Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη Η/Υ] AOC C24G1 (1080p 144Hz VA,FreeSync) 165.9€ - e-shop.gr


Amix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Πάντως λόγω υψηλότερου constast και καλύτερου μαύρου θα έπρεπε σε ταινίες να προτιμάς την G1 εκτός και αν έχει πολύ ξεθωριασμένα χρώματα σε σχέση με την G2 και αυτό ενοχλεί.

Αν είναι αυτό παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις, ίσως καταφέρεις να την βελτιώσεις αρκετά στο κομμάτι των χρωμάτων. Κάπου διάβασα παλιότερα ότι ήθελε ρύθμιση σε αυτό το κομμάτι, ίσως βέβαια την μπερδεύω και με άλλη. 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την απάντηση. :) 

Εχω ρυθμισει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

δεν νομιζω να εχει τοσο νοημα οταν μπορεις να πας εδω... https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U.html

Συμφωνώ με την επιλογή σου αλλά σύμφωνα με γνωστό κατάστημα στο Φιξ περιμένουν εδώ και δυο μήνες και ακόμα δεν έχουν παραλάβει . 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsoubas είπε

δλδ λες οτι το IPS ειναι πιο γρηγορο απο το VA πανελ;
εαν καταλαβα σωστα ξανα ψαξου φιλε μου :)
κατοχος και τον δυο παραπανω MONITOR αυτη την στιγμη :)

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-24g2u-24g2/#Responsiveness

https://forum.pcmonitors.info/topic/aoc-c24g1-vs-aoc-24g2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Η G1 είναι με VA panel η G2 είναι με IPS panel.

Η G1 είναι curved  1500R ενώ η G2 είναι flat.

Η G1 σαν Va panel έχει υψηλότερο Contrast 3000:1 ενώ η G2 έχει χαμηλότερο 1000:1.

H G2 έχει πιο ζωντανά χρώματα sRGB 125% / adobe 108% και καλύτερη συνδεσιμότητα μιας και έχει 4x usb 3.0 (η G1 δεν διαθέτει). 

Η G1 σαν VA panel έχει καλύτερη απόκριση από την G2, άσχετα και αν αναφέρεται για λόγους μάρκετινγκ και στις δύο 1ms (μιας και είναι ουσιαστικά motion picture response time και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.)

Για την ιστορία έχω παραγγείλει την G2 από την προηγούμενη προσφορά του e-shop στα 169€ και ακόμα αναμένω να παραλάβω.

Στα ίδια χρήματα θα προτιμούσα την ips και εγώ έναντι της va, όμως δεν παύει να είναι μια πολύ καλή επιλογή στα 165€. 

Κάποιοι προτιμούν curved οθόνες, καλύτερη απόκριση και υψηλότερο constast και θα πάνε στην G1,  άλλοι flat και καλύτερα χρώματα και θα πάνε στην G2. :) 

Tέλος, η G2 που αναφέρθηκε έρχεται στα 192€ με τα μεταφορικά (μιας και οι φθηνότερες τιμές χωρίς απόθεμα είναι σε καταστήματα χωρίς φυσική παρουσία). 

Eπομένως μιλάμε για 26 ευρώ πάνω, δεν είναι και λίγα για κάποιους. ;) 

συγνωμη αλλα δεν τιθεται θεμα επιλογης αν μιλαμε για gaming

curved στις 24" = αχρηστο (αν μη τι αλλο σου περιοριζει τη γωνια θεασης)

va panel = καλο contrast, μετρια χρωματα, αθλιο pixel response (= ghosting/smearing)

οτι τα va panel εχουν καλυτερη αποκριση δεν ξερω απο που το εβγαλες καν, διοτι η συνολικη αποκριση (αρα και το pixel response μεσα) ειναι χειροτερα.

το καλυτερο θα ηταν να μπορει καποιος να κανει υπομονη για να ερθει στοκ για τις g2, αλλα αν αυτο δεν ειναι εφικτο τοτε καλυτερα να μη τσιγκουνευτουν τα 25 ευρω. δεν συγκρινονται οι οθονες μεταξυ τους ουτε κατα διανοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά παρέλαβα την 24g2u πριν 2 εβδομαδες περίπου. All around τέλεια οθόνη με μόνο αρνητικό τα ηχεία που θα μπορούσαν κάλλιστα να μην υπάρχουν, έχουν την μισή ένταση απο το ηχείο του κινητού μου. Επίσης η δική μου ήρθε με 2 καμμένα πράσινα sub pixels και από ότι διάβασα πως στις τελευταίες παρτίδες πιο πιθανό είναι να έρθει με καμμένο πίξελ παρά χωρίς, γενικά για κάποιο λόγο είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Πληροφοριακά αν θέλετε πείτε μου αν θα την επιστρέφατε για 2 sub pixels, οριακά τα βλέπω σε κανά λευκό σταθερό background( οπως facebook) και γενικά δεν τα παρατηρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα των 25 ευρω δεν ειναι κατι αξιο συζητησης οταν μιλαμε για κατι που θα κρατησεις πολλα χρονια  (πιθανως καμια 10αρια?)....για το ποια αξιζει πιο πολυ βλεπεις τα vid τους και κρινεις...εγω με βαση τα δικα μου "θελω" κατεληξα σιγουρα στην g2...γουστα ομως ειναι αυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σοβαρά τωρα με την τιμη της G2U στα 170-190 ευρώ τι ακριβώς συγκρινουμε; Το δεχομαι καποιος να θελει οθονη αυριο και για αυτο να προτιμησει την οθονη του θεματος. Μονο για αυτο ομως.

