Προς το περιεχόμενο

Γαλλικά μπουλντογκ (κατοικίδια)


Mrsmoke95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να υπάρχει... Τι θα ήθελες να ρωτήσεις Γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα... Το ψάχνω  και εγώ καιρό για αυτήν την ράτσα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

1 λεπτό πριν, stefanosnik είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει... Τι θα ήθελες να ρωτήσεις Γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα... Το ψάχνω  και εγώ καιρό για αυτήν την ράτσα...

Καλησπέρα πήραμε απόφαση με την κοπέλα μου και υιοθετήσαμε ένα γαλλικό . Το έχουμε 1 μήνα και σήμερα έκλεισε 3 μηνών . Είναι αξιολάτρευτος του έχουμε δώσει πολύ αγάπη Και μας την ανταποδίδει πίσω καθημερινά στο διπλάσιο . Άμα υπάρχει κανένας εδώ μέσα για να μου δώσει συμβουλές γιατί είναι σε κρίσιμη ηλικία . Έχω ψαχτεί και σε βιντεάκια , γενικά αλλά καλό είναι να γίνει και εδώ μια επικοδομιτικη συζήτηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mrsmoke95 είπε

Καλησπέρα 

Καλησπέρα πήραμε απόφαση με την κοπέλα μου και υιοθετήσαμε ένα γαλλικό . Το έχουμε 1 μήνα και σήμερα έκλεισε 3 μηνών . Είναι αξιολάτρευτος του έχουμε δώσει πολύ αγάπη Και μας την ανταποδίδει πίσω καθημερινά στο διπλάσιο . Άμα υπάρχει κανένας εδώ μέσα για να μου δώσει συμβουλές γιατί είναι σε κρίσιμη ηλικία . Έχω ψαχτεί και σε βιντεάκια , γενικά αλλά καλό είναι να γίνει και εδώ μια επικοδομιτικη συζήτηση . 

Α δεν ξέρω να σε βοηθήσω εγώ σε αυτό το κομμάτι, μπορείς όμως να βοηθήσεις εσύ εμένα 😜 .... για πες μου λίγο γιατί και εγώ ψάχνω με την κοπέλα μου τώρα, απλά όσο το έψαχνα λένε ότι έχουν πολλά θέματα,   δλδ πρόβλημα με σπονδυλική  με πόδια, δεν κάνει να ανεβαίνουν  σκαλιά  κτλ κτλ , έχεις ακούσει εσύ κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Α δεν ξέρω να σε βοηθήσω εγώ σε αυτό το κομμάτι, μπορείς όμως να βοηθήσεις εσύ εμένα 😜 .... για πες μου λίγο γιατί και εγώ ψάχνω με την κοπέλα μου τώρα, απλά όσο το έψαχνα λένε ότι έχουν πολλά θέματα,   δλδ πρόβλημα με σπονδυλική  με πόδια, δεν κάνει να ανεβαίνουν  σκαλιά  κτλ κτλ , έχεις ακούσει εσύ κάτι? 

Κοιτά ισχύει , ότι μια ευαίσθητη ράτσα διότι έχουν δερματικά και επιδει είμαι μικρόσωμα με πολλά κιλά δημιουργούνται προβλήματα στα πόδια τους και στην σπονδυλική σαν τους ανθρώπους όταν κάποιος είναι κοντός με πολλά κιλά στα γόνατα 😅😅. Αλλά βέβαια δεν σημενει ότι και το δικο σου θα είναι έτσι απλά είναι θέματα ράτσας . Άμα το φροντίζεις και όχι το υπέρ φροντίζεις διότι και αυτό είναι κακό , θα είναι μια χαρά . Μερικοι υπερβάλουν λέγοντας πολλά . Αλλά άμα σκέφτεσαι να πάρεις σου προτινω να μην πάρεις από εκτροφέα που τα πέρνει από το εξωτερικό και αυτοί είναι το 70% εκεί έξω , διότι δεν ξες τι περνεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μα πολύ μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες που εκτίθεται. Όταν θα ζεστάνει πολύ ο καιρός, το ζώο θα πρέπει να βγαίνει τη βόλτα του νωρίς το πρωί και το απόγευμα αφού πέσει ο ήλιος. Στο σπίτι, δε, ειδικά στους καύσωνες του καλοκαιριού, θα πρέπει να είναι σε κλιματισμό με θερμοκρασία σπιτιού μαξ 25 βαθμούς Κελσίου. Αντιθέτως, τώρα που είναι ακόμα χειμώνας, να προσέχετε με την θέρμανση στο σπίτι, να μην υπάρχει υπερβολική ζέστη. Τα γαλλικά μπουλντόγκ αδυνατούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία του σώματος τους, κι έτσι κινδυνεύουν από θερμοπληξία και υποθερμία. Γενικά, δεν είναι ένα ζώο που θα ζήσει άνετα στο ελληνικό κλίμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lightsout είπε

