Προς το περιεχόμενο

που μπορώ να βρω συγκάτοικο;


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους

ξέρετε σελίδες που να βάζουν αγγελίες συγκατοίκησης;

είμαι σε καινούρια πόλη,όπου δεν υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο σε airbnb και αναγκαστικά θα στραφώ σε συγκατοίκηση λόγο οικονομικού κόστους

 

 

παρακαλώ αν ξέρετε κάτι βοηθήστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fosforos είπε

Γεια χαρά σε όλους

ξέρετε σελίδες που να βάζουν αγγελίες συγκατοίκησης;

είμαι σε καινούρια πόλη,όπου δεν υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο σε airbnb και αναγκαστικά θα στραφώ σε συγκατοίκηση λόγο οικονομικού κόστους

παρακαλώ αν ξέρετε κάτι βοηθήστε

Εγώ λίγο που έψαξα βρήκα μόνο 50ριδες που έψαχναν κοπέλες για συγκατοίκηση...... Μέσω σελίδας του πανεπιστημίου σου ίσως έχεις καλή τύχη. Αν δεν σπουδάζεις και απλά πήγες κάπου για δουλειά τότε δεν γνωρίζω, εγώ στην τελική απλά βρήκα μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και σελίδες στο Facebook αλλά λίγο προσοχή στους γυπες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαχνα κι εγω παλαιότερα σε μια φαση, ολο κατι sugar daddies έβγαιναν :P

Που ειναι οι cougar οεο ;

https://www.sygkatoikos.com/

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις φυλλάδια και να τα κολλήσεις σε γειτονιές με φοιτητές και στον πίνακα ανακοινώσεων της σχολής σου στην είσοδο στο κυλικείο κτλ επίσης να κάνεις αγγελία σε τοπική εφημερίδα καθώς και να σηκώσεις ποστ σε forum σχολής + τμήματος + όπου αλλού ξέρεις πως έχει μπούγιο απο τοπικό πληθυσμό. 

 

Αν είναι μεγάλη πόλη τότε ως ενδιάμεση λύση ίσως βρεις κανένα να σε φιλοξενήσει για μερικές μέρες στο https://www.couchsurfing.com/

γενικά στην Ελλάδα δεν έχουμε την κουλτούρα της συγκατοίκησης πάντως οπότε ειδικά σε επαρχία δεν θα είχα πολλές ελπίδες στην θέση σου Αθήνα και Θεσσαλονίκη κάτι μπορεί να παίξει ειδικά αν κάνεις γνωριμίες αλλά με την μία με άγνωστο δύσκολο....αλλά όχι απίθανο οπότε καλή τύχη! :) 

 

Μου θύμισες τώρα εποχές κρίσης 2007 εγώ φοιτητής τελειόφοιτος που νοίκιαζα σε φθηνά ΒΠ αλλά δεν έβγαινα κάποια στιγμή και έψαχνα συγκάτοικο βρήκα μια κοπέλα ~10 χρόνια μεγαλύτερη μου και μιλήσαμε όλα καλά και ωραία πάω εκεί (γιατί νόμιζα ότι τα βρήκαμε μιας και μπήκαμε σε λεπτομέρειες σχετικά με κανόνες χρήματα κτλ και συμφωνούσαμε) με ενα μπουκάλι κρασί για το καλό ήταν αυτή με 4,5 νταγλαράδες λες και θα πήγαινα να την βιάσω παίρνει το κρασί το βάζει στο ψυγείο και ανοίγει ένα δικό της χύμα ξύδι να πιούμε και εγώ πίστευα ότι θα κανονίζαμε τα τυπικά στο τέλος αφού μου πήρε συνέντευξη για κάθε πτυχή της ζωής μου, μου λέει "είσαι καλό παιδί δεν ξέρω αν θέλω συγκάτοικο τελικά αλλά θα σου βρούμε ένα καλό σπιτι ξέρω κάποια που νοικιάζει ένα πανέμορφο χώρο μπλαμπλαμπλα και θα στο δώσει πολύ φθηνά" μέσα στα νεύρα (χωρίς να το δείξω όμως) φεύγω εγώ μετά με παίρνει τηλέφωνο και με ρωτάει αν ξέρω απο πόρτες γιατί κλειδώθηκε εγώ απο μέσα μου λέω "καλά να πάθεις γρουσούζα έχασα τον χρόνο μου μαζί σου μου πήρες και το κρασί  πλήρωσε τώρα κλειδαρά να μάθεις!" :P της λέω όχι και πως είμαι αρκετά μακριά τώρα και είμαι σε δουλειά και το κλείνω.  

μετά απο καμιά βδομάδα που την έκλασα εντελώς μιας και μου φέρθηκε αρκετά λάθος με πήρε και μου είπε πως άλλαξε γνώμη (μάλλον δεν θα βρήκε κανέναν άλλον καλύτερο για αυτά που ήθελε το περίεργο μυαλό της ) και με ρώτησε αν συνεχίζω να ενδιαφέρομαι και της είπα όχι γιατί βρήκα αλλού (μούφα αλλά σιγά μην έμενα μαζί με την περίεργη :P

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκατοικηση πολυ δυσκολο σαν εγχειρημα ως φοιτητης μονο ενα απο τα 4 ετη καταφερα να συγκατοικησω , ο συγκατοικος εκτος του οτι ειχε κατοικιδιο ειχε και την ασχημη συνηθεια οποτε του κατεβαινε να γρατζουναει κιθαρα. Αποψη μου οτι ειναι παρα πολυ πολυ δυσκολο εγχειρημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 χρονια ειχα συγκατοικο την ...παλιοληθικη εποχη 1977-1982 στη Θεσσαλονικη φοιτητης  με ελαχιστα προβληματα .

