Προς το περιεχόμενο

Random restarts σε σχεδόν καινούριο σύστημα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, elpenor είπε

H NH-D15 δεν χωράει να στρίψει 90 μοίρες; Όπως την έχεις τώρα ρουφάει όλο το ζεστό αέρα από την GPU και σου πιάνει και το πάνω slot που είναι armored. Όχι πως έχουν ιδιαίτερη σημασία αυτά, απλά μου κάνει εντύπωση που το έχεις στήσει έτσι. Και στο κάτω slot να αφήσεις την GPU δεν έγινε και κάτι.

Η πάνω pci-e (PCI-E1) είναι 3.0 x16. Η κάτω (PCI-E4) είναι 2.0 x4 (σαν κούμπωμα είναι x16, αλλά σε επαφές είναι x4)

msi_tomahawk.JPG

Επεξ/σία από stratospr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε εχανα σε επιδοσεις οταν την ειχα στο κατω σλοτ; Ασε που το ειχα γυρισει στο bios σε gen3, ενω στην πραγματικοτητα το ειχα σε gen2. Τωρα ειναι στο auto, που ειναι και η default ρυθμιση.

Εχθες εκανα benches και stress test κανα 3ωρο, χωρις προβλημα. Δοκιμασα και το realbench που εκτελει διαφορες διεργασιες που κανουμε και στην καθημερινοτητα μας. Και το OCCT ολα τα τεστ του, απο δεκα λεπτα το καθενα. Και furmark + prime95. Ανοιξα και λιγα παιχνιδια δεν εκανε ρεσταρτ.

Βεβαια ο θορυβος ακουστηκε 2 φορες, μενει να εξακριβωσω απο που ακουγεται 100%, αν και λιγο δυσκολο το βρισκω.. Υπαρχει περιπτωση τετοιος θορυβος να ακουγεται απο το εσωτερικο της καρτας γραφικων; Να κανουν τιποτα θορυβο μεσα οι σωληνωσεις ή τα πηνια στην πλακετα; Ή ειναι καθαρα απο ανεμιστηρες;

Προς το παρων ειμαι με clear cmos και βλεπουμε.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θα σου πω 2 πραγματα να εχεις στο μυαλο σου. Καταρχην εχω κι εγω το ιδιο συστημα και βαζοντας το τελευταιο chipset drivers της amd τρωω που και που(1-2 φορες τη βδομαδα) καμια μπλε οθονη. Ειμαι στο τελευταιο bios. Με τα προηγουμενα drivers δεν ειχα θεμα.

Οπότε θα δοκιμαζα στη θεση σου τα προηγουμενα drivers που βγηκαν το νοεμβρη και μαλιστα θα ξηλωνα και τα αλλα απο την msi(ξηλωσε οτι driver εχεις απο amd). Μετα restart, registry clean, drivers απο msi και τελος drivers απο amd.

Επειδη ομως αναφερεις για σβησιμο και οχι bsod, σου προτεινω να κατεβασεις ενα αλλο iso windows και να κανεις ενα φορματ. Μου ετυχε σε μια περιπτωση, πριν καποιους μηνες, που παιδευτηκα πολυ μεχρι να το βρω. Κι εκεινο εκλεινε σε ανυποπτο χρονο. Μεχρι και εξω απο case το χα βγαλει. Tελικα δεν ειχε να κανει με hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιζει και το software. Το windows iso το κατεβασα απο το επισημο site της microsoft και εχω βαλει και αυθεντικο κλειδι. Πως γινεται το iso να εχει θεμα;

Σχετικα με τον θορυβο, ενα παιδι στο reddit εγραψε <<Fan blades are touching the fan housing.>> Αν οντως συμβαινει κατι τετοιο, μιλαμε για κατασκευαστικο λαθος; Και πως θα το διαπιστωσουν στο πλαισιο; Πχ τωρα εχει να μου το κανει απο εχθες. Αυτοι το τεσταρουν καμια ωρα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο ήχος. Ασκώ ελάχιστη πίεση και ακούγεται. Η βίδα δεν παίζει ρόλο πόσο σφιχτή είναι. Ο άλλος ανεμιστήρας είναι μια χαρά. 

https://streamable.com/l05re

Τι κάνω; 

Θα βρω άκρη με το πλαίσιο; Μη μείνω ημέρες χωρίς κάρτα. Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; 

Ο ανεμιστήρας ακουμπάει στην ψυκτρα του, εκεί ακούγεται ο θόρυβος. Μπορώ να ξεσφιξω ελάχιστα την βίδα ή θα έχω κίνδυνο να φύγει από την θέση του ο ανεμιστήρας; 

Επίσης ο ίδιος ανεμιστήρας παίζει πάνω κάτω όταν τον κουνάω, ενώ ο άλλος είναι σταθερός. Να το ανοίξω να το φτιάξω μόνος μου αν γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τροφοδοτικο δεν κανουμε αλχημειες. Μπορει να παρει αναποδες και σου κανει το συστημα κολοκυθακια τηγανητα. Εκτος αν εχεις παλμογραφο και σοβαρο  πολυμετρο.

