Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες του iOS ίσως θα μπορούν να ορίζουν εφαρμογές τρίτων ως προεπιλογή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ναι, δεν ειναι οτι καλυτερο να κανεις καθε φορα που θες να ανοιξεις ενα external link ομως, γι αυτο ειναι χρησιμο να μπορεις να διαλεξεις τις προεπιλογες για τους συνδεσμους.

Προσωπικά και όσες φορές μου έχει δοθεί η "ευκαιρια" να επιλέξω με τι εφαρμογή θα ανοίξει ένα αρχείο ή ένα link επιλέγω πάντα το "μόνο μια φορα"... με βολεύει απίστευτα γιατί ποτέ δεν έχω να κάνω μόνο με μια εφαρμογή πχ υπάρχουν link που θέλω να τα ανοίξω με chrome γιατί είναι συνδεδεμένο το gmail και link που δεν με νοιάζει και τα ανοίγω με τον firefox... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εχω την εντυπωση δεν καταλαβαινεις καν την σημασια μιας προκαθορισμενης εφαρμογης. εχεις χρησιμοποιησει μηχανημα που να μην ειναι μηλο? ισως θα επρεπε για να ανοιξεις λιγο τους οριζοντες σου.. ή τουλαχιστον αμα δε ξερεις για τι πραμα μιλας να ρωτας πρωτα αντι να επιτιθεσαι

Όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει και ούτε θέλω γιατί ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το κάνω .

 Δουλεύω οικοσύστημα Apple από το οποίο είμαι υπέρ ευχαριστημένος και ΔΕΝ το αλλάζω γιατί συγκρίνοντας το με windows και Android που είχα πριν το 2012 μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη .
 Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

 Το θέμα είναι να καταλάβεις τι σου λέω και να μην γράφεις ανακρίβειες .

 Και εσυ και οι υπόλοιποι .

 Για το Mail δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή πλην της ήδη υπάρχουσας .

 Για τον browser ισχύει ότι έγραψε ο @AtiX για το Mail .

 Αν πατήσεις απλά πάνω θα σου ανοίξει μέσω Safari. Αν κανείς share σου παραθέτει της επιλογές .

 Όπως εγώ δεν εκφέρω άποψη  στα του σύγχρονου Android καθότι έχω να πιάσω συσκευή από αποχής Samsung s3 έτσι καλό θα ήταν να μην εκφέρετε και εσείς που ΔΕΝ χρησιμοποιείτε το iOS .

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει και ούτε θέλω γιατί ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το κάνω .

 Δουλεύω οικοσύστημα Apple από το οποίο είμαι υπέρ ευχαριστημένος και ΔΕΝ το αλλάζω γιατί συγκρίνοντας το με windows και Android που είχα πριν το 2012 μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη .
 Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

 Το θέμα είναι να καταλάβεις τι σου λέω και να μην γράφεις ανακρίβειες .

 Και εσυ και οι υπόλοιποι .

 Για το Mail δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή πλην της ήδη υπάρχουσας .

 Για τον browser ισχύει ότι έγραψε ο @AtiX για το Mail .

 Αν πατήσεις απλά πάνω θα σου ανοίξει μέσω Safari. Αν κανείς share σου παραθέτει της επιλογές .

 Όπως εγώ δεν εκφέρω άποψη  στα του σύγχρονου Android καθότι έχω να πιάσω συσκευή από αποχής Samsung s3 έτσι καλό θα ήταν να μην εκφέρετε και εσείς που ΔΕΝ χρησιμοποιείτε το iOS .

δεν μπορεις να καταλαβεις τον ορισμο και τη χρησιμοτητα της προεπιλεγμενης εφαρμογης, ποιος γραφει ανακριβειες? μου "εδειξες" οτι το μηλο εχει προεπιλεγμενες εφαρμογες επειδη μπορεις να εγκαταστησεις εφαρμογες ή επειδη δεν ανοιγει αλλο browser ενω χρησιμοποιεις ηδη καποιον browser? ουαου!!οπως σου ειπα αν δεν ξερεις τουλαχιστον ρωτα πρωτου αρχισεις να επιτιθεσαι.

