Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα διαχείρισης φροντιστηρίου


mimisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φροντιστήριο με παραρτήματα οπότε θέλουμε ένα online πρόγραμμα για να έχουν πρόσβαση όλοι. δε ζητάω να είναι δωρεάν.

Οι απαιτήσεις συγκεκριμένες:

  1. Να καταγράφονται οι μαθητές. Δε θέλουμε πολλά στοιχεία, τα βασικά. Εδώ που τα λέμε Όνομα - Επώνυμο- Τηλέφωνο -Σχόλιο είναι αρκετά.
  2. Να καταγράφονται τα διάφορα μαθήματα και ακόμα καλύτερα τα τμήματα. Πχ μάθημα Αγγλικών Τμήμα Αρχαρίων 2020.
  3. Να υπάρχει τιμοκατάλογος και να κόβονται αποδείξεις.

Το σκεπτικό δηλαδή είναι...

  • έρχεται ο μαθητής, περνιούνται τα στοιχεία του 
  • μπαίνει σε κάποιο τμήμα
  • και αυτομάτως χρεώνεται με το κόστος των μαθημάτων (να μπορούμε όμως να το τροποποιήσουμε ατομικά (πχ μια προσφορά εξατομικευμένη).
  • Κάθε φορά που πληρώνει να κόβεται "απόδειξη" (δε χρειάζεται επίσημη, απλά να τυπώνει ένα χαρτί με τα στοιχεία της χρέωσης- τυπικό)

Και κάθε φορά που βλέπουμε την καρτέλα του να βλέπουμε τι υπόλοιπο έχει από το κάθε μάθημα.

Ψάχνοντας στο νετ και συγκεκριμένα στο https://codecanyon.net/ έχω βρει πάρα πολλά σχετικά scripts κι έχω δοκιμάσει αρκετά. Μερικά είναι πολύ καλά με πληθώρα επιλογών (που δε χρειάζομαι) αλλά όλο και κάποια μικρή λεπτομέρεια μου το χαλάει. Η σημαντική λεπτομέρεια είναι πως τα περισσότερα έχουν τη λογική σχολείου όπου ο μαθητής παρακολουθεί μια τάξη. Εγώ δε το θέλω αυτό. Θέλω έναν μαθητή να μπορώ να τον βάζω σε πολλές τάξεις. Κάποιος μπορεί να παρακολουθεί Αγγλικά, Μαθηματικά..... την ίδια χρονική περίοδο.
Έχω βρει λύσεις αλλά όλες πάσχουν σε αυτό το κομμάτι. Αν μπορούσε να προστεθεί είχα βρει αυτό που χρειάζομαι.

Δε θέλω ούτε βαθμολογίες, ούτε καθηγητές. Τα περισσότερα προγράμματα που βρίσκω έχουν ένα σωρό επιλογές (μέχρι και hostel) αλλά δεν έχουν αυτό το απλό που ψάχνω. Δε με νοιάζει αν έχουν 100 επιλογές, εγώ θα χρησιμοποιώ αυτά που χρειάζομαι μόνο

Εννοείται ότι θέλω και οικονομικές αναφορές (πόσα έσοδα είχαμε από το τάδε μάθημα/ την τάδε χρονική περίοδο)

Δε νομίζω να ζητάω κάτι πολύπλοκο, ίσα ίσα. δε μπορεί να μην υπάρχει κάτι έτοιμο από τη τη στιγμή που υπάρχουν πολλά με πληθώρα επιλογών. Το site που ανέφερα βγάζει 300+ σχετικά με διαχείριση σχολείου αλλά δεν είναι δυνατόν να τα δοκιμάσω όλα.

Μ' έχουν πλησιάσει κάποιοι προτείνοντας να μου φτιάξουν κάτι τέτοιο αλλά δε θέλω. Θέλω κάποια έτοιμη λύση που κυκλοφορεί, έστω και ελάχιστα ώστε να είναι ευκολότερο να βρίσκω μόνος λύσεις από την κοινότητα και να μην εξαρτώμαι από τον κάθε προγραμματιστή.

