Προς το περιεχόμενο

Παγκοσμιο εισοδημα


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Lumini είπε

ΑΜΑ γινει, θα πιασουν τα μεγαλα κεφαλια, οχι εμενα κι εσενα

Πόσα χρόνια έλειπες;Στην Ελλάδα οι μικροί πληρώνουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσα χρόνια έλειπες;Στην Ελλάδα οι μικροί πληρώνουν!!

στην ελλαδα οι μικροι δηλωνουν εισοδηματα εως 5000, σαν τους υδραυλικούς καλη ωρα..

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lumini είπε

ΑΜΑ γινει, θα πιασουν τα μεγαλα κεφαλια, οχι εμενα κι εσενα

Εμένα πάντως όχι, γιατί τα δηλώνω και μάλιστα πλήρωσα και το 5% διαφορά για νοίκι που ούτε παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mary είπε

Εμένα πάντως όχι, γιατί τα δηλώνω και μάλιστα πλήρωσα και το 5% διαφορά για νοίκι που ούτε παίρνω.

Νοίκι που παίρνεις εκτός Ελλάδος? Φορολογιθηκες την διαφορα:;

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lumini είπε

Νοίκι που παίρνεις εκτός Ελλάδος? Φορολογιθηκες την διαφορα:;

Το ανάποδο. Από Ελλάδα παίρνω και φορολογηθηκα έξτρα 5% uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mary είπε

Το ανάποδο. Από Ελλάδα παίρνω και φορολογηθηκα έξτρα 5% uk

κατσε δηλαδη δηλωσες στους αγγλους οτι παιρνεις λεφτα στην ελλαδα? πας καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οπως οι αρμπι εν μπάδες;

πλεον ολα τα δηλωνεις στην πλατφορμα που εφτιαξαν, και περναει απευθιας στην φορ. δηλωση. Τωρα αν εννοεις τα μαυρα, δεν ειναι ο κανονας οπως στους ελ. επαγγ., ειναι η εξαιρεση αν καποιος τουριστας θελει να κατσει και να πληρωσει μετρητα και μαυρα (με την οποια εκπτωση)

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι εχει να κάνει το αν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αν πχ  εχειις μια επιιχείρηση στην Βουλγαρία και ο φόρος ειναι 10 % και στην ελλαδα 30 % τότε θα πληρώσεις το 10 % στην Βουλγαρία και 20% στην Ελλάδα εκτός και αν εχεις πάρει υπηκοότητα Βουλγάρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mary είπε

Ο λογιστής σου δεν είναι και πολύ σόι. Εμπιστευτικά στο λέω. Ή πολύ απλά δεν ξέρει τίποτα παρά από το πώς υπολογίζουν το ΦΠΑ.

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πρέπει να δηλωθείς στη δου κατοίκων εξωτερικού και να κάνεις δήλωση κάθε χρόνο. Αν όχι, θα σε βρουν κάποια στιγμή και θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία.

Και εγώ έτσι τον κόβω..αλλά κάποιους γνωστούς που έχω στη γερμανια δεν κανανε τιποτα και απλα πηγαν εκει βρηκαν δουλεια βγαλανε αφμ γερμανικο και ολα καλα..δεν χρειάστηκε να κάνουν τίποτα..αλλά έγω ρωταω για σιγουρια...αντε να δηλωθεις κατοικος εξωτερικού οκ αλλά να κάνεις κάθε χρόνο φορoλογικη στην ελλάδα για ποιο λόγο τι να δηλώσω αφόσον δεν δουλεύω στην Ελλάδα αλλά ούτε κάποια περουσία έχω;  

"θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία."  Σαν τιμωρία ας πουμε...ε φυγαμε ολα καλα;;;;....βρήκαμε δουλειά γερμανια;;;;..ζωάρα;;;...χαχαα..

15 ώρες πριν, Lumini είπε

ξαναλεω, δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογησει η χωρα μας 1.000.000 μεταναστες που εφυγαν ΑΚΟΜΑ και αν εχει ολα τα στοιχεια απο τις αλλες χωρες. Απλα δεν προκειτε να συμβει.

