Προς το περιεχόμενο

Παγκοσμιο εισοδημα


Lumini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Lumini είπε

ξαναλεω, δεν υπαρχει περιπτωση να φορολογησει η χωρα μας 1.000.000 μεταναστες που εφυγαν ΑΚΟΜΑ και αν εχει ολα τα στοιχεια απο τις αλλες χωρες. Απλα δεν προκειτε να συμβει.

μπορεις σε παρακαλω να μην διαδιδεις λανθασμενες πληροφοριες , ειδικα απτη στιγμη που μπορει να εχουν οικονομικες συνεπειες για αλλους? Αυτο  που προτεινεις ειναι παραβαση του νομου.

Γνωριζω τουλαχιστον δυο παραδειγματα ατομων που ειχαν ακριβως αυτο το προβλημα με την εφορια, το ενα εκ των δυο ειναι και συγγενικο μου προσωπο. Γινονται ελεγχοι ακομα και αν ειναι δειγματοληπτικοι. Οι ελεγχοι μαλιστα πανε και χρονια πισω.

Επισης απο 01.01.2017 ειναι σε ισχυ το Automatic exchange of Information (AEOI) που διευκολυνει ιδιαιτερα την ανταλλαγη πληροφοριων αναμεσα σε τραπεζες και φορολογικες αρχες σε περιπτωση υποψιας φοροδιαφυγης.

Επεξ/σία από epp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, epp είπε

μπορεις σε παρακαλω να μην διαδιδεις λανθασμενες πληροφοριες , ειδικα απτη στιγμη που μπορει να εχουν οικονομικες συνεπειες για αλλους? Αυτο  που προτεινεις ειναι παραβαση του νομου.

Γνωριζω τουλαχιστον δυο παραδειγματα ατομων που ειχαν ακριβως αυτο το προβλημα με την εφορια, το ενα εκ των δυο ειναι και συγγενικο μου προσωπο. Γινονται ελεγχοι ακομα και αν ειναι δειγματοληπτικοι. Οι ελεγχοι μαλιστα πανε και χρονια πισω.

πες μας παραπανω πληροφοριες, και για τι ποσα μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, αν κάποιος είχε εισοδήματα από το εξωτερικό και δεν τα έχει δηλώσει Ελλάδα, ώντας φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (δηλ δεν ανήκει στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού), έχουν προθεσμία παραγραφής 5+1 έτη.

Για τον TS νομίζω έχουν μέχρι το 2022 να τον "τσακώσουν" για τα εισοδήματα που δε δήλωσε το 2016. Αλλά συνήθως τσεκάρουν άτομα που έχουν "ύποπτες κινήσεις" σε τραπεζικούς λογαριασμούς, πχ αν κάνεις ένα ξαφνικό transfer στο λογαριασμό σου 10Κ, αυτό βαράει καμπανάκι.

Γενικά όσοι εργάζονται για πάνω από 183 ημέρες σε άλλο κράτος (νόμιμα) μπορούν να υπαγούν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Δικαιολογητικά εδώ. Σε χώρες που η Ελλάδα έχει υπογράψει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας είναι "αρκετά" εύκολο, πας στην εφορία της χώρας που κατοικείς με συμπληρωμένο το έντυπο (είναι σε 3 γλώσσες, ελληνικά, αγγλικά και την τοπική γλώσσα) και η εφορία στο σφραγίζει (εφόσον δουλεύεις νόμιμα, με ένσημα κτλ). Από λοιπά δικιολογητικά, το μόνο που χρειάζεται μετάφραση είναι η "απόδειξη" ότι όντως έμενες και στη χώρα αυτή (εγώ πχ μετέφρασα σε ορκωτό μεταφραστή την βεβαίωση εγγραφής στο δημοτολόγιο).

Κάθε χρόνο υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία που μπορείς να κάνεις την αίτηση (μέχρι αρχές Μαρτίου) και να καταθέσεις αυτά τα δικαιολογητικά (μέχρι αρχές Σεπτέμβρη) στην ΔΟΥ απο υπάγεσαι (εσύ ή ο ορισμένος από εσένα φορολογικός εκπρόσωπος). Αφού εγκριθεί αυτή η αλλαγή, κάνεις κάθε χρόνο μηδενική φορολογική δήλωση  στην Ελλλαδα, ακόμη και λόγω τόκων σε τράπεζα (έστω και 0.50€) εφόσον δε διαθέτεις άλλα εισοδήματα/ακίνητα Ελλάδα.

