Προς το περιεχόμενο

Νέα σύνδεση Vodafone. Έλεγχος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα λογικά θα προχωρήσω σε 100άρα σύνδεση Vodafone. Η απορία που έχω είναι η εξής. Δεν πρέπει να έρθει ένας τεχνικός να δει αν μπορεί η καλωδίωση μου να υποστηρίξει τη σύνδεση? Ωραία έχει κατάλληλο καφάο οπότε έχω τη δυνατότητα vdsl. Αν για παράδειγμα έχει θέμα ο χαλκός από το καφάο μέχρι το σπίτι μου ή η καλωδίωση του σπιτιού και δεν πιάνω τις ταχύτητες που πρέπει, τι γίνεται? Είμαι υποχρεωμένος να προχωρήσω στη σύνδεση? Το ρωτάω αυτό γιατί σε ερώτηση μου αν θα έρθει τεχνικός πριν την σύνδεση στο χώρο μου, να ελέγξει, απάντησαν ότι τον έλεγχο θα τον κάνει απομακρυσμένα.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, golden33 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα λογικά θα προχωρήσω σε 100άρα σύνδεση Vodafone. Η απορία που έχω είναι η εξής. Δεν πρέπει να έρθει ένας τεχνικός να δει αν μπορεί η καλωδίωση μου να υποστηρίξει τη σύνδεση? Ωραία έχει κατάλληλο καφάο οπότε έχω τη δυνατότητα vdsl. Αν για παράδειγμα έχει θέμα ο χαλκός από το καφάο μέχρι το σπίτι μου ή η καλωδίωση του σπιτιού και δεν πιάνω τις ταχύτητες που πρέπει, τι γίνεται? Είμαι υποχρεωμένος να προχωρήσω στη σύνδεση? Το ρωτάω αυτό γιατί σε ερώτηση μου αν θα έρθει τεχνικός πριν την σύνδεση στο χώρο μου, να ελέγξει, απάντησαν ότι τον έλεγχο θα τον κάνει απομακρυσμένα.

Η καλωδιωση απο τον κατενημητη (κουτι στο υπογειο της πολυκατοικιας) μεχρι το διαμερισμα σου και η καλωδιωση η εσωτερικη ειναι δικο σου θεμα. 

Αν ειχες/εχεις ιντερνετ adsl, οι πιθανοτητες να παρουσιαση αδυναμια η εγκατασταση για vdsl ειναι μικρες. Η Vodafone ελεγχει το δικτυο της / εγκατασταση της ως το καφαο και τη καλωδιωση που περναει στην πολυκατοικια. Απο εκει και περα, ειναι δικη σου ευθυνη το υπολοιπο και πρεπει να φερεις ηλεκτρολογο να κοιταξει (αν εχεις υποψιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, DanielRGr said:

Αν ειχες/εχεις ιντερνετ adsl, οι πιθανοτητες να παρουσιαση αδυναμια η εγκατασταση για vdsl ειναι μικρες.

Το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο από το ADSL, ειδικά στα 100 Mbps. Δεν λέει κάτι η τωρινή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο από το ADSL, ειδικά στα 100 Mbps. Δεν λέει κάτι η τωρινή κατάσταση.

Ειναι ευαισθητο οσο αναφορα τις παραλληλες πριζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο σε αυτό. Λειτουργεί σε μεγαλύτερες συχνότητες και είναι πιο ευαίσθητο στον θόρυβο, στο crosstalk κλπ. Μπορεί να εμφανιστεί πρόβλημα π.χ. με αποσυνδέσεις που δεν το είχες ποτέ σε ADSL. Και όσο θες να κλειδώσεις πιο ψηλά (100 Mbps) άρα αναγκαστικά χαμηλό SNR Margin, τόσο πιο εύκολο να παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Όχι μόνο σε αυτό. Λειτουργεί σε μεγαλύτερες συχνότητες και είναι πιο ευαίσθητο στον θόρυβο, στο crosstalk κλπ. Μπορεί να εμφανιστεί πρόβλημα π.χ. με αποσυνδέσεις που δεν το είχες ποτέ σε ADSL. Και όσο θες να κλειδώσεις πιο ψηλά (100 Mbps) άρα αναγκαστικά χαμηλό SNR Margin, τόσο πιο εύκολο να παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Σε τετοιες περιπτωσεις δεν θα εδιναν VDSL οι εταιριες, αφου κανουν μετρησεις γενικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα με την καλωδίωση, δεν νομίζω καθώς είναι πολυκατοικία 15ετίας, με καλύπτει κάτι? Tώρα έχω adsl και μου είπαν η γραμμή μου σηκώνει μέχρι 12Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, golden33 είπε

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα με την καλωδίωση, δεν νομίζω καθώς είναι πολυκατοικία 15ετίας, με καλύπτει κάτι? Tώρα έχω adsl και μου είπαν η γραμμή μου σηκώνει μέχρι 12Mbps

Σε ερωτερικη καλωδιωση ειτε διαμερισματος ειτε απο τον κατανεμητη μεχρι τπ διαμερισμα εχεις την ευθυνη και δεν καλυπτεσαι απο κατι. Στη χειροτερη απλα να σε γυρισουν σε αλλο πακετο αν εχει μεγαλη αποκλιση απο την ονομαστικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...