Προς το περιεχόμενο

Καρναβάλι Πάτρας 2020


tazos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ναι αλλά όχι δύο μέρες πριν.Τι φταίει ο κόσμος που ξόδεψε χιλιάδες για προμήθειες.Ποιος θα του τα δώσει;;;;;;

Δεν έχω πρόβλημα να το καταργήσουν και αυτό και τις φωτοβολίδες της Χίου και τις φυσούνες της Καλαμάτας που σκοτώνεται κόσμος αλλά να γίνει 2-3-5 μήνες πριν.Έτσι είναι το σωστό.

Τωρα κινδυνευουν ζωες και θα χαθουν ζωες εξαιτιας και αυτου

Δεν υπαρχει κατι αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τους αγρότες γιατί τους αποζημιώνει αν καούν τα λεμόνια από τα χιόνια; Φταίει η κυβέρνηση για τον καιρό; 

Οι αγρότες πληρώνουν κάθε χρόνο εισφορά στον ελγα ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις αποζημιωσεων ομως

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Τους αγρότες γιατί τους αποζημιώνει αν καούν τα λεμόνια από τα χιόνια; Φταίει η κυβέρνηση για τον καιρό; 

Αν θες τη γνώμη μου, ΚΑΚΩΣ τους "αποζημιώνει".

Πέρα από αυτό, το κράτος έχει πολύ παρεμβατικό ρόλο με τους αγρότες ουσιαστικά να "υποτάσσονται" στην αγροτική πολιτική ενός κράτους. Υπό την έννοια αυτή δεν είναι εντελώς ανεξάρτητοι επιχειρηματίες ... δε ξέρω δηλαδή κατά πόσο το καθεστώς είναι συγκρισμο. Ξαναλέω ότι φυσικά και θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να αποζημιώνονται αγρότες για καιρικά φαινόμενα εναντίον ζημιών από τα οποία μπορούν να ασφαλιστούν. Είναι καθαρά μικρό πολιτικό παιχνιδι. Το ίδιο θεωρώ ότι πρέπει να ισχύει για το να πλυμηρησει μια αποθήκη ενός εργοστασίου ή αν γκρεμιστεί ένα εργοστάσιο από ένα σεισμό κλπ το ίδιο πιστεύω και για περιπτώσεις ιδιωτών, πχ αν σου πέσει το σπίτι σε σεισμο, δεν θα έπρεπε να έχει το κράτος ΚΑΜΙΑ υποχρέωση απέναντι σου για επιδόματα, αποζημιώσεις κλπ

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

  

Εγώ θα το πήγαινα ένα βήμα παραπέρα και θα έλεγα πως οι αγρότες ξέρουν πως υπάρχει αυτό το ρίσκο! (Όχι πως διαφωνώ με τις αποζημιώσεις που τους δίνονται) Το ρίσκο του να κλείσει η κυβέρνηση το καρναβάλι δεν θα μπορούσε να το προβλέψει κανένας.

Φυσικά και θα μπορούσε να το προβλέψει κάποιος. Και ακριβώς επειδή θα ήταν πολύ μικρή η πιθανότητα να το κάνει τα ασφάλιστρα θα ήταν εξαιρετικά μικρά.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αναρωτιεμαι, γηπεδα και εκκλησιες γιατι δεν κλεινουν; δηλαδη το καραισκακη την κυριακη θα εχει λιγοτερο κοσμο απο το καρναβαλι της ξανθης;;; εαν ειχαμε πασχα θα ελεγαν οτι κλεινουν ολες οι εκκλησιες;;;; η εκει δεν μας παιρνει να μιλησουμε;;; food for thought

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Δεν έχω πάει ποτέ στο καρναβάλι της Πάτρας. Δεν ξέρω την ποιότητα του κλπ κλπ. Όμως έχουν σίγουρα υπάρξει προετοιμασίες... επιχειρήσεις, οικογένειες κλπ ετοιμάζονται για μήνες για αυτό και ζουν απ'αυτή τη στιγμή. Εννοείτε πως το κράτος θα πρέπει να τους βοηθήσει.

Τώρα αν έκανε καλά το κράτος που το ματαίωσε προσωπικά δεν είμαι τόσο σίγουρος. Νομίζω πως ήταν η ευκολότερη, safe πολιτικά απόφαση. Αν πραγματικά έπρεπε (ζυγιάζοντας θετικά και αρνητικά της κίνησης συνδυάζοντας τα με το γεγονός πως έχουμε 3 κρούσματα κλπ) μόνο ειδικοί μπορούν να το κρίνουν. Θα μπορούσαν π.χ. να εφαρμόσουν "μόνο" κάποια σοβαρά περιοριστικά μέτρα.

Ναι έτσι...... το κράτος «πατερούλης» στην χασούρα μαζί αλλά στα κέρδη...........

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 minutes ago, DrLo said:

Αν θες τη γνώμη μου, ΚΑΚΩΣ τους "αποζημιώνει".