και στη τελικη τοσο πολυ σε χαλαει να υπαρχει η επιλογη στο ios? ας μπει και αμα δε θες μην αλλαξεις τιποτα, ειναι ομως χρησιμο εργαλειο που αλλους θα τους βολεψει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπικά και όσες φορές μου έχει δοθεί η "ευκαιρια" να επιλέξω με τι εφαρμογή θα ανοίξει ένα αρχείο ή ένα link επιλέγω πάντα το "μόνο μια φορα"... με βολεύει απίστευτα γιατί ποτέ δεν έχω να κάνω μόνο με μια εφαρμογή πχ υπάρχουν link που θέλω να τα ανοίξω με chrome γιατί είναι συνδεδεμένο το gmail και link που δεν με νοιάζει και τα ανοίγω με τον firefox... 

οπως βολευεσαι. προσωπικα θελω να το παταω και να ανοιγει. μονο με εφαρμογες που δε ξερω ποια ειναι καλυτερη γιατι δε χρησιμοποιω συχνα το αφηνω ετσι μην ειναι μαπα το καρπουζι και καθομαι να ψαχνω να τ αλλαξω μετα. παντως τι εννοεις ειναι συνδεδεμενο το gmail? απ οσο ξερω μπορεις να χρησιμοποιησεις το λογαριασμο gmail για το firefox (ή και οχι, ειλικρινα δεν θυμαμαι..)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οπως βολευεσαι. προσωπικα θελω να το παταω και να ανοιγει. μονο με εφαρμογες που δε ξερω ποια ειναι καλυτερη γιατι δε χρησιμοποιω συχνα το αφηνω ετσι μην ειναι μαπα το καρπουζι και καθομαι να ψαχνω να τ αλλαξω μετα. παντως τι εννοεις ειναι συνδεδεμενο το gmail? απ οσο ξερω μπορεις να χρησιμοποιησεις το λογαριασμο gmail για το firefox (ή και οχι, ειλικρινα δεν θυμαμαι..)

Το ξέρω αλλά λόγω δουλειάς υπάρχουν πράγματα που θέλω να συγχρονίζουν και πράγματα που δεν θέλω... το να κάνω login/logout κάθε τρεις και λίγο μου είναι βλακεία...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και "πολεμιος" του Applισμου απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου να ασχολειται με pc και κινητα, οσοι ειναι μαθημενοι στο οικοσυστημα της Apple, μετα απο τοσα χρονια δεν βλεπω τον λογο να αλλαξουν τον Safari ή το Maps ή το iTunes. Καλοδεχουμενες τετοιες κινησεις αλλα... a bit worthless.

Προφανως το επικειμενο κατσαδιασμα για αθεμιτο ανταγωνισμο, τους υποχρεωνει να κανουνε απο μονοι τους, προς αποφυγη μελλοντικων προστιμων. Οπως και να χει, δεν κανουν τιποτα στην τυχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ρε φίλε έχεις I phone ;

 ΞΑΝΑ ΓΡΑΦΩ και το τελειώνω εδώ .

 Αν χρησιμοποιείς τον chrome σαν browser και σερφάρεις σε αυτόν ΣΕ ΑΥΤΟΝ  θα σου ανοίξει τον οποιο σύνδεσμο επιλέξεις .

 Αν είσαι στο σαφάρι η στον chrome η σε οποιονδήποτε Browser θέλεις εσυ και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση , αν αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps θα σου ανοίξει αυτήν την εφαρμογή χωρίς καν να σε ρωτήσει και όχι την προεγκατεστημένα της Apple το Apple maps.

 Αυτό που δεν μπορείς να κανείς είναι να ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ Αυτές τις εφαρμογές από το I phone και να τις αντικαταστήσεις .

 Αυτό κάτι άλλο δεν έχω να πω συνεχίστε ...

Αν είσαι στο Viber πχ  και σου στείλω ένα λινκ με τι θα ανοίξει?  Θα ανοίξει με chrome ή Safari?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Όχι δεν έχω χρησιμοποιήσει και ούτε θέλω γιατί ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το κάνω .

