Προς το περιεχόμενο

Βίντεο αποκαλύπτει τον σχεδιασμό του iPhone SE 2 [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Εγώ προσωπικά αν ρωτάς δεν θα το αγόραζα. Στον πατέρα μου, στον θείο μου και την μάνα μου πχ θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια. Θα το πάρουν, θα το σετάρω μία φορά και θα το ξεχάσω μέχρι να σταματήσει να παίρνει αναβαθμίσεις σε 5-6 χρόνια. Δεν ψάχνουν όλοι συσκευές με 5 κάμερες και edge to edge οθόνες. Μερικοί απλά θέλουν κάτι απλό να κάνουν την δουλειά τους αξιόπιστα χωρίς πολλά γύρω γύρω...

Edit: Επίσης σκέψου ότι υπάρχει κόσμος που το android δεν είναι καν στην λίστα με τις επιλογές τους. Εγώ αν έπαιρνα android ποτέ θα ήταν καθαρά για παιχνίδι και για να του βγάλω τα μάτια. Υπάρχει κόσμος που απλά θέλει iPhone επειδή του αρέσει, επειδή δουλεύει άψογα (και όταν δεν δουλεύει το διορθώνουν :P) και απλά άλλοι έχουν επενδύσει πολύ σε apple. 

iphone 7 στα 300€ εκτός και αν θέλει a13 η μάνα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Δεν είναι σε τίποτα πίσω από τον ανταγωνισμό. Κορυφαίες κάμερες, κορυφαίος επεξεργαστής, κορυφαία υλικά και κορυφαία οθόνη. Δεν καταλαβαίνω σε τι υστερεί. Επειδή δεν μπορείς να φορτώσεις σπασμένες εφαρμογές και να αλλάξεις στο σκιν;  Ή επειδή δεν έχει 500 features εκ των οποίων τα 250 δεν ξέρεις ότι υπάρχουν, τα 230 τα απενεργοποιείς για να έχεις καλύτερο battery life και όσα έμειναν είτε δεν σε απασχολούν είτε μισοδουλεύουν αφήνοντας σε με 5 που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Αυτό που λες δεν έχει καμία απολύτως βάση. Και όχι δεν έχει διαφημίσει ποτέ ραμ. Πάντα μαθαίναμε πόση ραμ έχει από teardowns και benchmark apps.

Mπαταρια/ram/οθονη ηταν ΠΟΛΥ πισω απο τον ανταγωνισμο. 

Επισης ΔΕΣ σε τι απαντησα στον φιλο κ μετα δες τι μου γραφεις. Που κολλανε αυτα που γραφεις, σε αυτο που ανεφερα; Και την RAM απο εκει που ΔΕΝ την ανεφερε, ξαφνικα στα νεα μοντελα εγινε σημειο αναφορας οτι πχ διπλασιαστηκε...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Watchfreek είπε

iphone 7 στα 300€ εκτός και αν θέλει a13 η μάνα σου

Δεν θέλει Α13 αλλά γιατί να μην παίρνει αναβαθμίσεις για 5-6 χρόνια ακόμα και να πάρει το 7 που σε 1-2 θα το κόψουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν έχουν το ίδιο μέγεθος, το ένα είναι 138x67 και το άλλο 150x76...

20200220_161116.jpg

Δεν εγραψα ιδιο μεγεθος, εγραψα σχεδον ιδιο μεγεθος.
Επισης, το screenshot που εβαλες ειναι σε συγκριση με το iphone 11, οχι με το iphone 11 pro που ειναι μικροτερο(144 x 71.4 εναντι 138.4 x 67.3 του iphone 8).

https://www.phonearena.com/phones/size/Apple-iPhone-11-Pro,Apple-iPhone-8/phones/11239,10408

image.png.0b9165af764c98f302c884b7d25230b3.png

https://phonesized.com/compare/#1304,903,1182

image.png.9e4f4b3cf27eaf3fb76b895b9aeda778.png

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xviper13 είπε

Άλλοι ασχολούνται με τις αναδιπλούμενες οθόνες και αυτή ξεστοκάρει τις παλιές 4.7".

Και είδαμε τα χαΐρια τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η χρησιμότητα των μεγάλων bezels;Θα έχει stereo speakers;Αν όχι, θα αφήνεις πάνω τον καφέ και το τασάκι.  😆

Η καλύτερη υλοποίηση θα ήταν 5" με τουλάχιστον 85% screen to body ratio.Κάτω απο 5" κουράζονται τα μάτια στο διάβασμα.Γιατί έχετε κολλήσει κάποιοι στις 4.7";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

Mπαταρια/ram/οθονη ηταν ΠΟΛΥ πισω απο τον ανταγωνισμο. 

