Προς το περιεχόμενο

Με $10 δισεκατομμύρια συμβάλει ο Jeff Bezos στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, lelisjr είπε

Το μεγαλύτερο ηλεκτρονικό πολυκατάστημα στον πλανήτη, που κάνει παραδόσεις 1εκατοντάδων χιλιάδων αντικειμένων κάθε μέρα σε όλες τις χώρες του κόσμου χρησιμοποιώντας αεροπλάνα, φορτηγά και πλοία για τη διακίνηση, θα δώσει 10 δις για την κλιματική αλλαγή.... όσα δηλαδή κερδίζει o Bezos σε λιγότερο από 2 μήνες.... Είναι σα να λέμε, να δώσει ο μπαρμπα Μήτσος ο φορτηγατζής 1000 ευρώ στην Greenpeace και να μη χρειάζεται να τον ενοχλήσει κανείς ξανά για κάρτα καυσαερίων και κτέο. 

Καλή χώνεψη 

Αυτό που είπε ο παρακάτω. Αν νομίζεις ότι η πράξη είναι αποενοχοποίηση κόβεις τις φτηνές αγορές από Amazon. Και εγώ επίσης. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, lelisjr είπε

Το μεγαλύτερο ηλεκτρονικό πολυκατάστημα στον πλανήτη, που κάνει παραδόσεις 1εκατοντάδων χιλιάδων αντικειμένων κάθε μέρα σε όλες τις χώρες του κόσμου χρησιμοποιώντας αεροπλάνα, φορτηγά και πλοία για τη διακίνηση, θα δώσει 10 δις για την κλιματική αλλαγή.... όσα δηλαδή κερδίζει o Bezos σε λιγότερο από 2 μήνες.... Είναι σα να λέμε, να δώσει ο μπαρμπα Μήτσος ο φορτηγατζής 1000 ευρώ στην Greenpeace και να μη χρειάζεται να τον ενοχλήσει κανείς ξανά για κάρτα καυσαερίων και κτέο. 

Καλή χώνεψη 

Βλέπω ατομική ευθύνη 0. Ο μπεζος φταίει, όχι εσύ ο ίδιος σαν καταναλωτης. Σίγουρα πράματα. Ότι άμα εγώ ανοίξω eco friendly ηλεκτρονικό κατάστημα, που θα πακετάρω με οικολογικό και ανακυκλώσιμο υλικό, θα σου στέλνω τις παραγγελίες με γάιδαρο για να μη ρυπαινω και θα πληρώνω καλούς μισθούς τους εργαζόμενους μου με αποτέλεσμα να έχω διπλάσιες τιμές απτό αμαζον, εσύ θα ψωνίζεις από εμένα. Σίγουρα. Να φανταστώ και ο ρουχισμός σου eco friendly είναι Ε? Γιστι εγώ τουλάχιστον κάνω την προσπαθεία και πληρώνω 2-3 φορές πάνω τα ρούχα μου για να μη φτιάχνονται σε εργοστάσια από παιδάκια στη Σιγκαπούρη με βλαβερά για το περιβάλλον χημικά. Εσύ τι κάνεις? Α ξέρω, κριτική απτό insomnia. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Βλέπω ατομική ευθύνη 0. Ο μπεζος φταίει, όχι εσύ ο ίδιος σαν καταναλωτης. Σίγουρα πράματα. Ότι άμα εγώ ανοίξω eco friendly ηλεκτρονικό κατάστημα, που θα πακετάρω με οικολογικό και ανακυκλώσιμο υλικό, θα σου στέλνω τις παραγγελίες με γάιδαρο για να μη ρυπαινω και θα πληρώνω καλούς μισθούς τους εργαζόμενους μου με αποτέλεσμα να έχω διπλάσιες τιμές απτό αμαζον, εσύ θα ψωνίζεις από εμένα. Σίγουρα. Να φανταστώ και ο ρουχισμός σου eco friendly είναι Ε? Γιστι εγώ τουλάχιστον κάνω την προσπαθεία και πληρώνω 2-3 φορές πάνω τα ρούχα μου για να μη φτιάχνονται σε εργοστάσια από παιδάκια στη Σιγκαπούρη με βλαβερά για το περιβάλλον χημικά. Εσύ τι κάνεις? Α ξέρω, κριτική απτό insomnia. 