Υπάρχει κάποιο φορουμ του εξωτερικού όπου να μπορούν να δώσουν απάντηση; Που να ασχολούνται με προγραμματισμό; Για αρχή θα δοκιμάσω στο φορουμ της envato.

Ελπίζω μη τυχόν και κάποιος κατα τύχη γνωρίζει κάποιο.

Προς το παρόν ρίχνω ματιές στο https://codecanyon.net/ και δοκιμάζω διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είδους απάντηση περιμένεις στο subforum του προγραμματισμού, ειδικά όταν λες ότι δε θες custom λύση; Ίσως αν δοκίμαζες να το βάλεις σε κάποια πιο κατάλληλη ενότητα θα έπαιρνες καλύτερες απαντήσεις.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Τι είδους απάντηση περιμένεις στο subforum του προγραμματισμού, ειδικά όταν λες ότι δε θες custom λύση; Ίσως αν δοκίμαζες να το βάλεις σε κάποια πιο κατάλληλη ενότητα θα έπαιρνες καλύτερες απαντήσεις.

Θεώρησα ότι η συγκεκριμένη ενότητα είναι η καλύτερη. Αν θεωρείς ότι είναι λάθος, πες μου που μπορεί να ενταχθεί.

Να πω την αλήθεια δε περιμένω και πολλές απαντήσεις.

Περισσότερο έγραψα με την ελπίδα ότι κάποιος γνωρίζει κάποιο αντίστοιχο να μου προτείνει. Ίσως να έχει δοκιμάσει κάποτε......

Εγώ που απλά ασχολούμαι από χόμπυ με τον προγραμματισμό, ξέρω να προτείνω 1-2 λύσεις σε cms-crm για διάφορα θέματα. Κάποιος που ασχολείται περισσότερο ίσως μπορέσει να βοηθήσει.

Γι αυτό εξάλλου ρωτάω για κάποιο εξειδικευμένο φόρουμ προγραμματισμού στο εξωτερικό.

Όπως είπα, εγώ το ψάχνω μόνος μου δοκιμάζοντας... Ένα δε θα καταφέρω να βρω να κάνει αυτά που θέλω; Τόσα κυκλοφορούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα απλό excel δε θα σου έκανε; Με βάση αυτά που γράφεις, τι παραπάνω θα σου δώσει μια, κατά πάσα πιθανότητα επί πληρωμή, λύση για την οποία πρέπει να εκπαιδεύσεις τους υπαλλήλους σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ένα απλό excel δε θα σου έκανε; Με βάση αυτά που γράφεις, τι παραπάνω θα σου δώσει μια, κατά πάσα πιθανότητα επί πληρωμή, λύση για την οποία πρέπει να εκπαιδεύσεις τους υπαλλήλους σου;

όχι διότι όπως είπα υπάρχουν παραρτήματα και θέλω να έχουν όλοι πρόσβαση (με τον κωδικό τους) και επίσης να τυπώνονται και "αποδείξεις". Θέλω ολοκληρωμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Office365/Google Docs και share σε όποιον τα χρειάζεται. Τώρα για τις "αποδείξεις" δεν ξέρω για κάτι συγκεκριμένο, αλλά δεν έχω ασχοληθεί κιόλας και μιας και θες σώνει και ντε ολοκληρωμένη λύση ίσως ξέρει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ασχολείσαι/έχεις ιδέα  με προγραμματισμό πάρε μια έτοιμη -open source- λύση (από αυτές που έχεις βρει και εν μέρει σε ικανοποιούν) και φέρε τη στα μέτρα σου.

Την ερώτηση είναι καλύτερα να να τη θέσεις και εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/forum/13-software/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπροαίρετα θα σου πω,
ναι μεν προτίθεσαι να πληρώσεις αλλά δεν θες να πληρώσεις κάποιον να σου κανει ακριβώς αυτό που ζητάς.
Ελπιζω να καταλαβαινεις και μονος σου οτι ολα αυτα που ζητας  δεν θα τα βρεις σε μια ετοιμη λυση.
Πρέπει να πας σε μια custom web εφαρμογη.
Αν δεν θες να πεις σε καποιον προγραμματιστη να στο φτιάξει και να τον ψαχνεις αργότερα, υπαρχουν πολλές αξιόπιστες καταρτισμένες εταιρίες στην Ελλάδα που φτιάχνουν τέτοιες εφαρμογές και έχουν άλλο κύρος και εμπιστοσύνη στην υποστήριξη.

