Προς το περιεχόμενο

Win10 - Αφαίρεση γλώσσας πληκτρολογίου


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

win10-64 pro (latest build)

Κατα την εγκατάσταση είχα επιλέξει νομίζω Αγγλικά-Ηνωμ.Βασιλείου, μετά πρόσθεσα Ελληνικά και μετά Αγγλικα-Αμερικής για να έχω το "@" στο πλήκτρο "2".

Στίς γλώσσες πληκτρολογίου είναι 3 επιλογές, English-US, Greek, English-UK οπότε κάθε φορά πρέπει να πατάω 2-3 φορές την αλλαγή οταν αλλάζω  απο ελληνικά σε αγγλικά (για να γυρίσω στα en-US).

Εχω αφαιρέσει από όπου βρίσκω τα English-UK, και σαν γλώσσα και σαν πληκτρολόγιο, άλλα για κάποιο λόγο ενώ τα έχω αφαιρέσει ακόμα βγαίνει σαν επιλογή όπως φαίνεται και στην εικόνα.

keyboard_lang.png.3a75e66265005fd5e3cd06ca06669a0c.png

 

στο Powershell το Get-WinUserLanguageList, επιστρέφει en-US και ελληνικά, οπότε δεν μπορώ να το αφαιρέσω από εκεί. Εκανα default τα αμερικάνικα και ότι εχω βρεί το έχω σβήσει. Εχω δοκιμάσει κάμποσα πράγματα από google-αρισματα αλλα δεν βλέπω προκοπή.

Εχει κανείς καμία ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/2/2020 στις 11:48 ΜΜ, Crybal είπε

Κανε τα ελληνικά default και σβησε ολες τις αλλες γλωσσες.Κανε επανεκκινηση και ξαναπηγαινε και προσθεσε τα αγγλικα/us

Μπα.... το αγγλικό πληκτρολόγιο παραμένει... δεν μπορώ να τα αφαιρέσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μία ματιά μήπως σε βοηθήσει.

Αναφορά σε κείμενο

I copied my current Welcome screen and system account and New account settings and it worked.

> https://www.tenforums.com/general-support/118131-how-remove-english-united-states-united-kingdom-keyboard-2.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Το έφτιαξα με πλάγιο τρόπο, στην γλωσσα αγγλικά πρόσθεσα δευτερο πληκτρολόγιο US international και τότε με άφησε να διαγράψω το EN-UK. Για κάποιο λόγο δεν με άφηνε να το κάνω πριν. Ακόμα και όταν αφησα μονο ελληνικά το EN-UK δεν με αφηνε να το πειράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...