Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, leonidas_ είπε

Είσαι μικρός ακόμα. Θα μεγαλώσεις κ θα μάθεις!!

Καλημέρα κ σε εσένα!!

Απο τα λίγα που γράψαμε εδω μπορουν ολοι να καταλαβουν καποια πραγματα. Το αν ειμαι μικρος η οχι δεν εχει σημασια. Απλα καλο θα ειναι οταν θελουμε να δειξουμε οτι γνωριζουμε ενα θεμα ενω δεν γνωριζουμε στην ουσια, να μην προχωραμε σε τεχνικες λεπτομερειες γιατί εκεί φαίνεται ότι στην ουσία δεν γνωρίζουμε τίποτα. Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις τι είναι το Azure αλλά όταν η πρώτη επαφή σου μαζί του είναι απο το Wikipedia σίγουρα έχεις πολλά ακόμα να μάθεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dareios21 "Native Azure services are often running on Linux," “Microsoft is building more of these services. For example, Azure's Software Defined Network (SDN) is based on Linux."

Όχι δεν εξήγησες καθόλου πως σχετίζεται. Άου δίνω links που δείχνουν τη μετακίνηση των Windows server σε Linux όσο αφορά το azure, το οποίο στήθηκε σε Windows server 2008 και προσπαθώ να δω που στη ευχή σχετίζονται τα win10 με όλα αυτά. 
 

Λες ότι σίγουρα φταίει η και η Ms στα updates. ΜΟΝΟ αυτή φταίει, αυτή ελέγχει το λειτουργικό σου και το hardware και προωθεί updates. Αν δεν μπορεί να τα βρει με τους vendors ας αφήσει τα updates απέξω και να απευθύνονται οι χρήστες στον κατασκευαστή. Οποτε πες μας πώς είναι δυνατόν ο χρήστης να φταίει για break σε ένα κλειστο λείτουργικο από updates γιατί θα πετάξω ότι H/Y έχω και θα αγοράσω αταρι. Ο χρήστης μπορεί να προκαλέσει χίλιες δυο ζημιές στο hardware ή στο λειτουργικό, χωρίς καν να μπει στα Windows, ότι έχει να κάνει με force updates φταίει ο προγραμματιστής, είτε αυτός λέγεται Apple Ms ή linux

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λειτουργικά είναι για να κάνεις την δουλειά σου και βάζεις σε κάθε μηχάνημα ότι σε βολεύει καλύτερα. Αν για κάποιον το excel δεν υποκαθίσταται από το libre calc, το money δεν υποκαθίσταται από το gnucash κτλ κτλ, χρειάζεται εξειδικευμένο software ή δεν συνεργάζεται το hardware του δεν θα κάνει φιλοσοφική ανάλυση και θα μείνει σε windows 10.  Ομοίως αν οι συνθήκες ευνοούν να βάλει λινουξ, πχ σε παλιό μηχάνημα που χρησιμοποιώ περιστασιακά κυρίως για browsing και δεν χρειάζομαι το software που χρησιμοποιώ στο κυρίως μηχάνημα, δεν θα κάτσω να ταλαιπωρηθώ με αναβαθμίσεις windows 10 μια φορά την βδομάδα που το ανοίγω ενώ θα σέρνεται στα 2 gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@patclo Αναμφίβολα, δεν θα έκρινα κάποιον γιατί κάνει την δουλειά του με ένα εργαλείο ή αμάξι ή λειτουργικό. Όταν όμως θα χρειάζονταν κάτι άλλο για το Χ Ψ λόγο μπορώ να του δείξω επιλογές. Όσοι γνωστοί με ρωτάνε για linux δεν λέω βάλε Ubuntu και σώθηκες. Προφανώς κ τέτοιες συμβουλές είναι λάθος. Ρωτάς τι χρήση κάνει, τι θέλει να πετύχει κτλ. Η επιλογή δίκη του. 

Οπως ανέφερε σωστά και ο @leonidas_
Δίνονται Ubuntu σε παππούδες για YouTube και δεν τα έχουν χαλάσει ποτέ. 
Δηλαδή τα tablet που έχει πλέον κάθε θείτσα πέρασαν καμία εκπαίδευση ή είναι geeks?