 Δουλεύω οικοσύστημα Apple από το οποίο είμαι υπέρ ευχαριστημένος και ΔΕΝ το αλλάζω γιατί συγκρίνοντας το με windows και Android που είχα πριν το 2012 μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη .
 Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

 Το θέμα είναι να καταλάβεις τι σου λέω και να μην γράφεις ανακρίβειες .

 Και εσυ και οι υπόλοιποι .

 Για το Mail δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή πλην της ήδη υπάρχουσας .

 Για τον browser ισχύει ότι έγραψε ο @AtiX για το Mail .

 Αν πατήσεις απλά πάνω θα σου ανοίξει μέσω Safari. Αν κανείς share σου παραθέτει της επιλογές .

 Όπως εγώ δεν εκφέρω άποψη  στα του σύγχρονου Android καθότι έχω να πιάσω συσκευή από αποχής Samsung s3 έτσι καλό θα ήταν να μην εκφέρετε και εσείς που ΔΕΝ χρησιμοποιείτε το iOS .

Μάλλον έχεις μπερδευτεί.Αν ανοίξεις link εκτός browser θα ανοίξει με safari όπως και πολλές άλλες εφαρμογές θα ανοίξουν με default apps

23 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Αν είσαι στο Viber πχ  και σου στείλω ένα λινκ με τι θα ανοίξει?  Θα ανοίξει με chrome ή Safari?

Με safari φυσικά 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, bmwXR είπε

Μάλλον έχεις μπερδευτεί.Αν ανοίξεις link εκτός browser θα ανοίξει με safari όπως και πολλές άλλες εφαρμογές θα ανοίξουν με default apps

  «Αν πατήσεις απλά πάνω θα σου ανοίξει μέσω Safari. Αν κανείς share σου παραθέτει της επιλογές.» 

εγω τι έγραψα στο post μου ;

 Παιδιά ορισμένοι ΞΑΝΑ λέω . Η δεν διαβάζετε τι γράφει ο άλλος ή έχετε πρόβλημα στην κατανόηση κειμένου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ανάθεμα και αν όλοι αυτοί που σχολιάζουν και χαχανίζουν κατάλαβαν ΠΡΩΤΟΝ τι λέει το άρθρο και δεύτερον αν έχουν πιάσει iOS συσκευή στα χέρια τους .

 Λοιπόν μάγκες για να τελειώνουμε επιλογή για Browser είχες από ανέκαθεν (τουλάχιστον από iOS 7 και μετά που θυμάμαι εγώ -βαριέμαι να ψάξω -) Το ίδιο και στο Mail . 
 
Αυτό που σου ΛΕΕΙ το άρθρο είναι πως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις εφαρμογές της Apple για αυτή τη δουλεια .

 Επίσης σε οποιονδήποτε Browser και αν είσαι και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση και αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ! Αν δεν έχεις την εφαρμογή θα σε  παραπέμψει στο App Store να την κατεβάσεις .

 @haHa Για πες πρέπει να το έχεις λιώσει το iOS ε;

αλλά γράφει το άρθρο αλλά λες.ny default ξέρεις τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bmwXR είπε

αλλά γράφει το άρθρο αλλά λες.ny default ξέρεις τι είναι?

Μάγκες τελευταία φορά . 
 Λοιπόν διάβασε από την αρχή τα Post μου ειδικά το πρώτο σε αυτό το νήμα και βγάλε τα συμπεράσματα σου αν ξέρω τι είναι το by default.

 Οι απαντήσεις που έδωσα ήταν σε αυτούς που έγραψαν πως όταν είσαι σε κάποιον Browser και έχει διεύθυνση ,σου ανοίγει αυτόματα το Apple maps(Αναληθές) 

 και σε κάποιους που έχουν μαύρα μεσάνυχτα και νομίζουν πως στο App Store δεν έχουμε επιλογή άλλου Browser η άλλου Mail app ok?

 Από εκεί και πέρα απάντησα πως δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα Mail App ΟΜΩΣ όταν μου σταλεί ένας σύνδεσμος και πατήσω απλά επάνω θα ανοίξει μέσω Safari ΕΚΤΟΣ και κανείς παρατεταμένο πάτημα πας σε άλλον Browser και κάμεις επικόλληση και μετάβαση .