Άσε που οι κλανιες των γαιδαρων παράγουν μεθάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνώ με τα τελευταία μηνύματα περί ατομικής ευθύνης, καλό θα ήταν να καταλαβαίνουμε πως η ατομική ευθύνη και μόνον δεν αρκεί. Όπως δεν αρκεί μόνο η κριτική στο σύστημα χωρίς αλλαγή των δικών μας συνηθειών. Χρειάζονται όμως και τα δύο. 

Ο μέσος κάτοικος του πλανήτη γη δεν μπορεί μέσα από τις συνήθειες του και μόνο να ανατρέψει την κλιματική αλλαγή. Ούτε έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράζει eco friendly σε όλες τις περιστάσεις ούτε την πολιτική δύναμη (κατ'επεκταση της οικονομικής δύναμης, αφού η μια συνεπάγεται την άλλη) να αλλάξει το σύστημα. Έχει όμως τη δύναμη, ως πολίτης, να διαμαρτυρεται και να πιέσει προς κάποιες αλλαγές (φορολογική δικαιοσύνη, carbon tax, υποχρέωση των κατασκευαστών ως προς την ανακύκλωση). 

Φυσικά, ακόμα και μέσω της πολιτικής αλλαγής, οι αλλαγές των συνηθειών μας θα είναι αναπόφευκτες, κάτι που βέβαια δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, μιας που είναι εύκολο να αποποιούμαστε την ευθύνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Αν και συμφωνώ με τα τελευταία μηνύματα περί ατομικής ευθύνης, καλό θα ήταν να καταλαβαίνουμε πως η ατομική ευθύνη και μόνον δεν αρκεί. Όπως δεν αρκεί μόνο η κριτική στο σύστημα χωρίς αλλαγή των δικών μας συνηθειών. Χρειάζονται όμως και τα δύο. 

Ο μέσος κάτοικος του πλανήτη γη δεν μπορεί μέσα από τις συνήθειες του και μόνο να ανατρέψει την κλιματική αλλαγή. Ούτε έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράζει eco friendly σε όλες τις περιστάσεις ούτε την πολιτική δύναμη (κατ'επεκταση της οικονομικής δύναμης, αφού η μια συνεπάγεται την άλλη) να αλλάξει το σύστημα. Έχει όμως τη δύναμη, ως πολίτης, να διαμαρτυρεται και να πιέσει προς κάποιες αλλαγές (φορολογική δικαιοσύνη, carbon tax, υποχρέωση των κατασκευαστών ως προς την ανακύκλωση). 

Φυσικά, ακόμα και μέσω της πολιτικής αλλαγής, οι αλλαγές των συνηθειών μας θα είναι αναπόφευκτες, κάτι που βέβαια δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, μιας που είναι εύκολο να αποποιούμαστε την ευθύνη. 

Το κυριότερο πιστεύω είναι τι είσαι διατεθειμένος να θυσιασεις για την προστασία του περιβάλλοντος.  Όχι μόνο εσύ και εγώ,  αλλά μαζικά η ανθρωπότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Αν σου καταργήσει το Amazon prime shipping και αργεί της αποστολές χαρακτηριστικά οι πελάτες του Amazon δεν θα διαμαρτυρηθουν? Οι ίδιοι οι πελάτες δεν είναι που συντηρούν αυτό το δίκτυο διανομής? Δεν νομίζω να μην το ξαναενοχλησει κάνεις, ίσα ίσα που κάτω από πιέσεις τον εργαζομένων για να κάνει αλλαγές προς όφελος του περιβάλλοντος θα πάρει 100.000 ηλεκτρικά φορτηγά... Και το να καταφέρουν οι εργαζόμενοι να τον κάνουν να δει ότι είναι μέρος του προβλήματος και να πάρει θέση μόνο θετικό μπορεί να είναι, και μακάρι και αλλες εταιρίες να ακολουθήσουν αντίστοιχους δρόμους. 