Και τεσπα, ξεκινάει το άρθρο για προβληματα καθαρά πυρήνα των Windows, λέει κάποιος το mac το linux δεν έχει τέτοια θέματα στον πυρήνα, και καταλήγουμε στο ποιος έχει πιο καλά προγράμματα. Το πρώτο μέρος έχει να κάνει με γεγονότα, το δεύτερο έχει μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει και η τελευταία έκδοση του OS/2 Warp 4.52 που υποστηρίζει και σύγχρονα συστήματα εκτός από τα παλιά.

Η έκδοση ArcaOS που βρίσκεται πλέον στην 5.0.4.

Τα σπάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε μολις το διαβασα θυμηθηκα μια παλια διαφημιση:

<<στην μανα σου το ειπες?>>

...

ετσι και λιγο χιουμορ...

και εγω τωρα γραφω απο ενα debian 10 stable ...αλλα μεχρι εκει ...για το σπιτι και για την πλακα μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@dareios21 "Native Azure services are often running on Linux," “Microsoft is building more of these services. For example, Azure's Software Defined Network (SDN) is based on Linux."

Όχι δεν εξήγησες καθόλου πως σχετίζεται. Άου δίνω links που δείχνουν τη μετακίνηση των Windows server σε Linux όσο αφορά το azure, το οποίο στήθηκε σε Windows server 2008 και προσπαθώ να δω που στη ευχή σχετίζονται τα win10 με όλα αυτά. 
 

Λες ότι σίγουρα φταίει η και η Ms στα updates. ΜΟΝΟ αυτή φταίει, αυτή ελέγχει το λειτουργικό σου και το hardware και προωθεί updates. Αν δεν μπορεί να τα βρει με τους vendors ας αφήσει τα updates απέξω και να απευθύνονται οι χρήστες στον κατασκευαστή. Οποτε πες μας πώς είναι δυνατόν ο χρήστης να φταίει για break σε ένα κλειστο λείτουργικο από updates γιατί θα πετάξω ότι H/Y έχω και θα αγοράσω αταρι

τελοςπαντων αδερφε αν κάποια από τις εκατονταδες υπηρεσιες στο Azure ειναι linux based παω πάσο. Δεν κατάλαβες την συσχέτιση της τεχνολογίας W10 και του Azure γιατι προφανώς δεν καταλαβαίνεις τον ορο virtualized. Το Kernel των W10 στην ουσία λειτουργεί Virtualized. Διάβασε και εδώ ενα μικρό κομμάτι του τι σημαίνει virtualized kernel (https://www.petri.com/windows-10-virtualization-based-security-on-by-default-in-future-updates)

Virtualized είναι και όλη η τεχνολογία στο Azure. Αυτό έχει χιλιάδες πλεονεκτήματα που δεν μπορώ να κάτσω να στα εξηγήσω. Αλλα όπως είπανε και τα παιδιά παραπάνω είναι ανάλογα το τι δουλευει ο καθένας. Αν θες να ανοίγεις ένα youtube βάλε linux να μην μπορεί να κάνει και τίποτα άλλο ο χρήστης και υσήχασες. 

Εαν στην σπάσανε τα windows γιατί εμφανίζονται προβλήματα που δεν μπορείς να λύσεις τότε βάλε ότι άλλο θέλεις και οκ. linux, ios,android, πάρε mac. Αλλο όμως το να βγάζεις σκάρτο ένα λειτουργικό επειδή σε μια αναβάθμιση σταμάτησε να δουλεύει ο υπολογιστής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas_ είπε

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια σαν να ήμουν κάποιος τρίτος κατάλαβα ότι ένας all around καθημερινός χρήστης PC κάνει edit σε RAW αρχεία multimedia κ ξέρει πως να βρει σπασμένο office για windows, (ή να το αγοράσει) κ να το εγκαταστήσει, ότι το Scanner (πολυμηχάνημα το πιο πιθανό στις μέρες μας) του θα δουλέψει αυτόματα, χωρίς εγκατάσταση Driver κ ότι άμα βάλω τον πατέρα μου, το θείο μου, τα ξαδέρφια μου ή τη γιαγιά μου να κάτσουν σε ένα Linux μηχάνημα με σύγχρονο KDE γραφικό περιβάλλον κ τους πω ότι είναι τα καινούργια Windows που θα βγουν το 2025, θα καταλάβουν ότι είναι Linux.

