Προς το περιεχόμενο

Random restarts σε σχεδόν καινούριο σύστημα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Μπορεί να είναι το τροφοδοτικό

μπορεί να είναι το ρεύμα του σπιτιού

μπορεί να είναι ακόμα και το ασανσέρ της πολυκατοικίας !!!!!!  🤩  αν έχεις κοντά σε αυτό το PC.

Για το τελευταίο μιλάω εκ πείρας, είχε τέτοιο περιστατικό σε καινούριο PC που έστησα το 1999-2000. Δούλευε 2-3 μέρες κανονικά, μετά δεν έπαιρνε μπροστά το PC με τίποτα. Ήθελε ξεμοντάρισμα και ξανά στήσιμο. Επιστρέφω μητρκή και PSU και πάλι μετά από 2-3 μέρες ακριβώς τα ίδια. Ξεμοντάρισμα και ξανά στήσιμο.

Ευτυχώς είχα την ιδέα να αλλάξω θέση του PC. Το μεταφέρω στην απέναντι γωνία του δωματίου και δεν είχα πρόβλημα ποτέ ξανά. Προφανώς το ασανσέρ που υπήρχε πίσω από τον τοίχο της αρχικής θέσης δημιουργούσε κάποιο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και βραχυκύκλωνε το PC...

Φίλε μου ήσουν πραγματικά άτυχος, έπρεπε να παίξεις κανένα lotto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 minutes ago, elpenor said:

 

@elpaso1 Είδα και το video... το μόνο που κάνει είναι να δει αν το τροφοδοτικό ξεκινάει να δουλεύει δεν μετράει τι ρεύμα δίνει. Το video αυτό μπορεί να βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που πατάς το power στον υπολογιστή και δεν γίνεται τίποτα όχι στη δική σου περίπτωση.

Ναι φίλε, αυτό το είχα κάνει πριν καιρό, με το παλιό σύστημα είχα προβλήματα με cold boot. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω η GPU ότι χωράει στο επάνω slot. Επίσης δεν πρέπει να ταιριάζει και η θύρα. 

Τώρα είδα ότι το τροφοδοτικό μου είναι 750w. Πρέπει να είχα δώσει πάνω από 150 ευρώ τότε.. 

 

 

MVIMG_20200218_230545_compress29__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H NH-D15 δεν χωράει να στρίψει 90 μοίρες; Όπως την έχεις τώρα ρουφάει όλο το ζεστό αέρα από την GPU και σου πιάνει και το πάνω slot που είναι armored. Όχι πως έχουν ιδιαίτερη σημασία αυτά, απλά μου κάνει εντύπωση που το έχεις στήσει έτσι. Και στο κάτω slot να αφήσεις την GPU δεν έγινε και κάτι.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα τον ένα ανεμιστήρα και έβαλα την GPU επάνω, έκανα και clear cmos και τωρα τρέχω  furmark. 

 

Ακούγεται κάποιες φορές αυτός ο περίεργος ήχος και πραγματικά ενώ βαζω το αυτί μου δίπλα δεν μπορώ να καταλάβω εάν προερχεται από την κάρτα γραφικών ή το τροφοδοτικό. Εάν κουνήσω λίγο την κάρτα, ο θόρυβος σταματάει. Αν και παίζει να ακούγεται από το τροφοδοτικό. 

Επισης στο furmark δείχνει τον ανεμιστήρα στο 27%. Είναι δυνατόν; 

MVIMG_20200219_001910_compress2.jpg

MVIMG_20200219_001649_compress72.jpg

2020_02_19_00_14_12.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε.. Μήπως υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή της κάρτας; Δεν βρίσκει πουθενά πάντως, σε κανένα καλώδιο.  

Επισης μήπως και βοηθάει, ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε GPU stress test, όχι σε cpu και memory. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Έλα ντε.. Μήπως υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή της κάρτας; Δεν βρίσκει πουθενά πάντως, σε κανένα καλώδιο.  

Επισης μήπως και βοηθάει, ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε GPU stress test, όχι σε cpu και memory. 

Όταν το κάνει σταμάτα τους ανεμιστήρες της κάρτας με tyre up ,αν σταματάει ο θόρυβος καταλαβαίνεις ότι προέρχεται από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Dark_Nightfall said:

Όταν το κάνει σταμάτα τους ανεμιστήρες της κάρτας με tyre up ,αν σταματάει ο θόρυβος καταλαβαίνεις ότι προέρχεται από εκεί.

