Προς το περιεχόμενο

Χρέωση τράπεζας 6 ευρώ για αντικατάσταση/επανέκδοση κάρτας


John2123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα  καταρχάς δεν ξέρω αν το ανοίγω στο σωστό υπο φόρουμ αν χρειαστεί παρακαλώ να μετακινηθεί απο τους συντονιστές και ζήτω συγγνώμη για το λάθος.

Δεν θέλω να γράψω ποια τράπεζα είναι γιατί δεν ξέρω τι νομικές συνέπειες θα έχει αν έχει.

Υπάρχει στο λογαριασμό μου χρέωση 6 ευρώ για αντικατάσταση κάρτας καθώς αυτή έληξε , η κάρτα σε άψογη κατάσταση και φυσικά δεν αιτήθηκα εγώ την αντικατασταση

Σε τηλεφωνική επικοινωνία η λύση που μου δόθηκε ήταν να επιστρέψω το πλαστικό της κάρτας για να μου επιστραφεί το ποσό και να μείνω χωρίς κάρτα!!!!! Τους είπα να τους επιστρέψω την παλιά ......

Η τράπεζα υποτίθεται πως έχει ενημερώσει τους πελάτες για αυτή τη χρέωση με διάφορους τρόπους αλλά χωρίς να μου δώσει το δικαίωμα να αποδεχθώ ή όχι αυτούς τους όρους.

Ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε; Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πιστεύεται θα έχει αποτέλεσμα;

Ρωτάω εδώ μήπως και έχει κάποιος ίδια εμπειρία αλλα με επιστροφή του ποσού τελικά και αν ναι τι έκανε;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου δίνει τώρα την λύση,δεν θες να πληρώσεις ;Δεν έχει κάρτα.

 

 

Απο την μύγα ξυγκι βγάζουν αλλά είναι σχεδόν ένα χρόνο που ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, John2123 είπε

Η τράπεζα υποτίθεται πως έχει ενημερώσει τους πελάτες για αυτή τη χρέωση με διάφορους τρόπους αλλά χωρίς να μου δώσει το δικαίωμα να αποδεχθώ ή όχι αυτούς τους όρους.

Σου έδωσε το δικαίωμα να μην αποδεχτείς τους παραπάνω όρους με το που σου έδωσαν την επιλογή να επιστρέψεις την κάρτα και να πάρεις πίσω τα χρήματα που παράνομα σε χρέωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα χαρώ να δω ανήθικους υπαλληλίσκους τραπεζών που ανοίγουν λογαριασμό και σου δίνουν κάρτα χωρίς να σε ενημερώσουν για ενδεχόμενες χρεώσεις, τέλη, συνδρομές,

να παίρνουν πόδι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Σου έδωσε το δικαίωμα να μην αποδεχτείς τους παραπάνω όρους με το που σου έδωσαν την επιλογή να επιστρέψεις την κάρτα και να πάρεις πίσω τα χρήματα που παράνομα σε χρέωσαν...

Αφού με χρέωσαν και αφού τους είπα δεν συμφωνώ έδωσαν την "λύση".

Δεν μπορεί ρε παιδιά να είναι νόμιμο , όπως τους είπα μπορεί να διατηρούν το δικαίωμα να αλλάζουν τους όρους άλλα δεν σημαίνει ότι αν θέλουν να μας χρεώσουν 100 ή 1000 ευρώ (οποιοδήποτε ποσό) είναι νόμιμο και πρέπει να το δεχτούμε ενώ δεν έχει γίνει αίτηση από τον πελάτη για αυτή την αντικατάσταση/υπηρεσία.

Θα έπρεπε να υπογράφεις ή έστω να υπάρχει (αν είναι και αυτό νόμιμο) ηχογράφηση οτι συμφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αναφορικά με την ΕΤΕ δίνει δωρεάν την Visa Debit, όποτε οποίος θέλει επιστρέφει την ανανεωμένη Mastercard και εκδίδει VISA. Επίσης μπορεί να έχει και τις 2 ταυτόχρονα κουμπωμένες στον ίδιο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, John2123 είπε

Αφού με χρέωσαν και αφού τους είπα δεν συμφωνώ έδωσαν την "λύση".

Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά και τώρα η λύση δόθηκε...

Επιστρέφεις την νέα κάρτα και πιστώνονται τα χρήματα σου στον λογαριασμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε  μενα πριν μια βδομαδα  ..με ΕΤΕ . μου ηρθε καινουργια debit mastercard με ελτα  χωρις καποια ενημερωση γιατι ηταν να ληξη τελος  Φεβρουαριου η παλια και πηγα την ενεργοποιησα στο ΑΤΜ . τωρα για χρεωση δεν ξερω γτ στο λογαριασμο δεν ειχα πανω απο 3€ . θα φανει οταν την γεμισω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John2123 είπε

Υπάρχει στο λογαριασμό μου χρέωση 6 ευρώ για αντικατάσταση κάρτας καθώς αυτή έληξε , η κάρτα σε άψογη κατάσταση και φυσικά δεν αιτήθηκα εγώ την αντικατασταση

Το ότι είναι σε άψογη κατάσταση δεν έχει να κάνει με το ότι έληξε. Δε χρειάζεται να αιτηθείς τίποτα, η κάρτα πάνω γράφει μέχρι πότε ισχύει και πριν τη λήξη σου στέλνουν καινούρια. 

