Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις στη λήψη εικόνας στο κινητό μου από κάμερα ασφαλείας


Maro A

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

πρόσφατα σύνδεσα μια κάμερα (xiaomi 360, 1080) στο WiFi που παίρνω από extender προκειμένου να βλέπω το δωμάτιο της μητέρας μου που ειναι ασθενής. Έχω κατεβάσει την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό μου αλλά το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που το internet δεν έχει αποσυνδέσεις, το βίντεο που βλέπω εγω είναι διακοπτόμενο με αποτέλεσμα να μην έχω συνεχή εικόνα ούτε συνεχή ήχο. Βλέπω τα Kb/s και εμφανίζουν περιοδικά ανεβοκατεβάσματα της μορφής Π.χ.400kb/s αμέσως μετά 100kb/s και αμέσως μετά 0kb/s Κτλ

Ξέρει κάποιος γιατί η online μετάδοση από την κάμερα στο κινητό μου δεν ειναι συνεχής ;;;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιες φορες το σημα απο τα repeater/extender χανεται, ειναι σχετικα νορμαλ ειδικα αν η αποσταση αναμεσα στο modem σου και στο extender ειναι πανω απο 6-7 μετρα και με τουλαχιστον ενα τοιχο αναμεσα (εχω παντα το ιδιο θεμα με οτι repeater και να βαλω, 7 μετρα αποσταση με 2 τοιχους).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι οτι μετράω την ταχύτητα από το extender και ειναι μια χαρά και επισης το λαμπάκι του ειναι διαρκώς πράσινο , οποτε δεν νομίζω οτι φταίει το extender

Από την εταιρεία μου είπαν κάτι για portal ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα repeater κάνουν αναμετάδοση και μάλιστα όχι ταυτόχρονα. Την μία στιγμή λαμβάνουν το σήμα του router και την άλλη το στέλνουν στην κάμερα (το ίδιο γίνεται και ανάποδα). Οπότε είναι φυσιολογικό και λογικό να μην έχουμε την ίδια ταχύτητα και απόκριση με το να ήταν η κάμερα απευθείας συνδεδεμένη ασύρματα στον router. Υπολόγισε ότι έχεις 2 κάμερες που επικοινωνούν με τον router συνεχώς, οπότε καταλαβαίνεις το πρόβλημα.

Έχω την ίδια κάμερα σε 2 διαφορετικούς χώρους στο χωριό, για τους ίδιους με σένα λόγους. Το σήμα κατευθείαν από τον router είναι στην μία ασθενές και προσπάθησα με ένα repeater, αλλά πολλές φορές τρώει κολλήματα σαν τα δικά σου. Τελικά το άφησα χωρίς repeater και σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία να περάσω UTP γύρω από το σπίτι (είναι και μεγάλο πανάθεμά το) και να βάλω εκεί το Repeater (μεταξύ των 2 καμερών) ως απλό ΑΡ.

Άσχετο. Μερικές φορές αν για κάποιον λόγο χάσει το σήμα η κάμερα, όταν επανέλθει δεν συνδέεται αυτόματα (μόνο η απομακρυσμένη) και απλά θέλει επανεκκίνηση (τους λέμε να το τραβήξουν από την πρίζα και να το βάλουν πάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maro A είπε

Το θέμα ειναι οτι μετράω την ταχύτητα από το extender και ειναι μια χαρά και επισης το λαμπάκι του ειναι διαρκώς πράσινο , οποτε δεν νομίζω οτι φταίει το extender

Από την εταιρεία μου είπαν κάτι για portal ...

Και σε μενα παντα πρασινα ειναι αλλα τρωει φλασιες. Μιλαμε για κλασματα δευτερολεπτου αλλα αρκετα πχ για το κινητο να σου πει δεν εχει σημα η για να δεις κολληματα στην καμερα.

Οπως και να εχει ομως δεν μιλαμε για κατι συνεχες, αν εσυ εχεις λεπτα ολοκληρα που δεν δουλευει η καμερα μηπως να δοκιμασεις αλλο repeater;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν το περιέγραψα σωστα

Για 2-3 δευτερόλεπτα παγώνει την μετάδοση, για τα επόμενα 2-3s δείχνει κανονικά, για τα επόμενα 2-3s παγώνει κοκ

Οπότε ειναι σαν να βλέπω εικόνες κ όχι βίντεο και κυρίως δεν καταλαβαίνω τι ειπώνεται στο δωμάτιο 

ευχαριστω πολύ για την άμεση απόκριση 😊

Κάπως θα λύνεται βρε παιδιά.... δε μπορεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ολο το θεμα σου να ειναι αυτο, οτι δηλαδη δεν την εχεις συνδεσει απευθειας με το μοντεμ αλλα με το repeater. Βεβαια αν δεν εχεις αλλη καμερα η αλλο repeater για δοκιμες και αν δεν μπορεις να δοκιμασεις αυτη απευθειας με το μοντεμ τοτε δυσκολο να βρεις τι συμβαινει (εκτος αν το app ειναι της πλακας - και παλι ομως χρειαζονται δοκιμες για αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 12:49 ΜΜ, Maro A είπε

Θα δοκιμάσω να την συνδέσω με το μόντεμ και βλέπουμε ...

Τελικά έβαλα την κάμερα δίπλα στο  router όμως και πάλι το πρόβλημα παραμένει 

Πάντως σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maro A είπε

Τελικά έβαλα την κάμερα δίπλα στο  router όμως και πάλι το πρόβλημα παραμένει 

Πάντως σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε 

Με λιγα λογια φταιει μαλλον το app της καμερας. Δοκιμασες και σε αλλο κινητο για παν ενδεχομενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...