Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά η επιλογή τηλεόρασης.


Antman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Παλεύω εδώ και 1 μήνα να βγάλω μια άκρη με την επιλογή τηλεόρασης. Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα. Κολλάω από το μέγεθος, μέχρι και το panel, μέχρι και τα Hz. Όσοι μπορείτε να πείτε την γνώμη σας ως κάτοχοι, θα με βοηθούσατε αρκετά.

Πάμε λοιπόν.

Σαλόνι με απόσταση θέασης 3,20μ. (3,30 αν πάει τοίχο κρέμασμα)

Τώρα βλέπω με 42αρα plasma και ομολογώ πως το μέγεθος δεν με χαλάει. Βέβαια δεν είναι 4κ.

Συνήθως εντελώς σκοτάδι δεν μπορώ να δω, με κουράζει και πάντα αφήνω ένα χαμηλό φωτισμό. Με ενδιαφέρουν ταινίες που θα δω συνήθως το βράδυ (που κοιμούνται τα θηρία στο σπίτι). Επίσης επειδή η μικρή βλέπει αρκετά την ημέρα, θα πρέπει να είναι αξιοπρεπής και στο θέμα Digea.

Οι προτινόμενες 65 ίντσες για την απόσταση που προανέφερα, με φοβίζουν ότι θα με κουράζουν. Ακόμα και στο cinema κάθομαι αρκετά πίσω. Σκεφτόμουν 55-60

Α) μια γνώμη σε αυτό?

Β) VA vs IPS Oκ, καλύτερη αντίθεση και καλύτερα μαύρα, αλλά όπως είπα δεν βλέπω εντελώς σκοτάδι...Θα χω θέμα?

Γ) 60Hz vs 120Hz

Εδώ μπάχαλο...αθλητικά δεν βλέπω, αλλά σε καταστήματα που έτυχε να δω ταινία με πολύ γρήγορες σκηνές (κουνγκ φου είχε, ) κάποια samsung μοντέλο νομίζω 7000 κάτι, παρατηρούσα κομπιάσματα να το πω, κολλήματα να το πω...πάντως η κίνηση έδειχνε σαν να σκαλώνει...

Το μπατζετ τώρα, είναι ένα θέμα...επειδή φτιάχνω και έπιπλο στο σπίτι και ετοιμάζομαι να αλλάξω και καναπέ, δεν θα ήθελα να δώσω χρήματα αν δεν αξίζει τον κόπο. Οπότε είμαι από 700 έως 1200 εφόσον φυσικά αξίζει. Επίσης λίγο πολύ βλέπω πως όλες έχουν τα θεματά τους...

Τέσπα, 

Μοντέλα που σκέφτομαι είναι 

Ακριβά πρώτα, 

Xf9005 (με χαλάει το android ως προς τι τι θα κάνει σε 4-5 χρόνια ή και παραπάνω αν είμαι τυχερός και μας κρατήσει η τv. Επίσης πολλές φορές το Local dimming βλέπω δημιουργεί αρκετά προβλήματα.

UM 9100, αν και IPS ομολογώ πως η εικόνα της και η κίνησή της ήταν υποδειγματική. Βέβαια με φωτισμό καταστήματος.

Panasonic gx 810E. To αουτσαιντερ, αλλά πολύ ωραία εικόνα με φυσικά χρώματα εφάμιλλα της sony, αλλά με το πανελ της να έχει μεγάλη αντανάκλαση και φυσικά 60HZ

Φθηνότερες, 

xg 7096, δεν υποστηρίζει dolby vision και bluetooth που θα ήθελα. Ίσως να μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό...60Ηz

UM 7100 στις 60 ίντσες λόγω VA panel...60Hz.Δεν έχω καταφέρει να την δω ακόμα από κοντά...αλλά πολλές φορές η τιμή της με δελεάζει ώστε και τον φόβο να μην έχω αν ρίξει κανένα αντικείμενο η μικρή πάνω και την διαλύσει, αλλά και να μην απογοητευτώ δίνοντας περισσότερα χρήματα....

Το ξέρω πως έθιξα αρκετά και ίσως αντιφατικά, αλλά άκρη δεν βγάζω...Για πείτε καμιά γνώμη...

Επεξ/σία από Antman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Va και iPS έχουν μια ακόμα διαφορά. Γωνίες θέασης.

Για εμένα πχ, στο δικό μου χώρο va δεν μπορώ να βάλω. Η τηλεόραση είναι στον τοίχο με βάση που βγαίνει πολύ γυρισμένη προς καναπέδες.

Με va αν πας στην κουζίνα θα πρέπει να γυρίζω όλη την τηλεόραση προς τα εκεί. Με ips συνεχίζεις να βλεπεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με γωνίες δεν έχω ιδιαίτερα θέμα, στο μόνο που δεν ξέρω αν επηρεάζει είναι αν θα χω θέμα επειδή θέλω να τν βάλω σχετικά ψηλά....Καμία 70αρια πόντους από πάτωμα... Ποια έχεις;

Επεξ/σία από Antman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σιγά σιγά καταλήγω ανάμεσα σε panasonic 58gx 810e vs LG 60UM7100. Φθηνότερη η LG κατά 150 ευρώ με τν 5ετη. Τν έχει κανένας να μου πει γνώμη; Δν έχω καταφέρει να τν δω από κοντά, στα ,,public Πειραιά δν τν είχαν....

Τις 65 ιντσες τις απερριψα γτ δν θα βλέπω συνέχεια 4κ κ νομίζω θα με κουράζει...

Επεξ/σία από Antman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...