Προς το περιεχόμενο

Βιολογικός καθαρισμός αυτοκινήτου


foreli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum και με ενδιαφέρει.

 

Κάνετε βιολογικό καθαρισμό στο αυτοκίνητό σας; Αξίζει γενικά; Γνωρίζετε που προσφέρεται η καλύτερη σχέση ποιότητας υπηρεσίας/τιμής; Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου με κάποιο ειδικό εργαλείο; Ή μήπως να βρω να νοικιάσω για μια μέρα κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πας σε ενα καλο μαγαζι και μην λυπηθεις 20-30 ευρω παραπανω. Θελει εμγαλη προσοχη απο τα χημικα που βαζουν.Μεγαλη προσοχη στην οροφη να μην κρεμασει .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Να πας σε ενα καλο μαγαζι και μην λυπηθεις 20-30 ευρω παραπανω. Θελει εμγαλη προσοχη απο τα χημικα που βαζουν.Μεγαλη προσοχη στην οροφη να μην κρεμασει .

Έχεις δίκιο, διάβασα ότι για την οροφή ενημερώνει ο κατασκευαστής, οπότε θα το παίρνουν υπ'όψιν τους λογικά. Γνωρίζεις κάποιον επαγγελματία στην Αθήνα που να κάνει καλή δουλειά; Είναι κάτι που αξίζει γενικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, foreli είπε

Έχεις δίκιο, διάβασα ότι για την οροφή ενημερώνει ο κατασκευαστής, οπότε θα το παίρνουν υπ'όψιν τους λογικά. Γνωρίζεις κάποιον επαγγελματία στην Αθήνα που να κάνει καλή δουλειά; Είναι κάτι που αξίζει γενικά;

Φυσικα και  αξιζει καθε 2-3 χρονια αν μαλιστα καπνιζει καποιος στο αυτοκινητο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δεις μεγάλη διαφορά στο σαλόνι απο απλό σκούπισμα που κάνουν στο πλύσιμο. Εγω προσωπικά έχω πάρει το φάρμακο και το κάνω μόνος μου γιατί διαθέτω ήδη την σκούπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει στο παρελθον μετα απο διακοπες,αμμους,πετραδακια και καθε λογης σκουπιδια. Αξιζει μεχρι κεραιας, γιατι η αληθεια ειναι οτι καθαριζει σε βαθος τα υφασματα. Εγω το εκανα στο Χαλανδρι, το αφησα μερικες ωρες.

Εαν ομως δεν θελεις να το κανεις ολο και η βρωμιες σου ειναι πιο τοπικες, εχω δει να δουλευουν αρκετα καλα και οι ειδικες σκουπες/αντλιες που εχει στα διαφορα do it yourself πλυντηρια. Δλδ σε εμενα πολυ συχνα βρωμιζουν τα πισω καθισματα λογω των μικρων, οποτε με μερικα ευρω κανω τοπικη πλυση και ειμαι κυριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Εχω κανει στο παρελθον μετα απο διακοπες,αμμους,πετραδακια και καθε λογης σκουπιδια. Αξιζει μεχρι κεραιας, γιατι η αληθεια ειναι οτι καθαριζει σε βαθος τα υφασματα. Εγω το εκανα στο Χαλανδρι, το αφησα μερικες ωρες.

Εαν ομως δεν θελεις να το κανεις ολο και η βρωμιες σου ειναι πιο τοπικες, εχω δει να δουλευουν αρκετα καλα και οι ειδικες σκουπες/αντλιες που εχει στα διαφορα do it yourself πλυντηρια. Δλδ σε εμενα πολυ συχνα βρωμιζουν τα πισω καθισματα λογω των μικρων, οποτε με μερικα ευρω κανω τοπικη πλυση και ειμαι κυριος

Θα κάνω πρώτη φορά μετά από αγορά μεταχειρισμένου γιατί το είχε σαν σκατά μέσα. Θα δω και αυτά τα DIY που λες, έχω πάει εκεί μόνο για πλύσιμο.