Τα Windows έρχονται προεγκατεστημένα κ το μεγαλύτερο μερίδιο όσων τα χρησιμοποιούν δεν γνωρίζει καν να βάλει Office ή Antivirus, δεν τους ενοχλούσαν καν οι ειδοποιήσεις για να κάνουν τα Update, έχουν ένα σύστημα που δεν κάνει ούτε δεξί κλικ στην επιφάνει εργασίας από το σύρσιμο κ έναν browser με εγκατεστημένο ότι toolbar υπάρχει κ καταλαμβάνει τη μισή οθόνη. Γι αυτό η Ms ενσωμάτωσε Windows Defender κ υποχρεωτικά Updates για όλους (αυτούς) για να έχει το κεφάλι της ήσυχο.

Όποιος Power User, που δεν χρησιμοποιεί Windows ή MacOS δεσμευτικά λόγω κάποιου επαγγελματικού προγράμματος κ δεν θέλει να παίζει παιχνίδια με την καινούργια κάρτα γραφικών που αγοράζει κάθε 6 μηνο, δοκίμασε πραγματικά το Linux κ τα βρίσκει μπαστούνια, μάλλον δεν είναι κ τόσο "Power". Μάλλον έχει συνηθίσει στην νοοτροπία του ετοιματζίδικου κ του εύκολου κ στην πρώτη δυσκολία τα παρατάει.

Αν γουστάρεις πραγματικά τα Pc θα κάτσεις να ψαχτείς κ να μάθεις. Δηλαδή στα Windows από 95-98 σε XP, από XP σε Vista/7 κ μετά σε 8/8.1/10 δεν υπήρχε καμμία διαφορά στο UI; Κάνεις δεν δυσκολεύτηκε να ψάχνει σε ρυθμίσεις-ρυθμίσεων να βρει βασικά πράγματα που παλιά έκανε με ένα κλικ; Κανείς δεν αφιέρωσε καθόλου χρόνο μέχρι να εξοικειωθεί απόλυτα κ να κάνει τα πάντα μηχανικά;

Γιατί με την ίδια λογική να μην αφιερώσεις χρόνο σε ένα γραφικό περιβάλλον (πχ KDE), που μπορούσες να έχεις γραφικά εφέ πολύ πριν από εποχές Vista, με πολλαπλές επιφάνειες εργασίας να δουλεύεις, πριν η Microsoft ανακαλύψει τον τροχό κ το κάνει στα 10 κ να μάθεις να κάνεις την καθημερινή σου χρήση με το Linux;

Πόσες συσκευές σταμάτησαν να παίζουν σε αλλαγές Kernel των Windows σε τέτοιες μεγάλες μεταβάσεις που αναφέρω κ κρατάνε δεσμώτες χρήστες σε παροχημένα λειτουργικά, χωρίς ενημερώσεις, όχι μόνο του λειτουργικού αλλά κ προγραμμάτων; Αυτούς τους παραβλέπουμε κ κράζουμε μόνο το Linux επειδή δεν ασχοληθήκαμε να κάνουμε την WebCam να παίξει; Ή δεν αγοράσαμε συμβατή με το Linux WebCam κ επειδή ο κατασκευταστής δεν έχει κανένα όφελος να βγάλει οδηγό, κράζουμε τα άτομα που ασχολούνται εθελοντικά να φτιάξουν Driver που παίζει αξιοπρεπώς με τεχνικές reverse engineering; Πόσοι "devαράδες" από όσους χρησιμοποιούν εργαλέια που πατάνε σε Linux κ δε το γνωρίζουν, ξέρουν να κάνουν reverse;

Κανείς από τους Windows Users δεν αφιερώνει χρόνο να ψάχνει ενημερώσεις για ένα-ένα πρόγραμμα χωριστά στο Internet; Κανείς δεν βαριέται καθόλου όταν του πετάει ειδοποιήση ένα πρόγραμμα για νέα ενημέρωση, να το κλείσει ενώ το έχει ανοίξει, να κατεβάσει το πακέτο, να το εγκαταστήσει για να κάνει την ενημέρωση; Ενώ στο Linux θα μπορούσε να το κάνει με μια μόνο γραμμή, για όλα του τα προγράμματα, όλο του το λειτουργικό, μέσα σε λίγα λεπτά, χωρίς reboot, όποτε αυτός θέλει;

Όσοι δεν έχουν χρόνο, επειδή το PC τους είναι εργαλείο της δουλειάς τους, καλά κάνουν κ δεν ασχολούνται με το Linux. Αλλά να μιλάμε για δουλειά. Όχι για σπασμένα προγράμματα ή για παιδάκια που παίζουν παιχνίδια κ γράφουν στα φόρουμ "...εεεμ είμαι Gamer κ βασικά το ίντερνέτ μου κολλάει..." κ αναφέρουν κ παρουσιάζουν το "κάψιμο" σαν κάτι που είναι επάγγελμα!

