Προς το περιεχόμενο

Norton Ghost 14 Περίεργο Πρόβλημα


ivdimentia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. Μόλις έχω στήσει ένα καινούριο σύστημα και προσπαθώ να κάνω επαναφορά windows από είδωλο που έχω τραβήξει με το Norton Ghost 14 (γνωρίζω ότι είναι πολύ παλιά η εκδοσή, αλλά εφόσον μέχρι τώρα δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο θέμα, δεν ασχολήθηκα για να βάλω κάποιο άλλο πιο καινούριο). Εδώ τώρα και για πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ το εν λόγω πρόγραμμα, αντιμετώπισα ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Όταν κάνω boot από το usb stick για να τρέξω το ghost, όλα δουλεύουν κανονικά μέχρι που το app φορτώνει. Από εκεί και έπειτα δεν ξέρω τι φρίκη βαράει αλλά για κάποιον λόγο μου ακυρώνει τις θύρες usb με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το mouse και κατ' επέκταση και τον εξωτερικό σκληρό στον οποίο έχω αποθηκεύσει το image. Το πρόβλημα με το mouse το παρέκαμψα χρησιμοποιώντας ps/2 to usb adaptor, αλλά από εκεί και πέρα το πρόβλημα παραμένει γιατί δεν μπορεί να δει τον εξωτερικό σκληρό εφόσον είναι συνδεδεμένος σε usb θύρα. Δοκίμασα φυσικά να τον συνδέσω και σε άλλη θύρα τόσο usb2 όσο και 3 αλλά δεν αλλάζει κάτι. Έχετε κάποια ιδέα? Είναι ίσως κάποια ρύθμιση από τα bios που μπορεί να μην γνωρίζω? Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ UEFI BIOS και απ' ότι καταλαβαίνω κάποια πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Έπρεπε ας πούμε να κάνω ρυθμίσεις εξ'αρχής μέσα από το bios για να μπορεί να δει το στικάκι σαν bootable device επειδή απ' όσο κατάλαβα είναι συσκευή non-UEFI. Χρησιμοποιώ win 10 και το motherboard είναι το ASUS prime Z390-A. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συναντήσει κι εγώ πολύ παλιά προβλήματα με το Norton Ghost και αν δεν κάνω λάθος ίσως και την ίδια έκδοση με τη δική σου , και στράφηκα εδώ και κάτι χρόνια στο Acronis TrueImage το οποίο δεν με έχει προδώσει ποτέ.Ρίχτου μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...