Προς το περιεχόμενο

Βίντεο αποκαλύπτει τον σχεδιασμό του iPhone SE 2 [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα μου φαίνεται fake γιατί είπαμε, να επιστρέψει στον κλασικό τετραγωνισμένο σχεδιασμό αλλά όχι και στα μεγάλα μπέζελς. Και το ένδοξό μου LG L90 τις ίδιες ίντσες είχε αλλά ήταν και αρκετά όσο και βολικά  μικρότερο με πολύ καλές αναλογίες. Δεν πείθει (ακόμα) το βίντεο.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/2/2020 στις 12:59 ΜΜ, AtiX είπε

Δεν νομίζω να είναι και πολύ μακριά από αυτό που θα κυκλοφορήσει με τη μόνη μου ελπίδα/ευχή είναι να έχει μεγαλύτερη οθόνη... μιας και είναι κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να το κάνει η apple αφού κατασκευαστικά η οθόνη είναι αυτόνομη από το υπόλοιπο σώμα... 

Ε εντάξει νομίζω ότι το μέγεθος της οθόνης έχει φιξάρει στα 4,7. 
Υπάρχουν πολλές αναφορές που συντείνουν σ’αυτό για να είναι όλες fake. 

-Νήμα για το P40 - 20 μηνύματα σε 20 ώρες. 
 

-Νήμα για fake se2 - 70 μηνύματα σε 3 ώρες 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στην κυκλοφορία ενός μικρού smartphone για αυτούς που δεν θέλουν να κουβαλάνε τα νέα θηρία 6"+++. Αλλά αν αληθεύει ο σχεδιασμός ρε συ Apple μας δουλεύεις; Ότι stock έμεινε από τα παλιά χρόνια το ξανά δίνεις στην αγορά; Κράτα το παλιό πλαίσιο του iPhone se αλλά κάντο να είναι όλο οθόνη. Στο 2020 ζούμε... Τι έγινε ξαφνικά τους έλειψαν τα bezels; Αν είναι βγάλε και ένα smartphone με 3" οθόνη και άλλες 3" bezels και ονόμασε το smartphone του 2020. Άλλοι ασχολούνται με τις αναδιπλούμενες οθόνες και αυτή ξεστοκάρει τις παλιές 4.7".

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fsbmaniac είπε

Επιτελους ενα κινητο σε λογικο μεγεθος ...αυτο και το s10e ...μετα το χαος

 

Και εγώ μαζί σου. Για εμένα ένα 4.7 είναι ιδανικό. Τόσα χρόνια με 4.7 είμαι . Δοκίμασα κάτι πιο μεγάλο για λίγο αλλά δεν βόλευε. Ο χειρισμός με το ένα χέρι ο βολικότατος αλλά και στην τσέπη δεν ενοχλεί. 

Επεξ/σία από nikcrf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ έχω προσέξει ότι ένα τάχα iPhone του 2020, εχει wallpaper του iOS 12, και οχι του iOS 13? Και οχι μονο αυτο αλλα, το home screen, εχει τα icons σε διαφορετικο layout απο το default layout του iOS 13. 

Και πως να το πω... it seems too good to be true ... τα flat sides που μαλλον θα ειναι στο iPhone 12 να τα βαλουνε απο πριν σε ενα 'budget " iPhone. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Πότε είπαμε βγαίνει το android 10 για το s8?

Βασικά ήταν ειρωνικό προς αυτούς που δεν έχασαν την ευκαιρία να κράξουν την Apple για κάτι ανύπαρκτο, αλλά μάλλον χτύπησε κόκκινο το Apple fanboy που κρύβεις μέσα σου, οπότε δεν έχασες την ευκαιρία να κράξεις κι εσύ, στα επίπεδα των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Συμφωνώ στην κυκλοφορία ενός μικρού smartphone για αυτούς που δεν θέλουν να κουβαλάνε τα νέα θηρία 6"+++. Αλλά αν αληθεύει ο σχεδιασμός ρε συ Apple μας δουλεύεις; Ότι stock έμεινε από τα παλιά χρόνια το ξανά δίνεις στην αγορά; Κράτα το παλιό πλαίσιο του iPhone se αλλά κάντο να είναι όλο οθόνη. Στο 2020 ζούμε... Τι έγινε ξαφνικά τους έλειψαν τα bezels; Αν είναι βγάλε και ένα smartphone με 3" οθόνη και άλλες 3" bezels και ονόμασε το smartphone του 2020. Άλλοι ασχολούνται με τις αναδιπλούμενες οθόνες και αυτή ξεστοκάρει τις παλιές 4.7".