Επίσης καλό θα ήταν και εμείς οι καταναλωτές να δούμε τι ευθηνη έχουμε σε αυτήν την κατάσταση με τον αλογιστο καταναλωτισμο που μας διακατέχει. Μιας το Amazon, eBay, gearbest, Alliexpress κ.α ανταποκρινονται στην αλόγιστη ζήτηση που υπάρχει στην αγορά. 

Τώρα αν θες να βρεις αρνητικά θα βρεις στο οτιδήποτε, εγώ μόνο θετικά βλέπω σε αυτό, γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να μην δώσει τα 10 δις δολάρια ή ακόμα και να τα δώσει για κάποιο άλλο θέμα, και θα μπορούσε επίσης να συνεχίσει να έχει τα παραδοσιακά φορτηγά για της μεταφορές τον προϊόντων. 

 

19 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Βλέπω ατομική ευθύνη 0. Ο μπεζος φταίει, όχι εσύ ο ίδιος σαν καταναλωτης. Σίγουρα πράματα. Ότι άμα εγώ ανοίξω eco friendly ηλεκτρονικό κατάστημα, που θα πακετάρω με οικολογικό και ανακυκλώσιμο υλικό, θα σου στέλνω τις παραγγελίες με γάιδαρο για να μη ρυπαινω και θα πληρώνω καλούς μισθούς τους εργαζόμενους μου με αποτέλεσμα να έχω διπλάσιες τιμές απτό αμαζον, εσύ θα ψωνίζεις από εμένα. Σίγουρα. Να φανταστώ και ο ρουχισμός σου eco friendly είναι Ε? Γιστι εγώ τουλάχιστον κάνω την προσπαθεία και πληρώνω 2-3 φορές πάνω τα ρούχα μου για να μη φτιάχνονται σε εργοστάσια από παιδάκια στη Σιγκαπούρη με βλαβερά για το περιβάλλον χημικά. Εσύ τι κάνεις? Α ξέρω, κριτική απτό insomnia. 

 

Πρώτον... Δεν αγοράζω από Amazon.. όπως δεν αγοράζω από ebay και δεν αγοράζω από Gearbest... Ακριβώς για τους λόγους που αναλύω.. Προσπαθώ πάντα να αγοράζω από ελληνικά eshops με παραλαβή από το κατάστημα (και δεν έχω αυτοκίνητο).... Επίσης εκεί θα μου πεις... αυτά τα καταστήματα από που τα φέρνουν; Από Κίνα.... Είναι άλλο όμως να έχεις container shipping και άλλο individual shipping τύπου Amazon Prime.  Οπότε ίσως όλα αυτά τα ωραία που προτείνετε καλό είναι να αρχίσετε να τα κάνετε πράξη.

Όσον αφορά τα αρνητικά, είναι δεδομένο για μένα ότι το παιχνίδι είναι χαμένο αξ'αρχής... Δεν μπορείς με λεφτά να αλλάξεις την ροή που έχει αυτή τη στιγμή η αλλαγή του κλίματος. Μόνο αλλάζοντας όλοι μας τις συνήθειες μας μπορεί κάτι (αν μπορεί πλέον) να σωθεί.  Τα λεφτά και τα ηλεκτρικά φορτηγά δεν παράγουν αρνητικό ισοζύγιο στο Carbon imprint. Και μόνο να φτιαχτούν αυτά τα φορτηγά υπάρχει μεγάλη παραγωγή αερίων του θερμοκηπίου, (σκέψου εξόρυξη μεταλλεύματος, μεταλλουργία, πλαστικά μπαταρίες κτλ.)

