ενα update και καποιο σιωπηλο rollback..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miaou7 είπε

Το πιο πιθανο ειναι να βγαζει προβληματα σε αυτους που κανουν "πατεντες" με registry hacks και tweaks.
Εγω τοσα χρονια με win10 μια φορα προβλημα με drivers οθονης σε εγκατασταση και κανα δυο-τρεις φορες προβλημα με fonts σε update πετυχα. Εχω κανει πανω απο 80 installations updates και tweaks και οτι μου βγηκε ηταν σε "πειραγμενα" μηχανακια..

Πόσα χρόνια δλδ; 5-7 και είναι όλα οκ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Πόσα χρόνια δλδ; 5-7 και είναι όλα οκ ε;

Πεντε χρονια ειναι μια αιωνιοτητα για το pc τα windows φιλε.
Αν εσυ εισαι hardcore linuxας και δεν ξερεις απο αυτα τι να κανω? Για εσας b/w οθονη και prompt λες και ειμαστε στο 1994...

Επεξ/σία από Miaou7
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toolate είπε

Ωχ λινουξαδες...αλλάζω τοπικ...ΤΟ λινουχ είναι  ένα! ΤΟ,ΤΟ,ΤΟ.

Τόσα χρόνια το ίδιο πράγμα.οι βιγκαν των υπολογιστών.😄

Είδες τι σου είναι μία μόνο λέξη; Βγάζει "κάρτα" την ενασχόλησή σου ή μη με το άθλημα. 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

Πεντε χρονια ειναι μια αιωνιοτητα για το pc φιλε.
Αν εσυ εισαι hardcore linuxας και δεν ξερεις απο αυτα τι να κανω? Για εσας b/w οθονη και prompt λες και ειμαστε στο 1994...

Είναι γεγονός πώς τα Windows 10 έχουν κάνει το ένα αποτυχημένο update μετά το άλλο. Αποτυχιες σε σκληρους δισκους, σε κάρτες γραφικών γίνεται πανηγύρι δεν ξέρεις ποτέ θα σου κάτσει black screen. (Πάει το bsod κάτι είναι κ αυτό). Έχουν γεμίσει τα forum της ms και οι απαντήσεις ξεκινούν τυπου: Ελέγξτε την συμβατότητα της κάρτας σας. ΟΝΤΩΣ ΤΩΡΑ;; Ούτε botakia δεν δίνουν τέτοια απάντηση.  Αυτό γίνεται γιατί η ms σταμάτησε τα service pack και στην ουσία δίνει rolling λειτουργικό. Πληρωνεις για να είσαι beta user. Να χαρώ τακτικες Apple. Και κανένα μηχανάκι Windows δεν είναι πειραγμένο ώστε να σπάει με update εκτός κ αν βρήκες τρόπο να αλλάξεις τον kernel της ms. 

ps: Το “prompt” που αναφέρεις είναι κοινή γλώσσα για να δίνεις οδηγίες σε λειτουργικά ακόμα και σε mac. Δεν θα κάτσει ο αλλος να σου φτιάξει οδηγούς με φωτογραφίες την στιγμή που λύνεις τα προβληματα με μια γραμμή, ποσό μάλλον όταν η λύση εφαρμόζεται και τους servers.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Annihilator είπε

 

Στο linux δεν έχει registry να προκαλεί ανήκεστες βλάβες που λύνονται μόνο με format.

Αλλά το linux θέλει διάβασμα. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Γι'αυτό το χρησιμοποιούν λίγοι άλλωστε.

Επειδή απαιτεί χρόνο για μελέτη και εκμάθηση. Όχι επειδή είναι ανεπαρκές.