Γενικά άμα ακολουθήσεις στρατηγικές και την λογική της Apple, δεν είναι ένα βάζουμε ότι χωράει στο κινητό και ότι βγει. Έχουν γίνει απίστευτες μελέτες για την δημιουργία ενός σχεδιασμού. Από το ότι έκαναν την μπαταρία σε σχήμα Γ ως το ότι την μητρική την έκαναν σε δύο στρώσεις για να μην πιάνει τόσο χώρο μέσα. Επίσης τα εργοστάσιά που χρησιμοποιούν έχουν ήδη έτοιμα καλούπια και γενικά την τεχνογνωσία για να βγάλουν iPhone 8. Όλα αυτά γλιτώνουν λεφτά στην Apple και γι αυτό το πουλάει και φθηνότερα. Είναι ακριβώς ότι είχαν κάνει και με το πρώτο SE.

Μην παίρνεις παράδειγμα από τις υπόλοιπες εταιρίες που βγάζουν συσκευές με το κιλό και αν πιάσει έπιασε. Είναι διαφορετικές στρατηγικές, διαφορετικό κοινό που απευθύνονται και πολλά άλλα που εμείς δεν μπορούμε να τα ξέρουμε

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι λενε οτι βολευονται με κινητο με οθονη 4.7" και οτι δεν βολευονται με τα κινητα ~6", μαλλον 'αγνοουν' τα τεραστια bezel επιπεδου 2011 που θα εχει το καινουριο se2 αν ειναι στο form factor του iPhone 8.
Η διαφορα στο συνολικο μεγεθος του κινητου ειναι πολυ μικρη σε σχεση με συγχρονα κινητα ~6" με μηδενικα bezel, που εχουν ομως ~40% μεγαλυτερη επιφανεια οθονης σε σχεδον ιδιο μεγεθος:

https://phonesized.com/compare/#1180,1304,903,1182

image.png.2909e88ba46b9bf2281f014fee45f787.png

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KostasKri είπε

Είναι θύμα marketing κάποιος επειδή αγοράζει iPhone; Δηλαδή όταν ΌΛΟΙ οι υπόλοιποι που αγοράζουν 108MP camera, 12GB ram, 5G κτλ κτλ δεν είναι θύματα marketing; Δεν έχω δει την Apple να πουλάει άχρηστα specs ποτέ (τις περισσότερες φορές δεν τα αναφέρει καν). Το marketing τους είναι απλό και δεν μπερδεύουν τον χρήστη να τον βάλουν στην διαδικασία να συγκρίνει MP και GB ram. Έχει το reputation ότι είναι smooth, δεν κολλάει έχει καλές κάμερες κτλ κτλ και δεν ασχολείται κανένας με νούμερα. Και για τον απλό χρήστη είναι πολύ πιο εύκολο από το να κάθετε να συγκρίνει πίνακες με 15 μοντέλα για να βρει το "best spec'ed device" για να ανακαλύψει στο τέλος ότι είναι χειρότερο από ένα άλλο γιατί εν τέλει το software ΜΕΤΡΆΕΙ περισσότερο από το hardware.