Ο Μπέζος μια χαρά θα τη βγάλει με 10 δις... Θα σταματήσουν να του τα πρήζουν και θα δώσει και μία πράσινη νότα στο μαγαζάκι του... και απο δω παν κι άλλοι... Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος... τόσα χρόνια υπάρχουν τα fair trade, blue labels κτλ... αλλά ακόμα δεν έχει υπάρξει εταιρεία με πραγματικά ουδέτερο αποτύπωμα... (το αρνητικό δεν το έχουν ούτε οι Γάϊδαροι που κλάνουν).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Αν και συμφωνώ με τα τελευταία μηνύματα περί ατομικής ευθύνης, καλό θα ήταν να καταλαβαίνουμε πως η ατομική ευθύνη και μόνον δεν αρκεί. Όπως δεν αρκεί μόνο η κριτική στο σύστημα χωρίς αλλαγή των δικών μας συνηθειών. Χρειάζονται όμως και τα δύο. 

Ο μέσος κάτοικος του πλανήτη γη δεν μπορεί μέσα από τις συνήθειες του και μόνο να ανατρέψει την κλιματική αλλαγή. Ούτε έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράζει eco friendly σε όλες τις περιστάσεις ούτε την πολιτική δύναμη (κατ'επεκταση της οικονομικής δύναμης, αφού η μια συνεπάγεται την άλλη) να αλλάξει το σύστημα. Έχει όμως τη δύναμη, ως πολίτης, να διαμαρτυρεται και να πιέσει προς κάποιες αλλαγές (φορολογική δικαιοσύνη, carbon tax, υποχρέωση των κατασκευαστών ως προς την ανακύκλωση). 

Φυσικά, ακόμα και μέσω της πολιτικής αλλαγής, οι αλλαγές των συνηθειών μας θα είναι αναπόφευκτες, κάτι που βέβαια δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, μιας που είναι εύκολο να αποποιούμαστε την ευθύνη. 

Mα άμα πιέσεις προς πιο οικολογικές βιομηχανίες, όλα θα ακριβύνουν, και άρα πάλι δεν θα έχεις την οικονομική δύναμη να τα αποκτήσεις. 

Αυτό που οι σχολιαστές του Insomnia αδυνατούν να αντιληφθούν είναι οτι κυριολεκτικά ο μέσος άνθρωπος, ακόμα και στην Ελλάδα, ζεί σαν βασιλιάς εις βάρους του περιβάλλοντος. Και εξηγούμαι, σήμερα ακόμα και τα κατώτερα οικονομικά στρώματα ζούνε καλύτερα από ότι ζούσε 100 χρόνια πρίν ο πλουσιότερος άνθρωπος στη Γη. Κινητα / internet / pc , αυτοκίνητα, air condition, συγκοινωνίες, αεροπλάνα. Σε όλα αυτά ο μέσος άνθρωπος έχει πρόσβαση ακριβώς επειδή τα παράγουν παιδάκια στη Σιγκαπούρη με 1$ το μήνα μισθό και στέλνωνατς τους ρύπους όπου είναι ευκολότερο. Ταυτόχρονα κάνει κριτική από το Insomnia....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Αν και συμφωνώ με τα τελευταία μηνύματα περί ατομικής ευθύνης, καλό θα ήταν να καταλαβαίνουμε πως η ατομική ευθύνη και μόνον δεν αρκεί. Όπως δεν αρκεί μόνο η κριτική στο σύστημα χωρίς αλλαγή των δικών μας συνηθειών. Χρειάζονται όμως και τα δύο. 

