Προς το περιεχόμενο

Πρακτική Άσκηση στον ΟΤΕ


Siakou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι φοιτήτρια Μηχ. Πληροφορικής και ενδιαφέρομαι για πρακτική στον ΟΤΕ. Έστειλα αίτηση μέσα απ το σαιτ τους και με πήρανε τηλέφωνο 2 μέρες μετά για λεπτομέρειες, είπαν οτι θα προωθήσουν το αίτημα μου και θα με ενημερώσουν σύντομα. Η απορία μου λοιπόν είναι πόσο σύντομα θα είναι αυτό το σύντομα; Ρωτάω γιατί οι πρακτικές μέσω εσπα έχουν προθεσμία έως 28/2 και περιμένω απάντηση και απ τον ΟΤΕ πριν κλείσω με κάποια άλλη εταιρία γιατί καμία δεν είναι στον τομέα δικτύων που με ενδιαφέρει άλλα δεν θέλω να μείνω και χωρίς πρακτική σε περίπτωση που δεν πάρει κάνεις απ τον ΟΤΕ έγκαιρα...

Επίσης γνωρίζει κάποιος μήπως τη διαδιαδικασια μέχρι να υπογραφεί η σύμβαση; Αν θα πρέπει να περάσω από συνέντευξη κλπ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Siakou είπε

Καλησπέρα, είμαι φοιτήτρια Μηχ. Πληροφορικής και ενδιαφέρομαι για πρακτική στον ΟΤΕ. Έστειλα αίτηση μέσα απ το σαιτ τους και με πήρανε τηλέφωνο 2 μέρες μετά για λεπτομέρειες, είπαν οτι θα προωθήσουν το αίτημα μου και θα με ενημερώσουν σύντομα. Η απορία μου λοιπόν είναι πόσο σύντομα θα είναι αυτό το σύντομα; Ρωτάω γιατί οι πρακτικές μέσω εσπα έχουν προθεσμία έως 28/2 και περιμένω απάντηση και απ τον ΟΤΕ πριν κλείσω με κάποια άλλη εταιρία γιατί καμία δεν είναι στον τομέα δικτύων που με ενδιαφέρει άλλα δεν θέλω να μείνω και χωρίς πρακτική σε περίπτωση που δεν πάρει κάνεις απ τον ΟΤΕ έγκαιρα...

Επίσης γνωρίζει κάποιος μήπως τη διαδιαδικασια μέχρι να υπογραφεί η σύμβαση; Αν θα πρέπει να περάσω από συνέντευξη κλπ;

Ευχαριστώ.

Το κλασσικό πρόβλημα που είχαμε όλοι, η προθεσμία έληγε και οι φορείς δεν είχανε απαντήσει. Η γνώμη μου είναι να ετοιμάζεσαι για να κάνεις πρακτική σε εργαστήριο της σχολής και να αποτανθεις εκεί για πρακτική εφόσον δεν σου απαντήσουν από άλλου. Εναλλακτικά τους καλείς στο τηλέφωνο και τους ρωτάς η ίδια τι έγινε με την αίτηση. 

Σύμβαση σου δίνουν από την σχολή και την υπογράφεις με τον εργοδότη μετά την πας στο ΙΚΑ για τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ. Υποθέτω πως ΑΜΚΑ και ΑΦΜ θα έχεις ήδη. Στην σύμβαση να φαίνεται καθαρά το χρονικό διάστημα που θα απασχολήσεις. Εκεί στο ΙΚΑ είναι πολύ περίεργοι. Γενικά μιλάμε για μια γραφειοκρατικη και αγχωτικη διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...