Και με τους δυο ειμαστε κουμπαροι εδω και χρονια .

Αγορι -κοριτσι δεν υπηρχε τοτε !

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις φυλλάδια και να τα κολλήσεις σε γειτονιές με φοιτητές και στον πίνακα ανακοινώσεων της σχολής σου στην είσοδο στο κυλικείο κτλ επίσης να κάνεις αγγελία σε τοπική εφημερίδα καθώς και να σηκώσεις ποστ σε forum σχολής + τμήματος + όπου αλλού ξέρεις πως έχει μπούγιο απο τοπικό πληθυσμό. 

Αν είναι μεγάλη πόλη τότε ως ενδιάμεση λύση ίσως βρεις κανένα να σε φιλοξενήσει για μερικές μέρες στο https://www.couchsurfing.com/

γενικά στην Ελλάδα δεν έχουμε την κουλτούρα της συγκατοίκησης πάντως οπότε ειδικά σε επαρχία δεν θα είχα πολλές ελπίδες στην θέση σου Αθήνα και Θεσσαλονίκη κάτι μπορεί να παίξει ειδικά αν κάνεις γνωριμίες αλλά με την μία με άγνωστο δύσκολο....αλλά όχι απίθανο οπότε καλή τύχη! :) 

Μου θύμισες τώρα εποχές κρίσης 2007 εγώ φοιτητής τελειόφοιτος που νοίκιαζα σε φθηνά ΒΠ αλλά δεν έβγαινα κάποια στιγμή και έψαχνα συγκάτοικο βρήκα μια κοπέλα ~10 χρόνια μεγαλύτερη μου και μιλήσαμε όλα καλά και ωραία πάω εκεί (γιατί νόμιζα ότι τα βρήκαμε μιας και μπήκαμε σε λεπτομέρειες σχετικά με κανόνες χρήματα κτλ και συμφωνούσαμε) με ενα μπουκάλι κρασί για το καλό ήταν αυτή με 4,5 νταγλαράδες λες και θα πήγαινα να την βιάσω παίρνει το κρασί το βάζει στο ψυγείο και ανοίγει ένα δικό της χύμα ξύδι να πιούμε και εγώ πίστευα ότι θα κανονίζαμε τα τυπικά στο τέλος αφού μου πήρε συνέντευξη για κάθε πτυχή της ζωής μου, μου λέει "είσαι καλό παιδί δεν ξέρω αν θέλω συγκάτοικο τελικά αλλά θα σου βρούμε ένα καλό σπιτι ξέρω κάποια που νοικιάζει ένα πανέμορφο χώρο μπλαμπλαμπλα και θα στο δώσει πολύ φθηνά" μέσα στα νεύρα (χωρίς να το δείξω όμως) φεύγω εγώ μετά με παίρνει τηλέφωνο και με ρωτάει αν ξέρω απο πόρτες γιατί κλειδώθηκε εγώ απο μέσα μου λέω "καλά να πάθεις γρουσούζα έχασα τον χρόνο μου μαζί σου μου πήρες και το κρασί  πλήρωσε τώρα κλειδαρά να μάθεις!" :P της λέω όχι και πως είμαι αρκετά μακριά τώρα και είμαι σε δουλειά και το κλείνω.  

μετά απο καμιά βδομάδα που την έκλασα εντελώς μιας και μου φέρθηκε αρκετά λάθος με πήρε και μου είπε πως άλλαξε γνώμη (μάλλον δεν θα βρήκε κανέναν άλλον καλύτερο για αυτά που ήθελε το περίεργο μυαλό της ) και με ρώτησε αν συνεχίζω να ενδιαφέρομαι και της είπα όχι γιατί βρήκα αλλού (μούφα αλλά σιγά μην έμενα μαζί με την περίεργη :P

Εντάξει για να πεσεις σε τέτοιο άτομο είναι περιπτωσαρα. 

51 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

5 χρονια ειχα συγκατοικο την ...παλιοληθικη εποχη 1977-1982 στη Θεσσαλονικη φοιτητης  με ελαχιστα προβληματα .

Αγορι -κοριτσι δεν υπηρχε τοτε !

Αν και ο Έλληνας με όλες τις αρνητικές νοοτροπίες του παραμένει Έλληνας και γενικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει, εκείνες τις εποχές ήσασταν μεγαλωμένοι το 60, πιο προσγειωμένοι, οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες καμία σχέση με τον νέο μετά του 2000. Η θεία μου εκείνη την περίοδο είχε πάει Ρουμανια, 3 άτομα συγκάτοικοι, μια κοινή τουαλέτα ανά όροφο να βρωμαει και ορισμένοι είχαν κολλήσει αρρώστιες και προβλήματα. Ρεύμα και νερο με το δελτίο και να ξεπαγιαζουν στις εστιες. Τελικά δεν άντεξε και γύρισε πίσω. Καμία σχέση βέβαια οι δύο χώρες εκείνη την περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...