3 ώρες πριν, John2123 είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία η λύση που μου δόθηκε ήταν να επιστρέψω το πλαστικό της κάρτας για να μου επιστραφεί το ποσό και να μείνω χωρίς κάρτα!!!!! Τους είπα να τους επιστρέψω την παλιά ......

μας δουλεύεις? η παλιά έχει λήξει, την κόβεις και την πετάς. Αν θέλεις κάρτα πληρώνεις 6 ευρώ. Αν δε θέλεις την επιστρέφεις και σου δίνουν τα 6 πίσω. Απλό.

 

3 ώρες πριν, John2123 είπε

Ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε; Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πιστεύεται θα έχει αποτέλεσμα;

Το μόνο αποτέλεσμα που θα χει θα ναι να σκάσουν στα γέλια

3 ώρες πριν, John2123 είπε

Δεν μπορεί ρε παιδιά να είναι νόμιμο , όπως τους είπα μπορεί να διατηρούν το δικαίωμα να αλλάζουν τους όρους άλλα δεν σημαίνει ότι αν θέλουν να μας χρεώσουν 100 ή 1000 ευρώ (οποιοδήποτε ποσό) είναι νόμιμο και πρέπει να το δεχτούμε ενώ δεν έχει γίνει αίτηση από τον πελάτη για αυτή την αντικατάσταση/υπηρεσία.

άντε και πες ότι σε "ενημέρωναν" από πριν ότι θα σε χρεώσουν 6 ευρώ για να πάρεις την κάρτα που αντικαθιστά την προηγούμενη λόγω λήξης. Τι θα έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα η alphabank με πηρε τηλεφωνο και με ενημερωσε οτι θα γινει αντικατασταση καρτας με τοσα ευρω.

Επεξ/σία από thleorasakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, John2123 είπε

Η τράπεζα υποτίθεται πως έχει ενημερώσει τους πελάτες για αυτή τη χρέωση με διάφορους τρόπους αλλά χωρίς να μου δώσει το δικαίωμα να αποδεχθώ ή όχι αυτούς τους όρους.

Ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε; Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πιστεύεται θα έχει αποτέλεσμα;


 

  Δεν υποτίθεται ότι μας ενημέρωσαν. Μας ενημέρωσαν. Yπάρχει η χρέωση στον τιμοκατάλογο, το έγραψαν και στην ιστοσελίδα. Στην Πειραιώς νομίζω έστειλαν και μήνυμα στο winbank.

Επίσης στη σύμβαση που υπέγραψες, λέει ξεκάθαρα πως γίνεται η ενημέρωση για τροποποίηση όρων, ποια είναι τα δικαιώματα σου... κι έχεις βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή σου.

  

15 ώρες πριν, stratos_21 είπε

Παντως αναφορικά με την ΕΤΕ δίνει δωρεάν την Visa Debit, όποτε οποίος θέλει επιστρέφει την ανανεωμένη Mastercard και εκδίδει VISA. Επίσης μπορεί να έχει και τις 2 ταυτόχρονα κουμπωμένες στον ίδιο λογαριασμο.

6 ευρώ είναι η ανανέωση για Μastercard ή Visa. Αν είχες Mastercard, όντως μπορείς να βγάλεις δωρεάν τη Visa. Αν είχες Visa, μπορείς να βγάλεις δωρεάν τη Mastercard.

Nα έχεις ταυτόχρονα και Μastercard και Visa Debit, εμένα μου είπαν πως δε γίνεται. Ήθελα να συνδέσω τη καθεμία σε ξεχωριστό λογαριασμό ταμιευτηρίου, διότι όταν κάνω ανέπαφες συναλλαγές ή αγορές μέσω internet, τραβάει αναγκαστικά από τον κύριο λογαριασμό. Πριν 6 μήνες ρώτησα και τηλεφωνικώς και στο κατάστημα κι έφαγα άκυρο. Άλλαξε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, KalishBioloid είπε

 6 ευρώ είναι η ανανέωση για Μastercard ή Visa. Αν είχες Mastercard, όντως μπορείς να βγάλεις δωρεάν τη Visa. Αν είχες Visa, μπορείς να βγάλεις δωρεάν τη Mastercard.

Πολυ ωραια!

3 ερωτησεις για να ειναι ξεκαθαρο:

  1. Μπορεις λοιπον να πας και να πεις "ακυρωστε ΤΩΡΑ την mastercard που εχω" χωρις να χρεωθεις κατι;
  2. Και να εκδωσεις επι τοπου visa επισης χωρις χρεωση;
  3. Αν θυμαμαι καλα ομως στην Εθνικη δεν παιρνεις την καρτα επι τοπου αλλα πρεπει να περιμενεις 10-15 μερες να την παρεις με το ταχυδρομειο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γίνεται, το έχουν κάνει 2 συνάδελφοι από παρότρυνση μου, παραθέτω και το email που μου είχαν στείλει, κανε την διαδικασία από web banking.

 

 

85C0C354-8680-4D0C-9C76-5A4ECD7992C4.jpeg

86E17F0A-27E6-4E22-99C2-A258FC5499AC.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...