Επισης ΔΕΣ σε τι απαντησα στον φιλο κ μετα δες τι μου γραφεις. Που κολλανε αυτα που γραφεις, σε αυτο που ανεφερα; Και την RAM απο εκει που ΔΕΝ την ανεφερε, ξαφνικα στα νεα μοντελα εγινε σημειο αναφορας οτι πχ διπλασιαστηκε...

Έχεις δει ότι η μπαταρία του 11/11 Pro όταν βγήκε ήταν η ΚΑΛΎΤΕΡΗ; Η οθόνη πώς είναι πιο πίσω; Όταν βγήκε ήταν καλύτερη του S10 και τώρα λογικά το S20 θα χει καλύτερη μέχρι να βγει το νέο iPhone. Γενικά είναι κορυφαία, ίσως όχι η καλύτερη που υπάρχει αλλά από τις καλύτερες και για κανένα λόγο πίσω από τον ανταγωνισμό. Πες μου σε παρακαλώ ότι για να βγάλεις το συμπέρασμά σου πήρες ένα πινακάκι που αναγράφει mah, ppi και resolution. Αν αυτό έκανες πες το μου να σταματήσω να ασχολούμαι γιατί χάνω τον χρόνο μου να σου εξηγώ ότι τα νούμερα δεν έχουν κανένα νόημα στο 90% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Έχεις δει ότι η μπαταρία του 11/11 Pro όταν βγήκε ήταν η ΚΑΛΎΤΕΡΗ; Η οθόνη πώς είναι πιο πίσω; Όταν βγήκε ήταν καλύτερη του S10 και τώρα λογικά το S20 θα χει καλύτερη μέχρι να βγει το νέο iPhone. Γενικά είναι κορυφαία, ίσως όχι η καλύτερη που υπάρχει αλλά από τις καλύτερες και για κανένα λόγο πίσω από τον ανταγωνισμό. Πες μου σε παρακαλώ ότι για να βγάλεις το συμπέρασμά σου πήρες ένα πινακάκι που αναγράφει mah, ppi και resolution. Αν αυτό έκανες πες το μου να σταματήσω να ασχολούμαι γιατί χάνω τον χρόνο μου να σου εξηγώ ότι τα νούμερα δεν έχουν κανένα νόημα στο 90% των περιπτώσεων.

H οθονη του iPhone 11 pro δεν ηταν καλυτερη του galaxy s10. Ηταν αρκετα κοντα(συμφωνα με το displaymate), αλλα οχι καλυτερη απο την κορυφαια που ειχε το s10. Το s20 μεγαλωσε κι αλλο την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Έχεις δει ότι η μπαταρία του 11/11 Pro όταν βγήκε ήταν η ΚΑΛΎΤΕΡΗ; Η οθόνη πώς είναι πιο πίσω; Όταν βγήκε ήταν καλύτερη του S10 και τώρα λογικά το S20 θα χει καλύτερη μέχρι να βγει το νέο iPhone. Γενικά είναι κορυφαία, ίσως όχι η καλύτερη που υπάρχει αλλά από τις καλύτερες και για κανένα λόγο πίσω από τον ανταγωνισμό. Πες μου σε παρακαλώ ότι για να βγάλεις το συμπέρασμά σου πήρες ένα πινακάκι που αναγράφει mah, ppi και resolution. Αν αυτό έκανες πες το μου να σταματήσω να ασχολούμαι γιατί χάνω τον χρόνο μου να σου εξηγώ ότι τα νούμερα δεν έχουν κανένα νόημα στο 90% των περιπτώσεων.

Ποιο σημειο του ΗΤΑΝ δεν καταλαβες; Μεχρι να βγαλει τα μεγαλα της μοντελα η apple, η αυτονομια ηταν για γελια κ για κλάματα. Τις οθονες που ηταν 720p όταν ο ανταγωνισμος ηταν ηδη στα 1080p στα entry μοντελα, κ πολυ παραπανω στις ναυαρχιδες τα ξεχνας μάλλον... Ειπαμε πολυ καλες υλοποιησεις τα iphone αλλα το να κανουμε τα στραβα ματια στις μαλακιες που κανει για να βελτιστοποιησει το περιθωριο κερδους της, ειναι απλα τραγικο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kallair είπε

Ποιο σημειο του ΗΤΑΝ δεν καταλαβες; Μεχρι να βγαλει τα μεγαλα της μοντελα η apple, η αυτονομια ηταν για γελια κ για κλάματα. Τις οθονες που ηταν 720p όταν ο ανταγωνισμος ηταν ηδη στα 1080p στα entry μοντελα, κ πολυ παραπανω στις ναυαρχιδες τα ξεχνας μάλλον... Ειπαμε πολυ καλες υλοποιησεις τα iphone αλλα το να κανουμε τα στραβα ματια στις μαλακιες που κανει για να βελτιστοποιησει το περιθωριο κερδους της, ειναι απλα τραγικο.

