Προς το περιεχόμενο

Αγορα 65αρα TV


tsoupas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. θα ηθελα και εγω μια βοηθεια σχετικα με την επιλογη τηλεορασης. 
 

Διαθέσιμο budget: 900-1200 ιδανικα

Απόσταση και γωνία θέασης: 2,5-3,5 μετρα και αρκετα μικρη γωνια

Χρήση: Ταινιες κατα 80%(απο pc η netflix η kodi), youtube, λιγο gaming και ελαχιστα αθλητικα(formula)

προτίμηση σε μέγεθος: 65

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: κανενα και μιλαμε για σχετικα σκοτεινο χωρο

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; : συμβατοτητα και ευχρηστια με soundbar και να ειναι futureproof

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν : LG 65SM9010Samsung QE65Q70RSony KD-65XF9005

Κατάστημα προτίμησης : λογικα ειτε απο πλαισιο η κοτσοβολο η mediamarkt

 

Λοιπον εχοντας διαβασει αρκετα απο τα ανοιχτα θεματα και ψαξιμο δικο μου ακομα εχω καταληξει ελαφρως προς την LG. Να σημειωθει οτι οπως γραφω με ενδιαφερει ιδιαιτερα η συνδεσιμοτητα με soundbar μιας και σκοπευω να προσθεσω και αυτο στην αγορα της τηλεορασης. Και συγκεκριμενα το χαρακτηριστικο του DOLBY ATMOS(ναι ξερω οσο ειναι εφικτο απο μια ηχομπαρα). οποτε εξου και ο προβληματισμος μου και η 1η ερωτηση. Πρεπει να εχει η TV atmos passthrough για να παιξει η ηχομπαρα οτι συνδεω στην TV πχ να συνδεσω pc με hdmi και να παιξω ταινια απευθειας απο το pc? ιδια ερωτηση και με android tv box με kodi.

Λοιπον ειτε θα πηγαινα στην LG μαζι με την SL8Y η SL9Y ειτε στην samsung με την HW-Q70R και μετα ειδα τα χρωματα της SONY. H LG γενικα μου φανηκε καλυτερη απο την samsung και επισης με εντυπωσιασε αρκετα η SL8Y που την χειριστηκα στο καταστημα αν και ειχε αρκετη φασαρια τριγυρω. Η SONY με εντυπωσιασε ως προς τα χρωματα της αλλα απο θεμα συνδεσιμοτητας με αγχωνει.

Να σημειωθει οτι το budget ειναι μονο για την τηλεοραση.

Επισης εχω βαλει αυτα τα καταστηματα γιατι σε ολα μου δινουν δωρο την 5ετη εγγυηση καθως και καποια εκπτωση οπως επισης και δωρο καποιες πιο φθηνες soundbar με αποτελεσμα οι τιμες σαν συνολο να πεφτουν και πιο χαμηλα απο σκρουτζ. 

Περιμενω να ακουσω απαντησεις απο το φορουμ. Δεκτες φυσικα διορθωσεις καθως και προτασεις για καποια ηχομπαρα η συνδυασμο TV-Soundbar.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω στν ίδια αναζήτηση είμαι κ δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα. Το μόνο που έχω να σου πω, αν καταλήξεις στν sm 9010, προσπάθησε οπωσδήποτε πριν δώσεις χρήματα για ηχομπαρα, να ακούσεις κάποιο αρχείο από τν ίδια τν ΤV. Μιλάμε ο ήχος της είναι απίστευτος...τόσο που αν τν έπαιρνα δν θα ήθελα ηχομπαρα....εκτός αν είσαι μεγάλος λάτρης τν μπαμ μπουμ που όμως και εκεί θες πολλά παραπάνω από μία ηχομπαρα....Αν δεν κολλούσα στο ότι είναι IPS, η LG θα ήταν ήδη στο σαλόνι μου....πολύ καλή TV. 

 

Επεξ/σία από Antman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ομως βγαζουν συχνα προσφορες? οπως τωρα πχ με την ηχομπαρα? Γιατι ισως ετσι αξιζει να περιμενω...ειδικα οταν πλησιαζουν και τα μοντελα του 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony είναι τέρας.Ειναι η καλύτερη από όσες αναφέρεις και σίγουρα αξίζει πλέον σε αυτά τα λεφτά αν δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι τις φετινές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι ευνοείς όταν λες "futureproof". Οι τηλεοράσεις που προτείνεις είναι καλές μεν αλλά όχι futureproof γιατί δεν έχουν hdmi 2.1 που σημαίνει 4k /120hz , eARC κτλ, που θα υποστηρίζουν οι επόμενης γενιάς κονσόλες (PS5, XBOX)

Είτε ανέβασε το budget σου και πάρε καμιά LG B9, είτε περίμενε 6 μήνες να πέσει η τιμή της κοντά στο budget σου. Αν αγοράσεις μια από αυτές που πρότεινες σιγουρέψου ότι για τις ανάγκες σου το hdmi 2.1 θα είναι άχρηστο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα περιμενω τα φετινα μοντελα. Ευκαιρια να αυξηθει και το budget. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Καποιος που να ξερει να μου απαντησει σχετικα με το Dolby Atmos passthrough?

5 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Εξαρτάται τι ευνοείς όταν λες "futureproof". Οι τηλεοράσεις που προτείνεις είναι καλές μεν αλλά όχι futureproof γιατί δεν έχουν hdmi 2.1 που σημαίνει 4k /120hz , eARC κτλ, που θα υποστηρίζουν οι επόμενης γενιάς κονσόλες (PS5, XBOX)

Είτε ανέβασε το budget σου και πάρε καμιά LG B9, είτε περίμενε 6 μήνες να πέσει η τιμή της κοντά στο budget σου. Αν αγοράσεις μια από αυτές που πρότεινες σιγουρέψου ότι για τις ανάγκες σου το hdmi 2.1 θα είναι άχρηστο. 

Η LG εχει και 2.1 και eARC

Επεξ/σία από tsoupas7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο αλλά είναι IPS panel. IPS σημαίνει οτι ξεχνάς το μαύρο χρώμα, θα βλέπεις μόνο διαβαθμίσεις του γκρι σε σκοτεινές σκηνές.  

Η Β9 είναι OLED καμία σχέση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsoupas7 είπε

θα περιμενω τα φετινα μοντελα. Ευκαιρια να αυξηθει και το budget. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Καποιος που να ξερει να μου απαντησει σχετικα με το Dolby Atmos passthrough?

Η LG εχει και 2.1 και eARC

Η lg υποστηρίζει Dolby Atmos passthrough

Και ναι αν δεν υποστηρίζει Dolby Atmos passthrough η tv δεν θα ακούσεις Dolby Atmos από την ήχομπαρα.

Εκτός αν συνδέσεις τό tvbox στο HDMI in της ηχομπαρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loukas599 είπε

Η lg υποστηρίζει Dolby Atmos passthrough

Και ναι αν δεν υποστηρίζει Dolby Atmos passthrough η tv δεν θα ακούσεις Dolby Atmos από την ήχομπαρα.

Εκτός αν συνδέσεις τό tvbox στο HDMI in της ηχομπαρας

Τελεια. Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...