Πέρα από αυτό, το κράτος έχει πολύ παρεμβατικό ρόλο με τους αγρότες ουσιαστικά να "υποτάσσονται" στην αγροτική πολιτική ενός κράτους. Υπό την έννοια αυτή δεν είναι εντελώς ανεξάρτητοι επιχειρηματίες ... δε ξέρω δηλαδή κατά πόσο το καθεστώς είναι συγκρισμο. Ξαναλέω ότι φυσικά και θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να αποζημιώνονται αγρότες για καιρικά φαινόμενα εναντίον ζημιών από τα οποία μπορούν να ασφαλιστούν. Είναι καθαρά μικρό πολιτικό παιχνιδι. Το ίδιο θεωρώ ότι πρέπει να ισχύει για το να πλυμηρησει μια αποθήκη ενός εργοστασίου ή αν γκρεμιστεί ένα εργοστάσιο από ένα σεισμό κλπ το ίδιο πιστεύω και για περιπτώσεις ιδιωτών, πχ αν σου πέσει το σπίτι σε σεισμο, δεν θα έπρεπε να έχει το κράτος ΚΑΜΙΑ υποχρέωση απέναντι σου για επιδόματα, αποζημιώσεις κλπ

Συμφωνώ.

Επίσης το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sakis_colt είπε

Εγω αναρωτιεμαι, γηπεδα και εκκλησιες γιατι δεν κλεινουν; δηλαδη το καραισκακη την κυριακη θα εχει λιγοτερο κοσμο απο το καρναβαλι της ξανθης;;; εαν ειχαμε πασχα θα ελεγαν οτι κλεινουν ολες οι εκκλησιες;;;; η εκει δεν μας παιρνει να μιλησουμε;;; food for thought

Εξετάζεται η πρόταση να γίνουν αγώνες κεκλεισμένων των θυρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Τους αγρότες γιατί τους αποζημιώνει αν καούν τα λεμόνια από τα χιόνια; Φταίει η κυβέρνηση για τον καιρό; 

Δεν τους αποζημιώνει το κράτος, έχουν ασφαλίσει την σοδειά τους για τέτοια ενδεχόμενα πάγου, χαλαζιού κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tompgr είπε

Δεν τους αποζημιώνει το κράτος, έχουν ασφαλίσει την σοδειά τους για τέτοια ενδεχόμενα πάγου, χαλαζιού κλπ.

Ακριβώς.  Επίσης δεν έχει καμία σχέση η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της σοδειάς με την αδυναμία πώλησης της προβλεπομενης ποσότητας προϊόντος,  που αυτό συμβαίνει στην Πάτρα.  Κανείς δεν αποζημιώνει τους αγρότες αν δεν υπάρχει ζήτηση στα λεμόνια..  άς τα διαχωριζουμε 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Ζητάνε αποζημίωση από το κράτος για απώλεια εσόδων. Ομορφιές.

Φυσικα και να παρουν. Μερος του ΦΠΑ που απεδωσαν κατα τη διαρκεια του περυσινου καρναβαλιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Φυσικα και να παρουν. Μερος του ΦΠΑ που απεδωσαν κατα τη διαρκεια του περυσινου καρναβαλιου. 

Απο 50€ ο καθενας πανω κατω δηλαδη....

Γιατι τα ρολα των ταμειακων τα εχουν για σερπατινες στο καρναβαλι της Πατρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis_colt είπε

Εγω αναρωτιεμαι, γηπεδα και εκκλησιες γιατι δεν κλεινουν; δηλαδη το καραισκακη την κυριακη θα εχει λιγοτερο κοσμο απο το καρναβαλι της ξανθης;;; εαν ειχαμε πασχα θα ελεγαν οτι κλεινουν ολες οι εκκλησιες;;;; η εκει δεν μας παιρνει να μιλησουμε;;; food for thought

Μα αν είσαι χριστιανός και πας στην εκκλησία δεν κολάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο

ανώριμος

παρτάκιας

ΗΛΙΘΙΟΣ

πρεπει να σαι για να πεις οτι θα συνεχισουμε και θα κανουμε το καρναβαλι???

 

Δλδ ουτε για τα ματια του κόσμου ενα "ναι η ασφαλεια των συμμετεχόντων μας κλπ ειναι πιο σημαντικη από το καρναβάλι" ?

Ντροπη πια!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mary είπε

Πόσο

ανώριμος

παρτάκιας

ΗΛΙΘΙΟΣ

πρεπει να σαι για να πεις οτι θα συνεχισουμε και θα κανουμε το καρναβαλι???

Δλδ ουτε για τα ματια του κόσμου ενα "ναι η ασφαλεια των συμμετεχόντων μας κλπ ειναι πιο σημαντικη από το καρναβάλι" ?

Ντροπη πια!

Δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά;;;;;;; π.χ. γιατί με κόσμο οι ποδοσφαιρικοί αγώνες την Κυριακή;;;;;;

Γιατί ο κάθε Πρόεδρος έχει και από ένα κανάλι και φοβόμαστε τα ψηφαλάκια;;;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...