Όλοι οι υπόλοιποι που γουστάρουν πραγματικά το αντικείμενο της πληροφορικής κ γουστάρουν να ψάχνονται κ να μάθουν κ το κάτι παραπάνω πιστεύω θα έπρεπε να παίζουν με το Linux. Γιατί το να λέμε ότι Linux=Terminal κ γενικότητες του στυλ δεν παίζουν συσκευές μάλλον δείχνει ότι έχουν να ασχοληθούν με το Linux από εποχές SlackWare!!

Ψιλολογικό να σου διαγράφει αρχεία ή να στα "κρύβει"; Ψιλολογικό μετά από μήνες κ μήνες Testing από τους Insiders κ ανθρώπους που έχουν πληρωθεί αδρά κ δουλεύουν μήνες ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο αντικείμενο;

Μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα τι τεχνολογία κρύβεται πίσω από το Linux! Γιατί η Microsoft χρησιμοποιεί στο Surface duo Android (Linux Kernel); Επειδή έχει τόσο γαμάτες τεχνολογίες; Μήπως γι αυτό είναι κ Platinum Member στο Linux Foundation κ τα σκάει κανονικά; Επειδή δεν ασχολείται κανείς μαζί του; Είσαι άλλο ένα τρανό παράδειγμα Windows χρήστη που έχεις μάυρα μεσάνυχτα!!

Παίξε το Game σου κ άσε μας να μιλήσουμε σοβαρά!!

Χαίρεται το forum όλο, που έχει έναν @leonidas_ σοβαρό και επαγγελματία!
( για πες έτσι από περιέργεια τι κάνεις εσύ ο γαμάτος που όλοι οι άλλοι είναι ασόβαροι ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dareios21 είπε

τελοςπαντων αδερφε αν κάποια από τις εκατονταδες υπηρεσιες στο Azure ειναι linux based παω πάσο. Δεν κατάλαβες την συσχέτιση της τεχνολογίας W10 και του Azure γιατι προφανώς δεν καταλαβαίνεις τον ορο virtualized. Το Kernel των W10 στην ουσία λειτουργεί Virtualized. Διάβασε και εδώ ενα μικρό κομμάτι του τι σημαίνει virtualized kernel (https://www.petri.com/windows-10-virtualization-based-security-on-by-default-in-future-updates)

Virtualized είναι και όλη η τεχνολογία στο Azure. Αυτό έχει χιλιάδες πλεονεκτήματα που δεν μπορώ να κάτσω να στα εξηγήσω. Αλλα όπως είπανε και τα παιδιά παραπάνω είναι ανάλογα το τι δουλευει ο καθένας. Αν θες να ανοίγεις ένα youtube βάλε linux να μην μπορεί να κάνει και τίποτα άλλο ο χρήστης και υσήχασες. 

Εαν στην σπάσανε τα windows γιατί εμφανίζονται προβλήματα που δεν μπορείς να λύσεις τότε βάλε ότι άλλο θέλεις και οκ. linux, ios,android, πάρε mac. Αλλο όμως το να βγάζεις σκάρτο ένα λειτουργικό επειδή σε μια αναβάθμιση σταμάτησε να δουλεύει ο υπολογιστής σου.

Χαχαχα φίλε πραγματικά κλαίω.

Τρελη κρυφή τεχνολογία πίσω από τα Windows 10, ειδικά αυτό το vbs πρώτη φορά το ακούμε. 
Απλα τυχαίνει να τους έχει προλάβει ένας xen από εποχές ΠΑΣΟΚ το 2003 και το kvm από το 2008! Μπορεί να μην το γνώριζες ως τώρα, αλλά το σύνολο του Διαδικτύου το γνωρίζει πολύ καλά. 
Το λειτουργικό δεν είναι σκάρτο, η Ms δεν μπορεί να το συντηρησει. Όταν είσαι τόσο κλειστός και χάνεις ομάδες αρχικών developer δεν εγγυάται κανείς ότι οι επόμενοι θα συνεχίσουν επάξια το έργο σου. Έχει γίνει μόδα από την Apple, που ούτε βασικούς usb drivers δεν έχει στο λειτουργικό της και δυστυχώς και από την Ms. Το πιο καλό προϊόν της Ms είναι ο Windows server, και το πιο σημαντικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rockdye είπε

Χαχαχα φίλε πραγματικά κλαίω.