Εάν δεν αλλάξεις φορολογική κατοικία (ΔΟΥ κατ εξωτερικού) οφείλεις να δηλώσες τα εισοδήματα που έχεις εξωτερικό ΚΑΙ στην ελληνική ΔΟΥ και φορολογείσαι Ελλάδα και γι αυτά,  και ουσιαστικά πληρώνεις διπλό φόρο αφού στη χώρα εργασίας σου κατά πάσα πιθανότητα ο φόρος κρατείται ήδη από το μισθό σου.

Γενικά, ένας λογιστής θα σας φωτίσει για όλα αυτά.

Επεξ/σία από clevercitizen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Στις 18/2/2020 στις 12:31 ΠΜ, Lumini είπε

προσφατα εμαθα οτι ολοι οι ελληνες που εχουμε ΑΦΜ και κανουμε φορολογικη δηλωση, αν φυγουμε και παμε σε αλλη χωρα, και δουλευουμε εκει, υποχρεουμαστε να δηλώνουμε τα εισοδηματα και στην ελλαδα! Αυτο το λενε παγκόσμιο εισοδημα και πρεπει να δηλώνεται και στην ελλαδα!!! 

Οταν και αν αρχισουν οι διασταυρωσεις εχει να γινει ο κακος χαμος απο πρόστιμα. Δούλευα στο εξωτερικο και κανεις δεν ειχε κανει την αλλαγή σε ΔΟΥ εξωτερικου.

Θα βρουνε ας πουμε οτι ειχα εισοδηματα το 2016 και το 2015, 30.000 ευρω, και θα ζητησουν χαρατσι??

Στις 18/2/2020 στις 4:32 ΜΜ, Lumini είπε

Προσωπικά έχω 1000 ευρώ εισόδημα στην Ελλάδα, και θα ανοίξω εταιρεία στο εξωτερικό. Θέλω να νομιμοποιήσω χρήματα (μετρητά). Ξέρεις αυτό αν γίνεται;

Στις 18/2/2020 στις 11:11 ΜΜ, Lumini είπε

οχι ελλαδα εγω θα μενω πανω απο 183 μερες. Αλλα θα ανοιξω εταιρια κανονικα εξωτερικο. Το συστημα μπαζει απο παντου, αυτοι δε θα μαθουν ποτε αν εγω ειμαι ελλαδα ή εξωτερικο.

Καλησπέρα. Γενικότερα φορολογείσαι εκεί που κατοικείς. Αν ανοίξεις εταιρεία στο εξωτερικό αλλά μένεις το περισσότερο διάστημα Ελλάδα, θα πρέπει να φορολογείσαι (και) Ελλάδα. Τώρα το αν το σύστημα μπάζει, αν θα σε πιάσουν δηλώνοντας κάτοικος εξωτερικού ενώ μένεις εδώ, αν αν αν, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και εάν μπάζει τόσο που δεν υπάρχει θέμα, δεν θα ρώταγες εδώ. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις λογιστή που έχει πελάτες με ξένες εταιρείες και θα σε καθοδηγήσει εκείνος. Σε παρόμοια περίπτωση, χρειάστηκε να αλλάξω 3 λογιστές για να βρω κάποιον με εμπειρία στο θέμα οπότε μερικά ραντεβού με λογιστές δεν θα ήταν κακή ιδέα. Καλή επιτυχία και καλές δουλειές!