Με το χέρι αν τον ακουμπήσω, σταματάει ο θόρυβος. Αλλά και λίγο να κουνήσω την κάρτα γραφικών πάλι σταματάει ο θόρυβος. Γίνεται να προέρχεται τέτοιος θόρυβος από το εσωτερικό της κάρτας; 

Έχω πάρει με τη σειρά όλα τα τεστ στο occt, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Με το χέρι αν τον ακουμπήσω, σταματάει ο θόρυβος. Αλά και λίγο να κουνήσω την κάρτα γραφικών πάλι σταματάει ο θόρυβος. Γίνεται να προέρχεται τέτοιος θόρυβος από το εσωτερικό της κάρτας; 

Έχω πάρει με τη σειρά όλα τα τεστ στο occt, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Κανονικά είναι λόγος να γίνει rma η κάρτα.ΜΗΝ κουνάς την κάρτα την ώρα που δουλεύει.Στο OCCT επέλεξε το "power" stress test με την μέγιστη ανάλυση.

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μέγιστη εννοείς όσο υποστηρίζει η οθόνη μου; Το έτρεξα για 10 λεπτά, δεν έβγαλε πρόβλημα. 

Το αφήνεις όλο το βράδυ και από κάτω να τρέχει youtube και ταυτόχρονα το prime95 (blend test) και βλέπεις αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να τρέξεις άπειρα benches και να μην σου εμφανίζει κανένα πρόβλημα και με το που ξεκινάς κάποιο παιχνίδι να κρασαρει και να αναρωτιέσαι γιατί. 

Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως αυτό συμβαίνει επειδή αλλιώς στρεσάρει το bench και αλλιώς το game το σύστημα σου. 

Από προσωπική εμπειρία θα περιόριζα τις πιθανές αιτίες στις εξής:

1) Χαλασμένο τροφοδοτικό. Το ότι είχες δώσει τόσα λεφτά δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να χάλασε. 

2) Χαλασμένες/ασταθείς RAM. Αν και πιο δύσκολο μπορεί να ευθύνονται οι RAM. Είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα και κάθε φορά που άνοιγα παιχνίδι ο υπολογιστής έκλεινε. Τελικά οι RAM έτρεχαν σε μεγαλύτερη συχνότητα από αυτή που άντεχε ο CPU/motherboard. Βέβαια εγώ είχα 4 dimms κ προσπαθούσα να τα τρέξω σε 3200mhz σε έναν 2700Χ. Μπορείς να απενεργοποιησεις XMP και να τις βάλεις σε 2400-2600mhz για να δεις αν φτιάξει. Αν ναι, έχουν θέμα οι RAM. 

3) Χαλασμένη GPU. Εάν μπορέσεις να βρεις σίγουρα από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος και είναι η GPU απλά πας για RMA. Μπορείς επίσης αν έχεις κανένα φίλο να δοκιμάσεις στον υπολογιστή του την κάρτα και να δεις πως συμπεριφερεται εκεί. 

4) Χαλασμένη μητρική. Αν αποκλείσεις όλα τα άλλα μένει η μητρική. 

Σου προτείνω να ελέγξεις πρώτα τις RAM που είναι το πιο εύκολο/γρήγορο. Το θεωρώ πολύ δύσκολο να είναι αυτές αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 

Ύστερα δες το τροφοδοτικό. Μπορείς εύκολα να πάρεις ένα με 30-50ε και αν δεις πως δεν φταίει αυτό το πουλάς στις αγγελίες με μια πολύ μικρή ζημιά. Αλλιώς το κρατάς (μπορείς να βρεις πολύ ΟΚ PSUs σε αυτό το range).

Αν ταυτόχρονα περιορίσεις από που προέρχεται ο θόρυβος κ είναι η GPU απλά στείλε την για RMA. 

P. S. Δες μήπως φταίει και κάποιος δίσκος σου. Αν έχεις πολλούς δοκίμασε να δεις αν σου κρασαρει από όπου και αν έχεις εγκατεστημένα τα παιχνίδια σου. Μπορεί κάποιος παλιός hdd/ssd να βραχυκυκλώνει. (δεν ξερω αν γίνεται καν κάτι τέτοιο, αλλά θα είναι εύκολο να το τεστάρεις, οπότε why not.)

P. S. 2. Μόλις θυμήθηκα πως σε αντίστοιχη περίπτωση μου έφταιγε το καλώδιο τροφοδοσίας του τροφοδοτικού. Εάν έχεις άλλο μπορείς (από κάποια άλλη συσκευή, αφού γενικά είναι πολύ κοινό καλώδιο) να το τσεκάρεις και αυτό εύκολα.

Το ξέρω πως όσα έγραψα παραπάνω ό,τι "μπορεί" να φταίνε καταλήγουν να είναι όλο σου το σύστημα. Παρόλα αυτά επειδή είσαι με  clear cmos και καθαρά windows το βρίσκω πολύ δύσκολο να είναι κάποια ρύθμιση που σου προκαλέι όλο αυτό τον μπελά, επομένως πρέπει να ψάξεις ένα-ένα τα κομμάτια σου ώστε να καταλήξεις στο ποιο τελικά ευθύνεται.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...