Οπότε αφού δεν μπορείς να κράξεις το τώρα λες για το τι ήταν; Η μπαταρία ήταν πάντα της μιας μέρας με νορμάλ χρήση πάντα φόρτιζες overnight. Τώρα με το pro max βγάζω 2. Δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα και χρησιμοποιώ iPhone από το 5s αλλάζοντας κάθε χρόνο για το καινούριο μοντέλο. Πρόβλημα με την μπαταρία είχα ΜΌΝΟ όταν έκανα πολύ heavy use με παιχνίδια (λογικό).

Δεν ήταν το δυνατό τους σημείο, σύμφωνοι. Σκέψου όμως ότι η Apple είναι μια εταιρία που σχεδιάζει το hardware και το λειτουργικό από μόνη της. Και δεν μπορεί κάθε χρόνο να κάνει focus στα πάντα. Δες stock android για παράδειγμα, δεν είναι τόσο feature packed όσο οι εκδόσεις των samsung, huawei, xioami κτλ κτλ. Ακόμα και support για fingerprint reading και split screen κτλ κτλ πολύ πιο μετά από την samsung έβγαλε. Η samsung θα πάρει ένα έτοιμο λειτουργικό και απλά θα βάλει κάποια έξτρα από πάνω και θα κάνει focus εκεί που θέλει. Θα πάρει τον snapdragon από την qualcom και θα βάλει πολλά έτοιμα στις συσκευές της με αποτέλεσμα να έχει πολύ περισσότερο χρόνο και resources για άλλες βελτιστοποιήσεις.

Μην το βλέπεις τόσο μονόδρομα το πράμα, μιλάμε για διαφορετικές εταιρίες με άλλες στρατηγικές. Αν δεν σου κάνει. δεν ψωνίζεις.

Για τις αναλύσεις που λες, απλά ψάξε blind tests στο youtube που εκ πρώτης όψεος κανένας δεν καταλαβαίνει διαφορά οθόνης iPhone Xr (750p) με κινητά 1080p και 1440p. Αν ξέρεις που να κοιτάξεις ναι θα δεις διαφορές αλλά το 99% δεν θα καταλάβει καν. Εδώ δεν ξέρουν πολύ καν τι είναι η AMOLED οθόνη τι μου λες τώρα. Εμείς εδώ μέσα είμαστε η μειονότητα, ο περισσότερος κόσμος απλά θα πάει, θα δει ότι το Xr έχει οθονάρα (γιατί όντως έχει, ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε LCD), δεν θα κολλήσει το μάτι του στην οθόνη για να δει αν φαίνεται pixel και απλά θα το αγοράσει γιατί είναι πολύ καλό τηλέφωνο.

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Οπότε αφού δεν μπορείς να κράξεις το τώρα λες για το τι ήταν; Η μπαταρία ήταν πάντα της μιας μέρας με νορμάλ χρήση πάντα φόρτιζες overnight. Τώρα με το pro max βγάζω 2. Δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα και χρησιμοποιώ iPhone από το 5s αλλάζοντας κάθε χρόνο για το καινούριο μοντέλο. Πρόβλημα με την μπαταρία είχα ΜΌΝΟ όταν έκανα πολύ heavy use με παιχνίδια (λογικό).

Δεν ήταν το δυνατό τους σημείο, σύμφωνοι. Σκέψου όμως ότι η Apple είναι μια εταιρία που σχεδιάζει το hardware και το λειτουργικό από μόνη της. Και δεν μπορεί κάθε χρόνο να κάνει focus στα πάντα. Δες stock android για παράδειγμα, δεν είναι τόσο feature packed όσο οι εκδόσεις των samsung, huawei, xioami κτλ κτλ. Η samsung θα πάρει ένα έτοιμο λειτουργικό και απλά θα βάλει κάποια έξτρα από πάνω και θα κάνει focus εκεί που θέλει. Θα πάρει τον snapdragon από την qualcom και θα βάλει πολλά έτοιμα στις συσκευές της με αποτέλεσμα να έχει πολύ περισσότερο χρόνο και resources για άλλες βελτιστοποιήσεις.

Μην το βλέπεις τόσο μονόδρομα το πράμα, μιλάμε για διαφορετικές εταιρίες με άλλες στρατηγικές. Αν δεν σου κάνει. δεν ψωνίζεις.

Για τις αναλύσεις που λες, απλά ψάξε blind tests στο youtube που εκ πρώτης όψεος κανένας δεν καταλαβαίνει διαφορά οθόνης iPhone Xr (750p) με κινητά 1080p και 1440p. Αν ξέρεις που να κοιτάξεις ναι θα δεις διαφορές αλλά το 99% δεν θα καταλάβει καν. Εδώ δεν ξέρουν πολύ καν τι είναι η AMOLED οθόνη τι μου λες τώρα. Εμείς εδώ μέσα είμαστε η μειονότητα, ο περισσότερος κόσμος απλά θα πάει, θα δει ότι το Xr έχει οθονάρα (γιατί όντως έχει, ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε LCD), δεν θα κολλήσει το μάτι του στην οθόνη για να δει αν φαίνεται pixel και απλά θα το αγοράσει γιατί είναι πολύ καλό τηλέφωνο.