Ανεπαρκή είναι τα windows, αλλά επειδή είναι προρυθμισμένα να λειτουργούν σε κάθε περίσταση, από τον οποιοδήποτε, γι'αυτό εδραιώθηκαν και φαντάζουν "ιδανικά". Αλλά τι να λέμε τώρα, ήδη φαντάζω γραφικός για τους περισσότερους. Το παν είναι να μη θίγουμε την ιερή αγελάδα που ακούει στο όνομα "MS windows". 😀

Format κάνεις το στικάκι και τον ssd/hd για να σβυστούν τα πάντα και να ρυθμιστούν τα partitions , επανεγκατάσταση λειτουργικού και recovery είναι αυτά που κάνουμε με το "format" που λένε όλοι τόσα χρόνια και έχει καθιερωθεί.

Το linux θέλει διάβασμα,μελέτη και εκμάθηση αλλά το χρησιμοποιούν λίγοι όχι για αυτό και μόνο αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις πολλές δουλειές,εγώ δουλεύω 3ds max ,inventor και sketchup για 3d modeling,animation και renering , το photoshop για επεξεργασία εικόνας,  το premiere για επεξεργασία βίντεο , το autocad για κατόψεις και σχέδια κτηρίων , ένα σωρό μικροπρογραμματάκια μηχανικών που δεν τρέχουν καν στο linux και ο κάθε μηχανικός δεν θα κάτσει να το στήσει για linux το κάθε πρόγραμμα, επίσης έχω δουλέψει after effects και άλλα διάφορα προγράμματα επεξεργασίας/παραγωγής κατά καιρούς ανάλογα τις δουλειές.... ξέρω ξέρω υπάρχει το wine και η μαυροδάφνη πατρών για συβματά exe στο linux αλλά η συμβατότητα σε τέτοια προγράμματα είναι απο ελλειπής εως ανύπαρκτη αλλά ξέχασα υπάρχουν και αντικαταστάτες συμβατοί όπως blender για το 3ds max, gimp για το photoshop , libre cad για το autocad κλπ αλλά δουλεύω τόσα χρόνια σε αυτά τα προγράμματα που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να ξαναμάθω όλα αυτά τα προγράμματα απο την αρχή και με ελειπή αποτελέσματα! το θέμα είναι να βγάλουμε κανα φράγκο όχι να στηρίξουμε το linux και τους ιδεολόγους.

Τα windows που λες ανεπαρκή εμένα μου βγάζουν την δουλειά μου επαρκέστατα και δεν μου λείπει κάτι, επίσης είναι φτιαγμένα να δουλεύονται απο τον κάθε άνθρωπο και όχι να βγάλει phd ο καθένας στην πληροφορική για να δουλέψει το PC του αντί δηλαδή να τον διευκολίνει στην δουλειά του να του την κάνει πιο αργή.

Δεν με νοιάζει αν θίγει κάποιος την μοσχάρα την ms αλλά η εμμονή κάποιων να νομίζουν ότι επειδή τους βολεύει το linux ντε και καλά πρέπει να μας βολεύει όλους και να πάμε εκεί για να αυξηθεί η υποστήριξη και το πλήθος προγραμμάτων για να έχετε και εσείς αυτά που έχουμε εμείς στα windows , ντε και καλά δηλαδή να μας πείσετε για την ανωτερότητα του Linux ,όχι φίλε μου δεν είναι ανώτερο είναι άλλο εργαλείο απλά κάνεις άλλες δουλειές απο όσο γνωρίζω για προγραμματισμό πιο πολύ και τέτοια και όποιον τον βολεύει ας πάει εκεί. σαν να μου συγκρίνεις έναν καναπέ με μια καρέκλα είναι η σύγκριση το καθένα έχει τα υπέρ του και τα κατά του και δεν κάνουν και για τις δύο δουλειές.

όσο για αυτούς που βγαίνουν και σας κοροιδεύουν είναι γιατί εσείς οι ίδιοι βγαίνετε και λέτε λέτε λέτε για kernel για το ένα για το άλλο κάθε φορά που πέφτει στο τραπέζι θέμα με windows,os ,linux, osx κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...