Προς το περιεχόμενο

Τρακαρισμα


TCB14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διεσχισα 20 μετρα αναποδα σε μονοδρομο άθελά μου, και ξαφνικα με διπλοπαρκαρισμενα αυτοκινητα στενεψε πολυ. Ερχεται απο απεναντι αυτοκινητο και επειδη ειχα εμποδιο μπροστα μου, του παραχωρω προτεραιοτητα. Αυτος παει και γρατζουνιζει το αυτοκινητο 5-6 μετρα μπροστα μου προσπαθωντας να πλησιασει εμενα, και μετα κατεβηκε και ελεγε: 《Για την μ@λ@κι@ σου το πληρωνω εγω τωρα》. Τελικα διαπιστωσα οτι πηγαινα αναποδα αλλα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TCB14 είπε

Τελικα διαπιστωσα οτι πηγαινα αναποδα αλλα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Εσύ είσαι τώρα στον τόπο του συμβάντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως ακριβώς το έγραψες ... λόγω του δικού σου λάθους, θα κάνει αυτός δήλωση στο αυτοκίνητο που γρατζούνισε και θα φτιάξει μόνος του την ζημιά του. Εσύ δεν εμπλέχτηκες στο σκηνικό. Άρα για το τρακάρισμα, 100% δεν φταις. Φταίς που μπήκες ανάποδα φυσικά, για το οποίο αν έρθει τροχαία θα σου ρίξει κλήση. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφυγα απο εκει περα. Δεν ακουμπησαμε καθολου. Ουσιαστικα ημουν σταματημενος για περιπου 5 δευτερολεπτα και εκεινος κοπανησε το αμαξι προσπαθωντας να δημιουργησει χωρο. Και τωρα εχω τυψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα περίμενα στη μέση και θα σε ανάγκαζα να το πας όλο με όπισθεν. Μπορεί να καλούσα και περιπολικό να σου πάρει τις πινακίδες. Δε σχολιάζω ότι τα σήματα τα έχεις γραμμένα ξέρεις που

1 λεπτό πριν, TCB14 είπε

Και τωρα εχω τυψεις

Πήγαινε σε παπά να εξομολογηθείς. 

Ψιλοκαλό 3/10

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ritchie77 είπε

Εγώ θα περίμενα στη μέση και θα σε ανάγκαζα να το πας όλο με όπισθεν. Μπορεί να καλούσα και περιπολικό να σου πάρει τις πινακίδες. Δε σχολιάζω ότι τα σήματα τα έχεις γραμμένα ξέρεις που

Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβα πως πηγαινα αναποδα, νομιζα οτι εκεινος πηγαινε. Το σημειο ηταν τετοιο που δεν ειδα πινακιδα οτι απαγορευεται. Δεν διαφωνω οτι εκανα λαθος που πηγα αναποδα εν τελει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ritchie77 είπε

Εγώ θα περίμενα στη μέση και θα σε ανάγκαζα να το πας όλο με όπισθεν. Μπορεί να καλούσα και περιπολικό να σου πάρει τις πινακίδες. Δε σχολιάζω ότι τα σήματα τα έχεις γραμμένα ξέρεις που

Σε αυτές τις περιπτώσεις, όντως όποιος μπει ανάποδα το πάει όλο πίσω και εσύ δεν κουνιέσαι απλά και ωραία. Τώρα τι περιπολικό θα καλούσες? Μέχρι να έρθει θα είχε φύγει, θα είχε φάει πίτσα, θα είχε πιεί καφέ και θα κοιμόταν σπίτι του :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε εενα φυσικο εμποδιο θα εφταιγε το εμποδιο ? Οχι φυσικα .Ας προσεχε.

Το μονο που μπορουσε να κατσει στη μεση και να σε αναγκασει να κανεις πισω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gthe είπε

Τώρα τι περιπολικό θα καλούσες?

Είναι κάποιοι που το παίζουν ιστορία και από ψευτοεγωισμό δεν κουνιούνται. Εγώ θα καλούσα ένα περιπολικό καλού κακού και που ξέρεις? Μπορεί να είναι κοντά και να έρθει να τον ζωγραφίσει

6 λεπτά πριν, TCB14 είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβα πως πηγαινα αναποδα, νομιζα οτι εκεινος πηγαινε. Το σημειο ηταν τετοιο που δεν ειδα πινακιδα οτι απαγορευεται.

Οπότε υπάρχει περίπτωση να περνάς και με κόκκινο γιατί νόμιζες ότι είναι πράσινο κλπ? Όταν οδηγάς να έχεις το μυαλό σου στο δρόμο και όχι στο κινητό σου, για να βλέπεις πινακίδες και σήματα

Επεξ/σία από ritchie77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Είναι κάποιοι που το παίζουν ιστορία και από ψευτοεγωισμό δεν κουνιούνται. Εγώ θα καλούσα ένα περιπολικό καλού κακού και που ξέρεις? Μπορεί να είναι κοντά και να έρθει να τον ζωγραφίσει

Οπότε υπάρχει περίπτωση να περνάς και με κόκκινο γιατί νόμιζες ότι είναι πράσινο κλπ? Όταν οδηγάς να έχεις το μυαλό σου στο δρόμο και όχι στο κινητό σου, για να βλέπεις πινακίδες και σήματα

Φιλε μην βγαζεις συμπερασματα χωρις να ξερεις τι εγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TCB14 είπε

Φιλε μην βγαζεις συμπερασματα χωρις να ξερεις τι εγινε. 

Μπήκες ανάποδα σε μονόδρομο και εξαιτίας σου έγινε ατύχημα με υλικές ζημιές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έκανε δήλωση στον παρκαρισμένο γιατί αυτός είναι ο μόνος δεν φταίει ούτε για σένα που πήγαινες ανάποδα ούτε για τον άλλο που δεν υπολόγιζε καλά τις μανούβρες του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Είναι κάποιοι που το παίζουν ιστορία και από ψευτοεγωισμό δεν κουνιούνται. Εγώ θα καλούσα ένα περιπολικό καλού κακού και που ξέρεις? Μπορεί να είναι κοντά και να έρθει να τον ζωγραφίσει

Εύχομαι να μου τύχει τέτοιος, θα πέσω πάνω του με μικρή ταχήτητα και θα μου πληρώσει να φτιάξω τον (ήδη σπασμένο) μπροστά προφυλακτήρα 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο "ανάποδος" ήταν ορατός και ευδιάκριτος, ο "νόμιμος" όφειλε να του ζητήσει να κάνει οπισθοπορεία και να σταματήσει να μπλοκάρει το δρόμο. Είναι δύσκολο να στοιχειοθετηθεί "αιτιώδης συνάφεια" ανάμεσα στην συμπεροφορά του "παράνομου" ανάποδου και του "νόμιμου" εφόσον ο δεύτερος είχε δυνατότητα αντίδρασης. Σε ακραία περίπτωση δικαστικής διεκδίκησης ίσως καταλογιζόταν κάποια συνυπαιτιότητα. Για σκεφθείτε, σε αντίθετη εκδοχή αν κάποιος για παράδειγμα ήταν παρκαρισμένος παράνομα σε κάποιο σημείο και ένας τρίτος έπεφτε πάνω του από στραβοτιμονιά και απροσεξία, αυτός ο "τρίτος" θα ζήταγε τα ρέστα. Όταν κάποιος παρανομεί ως προς τον ΚΟΚ είναι θέμα ερμηνείας και συνθηκών του συμβάντος αν του καταλογίζεται συνυπαιτιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...