Ο μέσος κάτοικος του πλανήτη γη δεν μπορεί μέσα από τις συνήθειες του και μόνο να ανατρέψει την κλιματική αλλαγή. Ούτε έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράζει eco friendly σε όλες τις περιστάσεις ούτε την πολιτική δύναμη (κατ'επεκταση της οικονομικής δύναμης, αφού η μια συνεπάγεται την άλλη) να αλλάξει το σύστημα. Έχει όμως τη δύναμη, ως πολίτης, να διαμαρτυρεται και να πιέσει προς κάποιες αλλαγές (φορολογική δικαιοσύνη, carbon tax, υποχρέωση των κατασκευαστών ως προς την ανακύκλωση). 

Φυσικά, ακόμα και μέσω της πολιτικής αλλαγής, οι αλλαγές των συνηθειών μας θα είναι αναπόφευκτες, κάτι που βέβαια δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, μιας που είναι εύκολο να αποποιούμαστε την ευθύνη. 

Μαζί σου! 

Η ανθρώπινη συνήθεια και το αλόγιστο κέρδος είναι η καταδίκη μας δυστυχώς

Κάνε εσύ ότι μπορείς για να δουλεύουν όσο το δυνατόν λιγότερα παιδάκια στην Κίνα και στο Μπαγκλαντές, αγοράζοντας όσο μπορείς πιστοποιημένα fair trade προϊόντα και αν το κάνουμε όλοι θα γίνει μία αλλαγή σε κοινωνικό επίπεδο... που θα οδηγήσει σε αλλαγές και σε επίπεδο περιβάλλοντος... 

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ακόμα και αυτή η πρακτική είναι εκμεταλλεύσιμη από τις πολυεθνικές και σου πουλάνε τον καφέ από καλλιέργειες που δεν δουλέυουν παιδάκια λες και αγοράζεις χαβιάρι... Δηλαδή σου λένε πάρε αυτή την ποικιλία που την φτιάχνουμε χωρίς να σκοτώνουμε κόσμο στην άλλη άκρη της γης και χαλάρωσε... αλλά πλήρωσε και πιο πολύ γιατί οι ασφαλισμένοι ενήλικες εργάτες κοστίζουν....

 

Δεν θεωρώ απίθανο ο Μπέζος να κάνει και ένα "Green Prime" που θα σου φέρνει το πακέτο σπίτι μία αλυσίδα με μειωμένο carbon imprint και θα το πληρώνεις διπλάσιο....

Παντού κέρδος. Και η εμμονή να μην θέλουμε να ζοριστούμε για να αλλάξουμε... αυτό είναι το πρόβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, lelisjr είπε

Πρώτον... Δεν αγοράζω από Amazon.. όπως δεν αγοράζω από ebay και δεν αγοράζω από Gearbest... Ακριβώς για τους λόγους που αναλύω.. Προσπαθώ πάντα να αγοράζω από ελληνικά eshops με παραλαβή από το κατάστημα (και δεν έχω αυτοκίνητο).... Επίσης εκεί θα μου πεις... αυτά τα καταστήματα από που τα φέρνουν; Από Κίνα.... Είναι άλλο όμως να έχεις container shipping και άλλο individual shipping τύπου Amazon Prime.  Οπότε ίσως όλα αυτά τα ωραία που προτείνετε καλό είναι να αρχίσετε να τα κάνετε πράξη.

Όσον αφορά τα αρνητικά, είναι δεδομένο για μένα ότι το παιχνίδι είναι χαμένο αξ'αρχής... Δεν μπορείς με λεφτά να αλλάξεις την ροή που έχει αυτή τη στιγμή η αλλαγή του κλίματος. Μόνο αλλάζοντας όλοι μας τις συνήθειες μας μπορεί κάτι (αν μπορεί πλέον) να σωθεί.  Τα λεφτά και τα ηλεκτρικά φορτηγά δεν παράγουν αρνητικό ισοζύγιο στο Carbon imprint. Και μόνο να φτιαχτούν αυτά τα φορτηγά υπάρχει μεγάλη παραγωγή αερίων του θερμοκηπίου, (σκέψου εξόρυξη μεταλλεύματος, μεταλλουργία, πλαστικά μπαταρίες κτλ.)