 

P.S. Κατι διαβασα για curved στις 24''...... έλεος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, milos είπε

Συμφωνώ με την επιλογή σου αλλά σύμφωνα με γνωστό κατάστημα στο Φιξ περιμένουν εδώ και δυο μήνες και ακόμα δεν έχουν παραλάβει . 

Θα παραλάβουμε τον Μάρτη. Το ξέραμε εξαρχής (οι περισσότεροι τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

δεν νομιζω να εχει τοσο νοημα οταν μπορεις να πας εδω... https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U.html

Το θεμα ειναι οτι την οθονη την εχουνε "μαγαζακια" εαν τα ψαξεις ενα ενα θα δεις οτι πολυ απλα για να την παρεις θα αχρηστευτει η εγγυηση... Τα συγκεκριμενα μαγαζια εκτος visionstudio,priveshop λειτουργουν απλα ως αποθηκες, παραλαμβανουν τα δεματα απο εξωτερικο και στα φερνουν μετα απο 15ημερο ελλαδα, εγγυηση το πολυ να εχουν ενα χρονο και αν παθει κατι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη.

Το λεω γιατι εχω εμπειρια, οποιες οθονες ειναι νεες τις βαζουνε κατευθειαν τα μαγαζια του EuroMall,heavenshop,doubleshop κτλπ, η οθονη δεν εχει βγει ελλαδα ακομη να ξερεις. Αν καποιος την παρει απο εκει ειναι σαν να την περνει απο εξωτερικο οποτε κουραγιο σαυτον και ειναι και ο λογος που σε κανενα απο αυτα τα μαγαζια δεν ειναι διαθεσιμη...

Οποτε ΟΧΙ δεν αξιζει η περιπτωση σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει πιάσει η συζήτηση τις AOC και τα σκρουτζομαγαζα  θα με ενδιέφερε να πάρω από Ελλάδα (μπορώ να βγάλω τιμολόγιο και να γλιτώσω ΦΠΑ) την 24 G2U αλλά βλέπω ότι είτε πάω σε μαγαζια-αποθηκες στα 180 ευρώ ή σε πιο κλασικά μαγαζιά στα 210+... Έχοντας υποψην ότι και πιο παλιά το   e-shop το χε βγάλει στα 170 τι προτείνετε να κάνω? Περιμένω κάποιο πιο αξιόπιστο μαγαζί να το βγάλει κοντά στα 180 ή λόγω μεγάλης ζήτησης και μικρής διαθεσιμότητας είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να την βρεις 170-180 σε μεγαλο καταστημα για τον λογο οτι εξαφανιζεται οπου εμφανιζεται οποτε δν νομιζω να ειναι τοσο αφελης 

Απο εκει κ περα αν δν βιαζεσαι περιμενε αλλιως κ 200-210 να την παρεις αξιζει τερμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Milgiriath είπε

Μιας και έχει πιάσει η συζήτηση τις AOC και τα σκρουτζομαγαζα  θα με ενδιέφερε να πάρω από Ελλάδα (μπορώ να βγάλω τιμολόγιο και να γλιτώσω ΦΠΑ) την 24 G2U αλλά βλέπω ότι είτε πάω σε μαγαζια-αποθηκες στα 180 ευρώ ή σε πιο κλασικά μαγαζιά στα 210+... Έχοντας υποψην ότι και πιο παλιά το   e-shop το χε βγάλει στα 170 τι προτείνετε να κάνω? Περιμένω κάποιο πιο αξιόπιστο μαγαζί να το βγάλει κοντά στα 180 ή λόγω μεγάλης ζήτησης και μικρής διαθεσιμότητας είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός?

Αν δηλώσεις στην εφορία ότι η εταιρεία σου κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές μπορείς να κάνεις business account σε amazon και άλλα μαγαζιά και να αγοράζεις χωρίς ΦΠΑ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...