Τρελη κρυφή τεχνολογία πίσω από τα Windows 10, ειδικά αυτό το vbs πρώτη φορά το ακούμε. 
Απλα τυχαίνει να τους έχει προλάβει ένας xen από εποχές ΠΑΣΟΚ το 2003 και το kvm από το 2008! Μπορεί να μην το γνώριζες ως τώρα, αλλά το σύνολο του Διαδικτύου το γνωρίζει πολύ καλά. 
Το λειτουργικό δεν είναι σκάρτο, η Ms δεν μπορεί να το συντηρησει. Όταν είσαι τόσο κλειστός και χάνεις ομάδες αρχικών developer δεν εγγυάται κανείς ότι οι επόμενοι θα συνεχίσουν επάξια το έργο σου. Έχει γίνει μόδα από την Apple, που ούτε βασικούς usb drivers δεν έχει στο λειτουργικό της και δυστυχώς και από την Ms. Το πιο καλό προϊόν της Ms είναι ο Windows server, και το πιο σημαντικό. 

Πάλι πας να το παίξεις έξυπνος και κλαίμε εμείς οι υπόλοιποι από τα γέλια. το vbs είναι αρχικα του virtualized based security και είναι κάτι που χρησιμοποιούν τα w10. Που αλλού το είχες ακούσει εσύ; Η virtualized τεχνολογια γενικότερα δεν είναι ανακαλυψη της Microsoft ναι, αλλα ειναι η ΜΟΝΗ που την έχει εφαρμόσει σε τέτοια κλίμακα. Τώρα xen και kvm τους στέλνω τα χαιρετίσματα μου γιατί το virtual environment implementaion που έχει καταφέρει η Microsoft με το Αzure και τώρα με τον KERNEL των W10 είναι κάτι ασύληπτο για το μέγεθός του. 

τέλοσπαντων προφανώς απότι φαίνεται είσαι linux fan και καλά κάνεις. Αλλά ο MS Server δεν είναι το μόνο αξιόλογο προιον. Ms Office είναι επίσης μονόδρομος. Δεν υπάρχουν ενναλακτικές αν θέλεις να δουλέψεις σοβαρά. Τώρα αν εσύ είσαι στη φάση του φτιάχνω ένα linux κουτάκι και παίζω τότε οκ. Σου είπα κάτι, η γη πλέον γυρίζει γύρω από το Αzure αλλά αυτό είναι και εκτός θέματος συμφωνώ. Από τα windows updates ξεκινήσαμε που σκάνε και καταλλήξαμε εδώ. 

To ποσοστό αποτυχίας στα update είναι ανάλογο και με τα συστήματα που τρέχουν το λειτουργικό με λίγα λόγια. Εδώ υπάρχουν 200 διαφορετικά build linux και ακόμα και στα πιο διαδεδομένα από αυτά υπάρχουν προβλήματα. Φαντάσου να ήταν εγκατεστημένα σε τεράστια κλίμακα όπως τα windows τι κλάμα θα επεφτε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Πάλι πας να το παίξεις έξυπνος και κλαίμε εμείς οι υπόλοιποι από τα γέλια. το vbs είναι αρχικα του virtualized based security και είναι κάτι που χρησιμοποιούν τα w10. Που αλλού το είχες ακούσει εσύ; Η virtualized τεχνολογια γενικότερα δεν είναι ανακαλυψη της Microsoft ναι, αλλα ειναι η ΜΟΝΗ που την έχει εφαρμόσει σε τέτοια κλίμακα. Τώρα xen και kvm τους στέλνω τα χαιρετίσματα μου γιατί το virtual environment implementaion που έχει καταφέρει η Microsoft με το Αzure και τώρα με τον KERNEL των W10 είναι κάτι ασύληπτο για το μέγεθός του. 