Ο Μπέζος μια χαρά θα τη βγάλει με 10 δις... Θα σταματήσουν να του τα πρήζουν και θα δώσει και μία πράσινη νότα στο μαγαζάκι του... και απο δω παν κι άλλοι... Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος... τόσα χρόνια υπάρχουν τα fair trade, blue labels κτλ... αλλά ακόμα δεν έχει υπάρξει εταιρεία με πραγματικά ουδέτερο αποτύπωμα... (το αρνητικό δεν το έχουν ούτε οι Γάϊδαροι που κλάνουν).  

Συμφωνώ με κάποια,  αλλά το ξαναλέω, το κυριότερο είναι το τι είναι διατεθειμένος ο καθένας χώρια , αλλά και μαζικά όλοι να θυσιάσουν για το περιβάλλον. 

Θέλει κουράγιο και θάρρος από όλους μας. Αλλιώς δεν υπάρχει κανένα νόημα να κραζουμε τον Τζεφ και τον κάθε Τζεφ μεμονωμένα  για τις δραστηριότητες του και παράλληλα να συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Mα άμα πιέσεις προς πιο οικολογικές βιομηχανίες, όλα θα ακριβύνουν, και άρα πάλι δεν θα έχεις την οικονομική δύναμη να τα αποκτήσεις. 

Αυτό που οι σχολιαστές του Insomnia αδυνατούν να αντιληφθούν είναι οτι κυριολεκτικά ο μέσος άνθρωπος, ακόμα και στην Ελλάδα, ζεί σαν βασιλιάς εις βάρους του περιβάλλοντος. Και εξηγούμαι, σήμερα ακόμα και τα κατώτερα οικονομικά στρώματα ζούνε καλύτερα από ότι ζούσε 100 χρόνια πρίν ο πλουσιότερος άνθρωπος στη Γη. Κινητα / internet / pc , αυτοκίνητα, air condition, συγκοινωνίες, αεροπλάνα. Σε όλα αυτά ο μέσος άνθρωπος έχει πρόσβαση ακριβώς επειδή τα παράγουν παιδάκια στη Σιγκαπούρη με 1$ το μήνα μισθό και στέλνωνατς τους ρύπους όπου είναι ευκολότερο. Ταυτόχρονα κάνει κριτική από το Insomnia....

Ακριβώς αυτό... πρέπει να αλλάξουμε κι ας μας ζορίσει στην αρχή η αλλαγή... αλλά κράξτε και όσο μπορείτε όταν βλέπετε τέτοιες κινήσεις (ειδικά τόσο διαφημισμένες). Αν ήθελε να γίνει η αλλαγή που θέλει να δει (cliche) θα έστηνε ο ίδιος MKO και θα έκανε διαχρονικό έργο (τύπου Gates)

εγώ αυτό κράζω... (Πετάω 10 δις στα μούτρα του κάθε αξύριστου οικολόγου και τέρμα, το έκανα το χρέος μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lelisjr είπε

Πρώτον... Δεν αγοράζω από Amazon.. όπως δεν αγοράζω από ebay και δεν αγοράζω από Gearbest... Ακριβώς για τους λόγους που αναλύω.. Προσπαθώ πάντα να αγοράζω από ελληνικά eshops με παραλαβή από το κατάστημα (και δεν έχω αυτοκίνητο).... Επίσης εκεί θα μου πεις... αυτά τα καταστήματα από που τα φέρνουν; Από Κίνα.... Είναι άλλο όμως να έχεις container shipping και άλλο individual shipping τύπου Amazon Prime.  Οπότε ίσως όλα αυτά τα ωραία που προτείνετε καλό είναι να αρχίσετε να τα κάνετε πράξη.