H apple δεν αναφερει/πουλάει αχρηστα specs ΜΟΝΟ οταν ειναι πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο κ τα δινει με το σταγονομετρο... βλεπε RAM πχ

Οταν αναβαθμισε το ψευτο-multitasking της κ αναγκαστηκε να ανεβει σε RAM, μια χαρα μαθαμε oτι την ανεβασε κ το πολυδιαφημισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεκτο σε οσους κακοφαινεται το design, μεταξυ των οποιων και σε εμενα αλλά το "απαρχαιωμενο hardware" που ισχυριζονται καποιοι, περιλαμβανει και τον Α13 των iphone 11, 11pro και 11 pro max ; 

Επισης αν καποιος θελει iOS αποκλειστικα και βρισκει ακριβα τα καινουργια iphone, παρδον αλλά χεστηκε για το τι android κυκλοφορουν στα 500 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, paris_chav είπε

 

Δεκτο σε οσους κακοφαινεται το design, μεταξυ των οποιων και σε εμενα αλλά το "απαρχαιωμενο hardware" που ισχυριζονται καποιοι, περιλαμβανει και τον Α13 των iphone 11, 11pro και 11 pro max ; 

Επισης αν καποιος θελει iOS αποκλειστικα και βρισκει ακριβα ή μεγαλα τα καινουργια iphone, παρδον αλλά χεστηκε για το τι android κυκλοφορουν στα 500 ευρω.

Αλλο να λεει οτι ειναι ακριβα τα καινουρια iphone 11 series (κατι που ισχυει και ετσι καποιος βολευεται με το φθηνοτερο se2) και αλλο να λεει ανακριβειες οτι ειναι μεγαλα τα καινουρια iphone 11 κατι που δεν ισχυει απο την στιγμη που το iphone 11 pro εχει σχεδον ιδιο μεγεθος με το iphone 8/ form factor του se2 .

Ειναι φθηνη δικαιολογια που δεν ισχυει για να δικαιολογησουν οτι προτιμουν το φθηνοτερο se2 λογω χρηματων, οχι λογω μεγεθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haHa είπε

Αλλο να λεει οτι ειναι ακριβα τα καινουρια iphone 11 series (κατι που ισχυει και ετσι καποιος βολευεται με το φθηνοτερο se2) και αλλο να λεει ανακριβειες οτι ειναι μεγαλα τα καινουρια iphone 11 κατι που δεν ισχυει απο την στιγμη που το iphone 11 pro εχει σχεδον ιδιο μεγεθος με το iphone 8/ form factor του se2 .

Ειναι φθηνη δικαιολογια που δεν ισχυει για να δικαιολογησουν οτι προτιμουν το φθηνοτερο se2 λογω χρηματων, οχι λογω μεγεθους.

Δεν έχουν το ίδιο μέγεθος, το ένα είναι 138x67 και το άλλο 150x76...

 

20200220_161116.jpg

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kallair είπε

H apple δεν αναφερει/πουλάει αχρηστα specs ΜΟΝΟ οταν ειναι πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο κ τα δινει με το σταγονομετρο... βλεπε RAM πχ

Οταν αναβαθμισε το ψευτο-multitasking της κ αναγκαστηκε να ανεβει σε RAM, μια χαρα μαθαμε oτι την ανεβασε κ το πολυδιαφημισε...

Δεν είναι σε τίποτα πίσω από τον ανταγωνισμό. Κορυφαίες κάμερες, κορυφαίος επεξεργαστής, κορυφαία υλικά και κορυφαία οθόνη. Δεν καταλαβαίνω σε τι υστερεί. Επειδή δεν μπορείς να φορτώσεις σπασμένες εφαρμογές και να αλλάξεις στο σκιν;  Ή επειδή δεν έχει 500 features εκ των οποίων τα 250 δεν ξέρεις ότι υπάρχουν, τα 230 τα απενεργοποιείς για να έχεις καλύτερο battery life και όσα έμειναν είτε δεν σε απασχολούν είτε μισοδουλεύουν αφήνοντας σε με 5 που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Αυτό που λες δεν έχει καμία απολύτως βάση. Και όχι δεν έχει διαφημίσει ποτέ ραμ. Πάντα μαθαίναμε πόση ραμ έχει από teardowns και benchmark apps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...