Πολύ μα πολύ μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες που εκτίθεται. Όταν θα ζεστάνει πολύ ο καιρός, το ζώο θα πρέπει να βγαίνει τη βόλτα του νωρίς το πρωί και το απόγευμα αφού πέσει ο ήλιος. Στο σπίτι, δε, ειδικά στους καύσωνες του καλοκαιριού, θα πρέπει να είναι σε κλιματισμό με θερμοκρασία σπιτιού μαξ 25 βαθμούς Κελσίου. Αντιθέτως, τώρα που είναι ακόμα χειμώνας, να προσέχετε με την θέρμανση στο σπίτι, να μην υπάρχει υπερβολική ζέστη. Τα γαλλικά μπουλντόγκ αδυνατούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία του σώματος τους, κι έτσι κινδυνεύουν από θερμοπληξία και υποθερμία. Γενικά, δεν είναι ένα ζώο που θα ζήσει άνετα στο ελληνικό κλίμα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές 😀

Το έχω ακούσει όντως για τις αλλαγές του κλίματος και την υψηλές η και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες .

Παντως τώρα στο σπίτι που έχω πάντα 22 βαθμούς είναι μια χαρά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροχαλίζουν

Αερίζονται άσχημα... 

Του προπονητή μου που έχω ζήσει και ξέρω... επίσης η συγκεκριμένη είχε καρδιολογικα θέματα και της έβαζε διουριτικο ανθρώπων στο φαγητό της, μια δεκαετία την έχει περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mrsmoke95 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές 😀

Το έχω ακούσει όντως για τις αλλαγές του κλίματος και την υψηλές η και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες .

Παντως τώρα στο σπίτι που έχω πάντα 22 βαθμούς είναι μια χαρά . 

Να το χαιρεσαι! Αν δεν σου ειναι κοπος ανεβασε και μια φωτο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχε φιλος μου και το ειχε σαν παιδι του. Ηταν απο τα πιο υπακουα σκυλια που εχω δει και ωρες-ωρες πραγματικα νομιζα οτι ειχε νοημοσυνη μικρου παιδιου. Του μιλουσε και καταλαβαινε τα παντα ρε γμτ. Τον εζησα και εγω αρκετα καθως τον ειχαμε παντα στις διακοπες μαζι μας. Στα ασχημα τωρα, η μυρωδια ηταν αρκετα ασχημη, το αμαξι και το σπιτι του ειχαν παντα μια μποχα, πολυ τριχα το καλοκαιρι, ροχαλιζε απιστευτα , ειδικα οταν μεγαλωσε και ειχε ασχημα "γεραματα". Ο σκυλος τα 4-5 τελευταια χρονια της ζωης του τυραννούσε τον εαυτο του , τον ιδιοκτητη του καθως και οσους ειχαν αναλαβει να βοηθησουν (γονεις - αδελφια- φιλοι). Ειχε προβληματα με το στομαχι , οποτε ακολουθουσε ειδικη διατροφη , επαιρνε χαπια για καρδια και στομαχι και ειχε τυφλωθει. Υποψιν , ο φιλος μου τον προσεχε ΠΑΝΤΑ παρα πολυ, ειδικα με την διατροφη του (μεχρι και ψαρι του αγοραζε 1-2 φορες την εβδομαδα). Γενικα εγω απο οσα ειδα δεν θα επελεγα γαλλικο.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Να το χαιρεσαι! Αν δεν σου ειναι κοπος ανεβασε και μια φωτο!

Είναι αξιολάτρευτος και πραγματικά για την ηλικία του είναι θεωρώ πανέξυπνος. Αλλά και πολύ ζηλιάρης χαχχα μόλις μας δει με την δικιά μου να φιλιόμαστε ερχετε να χωθεί στην μέση και φιλάει και τους δυο 😆😆  🧿

C583A031-2884-4168-B342-61FCF28A13EF.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα στα 6 μου μεινε στα χέρια δυστηχώς

ράτσα κακομεταχειρισμένη ακόμα και αν τα σκάσεις χοντρά να το πάρεις 1500+

άπειρα προβληματα δυστηχώς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...