Όσον αφορά τα αρνητικά, είναι δεδομένο για μένα ότι το παιχνίδι είναι χαμένο αξ'αρχής... Δεν μπορείς με λεφτά να αλλάξεις την ροή που έχει αυτή τη στιγμή η αλλαγή του κλίματος. Μόνο αλλάζοντας όλοι μας τις συνήθειες μας μπορεί κάτι (αν μπορεί πλέον) να σωθεί.  Τα λεφτά και τα ηλεκτρικά φορτηγά δεν παράγουν αρνητικό ισοζύγιο στο Carbon imprint. Και μόνο να φτιαχτούν αυτά τα φορτηγά υπάρχει μεγάλη παραγωγή αερίων του θερμοκηπίου, (σκέψου εξόρυξη μεταλλεύματος, μεταλλουργία, πλαστικά μπαταρίες κτλ.)

Ο Μπέζος μια χαρά θα τη βγάλει με 10 δις... Θα σταματήσουν να του τα πρήζουν και θα δώσει και μία πράσινη νότα στο μαγαζάκι του... και απο δω παν κι άλλοι... Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος... τόσα χρόνια υπάρχουν τα fair trade, blue labels κτλ... αλλά ακόμα δεν έχει υπάρξει εταιρεία με πραγματικά ουδέτερο αποτύπωμα... (το αρνητικό δεν το έχουν ούτε οι Γάϊδαροι που κλάνουν).  

Στην ατομική ευθύνη και αλλαγή των συνηθειών μας με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, εγώ προσωπικά δεν κάνω άσκοπο καταναλωτισμο, ξεχωρίζω τα σκουπίδια σε ανακύκλωση,και δεν αγοράζω ρούχα απλά για να έχω κάτι καινούργιο και άλλα μπορώ να κάνω το ξέρω, κανείς μας δεν είναι τέλειος και όλοι μαθαίνουμε και προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Ακτιβισμό δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θαυμάζω αυτούς που αφιερώνουν την ζωή τους σε αυτό πολλές φορές, από εκεί και πέρα κάνω συζητήσεις για τέτοια θέματα και έχω καταφέρει να αλλάξω άποψη σε κάποια άτομα πάνω στην Κλιματική αλλαγή χωρίς να το παίζω ειδήμων και ελπίζω να μην φάνηκαν και τα μυνηματα μου εδώ έτσι. 

Σε αυτό που διαφωνώ είναι για τα φορτηγά που λες ναι θα υπάρχει ρύπανση για να παραχθούν αλλά θα είναι ποιο eco friendly από τα diesel φορτηγά που θα παραγοταν έτσι κι αλλιώς στην θέση τους. 

Νομίζω παντός πως είχε δημοσιευτει και μια έρευνα από επιστήμονες 170+ χωρών μέσα σε αυτήν και η Ελλάδα που πρωτείναν λύσεις για να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση της  Κλιματικής αλλαγής όχι εντελώς βέβαια κάποια ζημία έχει ήδη γίνει στο περιβάλλον και αυτό δεν αλλάζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drelos2 είπε

Στην ατομική ευθύνη και αλλαγή των συνηθειών μας με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, εγώ προσωπικά δεν κάνω άσκοπο καταναλωτισμο, ξεχωρίζω τα σκουπίδια σε ανακύκλωση,και δεν αγοράζω ρούχα απλά για να έχω κάτι καινούργιο και άλλα μπορώ να κάνω το ξέρω, κανείς μας δεν είναι τέλειος και όλοι μαθαίνουμε και προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Ακτιβισμό δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θαυμάζω αυτούς που αφιερώνουν την ζωή τους σε αυτό πολλές φορές, από εκεί και πέρα κάνω συζητήσεις για τέτοια θέματα και έχω καταφέρει να αλλάξω άποψη σε κάποια άτομα πάνω στην Κλιματική αλλαγή χωρίς να το παίζω ειδήμων και ελπίζω να μην φάνηκαν και τα μυνηματα μου εδώ έτσι. 