τέλοσπαντων προφανώς απότι φαίνεται είσαι linux fan και καλά κάνεις. Αλλά ο MS Server δεν είναι το μόνο αξιόλογο προιον. Ms Office είναι επίσης μονόδρομος. Δεν υπάρχουν ενναλακτικές αν θέλεις να δουλέψεις σοβαρά. Τώρα αν εσύ είσαι στη φάση του φτιάχνω ένα linux κουτάκι και παίζω τότε οκ. Σου είπα κάτι, η γη πλέον γυρίζει γύρω από το Αzure αλλά αυτό είναι και εκτός θέματος συμφωνώ. Από τα windows updates ξεκινήσαμε που σκάνε και καταλλήξαμε εδώ. 

To ποσοστό αποτυχίας στα update είναι ανάλογο και με τα συστήματα που τρέχουν το λειτουργικό με λίγα λόγια. Εδώ υπάρχουν 200 διαφορετικά build linux και ακόμα και στα πιο διαδεδομένα από αυτά υπάρχουν προβλήματα. Φαντάσου να ήταν εγκατεστημένα σε τεράστια κλίμακα όπως τα windows τι κλάμα θα επεφτε. 

Μα πως εσυ μιλουσες για την κρυφή τεχνολογία που κρύβεται από πίσω. Τόση καινοτομία μόνο η Apple την έχει καταφέρει και τώρα η Ms. Στείλε χαιρετίσματα στην red hat ναι που παρέχει τους περισσότερους superservers στον κόσμο. Και συνεχίζεις να μπερδεύεις τον host του azure με τον guest. Και συνέχιζεις να στέλνεις χαιρετίσματα όταν οι ίδιοι οι developer του azure χτίζουν services σε linux. Το office είναι μονόδρομος για όποιον χρησιμοποεί τα πάντα σε αυτο, που και πάλι είναι τόσο μονόδρομος που σε αρχεία προηγούμενων εκδόσεων δεν βλέπει ποτέ τις μακροεντολες κτλ. Πες μου με βολεύει αισθητικά, μαζί σου, πες ότι είναι ένα ολοκληρωμένο προϊόν, μαζί σου. Αν θες να γράψεις ένα βιβλίο, το κανείς και στο cloud της google. 
 

Και btw δεν αμφισβητώ το project του azure, το οποίο καλά έκανε η Ms και χρησιμοποίησε open source προϊόντα γιατί διαφορετικά δεν θα τσουλούσε ποτέ. Να λέμε όμως ότι όλο αυτό το έργο βασίζεται στην τρελή τεχνολογία των win10 είναι το λιγότερο αστείο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Χαίρεται το forum όλο, που έχει έναν @leonidas_ σοβαρό και επαγγελματία!
( για πες έτσι από περιέργεια τι κάνεις εσύ ο γαμάτος που όλοι οι άλλοι είναι ασόβαροι ? )

Δε νομίζω να σε έθιξα προσωπικά ούτε να αυτοαποκαλέστηκα γαμάτος. Στη δουλειά μου είμαι επαγγελματίας κ επενδύω χρόνο κ χρήμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κ δε σε αφορά, ούτε αν είμαι σοβαρός, ούτε ποια είναι αυτή. Οπότε σχετικά με την περιέργειά σου θα σου απαντούσα αλλά δεν επιτρέπεται!!

Η όλη συζήτηση γίνεται OnTopic, αναφέρομαι σε συγκεκριμένη ομάδα χρηστών, καθώς κ σε σύγκριση σύγχρονων λειτουργικών συστημάτων που δεν προκαλούν τέτοια σοβαρά προβλήματα σε ενημερώσεις. Υπήρξα Windows χρήστης, γνωρίζω κ για τα 2 λειτουργικά που συγκρίνω κ παραθέτω τα επιχειρήματα μου.

Αν βγάζεις λεφτά από σπασμένα προγράμματα δικαίωμα σου, όπως κ αν βγάζεις λεφτά από αδαής για να τους κάνεις συντήρηση, format, εγκατάσταση (σπασμένων) προγραμμάτων ή τοπεθέτηση Hardware, ή οτιδήποτε άλλο που δεν ξέρω κ δε με αφορά κ πάλι είναι δικαίωμα σου, απλώς εγώ δε θα το έκανα, αλλά κ πάλι όπως προείπα αυτό είναι άλλο θέμα κ δεν έχει καμμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ.

