Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες του iOS ίσως θα μπορούν να ορίζουν εφαρμογές τρίτων ως προεπιλογή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχει την επιλογή μέσω της κοινής χρήσης. Απλά κρατάς πατημένο το λινκ και σου εμφανίζεται στο μενού. 
 

Οποτε το όχι που γράφεις δεν είναι σωστό γιατί έχεις την δυνατότητα επιλογής απλά με άλλο τρόπο.

Στο θέμα τώρα ,όπως πολυ σωστά έγραψε κάποιος , υπάρχει υποψία μονοπωλιακών τακτικών όσο το μερίδιο της Apple αυξάνεται και λόγω σχεδιασμού του iOS ,το mail και το Safari έχουν προνομιακή μεταχείριση.

Οπως κάποτε ήταν ο Internet explorer στο windows, έτσι είναι και το Safari στο iOS.

Τώρα για το mail δεν είμαι σίγουρος τι θέλει να πει ο ποιητής, γιατί μπορεί να διαγραφεί σαν εφαρμογή από το iOS. Απλά ίσως δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση ίσως για τους πιθανούς αντικαταστάτες του.

πατημένο link?Το να ορίζεις εφαρμογή τρίτων ως ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ είναι κάτι διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, bmwXR είπε

πατημένο link?Το να ορίζεις εφαρμογή τρίτων ως ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ είναι κάτι διαφορετικό.

Οκ έτσι όπως το έγραψες φαινόταν ότι δεν έχει κάποιος την επιλογή να ανοίξει κάποιο link με άλλο browser χωρίς να κάνει επικόλληση. Που φυσικά είναι λάθος. Γιατί επαναλαμβάνω υπάρχει επιλογή κρατώντας πατημένο το link να ανοίξει μενού και να επιλέξει από την κοινή χρήση την εφαρμογή ή τον browser που έχει εγκαταστήσει.

Συμφωνουμε ότι στο iOS δεν έχεις την επιλογή, της προεπιλογης.....

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψαλίδα κλείνει. Το ατροιτ κάνει βήματα προς τα πίσω και το iOS σιγά σιγά προσθέτει ότι του λείπει. 
 

Πολυ καλό το iOS13 σε features, δεν μου έχει λείψει τίποτα από το ατροιτ. Φυσικά θα ήθελα καλύτερο google integration αλλά δεν θα γίνει ποτέ αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά σοβαρά τώρα, ας βάλουν split screen, ας βγάλουν την αυτόματη στοίχιση των εικονιδίων, ας βάλουν καμιά πιο μεγάλη μπαταρία.... τα apps μια χαρά δουλεύουν. όλα τα έχει η Μαργιωρή...το default της έλειπε.

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δεν πρόκειται να αλλάξω καμία εφαρμογή με εφαρμογή τρίτου. Θεωρώ ότι οι υπάρχουσες κάνουν είδη πολύ καλά την δουλειά τους. Και μην ξεχνάμε το θέμα ασφάλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Να πω την αλήθεια δεν πρόκειται να αλλάξω καμία εφαρμογή με εφαρμογή τρίτου. Θεωρώ ότι οι υπάρχουσες κάνουν είδη πολύ καλά την δουλειά τους. Και μην ξεχνάμε το θέμα ασφάλειας. 

Κάνεις browsing με Safari ρε σκύλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα μόνα που έχω αντικαταστήσει είναι η εφαρμογή του mail η οποία δεν κάνει push notification και το Apple Maps (1000 χιλιόμετρα μπροστά το google maps). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ανάθεμα και αν όλοι αυτοί που σχολιάζουν και χαχανίζουν κατάλαβαν ΠΡΩΤΟΝ τι λέει το άρθρο και δεύτερον αν έχουν πιάσει iOS συσκευή στα χέρια τους .

 Λοιπόν μάγκες για να τελειώνουμε επιλογή για Browser είχες από ανέκαθεν (τουλάχιστον από iOS 7 και μετά που θυμάμαι εγώ -βαριέμαι να ψάξω -) Το ίδιο και στο Mail . 
 
Αυτό που σου ΛΕΕΙ το άρθρο είναι πως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις εφαρμογές της Apple για αυτή τη δουλεια .

 Επίσης σε οποιονδήποτε Browser και αν είσαι και θέλεις να ανοίξεις μια διεύθυνση και αυτή είναι δηλωμένη στο Google maps ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ! Αν δεν έχεις την εφαρμογή θα σε  παραπέμψει στο App Store να την κατεβάσεις .

 @haHa Για πες πρέπει να το έχεις λιώσει το iOS ε;

Απο τα λεγόμενα σου, φαίνεται οτι εχεις συνηθισει την δυσχρηστια του να μην μπορεις να επιλεξεις προεπιλεγμενη εφαρμογή και για αυτο δεν καταλαβαινεις αυτα που περιγραφουμε. 

Εστω και καθυστερημένα, η apple φαίνεται θα διορθωσει αυτην την δυσχρηστια(πχ να μην ανοιγει το ασχολίαστο apple maps, αλλα το google maps οταν πατας μια διεύθυνση και να ανοίγει το outlook αντι για το apple mail οταν πατας hyperlink mail:to) και αυτο είναι θετικό για ολους τους χρήστες. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Εγώ τα μόνα που έχω αντικαταστήσει είναι η εφαρμογή του mail η οποία δεν κάνει push notification και το Apple Maps (1000 χιλιόμετρα μπροστά το google maps). 

Κι εγώ χρησιμοποιώ Google maps και Gmail έναντι αυτών της Apple.

Επίσης έχω βάλει και τον Microsoft edge σαν browser..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Κι εγώ χρησιμοποιώ Google maps και Gmail έναντι αυτών της Apple.

Επίσης έχω βάλει και τον Microsoft edge σαν browser..

Πάει καλά ο edge?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mants118 είπε

Galaxy tab s4 και s6. Αξιόλογες συσκευές! :)

ΟΜΩΣ και ισχύει το ΟΜΩΣ, το Android κατά τη γνώμη μου πάσχει από τη σοβαρότητα και το design των εφαρμογών του iOS... Βλέπουμε κάποιες πολύ καλές εφαρμογές να μην υπάρχουν για το Android (πχ Affinity Photo).

Ισχύει. Το Affinity Photo και το Affinity Designer είναι ένας πραγματικά σοβαρός λόγος  που με κάνει να γλυκοκοιτάζω ipad pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Κάνεις browsing με Safari ρε σκύλε ?

Ναι πλέον μόνο με safari. Δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε κάτι από τον chrome. Δεν έτυχε να έχω πρόβλημα. 

Να σημειώσω ότι για χάρτες και εγώ χρησιμοποιώ google. Είναι η μόνη εφαρμογή τρίτου που θα έβαζα ως default. 

Επεξ/σία από Hatsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χάρη σας κάνει η apple που σας επιτρέπει να λειτουργείτε τις συσκευές και το λειτουργικό της το οποίο χρυσοπληρώσατε.

Άντε να πούμε γιατί πολύ αέρα παίρνουν μερικοί και θέλουν να βάλουν και εφαρμογές τρίτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...