Καλα ποτε μην λες ποτε αυτοι αμα θέλουν να στα παρουνε...και απο τη μυγα ξυγκι!...τα λαμογια!..αλλά και αυτό που λες παίζει...υπάρχει κάπου επίσημα κάτι να το δούμε γενικά;

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mary είπε

 

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πρέπει να δηλωθείς στη δου κατοίκων εξωτερικού και να κάνεις δήλωση κάθε χρόνο. Αν όχι, θα σε βρουν κάποια στιγμή και θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία.

αν δεν έχεις εισοδήματα στην ελλάδα ή αγορές ακινήτων κτλ δεν χρειάζεται να κάνεις, αν και καλό είναι να κάνεις γιατί ένα εκκαθαριστικό πάντα είναι χρήσιμο να υπάρχει 

 

σε κάθε περίπτωση αν δουλεύεις και ζεις έξω πας στην εξωτερικού γιατί αυτό προβλέπεται να κάνεις δεν είναι κάτι ανοικτό σε ερμηνεία στην ουσία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, μιας και πήγε ο πατέρας μου πρόσφατα(αυτή την Δευτέρα) του είπαν τα παρακάτω:
1) Να μένεις εξωτερικό για τουλάχιστον 6 μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Εγώ π.χ που μετακόμισα Αύγουστο(του 2019) δεν προλαβαίνω γιατί έκλεισα 5 μήνες, άρα Ιανουάριο του 2021 του είπαν ότι μπορώ να κάνω την διαδικασία
2) Μεταφρασμένο συμβόλαιο της κατοικίας εξωτερικού
3) Μεταφρασμένο συμβόλαιο δουλειάς
4) Μεταφρασμένο επίσημο έγγραφο ότι φορολογούμαι έξω. Δυστυχώς του είπαν ότι payslip δεν αρκεί.

Επιπλέον σε όλα αυτά, ο λογιστής του είπε ότι γενικότερα η κάθε εφορία ζητάει λίγο πολύ τα δικά της, οπότε μπορεί σε κάποιον να ζητήσουν και άλλα έγγραφα ή να είναι πιο ελαστικοί(π.χ να σε αφήσουν με payslip).
Πέρα από όλα τα άλλα, του είπαν ότι αυτό πρέπει να γίνει γιατί π.χ αν εγώ δουλεύω 10 χρόνια εξωτερικό και θέλω να αγοράσω κάτι Ελλάδα(αμάξι, κατοικία, κλπ) δεν θα μπορώ να τα δικαιολογήσω αν δεν ειμαι ΔΟΥ εξωτερικού.

Ελπίζω να μην τα μπέρδεψα παραπάνω για κάποιον από εσάς. Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xero1991 είπε

  του είπε ότι γενικότερα η κάθε εφορία ζητάει λίγο πολύ τα δικά της 

αυτό ισχύει είναι σε ποιον θα πέσεις

 

από την άλλη και η περίπτωση του κάθε φορολογουμένου μπορεί να διαφέρει αρκετά από μια άλλη για αυτό και να ζητηθούν κι άλλα πράγματα 

 

επίσης έχει χρειαστεί να αλλάξουν και τελείως προηγούμενες  δηλώσεις ή να δηλωθούν ελληνικά και ξένα εισοδήματα ανά περίπτωση

 

η συνήθης λογική είναι ότι πας και κάνεις ο,τι σου ζητάει ο καθένας για να τελειώσεις τη δουλειά σου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Xero1991 είπε

Επιπλέον σε όλα αυτά, ο λογιστής του είπε ότι γενικότερα η κάθε εφορία ζητάει λίγο πολύ τα δικά της, οπότε μπορεί σε κάποιον να ζητήσουν και άλλα έγγραφα ή να είναι πιο ελαστικοί(π.χ να σε αφήσουν με payslip).

Στο συζυγος της Γιαννας (μια ειναι η Γιαννα) ζητησαν να μην ειναι μελος ΔΣ σε ελληνικη εταιρεια, να μην εχει παιδια που πηγαινουν εδω σχολειο,να μην εχει ελληνικα ακινητα σε εταιρεια που του ανηκει και γενικως οτι να ναι μπας και απελπιστει και αλλαξει γνωμη , τελικα δεν τα καταφεραν.

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...