 

 

Επεξ/σία από ag2014now
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ag2014now είπε

Καλησπέρα. Γενικότερα φορολογείσαι εκεί που κατοικείς. Αν ανοίξεις εταιρεία στο εξωτερικό αλλά μένεις το περισσότερο διάστημα Ελλάδα, θα πρέπει να φορολογείσαι (και) Ελλάδα. Τώρα το αν το σύστημα μπάζει, αν θα σε πιάσουν δηλώνοντας κάτοικος εξωτερικού ενώ μένεις εδώ, αν αν αν, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και εάν μπάζει τόσο που δεν υπάρχει θέμα, δεν θα ρώταγες εδώ. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις λογιστή που έχει πελάτες με ξένες εταιρείες και θα σε καθοδηγήσει εκείνος. Σε παρόμοια περίπτωση, χρειάστηκε να αλλάξω 3 λογιστές για να βγω κάποιον με εμπειρία στο θέμα οπότε μερικά ραντεβού με λογιστές δεν θα ήταν κακή ιδέα. Καλή επιτυχία και καλές δουλειές!

Οι λογιστές στην Ελλάδα το 90% είναι άσχετοι. Θα μου πεις τι να περιμένεις όταν μπαινει ο άλλος στο ΤΕΙ με βαθμό 5? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γέλασα όταν σήμερα διάβασα το χθεσινό μήνυμά μου, που έλεγε ότι άλλαξα 3 λογιστές για να... βγω (με) κάποιον και ότι μερικά ραντεβού δεν είναι κακή ιδέα. Το διόρθωσα, μάλλον κάτι άλλο σκεφτόμουν αλλά να ξεκαθαρίσω ότι εννοούσα να ΒΡΩ λογιστή... :P

Επεξ/σία από ag2014now
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 19/2/2020 στις 9:03 ΜΜ, mary είπε

ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πρέπει να δηλωθείς στη δου κατοίκων εξωτερικού και να κάνεις δήλωση κάθε χρόνο. Αν όχι, θα σε βρουν κάποια στιγμή και θα σε φορολογησουν για ότι έβγαλες στη Γερμανία.

Και πως θα σε βρουν;😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, 

Η συζυγος μου προκειται να εργαστει στην Ελλαδα για Γερμανικη εταιρια με γερμανικη συμβαση για 7 μηνες, δηλαδη θερινη σεζον Απριλιο-Οκτωβριο ως τουριστικη υπαλληλος. 

Υπεγραψε την συμβαση, και θα παει τον Φεβρουαριο να δηλωθει ως φιλοξενουμενη στην αδερφη της, η οποια ειναι κανονικα κατοικος Γερμανιας, οπως επιαης και να ασφαλιστει σε καποιο απο τα ιδιωτικα ΙΚΑ της Γερμανιας. 

Ρωτησα την λογιστρια μου και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανει κατι η συζυγος, παρα μονο οταν ληξει η συμβαση της, να παρει το εκκαθαριστικο με τον μιαθο και τον φορο που παρακρατηθηκε στην Γερμανια και οτι δεν θα χρειαατει να πληρωσει καποιο φορο στην Ελλαδα. 

Δηλαδη εγκειται στην αποφυγη διπλης φορολογησης μεταξυ Ελλαδας Γερμανιας? 

Η χρειαζεται να δηλωθει ως κατοικος εξωτερικου? Αν ναι, αυτο ποτε πρεπει να το κανει? 

Να προσθεσω οτι δεν θα εργαστει στην Ελλαδα, αλλα εχει ακινητο και αυτοκινητο στο ονομα της. 

Επεξ/σία από Tommygre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δηλαδή Ελληνίδα η οποία θα εργαστεί στην Ελλάδα αλλά για γερμανική εταιρεία; 
 

Και γιατί θα πάει να δηλωθεί φιλοξενούμενη στην Γερμανία; αφού θα διαμένει στην Ελλάδα για την περίοδο αυτή και θα φαίνεται από την συμβαση αυτό.

Η αποφυγή διπλής φορολογίας σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις ξανά κάτι που έχεις ήδη πληρώσει. Αν ωστόσο η 2η χώρα έχει υψηλότερη φορολογία, τότε αυτή την πληρώνεις κανονικά.

Με εγγραφή στην κατοίκων εξωτερικού ουσιαστικά φορολογεισαι και πληρώνεις στην χώρα που μένεις και όχι στην χώρα που κατάγεσαι αλλά πρέπει να αποδείξεις ότι έμενες για 183+1 ημέρες (βάσει σύμβασης πχ) αλλιώς δεν το περνάνε.

Ρωτήστε λογιστή που να ασχολείται με αυτά ή την δου εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...