Προς το περιεχόμενο

Η Hasbro αναβιώνει τα θρυλικά gaming handhelds της Tiger Electronics


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και άλλα παιχνίδια για μεγάλα "παιδιά"... Ο εγκέφαλος των σημερινών παιδιών που παίζουν με κινητά, nintendo switch, και άλλα γκάτζετ είναι τόσο εξελιγμένος που τα γραφικά του Tiger τα ερμηνεύει ως μουτζούρες (που είναι βασικά για να λέμε την αλήθεια-απλά τότε δεν υπήρχε τίποτα άλλο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, toolate said:

αν θυμαμαι καλα απο 3.5 εως 5 χιλαδες εκαναν αναλογα τον τιτλο και το καταστημα.

εποχη 93-94

εποχη δραχμων,αυτα ηταν η παιχνιδοκονσολες των πιτσιρικαδων μεχρι 10 χρονων.πιστευω οτι ηταν κοινο μυστικο οτι σε κανενα δεν αρεσαν,αλλα ηταν το μονο που ειχαμε για gaming

Ναι δηλαδή κάπου στα 15 ευρώ σημερινά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Game & Watch ήταν θρυλικά πραγματικά ρέτρο και πολύ πιο ποιοτικά ως κατασκευή και ως παιχνίδια καθεαυτά,όταν τα δείς για την εποχή τους,τα είχα αγαπήσει μικρός,τα Tiger όμως οχι τόσο καθώς εκτός του ότι είμουν μεγαλύτερος,ήτανε φτηνιάρικα ως κατασκευή,είχαν όμως εντυπωσιακά "περιτύλιγμα" σχεδιασμό κουτιού και art αλλά εκτός απο αυτό ως παιχνίδια,ήταν "οτι νάναι",καραεκμεταλευόντουσταν ότι όνομα ήταν γνωστό εκείνη την εποχή,απο ταινίες μέχρι άλλα παιχνίδια απο κάθε κονσόλα arcades κλπ τις περισσότερες φορές χωρίς άδειες να το κάνουν.

Η τιμή είναι λογική,όμως θα ήταν καλό εφόσον είπαν να τα αναβιώσουν να τα δώσουν τουλάχιστον με κάποιες βελτιώσεις ,σε ήχο η εικόνα/gameplay και αν γίνεται και με κάποια εχτρά πραματάκια πχ επιλογές σε είδη παιχνιδιού. 😏

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ναι δηλαδή κάπου στα 15 ευρώ σημερινά λεφτά.

 

Οι 5000 δραχμές τότε δεν είχαν την ίδια αγοραστική δύναμη με τα €15 τώρα, τότε το πιτόγυρο είχε 250 δραχμές.

Είχα δύο-τρία τέτοια, αλλά ούτε τότε μου έλεγαν και πολλά, πόσο μάλλον τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Dr.Fuzzy said:

Ναι δηλαδή κάπου στα 15 ευρώ σημερινά λεφτά.

Εντάξει το 5000 τότε ήταν πανισχυρο. Έβγαινε ο Κολοκοτρώνης και σχεδόν όλοι σώπαιναν. Μόνο ο Παπανικολάου αργότερα ήταν πιο ισχυρό.

Υ.Γ: Σημερινά λεφτά το υπολογίζω περίπου στα 30-40 Ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Εντάξει το 5000 τότε ήταν πανισχυρο. Έβγαινε ο Κολοκοτρώνης και σχεδόν όλοι σώπαιναν. Μόνο ο Παπανικολάου αργότερα ήταν πιο ισχυρό.

Υ.Γ: Σημερινά λεφτά το υπολογίζω περίπου στα 30-40 Ευρώ.

Θα κρατήσω ως τιμολογιακό σημείο αναφοράς το πιτόγυρο, γιατί δεν γνωρίζω την αξία της ουγκιάς χρυσού ούτε τώρα, ούτε τότε. Βάσει αυτού λοιπόν, αν τα 5 χιλιάρικα τότε σου αγόραζαν 20 πιτόγυρα, σήμερα για να πάρεις 20 πιτόγυρα στη Θεσσαλονίκη θέλεις €64!..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη πόρωση αυτά τα μηχανάκια τα οποία βέβαια εκτιμούσες μόνο αν δεν είχες καεί με τα GameBoy / Game Gear.

 

5 ώρες πριν, basilis5 είπε

15$ ειναι πολλα οσο και αν μας θυμιζουν ωραιες εποχες.

προσωπικα περιμενω την αναβιωση του gameboy, εκει ειναι τα λεφτα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι να είναι πιο ακριβά από όσο γράφετε, κάτι σαν 10000 δρχ μου έρχεται αλλά με επιφύλαξη. Ίσως παίζει ρολό και το ότι είμαι επαρχία όμως.

Είχα ενα μπασκετάκι μόνο, το jordan vs bird και το είχα λιώσει. Έχω περιέργειά πως θα είναι, αν και δύσκολα θα το πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Εντάξει το 5000 τότε ήταν πανισχυρο. Έβγαινε ο Κολοκοτρώνης και σχεδόν όλοι σώπαιναν. Μόνο ο Παπανικολάου αργότερα ήταν πιο ισχυρό.

Υ.Γ: Σημερινά λεφτά το υπολογίζω περίπου στα 30-40 Ευρώ.

Offtopic αλλά θυμάμαι μπόμπιρας το καλοκαίρι του 2000 μαζί με τον μεγαλύτερο μπόμπιρα αδερφό μου να πηγαίνουμε και με 200 δραχμές ο καθένας να παίρνουμε από μία fanta και 2 champion ο καθένας και να βλέπουμε τα παιχνίδια του euro, κάθε απόγευμα το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mmmpii said:

Offtopic αλλά θυμάμαι μπόμπιρας το καλοκαίρι του 2000 μαζί με τον μεγαλύτερο μπόμπιρα αδερφό μου να πηγαίνουμε και με 200 δραχμές ο καθένας να παίρνουμε από μία fanta και 2 champion ο καθένας και να βλέπουμε τα παιχνίδια του euro, κάθε απόγευμα το ίδιο πράγμα.

Επειδή ήσουν μπόμπιρας δεν ήξερες οτι καλύτερα αποτελέσματα θα ειχες με milko και μπουγάτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...