Οπότε αν θες να πεις την άποψή σου Join Us. Μη χαλάς το λόγο σου για να μου την πεις, πες μας κ τον λόγο που το κάνεις με επιχειρήματα, όχι επειδή δε σου άρεσαν ή δεν συμφωνείς με τα όσα γράφω, γιατί με τον τρόπο που το κάνεις βγάζεις κόμπλεξ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Δε νομίζω να σε έθιξα προσωπικά ούτε να αυτοαποκαλέστηκα γαμάτος. Στη δουλειά μου είμαι επαγγελματίας κ επενδύω χρόνο κ χρήμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κ δε σε αφορά, ούτε αν είμαι σοβαρός, ούτε ποια είναι αυτή. Οπότε σχετικά με την περιέργειά σου θα σου απαντούσα αλλά δεν επιτρέπεται!!

Η όλη συζήτηση γίνεται OnTopic, αναφέρομαι σε συγκεκριμένη ομάδα χρηστών, καθώς κ σε σύγκριση σύγχρονων λειτουργικών συστημάτων που δεν προκαλούν τέτοια σοβαρά προβλήματα σε ενημερώσεις. Υπήρξα Windows χρήστης, γνωρίζω κ για τα 2 λειτουργικά που συγκρίνω κ παραθέτω τα επιχειρήματα μου.

Αν βγάζεις λεφτά από σπασμένα προγράμματα δικαίωμα σου, όπως κ αν βγάζεις λεφτά από αδαής για να τους κάνεις συντήρηση, format, εγκατάσταση (σπασμένων) προγραμμάτων ή τοπεθέτηση Hardware, ή οτιδήποτε άλλο που δεν ξέρω κ δε με αφορά κ πάλι είναι δικαίωμα σου, απλώς εγώ δε θα το έκανα, αλλά κ πάλι όπως προείπα αυτό είναι άλλο θέμα κ δεν έχει καμμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ.

Οπότε αν θες να πεις την άποψή σου Join Us. Μη χαλάς το λόγο σου για να μου την πεις, πες μας κ τον λόγο που το κάνεις με επιχειρήματα, όχι επειδή δε σου άρεσαν ή δεν συμφωνείς με τα όσα γράφω, γιατί με τον τρόπο που το κάνεις βγάζεις κόμπλεξ!!

Παραμυθάς δυνατός.
Μην σε απασχολούμε άδικα τώρα που γράφεις τον κώδικά σου σε slack για προσομείωση string theory...

 

Επίσης, ποιός σου είπε ότι χρησιμοποιώ σπασμένα προγράμματα ?
Επίσης, ας πούμε ένα πρόγραμμα σπασμένο, π.χ. το Photoshop, λειτουργεί διαφορετικά από το ίδιο version original ? ( πες ναι να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Στείλε χαιρετίσματα στην red hat ναι που παρέχει τους περισσότερους superservers στον κόσμο. Και συνεχίζεις να μπερδεύεις τον host του azure με τον guest. Και συνέχιζεις να στέλνεις χαιρετίσματα όταν οι ίδιοι οι developer του azure χτίζουν services σε linux. Το office είναι μονόδρομος για όποιον χρησιμοποεί τα πάντα σε αυτο, που και πάλι είναι τόσο μονόδρομος που σε αρχεία προηγούμενων εκδόσεων δεν βλέπει ποτέ τις μακροεντολες κτλ. Πες μου με βολεύει αισθητικά, μαζί σου, πες ότι είναι ένα ολοκληρωμένο προϊόν, μαζί σου. Αν θες να γράψεις ένα βιβλίο, το κανείς και στο cloud της google. 

Τα συμπεράσματα για την red-hat πως τα εβγαλες; Εχεις κάποιο στατιστικό; δηλαδή αμφισβητεις ότι 90% από τα εταιρικά περιβάλλοντα ειναι σε windows server;

Services στο Azure σε linux είναι ελάχιστα. Ουτε ο host του Azure είναι σε Linux. Όσο για το office, word excel, είναι μονόδρομος σε εταιρικό περιβάλλον ναι. Όλα τα άλλα είναι μουφες και έχουν ένα κάρο ασυμβατότητες και δεν είναι μόνο τα macros. Αν παω σε εταιρία και δω openoffice και ότι άλλη μουφα κυκλοφορεί καταλαβαίνω ότι πρόκειται για τζαμπατζηδες που έχουν κάνει εκπτωση στον τρόπο δουλειάς τους. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λεγαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...