Απο οτι καταλαβα αυτος ειναι ο υποπτος 

Στα τις καρτας τωρα. Δεν νομιζω να ειναι καποια βιδα, απλα πιστευω οτι ο ανεμηστηρας εχει αρπαγμενο ρουλεμαν και χτυπαει κενα σε εκεινο το σημειο, νομιζοντας οτι βρισκει καπου μεταλικο. Οι ψυχτρες ειναι αλφαδι, σε ολες τις καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήγα, του λέω κάνει θόρυβο, με ρωτάει στο παιχνίδι, αντε καλά λέω από μέσα μου. Την βγάζει γυρνάει, αλλά όχι έτσι όπως δείχνω στο βίντεο. Του λέω κουνιέται μάλλον κάποια βίδα, μου λέει είναι κομπλέ. Τι να του πω ακριβώς στο τηλέφωνο; Δεν ξέρω αν είναι ίδια κατασκευή με την 5700, αλλά εδώ είχε μόνο 1 βίδα η άλλη ίσως είναι κρυμμένη για να μην χαθεί η εγγύηση; Δλδ δεν μπορούσα να βγάλω τον ανεμιστήρα από την μία μεριά. Εκείνη η βίδα πιστεύω δεν είναι καλή ή ο ανεμιστήρας στο κεντρικό του καπάκι, εκεί κάτι δεν πάει καλά. Η διαδικασία δεν θέλει χρόνο. Τον ρωτάω θα πάρει καιρό μου λέει δεν ξέρει καθώς είναι καινούρια η κάρτα θα πάρουν εντολές από την AMD. Λογικά θα αλλαχθούν οι ανεμιστήρες. Αλλά μην πάρει κάνα μήνα. Ευτυχώς έχω ακόμα την παλιά κάρτα. Ευκαιρία να δούμε αν έχω ρεσταρτς τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows update, μετα εκανα καποιες αλλαγες bios, update mobo bios, chipset drivers, gpu drivers. Αυτα πανω-κατω. Τωρα εχω βαλει την 770 ξανα, ευτυχως την κρατησα, γιατι στο πλαισιο μπορει να κανουν και ημερες για ενα τοσο απλο θεμα.

Παιζει και οταν μου ερθει πισω να την πουλησω και να περιμενω λιγο καιρο για να αγορασω αλλη καρτα. Δεν θα παθω και τιποτα.

 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Windows update, μετα εκανα καποιες αλλαγες bios, update mobo bios, chipset drivers, gpu drivers. Αυτα πανω-κατω.

Θα σου πω τη διαδικασια που κανω εγω χρονια τωρα κ την ειχα προτεινει κ παλιοτερα εδω σε αλλα members κ ειχαν λυσει τα προβληματα που αντιμετωπιζαν. Επειδη οι chipset κ gpu drivers ειναι πολυ σημαντικοι, θελουμε να τους εχουμε "αθικτους" κ σωστα εγκατεστημενους.

Τι εννοω. Οταν κανεις πρωτη φορα windows update, κατεβαζουν τους drivers αυτους (αγνωστο απο ΠΟΥ κ ΠΟΙΟΥΣ) κ τα εγκαθιστουν ολα ταυτοχρονα, πραγμα οχι επισης σωστο γιατι κατι μπορει να μη κατσει καλα στην εγκατασταση. Για αυτο φροντιζουμε να τους εγκαθισταμε αυτους τους δυο εμεις κ σωστα.

Περνας λοιπον σε ενα στικακι, απο το site της AMD στη δικη σου περιπτωση, τους τελευταιους chipset drivers για b450. Κ τους τελευταιους (η οποια version θες) απο το site της AMD επισης τους drivers για την καρτα γραφικων. Αφου εκανες τα παραπανω εισαι ετοιμος για μια καθαρη κ φρεσκια εγκατασταση windows.

Προτου κανεις οτιδηποτε, βγαζεις το καλωδιο ethernet απο πισω, ωστε οταν μπει για πρωτη φορα επιφανεια εργασιας να μην αρχιζει κ κατεβαζει οτι να ναι κ να αποφυγουμε αυτα που σου γραψα στην αρχη. Αφου λοιπον μπει για πρωτη φορα επιφανεια εργασιας, βαζεις το στικακι κ αντιγραφεις τους δυο drivers, εγγραφα, επιφανεια εργασιας οπου θες.

Επειτα εγκαθιστας πρωτα τους chipset drivers, μολις εγκατασταθουν, κανεις επανεκινηση την οποια σου ζηταει φυσικα. Μετα εχουν σειρα οι gpu drivers. Τους εγκαθιστας κ αυτους κ κανεις ξανα επανεκινηση, ειτε στη ζητησει ειτε οχι καλο ειναι να κανεις.

Αυτο ηταν. Κλεινεις το pc. Συνδεεις το καλωδιο ethernet, το ανοιγεις κ αστο μετα να σου κανει οτι windows update θελει. Αυτα που θελαμε εχουν περαστει σωστα.

Δε ξερω αν θα ειναι η λυση στο προβλημα σου η αν σε βοηθησα, αλλα σου ειπα ποιο τροπο θεωρω εγω σωστο κ μπορεις να ακολουθας απο δω και περα.

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και άσχετο. Έχω ακόμα τα win7 και μετά τις τελευταίες ενημερώσεις αφού τον έκλεινα, έκανε συνεχόμενα restart από μόνος του. Τις απεγκατέστησα και λύθηκε το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης κανενα ρεσταρτ με την gtx 770.. Να δουμε τι θα γινει οταν ερθει η 5600xt. Για αλλαγη ανεμιστηρα την εστειλα, μπορει να την κρατησουν κανα μηνα τα αλανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η κάρτα έφταιγε εξ αρχής. Ίσως και συνδυασμός hardware προβλήματος με software (drivers). Μήπως να την έδινες πισω πλαίσιο, να ζητήσεις πιστωτικό και να πάρεις καμία Rtx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...