 Δείξε μου σε όλα τα ποστ που έχω κάνει αν γράφω κάτι διαφορετικό .

Τελος στο άρθρο γράφει ότι ΙΣΩΣ στο μέλλον θα έχω τη δυνατότητα να σβήσω τελείως το Safari αν θέλω και στη θέση του να βάλω άλλον ή παράλληλα με αυτόν να επιλέγω εγώ ποιος θα κάνει την δουλεια .

 Που διαφωνείς λοιπόν με όσα ΞΑΝΑ γράφω και σε κάνουν να με ρωτάς τα αυτονόητα .

 Έχεις παρακολουθήσει από την αρχή το νήμα ; 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Μάγκες τελευταία φορά . 
 Λοιπόν διάβασε από την αρχή τα Post μου ειδικά το πρώτο σε αυτό το νήμα και βγάλε τα συμπεράσματα σου αν ξέρω τι είναι το by default.

 Οι απαντήσεις που έδωσα ήταν σε αυτούς που έγραψαν πως όταν είσαι σε κάποιον Browser και έχει διεύθυνση ,σου ανοίγει αυτόματα το Apple maps(Αναληθές) 

 και σε κάποιους που έχουν μαύρα μεσάνυχτα και νομίζουν πως στο App Store δεν έχουμε επιλογή άλλου Browser η άλλου Mail app ok?

 Από εκεί και πέρα απάντησα πως δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα Mail App ΟΜΩΣ όταν μου σταλεί ένας σύνδεσμος και πατήσω απλά επάνω θα ανοίξει μέσω Safari ΕΚΤΟΣ και κανείς παρατεταμένο πάτημα πας σε άλλον Browser και κάμεις επικόλληση και μετάβαση .

 Δείξε μου σε όλα τα ποστ που έχω κάνει αν γράφω κάτι διαφορετικό .

Τελος στο άρθρο γράφει ότι ΙΣΩΣ στο μέλλον θα έχω τη δυνατότητα να σβήσω τελείως το Safari αν θέλω και στη θέση του να βάλω άλλον ή παράλληλα με αυτόν να επιλέγω εγώ ποιος θα κάνει την δουλεια .

 Που διαφωνείς λοιπόν με όσα ΞΑΝΑ γράφω και σε κάνουν να με ρωτάς τα αυτονόητα .

 Έχεις παρακολουθήσει από την αρχή το νήμα ; 

διάβασε τι γράφεις:όταν μου σταλεί ένας σύνδεσμος και πατήσω απλά επάνω θα ανοίξει μέσω Safari????

Στο android μπορείς να επιλέξεις άλλο app να ανοίγει το link.Στο ios όχι.Αυτό σου λένε όλοι και απαντάς για επικόλληση

Επεξ/σία από bmwXR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, bmwXR είπε

διάβασε τι γράφεις:όταν μου σταλεί ένας σύνδεσμος και πατήσω απλά επάνω θα ανοίξει μέσω Safari????

Στο android μπορείς να επιλέξεις άλλο app να ανοίγει το link.Στο ios όχι.Αυτό σου λένε όλοι και απαντάς για επικόλληση

Έχει την επιλογή μέσω της κοινής χρήσης. Απλά κρατάς πατημένο το λινκ και σου εμφανίζεται στο μενού. 
 

Οποτε το όχι που γράφεις δεν είναι σωστό γιατί έχεις την δυνατότητα επιλογής απλά με άλλο τρόπο.

Στο θέμα τώρα ,όπως πολυ σωστά έγραψε κάποιος , υπάρχει υποψία μονοπωλιακών τακτικών όσο το μερίδιο της Apple αυξάνεται και λόγω σχεδιασμού του iOS ,το mail και το Safari έχουν προνομιακή μεταχείριση.

Οπως κάποτε ήταν ο Internet explorer στο windows, έτσι είναι και το Safari στο iOS.

Τώρα για το mail δεν είμαι σίγουρος τι θέλει να πει ο ποιητής, γιατί μπορεί να διαγραφεί σαν εφαρμογή από το iOS. Απλά ίσως δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση ίσως για τους πιθανούς αντικαταστάτες του.

 

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...