LOL συνεχιζεις να εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ οφ τοπικ στο θεμα που εθιξα και μιλουσα με το αλλο παλικαρι. ειδες τι εθιξα και σε τι γραφεις ολοκληρο κειμενο, ανευ λογου;

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

LOL συνεχιζεις να εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ οφ τοπικ στο θεμα που εθιξα και μιλουσα με το αλλο παλικαρι. ειδες τι εθιξα και σε τι γραφεις ολοκληρο κειμενο, ανευ λογου;

  

52 λεπτά πριν, kallair είπε

H apple δεν αναφερει/πουλάει αχρηστα specs ΜΟΝΟ οταν ειναι πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο κ τα δινει με το σταγονομετρο... βλεπε RAM πχ

Οταν αναβαθμισε το ψευτο-multitasking της κ αναγκαστηκε να ανεβει σε RAM, μια χαρα μαθαμε oτι την ανεβασε κ το πολυδιαφημισε...

Εγώ είμαι το άλλο παλικάρι και αυτά που γράφω είναι ακριβώς πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stafaf είπε

Ε εντάξει νομίζω ότι το μέγεθος της οθόνης έχει φιξάρει στα 4,7. 
Υπάρχουν πολλές αναφορές που συντείνουν σ’αυτό για να είναι όλες fake. 

-Νήμα για το P40 - 20 μηνύματα σε 20 ώρες. 
 

-Νήμα για fake se2 - 70 μηνύματα σε 3 ώρες (80% από haters/είδα-iPhone-μόνο-στον-Κωτσόβολο-αλλά-είναι-χαζομάρα)

Συνεχίστε ό,τι κάνετε. 

από τα 70 σχόλια τα 50 είναι από σένα και κάποιους άλλους που βγαίνετε σε κάθε θέμα της apple να βάλετε χέρι σε όποιον σχολιάζει αρνητικά.

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Οπότε αφού δεν μπορείς να κράξεις το τώρα λες για το τι ήταν;

σε ποιο σημειο με ειδες να κράζω το τωρα; 

Το σημειο που διαφωνησα και ξεκινησε η κουβεντα ηταν εκεινο που ειπες οτι δεν διαφημιζει αχρηστα χαρακτηριστικά (απο ποτε η RAM ειναι αχρηστη ή η μπαταρια που φοράει; πχ) που κατα γενική ομολογια εχει φαει γερο κράξιμο για αυτα τα επιμερους χαρακτηριστικα και αποδοσεις που εχει πχ στην αυτονομια που προανεφερα και ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ τις τακτικες που εχει (και μερικες αρκετα βρωμικες οπως η μειωση της αποδοσης παλιοτερων συσκευων) με σκοπο την αφαιμαξη του καταναλωτη δινοντας χαρακτηριστικα με το σταγονομετρο, ασχετως αν εχει ενα υπερκοστολογημενο, τελικο προιον και θα μπορουσε να βαλει πχ μεγαλυτερη μπαταρια εξαρχης. Το να μου αναφερεις τι κανουν οι αλλες εταιριες για να δικαιολογησεις τις μαλακιες της apple δεν ειναι επιχειρημα για να δικαιολογηθει η apple και η κάθε apple. 

Και θα επιμεινω στο σημειο που ειχα κανει αρχικα bold. Στα σημεια που η apple ήταν πισω, τα βαφτιζε αλλιως για να μην εχει αμεση συγκριση.
βλεπε retina display joke..
βλεπε αυτονομια μπαταριας που ποτε δεν μας ελεγε ποσο τραγικα μικρή μπαταρια βαζει(ας ειναι καλα ο σουπερ επεξεργαστης που εχει και κανει καλη  διαχειριση μπαταριας),
βλεπε ραμ (ας ειναι καλα που ειχε ψευδο-multitasking και μπορουσε να ειχε 1gb ram. με το που αναγκαστηκε να προσφερει κανονικο multitasking διπλασιασε την ραμ για να μην κανουν ολα reload καθε 2 κ λιγο)

Το οτι εχει κανει μια κατα γενικη ομολογια καλη υλοποιηση ελεω του οτι το software εχει γραφτει ακριβως για αυτο το hardware (σε αντιθεση με το android που πασχιζει να βελτιωθει κ να φτασει στα επιπεδα του iOS) δεν δινει το δικαιωμα στην apple και στην καθε apple να ειναι υπερανω κριτικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...