Σε αυτό που διαφωνώ είναι για τα φορτηγά που λες ναι θα υπάρχει ρύπανση για να παραχθούν αλλά θα είναι ποιο eco friendly από τα diesel φορτηγά που θα παραγοταν έτσι κι αλλιώς στην θέση τους. 

Νομίζω παντός πως είχε δημοσιευτει και μια έρευνα από επιστήμονες 170+ χωρών μέσα σε αυτήν και η Ελλάδα που πρωτείναν λύσεις για να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση της  Κλιματικής αλλαγής όχι εντελώς βέβαια κάποια ζημία έχει ήδη γίνει στο περιβάλλον και αυτό δεν αλλάζει. 

Έχουν γίνει αρκετές έρευνες. Μάλιστα πλέον είναι της μόδας και τα radical solutions researches που ψάχνουν τρόπους εκτός (πολλές φορές) πραγματικότητας όπως εκείνο που ζητούσε να φυτέψουμε 1 τρισεκατομμύριο δέντρα... (Δεν είναι τίποτα... αν φυτέψει κάθε ζωντανός άνθρωπος ακόμα και οι παραπληγικοί, και τα μωρά, από 1400 δέντρα το έχουμε). 

Τα ηλεκτρικά φορτηγά όπως λες κρύβουν την επόμενη καταστροφή μέσα τους... κάτι που σχεδόν κανείς δεν σκέφτεται... τι σκατά θα κάνουμε όλες αυτές τις μπαταρίες; Όταν η διαχείριση των χημικών τους αποβλήτων όταν πλέον είναι για πέταμα, πλησιάζει αυτή των πυρηνικών αποβλήτων σε πολυπλοκότητα και κόστος, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά... Το θέμα λοιπόν δεν είναι η ποιότητα των υλικών και της παραγωγής ενέργειας αλλά η ποσότητα τους. Ακόμα και νερό να έβγαινε από τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων, φορτηγών, πλοίων, αεροπλάνων, εργοστασίων κτλ., κάποια στιγμή θα είχαμε σοβαρότατα προβλήματα διαχείρισης των υδάτων.... Το πρόβλημα είναι ΄ότι από το 1900 που είμασταν 1000000000 γίναμε ξαφνικά σε 100 χρόνια 7000000000. Και πρέπει να μάθουμε ότι πλέον για να μην πεθάνουμε σαν τα ποντίκια μες τη φάκα, θα πρέπει να αρχίσουμε να "κλάνουμε" όλο και λιγότερο γιατί γίναμε πολλοί και πλέον οι "κλανιές" μας σκοτώνουν κι εμάς και τους γείτονες (ζώα, δέντρα κτλ.). Και να κλείσω με ένα φιλοσοφικό ερώτημα. 

Ξέροντας όσα ξέρουμε τώρα και βλέποντας τι έρχεται στο μέλλον, αν μπορούσαμε να γυρίσουμε πίσω στη βιομηχανική επανάσταση και να τη σταματήσουμε, θα το κάναμε;

Αυτό με κρατάει μερικές φορές απασχολημένο τα τελευταία χρόνια. (Όσοι είναι γονείς και απαντήσουν θα έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από όσους δεν έχουν παιδιά αυτή τη στιγμή)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε γεμίσει οι περισσότεροι με σαχλαμάρες κινεζικές. Από λεντοταινιες μέχρι λάμπες Bluetooth και σαχλαμάρες.

Λογικό είναι να σας τα πουλήσει. Ξέρω άτομο που δεν είχε ρεύμα στο σπίτι του (κομμένο) ζούσε με 2 μπαταρίες φορητού και φωτοβολταϊκά και αγόραζε ότι μπορείς να φανταστείς από 30cents k, κινέζικα σκουπίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πρωτα συμβαλει τα μεγιστα για την καταστροφη μετα απο το υστερημα του θελει να μας σωσει. Ποσο τυχεροι που ειμαστε με τετοιους σωτηρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...