Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εγκατάσταση


andreas-d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα μένω Γερμανία και το σπίτι είναι μεζονέτα ισογειο - 1οροφος -και 2οροφος σε κάθε δωμάτιο είναι περασμένο ένα cat7 (έπρεπε διπλό μ@λ@κια μου το ξέρω) καθώς επίσης και από ένα τηλεφωνικό καλώδιο σε δυο χωλ. Ένα στο 1οροφο και ένα στο ισόγειο όλα τα καλώδια καταλήγουν στο υπόγειο όπου υπάρχει και ο διακλάδωσης της τελεκομ που παίρνω Ίντερνετ. Το πρόβλημα μου είναι ότι στο χωλ του πρώτου ορόφου που είναι το ρουτερ με το τηλέφωνο κουμπωμένο απάνω δεν έχω cat7 καλώδιο ώστε με ένα switch στο υπόγειο να είχα σε όλα τα δωμάτια διαθέσιμο Ίντερνετ με καλώδιο. Στο μέλλον θα κάνω εξωτερική ανακαίνιση και μπορώ να περάσω ένα cat7 ακόμα  αλλά μέχρι να το κάνω μπορώ με ένα power line να δώσω στο switch ώστε να έχω γρήγορο Ίντερνετ από τις rj45 που υπάρχουν σε κάθε δωμάτιο,οι απαιτήσεις είναι πολλές δυο ps4 κάθε μέρα online και δυο τηλεοράσεις Netflix σην τα κινητά - ταμπλετ με wifi. Η συνδεση μου είναι 100/30 και τα πιάνει όλα ρουτερ έχω fritz box 7362sl απλά όταν ήμαστε όλοι μέσα 5μελης οικογένεια και με τέτοιες ανάγκες σε ΝΕΤ οι ποιο μακρινοί από το wifi κολλάμε λίγο και αρχίζουν τα πρόβληματα.

Και μια φωτο από το Dsl.

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν το βλέπεις με μία μόνο συσκευή να προσπαθείς να έχεις μόνο ασύρματη κάλυψη (μόνο στους 2,4GHz) σε όλους τους ορόφους και μάλιστα με πολλαπλές απαιτήσεις;

Μέχρι να κάνεις την αναβάθμιση με πέρασμα καλωδίου, η καλύτερη  λύση είναι ένα ζευγάρι PLC. Δες μερικά review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή με ένα power line κουμπωμένο απάνω στο switch που θα έχω βάλει όλα τα cat7 καλώδια 6 στο σύνολο δε θα είμαι καλά προσωρινά .

εχω ένα σετ και το έχω στο ps4 απλά θα το μεταφερω

μεχρι και πέρσι δεν είχα προβλήματα με το ασύρματο αλλά ο γείτονας πρόσφατα έβαλε fritz box 7590 το οποίο έχει καλύτερο ασύρματο και στο ισόγειο με ταπωνει θα ζητήσω να μου δώσει και εμένα η εταιρία μου είμαι το ίδιο ρουτερ η θα το αγοράσω, αλλά το θέμα της ενσύρματης όπως και να έχει πρέπει να το φτιάξω αφού τα έχω τα καλώδια, πάντως σήμερα παράγγειλα ένα switch 8 port και τα κλιπς και από μεθαύριο θα δω τη γινεται

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα μάλιστα χειρότερο το πρόβλημα είναι ότι με νέα σύνδεση δίνουν δωρεάν το fritz box 7590 και οι περισσότεροι έχουν αυτό, αλλά το πρόβλημα αυτό δε με πολύ απασχολεί θα κάνω ανανέωση το συμβόλαιο μου και θα το πάρω, στο ισόγειο έχω ένα range extender και κάνω δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...