 

1 ώρα πριν, m_zaxarias είπε

θα δεις μεγάλη διαφορά στο σαλόνι απο απλό σκούπισμα που κάνουν στο πλύσιμο. Εγω προσωπικά έχω πάρει το φάρμακο και το κάνω μόνος μου γιατί διαθέτω ήδη την σκούπα. 

Ποιο είναι το εργαλείο που λες; Είναι η σκούπα με τον ατμό ή κάτι τελείως διαφορετικό. Έχω μια τέτοια για χαλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, foreli είπε

Ποιο είναι το εργαλείο που λες; Είναι η σκούπα με τον ατμό ή κάτι τελείως διαφορετικό. Έχω μια τέτοια για χαλιά...

Είναι μία σκούπα που φτύνει και ρουφάει ταυτόχρονα. Οκ το 'κανα πρόστυχο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Haldol είπε

Είναι μία σκούπα που φτύνει και ρουφάει ταυτόχρονα. Οκ το 'κανα πρόστυχο. :P

Δυστυχώς δεν ξέρω τι εννοείς, δεν έχω γνωρίσει τέτοια ακόμα 😞

 

Βάζεις κάνα link από κανά προιόν να δω και τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foreli είπε

Θα κάνω πρώτη φορά μετά από αγορά μεταχειρισμένου γιατί το είχε σαν σκατά μέσα. Θα δω και αυτά τα DIY που λες, έχω πάει εκεί μόνο για πλύσιμο.

Ποιο είναι το εργαλείο που λες; Είναι η σκούπα με τον ατμό ή κάτι τελείως διαφορετικό. Έχω μια τέτοια για χαλιά...

Αν πήρες μεταχειρισμένο 100% χρειάζεται βιολογικός...
Για συντήρηση αν το προσέχεις νομίζω κάθε 3-4 χρόνια καλά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Και κάντο καλοκαίρι γιατί θέλει ώρες για να στεγνώσει.

Σωστός,καλό είναι να αποφεύγεται ο βιολογικός καθαρισμός χειμώνα,αν δεν στεγνώσουν καλά τα καθισματα μπορεί να πιάσουν μούχλα εσωτερικά και να αποκτήσει μια μυρωδιά το αυτοκίνητο που δεν φεύγει με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Μίλησα με άνθρωπο που κάνει καθαρισμούς και ο ίδιος μου είπε να το αφήσω για καλοκαίρι (ήταν τέλη Οκτωβρίου τότε). Οπότε περιμένω τον Ιούνιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιολογικό αξίζει κάθε 3-4 χρόνια για δύσκολους λεκέδες σε καθίσματα, ζώνες που έχουν σημάδια απο ιδρωτες κτλ

Για να είσαι πιο ασφαλής, αν δεν έχει σοβαρή βρωμιά του λες και δεν σου κάνει καν τον ουρανό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα μεταχειρισμένο πριν δύο εβδομάδες και του έκανα βιολογικό σε δικό μου άτομο που δεν το κάνει αμιγώς επαγγελματικά.

Μου πέρασε το σαλόνι τρεις φορές μέχρι να βγάζει καθαρό νερό η σκούπα.

Πιστεύω πως τα πλυντήρια που κάνουν βιολογικούς με 50€ "προσφορά" και στο έχουν έτοιμο σε λίγες ώρες δεν κάνουν τέτοια δουλειά.

Ο δικός μου είναι στα νότια προάστια αν σε βολεύει. Αλλά δεν παίρνει απλά 50€ και δε στο έχει έτοιμο την ίδια μέρα. Δίνεις περισσότερα, περιμένεις περισσότερο αλλά έχεις άλλο αποτέλεσμα.

Με αντιαλλεργικά προϊόντα, να βάλεις μωρό μέσα και να μη φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...