Εδω μέσα υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να σου κάνουν αυτό που θές αλλά σίγουρα δεν θα μπουν καν στον κόπο να απαντήσουν, εφόσον θες μια έτοιμη λύση απο το εξωτερικό και να πηγαίνεις μόνος σου ψάχνοντας. Τι θα κάνεις αν για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί κάτι το σύστημά σου πχ μετά απο κάποιο update; Θα μπαινεις στο φορουμ της εφαρμογης να ψάχνεις απαντήσεις και θα περιμένεις 1-2-3 μέρες να σου απαντάει με pm ο κάθε Άγγλος, Γάλλος, Αμερικάνος κλπ;
Η μηχανογράφησή σου θα είναι off μέχρι τότε. Και σίγουρα θα βρεθούν φορές που δεν θα μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου, και θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποιον.

απο εμπειρία εδώ και χρόνια, θα σου πω οτι μια Ελληνική επιχείρηση, για πολλούς λόγους χρειάζεται ελληνικό προιόν απο ελληνική εταιρία (τουλάχιστον για support) αλλιώς τρέχα γύρευε.

Τέλος ψάξε για wordpress school management μήπως βρεις αυτό που θες, αλλά και πάλι ισχύουν τα παραπάνω τελευταία.
https://wordpress.org/plugins/school-management-system/


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Μ' έχουν πλησιάσει κάποιοι προτείνοντας να μου φτιάξουν κάτι τέτοιο αλλά δε θέλω. Θέλω κάποια έτοιμη λύση που κυκλοφορεί, έστω και ελάχιστα ώστε να είναι ευκολότερο να βρίσκω μόνος λύσεις από την κοινότητα και να μην εξαρτώμαι από τον κάθε προγραμματιστή.

καλοπροαίρετα εντελώς  με αυτήν την λογική δεν πας πουθενά. Ο κάθε ένας στο είδος του,δικηγόρος,γιατρός,λογιστής, προγραμματιστής ξέρει τι πρέπει να κάνουν. αλλιώς όλοι θα ψάχναμε κάπου και θα βρίσκαμε τι θέλουμε .
Δεν είναι τόσο απλό αυτό που λες να μην εξαρτώμαι από κανέναν,γιατί ΄ένας άγνωστος που έφτιαξε κάτι δωρεάν και το δίνει,αύριο μεθαύριο μπορεί να μην το σαπορταρει αυτό πλέον και να βρεθείς ξεκρέμαστος και προ εκπλήξεως. Τουλάχιστον αν έχεις πληρώσει μια σοβαρή εταιρεία θα έχεις το τηλέφωνο τους και το μεηλ να τους "πρήξεις" ανα πάσα στιγμή.
Πάντως πρέπει να ζυγίσεις κατά πόσο αξιζιε να πληρώσεις και τι ,γιατί αυτή η εφαρμογή για την επιχείρηση σου μπορεί να οργανώσει κάποια πράγματα αλλά αμμεσο κέρδος δεν θα φέρει οπως πχ να ηταν το site της επιχιερησης η μια online πλατφορμα με τεστ βιντεο κτλ.

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yetiforce 
Ειναι CRM (Customer Relationship Management) ανοιχτού κώδικα. Αν και φυσικά υπάρχει και έκδοση με συνδρομή. Μπορείς να κάνεις το οτιδήποτε, πραγματικά είναι fully customized. Το μεγάλο αρνητικό του είναι οι πολλές δυνατότητες του! Επειδή μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, είναι πολύ δύσκολο στην αρχική του παραμετροποίηση. Φυσικά αν το φέρεις στα μέτρα σου,  είσαι καλυμμένος για όλες σου τις ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...