Προς το περιεχόμενο

Θέμα ασφάλισης


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανοίγω το θέμα με αφορμή μια συζήτηση που είχα. Δε με απασχολεί απλά κουβέντα να γίνεται.

Έστω ότι εμένα πιάνει το χέρι μου και αποφασίζω να κάνω μια σχετικά μεγάλη εργασία στο σπίτι μου. πχ να περάσω πλακάκια ή πέτρα σε όλη την αυλή ή να φτιάξω μόνος τα κάγκελα και να τα τοποθετήσω.

Παίρνω τα υλικά λοιπόν και ξεκινάω μόνος μου.

Πρέπει να πληρώσω ασφάλεια για τον εαυτό μου σα να έχω αναθέσει τη δουλειά σε έναν επαγγελματία; Γιατί κάτι τέτοιο μου είπανε.

Ας πούμε ότι είμαι μισθωτός και δεν εχω καμια σχέση με αυτές τις εργασίες, δεν έχω δουλέψει ποτέ στο παρελθόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ψάξει καθόλου το θέμα και δεν αποτελεί αντικείμενο μου γενικά

 

Η κοινή λογική μου λέει πως όχι (εφόσον αυτό που πας να κάνεις δεν χρειάζεται ειδική άδεια και το έργο δεν χρειάζεται έγκριση ή κάποιου είδους ανάμιξη κάποιου ειδικού πχ πολιτικού μηχανικού) γιατί είσαι ήδη ασφαλισμένος και κάνεις μερεμέτι η εργασία που θα κάνεις δεν είναι έργο (με την έννοια εργοδότη υπαλλήλου) όπως δεν χρειάζεται να αποδόσεις φόρους και ένσημα στον εαυτό σου έτσι δεν χρειάζεσαι και ασφάλιση. 

 

Τώρα αν είναι έργο (και πχ χρειάζεται να το υπογράψει πολιτικός μηχανικός) και εσύ αναλαμβάνεις αντ'αυτού την αποπεράτωση  (να αναλάβεις το έργο δηλαδή) τότε δεν ξέρω... αλλά κατα πάσα πιθανότητα σαν ιδιότης δεν θα μπορούσες να το αναλάβεις θα έπρεπε δηλαδή να το αναλάβεις δια μέσω της κατασκευαστικής σου ή ως επαγγελματίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοινή λογική όμως έχει φύγει τρέχοντας από αυτή τη χώρα. Γι αυτό ρωτάω, να δω αν ισχύει αυτό που μου είπανε.

Ότι πρέπει δηλαδή να πληρώσεις ένσημα στον εαυτό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να πληρώσεις ένσημα στο ΙΚΑ;

Επειδή το ΙΚΑ εχει χειρότερη σχέση με την λογική και απο τον στρατό δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σου κάνει κάποιος καταγγελία να πρέπει να πληρώσεις ένσημα.

Αλλά θα περιμένω γνώμες απο ανθρώπους που γνωρίζουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

η κοινή λογική όμως έχει φύγει τρέχοντας από αυτή τη χώρα. Γι αυτό ρωτάω, να δω αν ισχύει αυτό που μου είπανε.

Ότι πρέπει δηλαδή να πληρώσεις ένσημα στον εαυτό σου

Αν το εργο αυτο εχει άδεια απο την πολεοδομία, τοτε παρόλο που θα το κανεις μονο σου πρέπει να βρεις κάποιον επαγγελματία για να του κολλήσεις τα ένσημα που αντιστοιχούν στο εργο

Αλλιώς δεν κλείνει η άδεια, αν ειναι εκτος άδειας κανεις τα δικα σου, μέχρι να σε καρφώσουν οι γείτονες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RVgtr είπε

Αν το εργο αυτο εχει άδεια απο την πολεοδομία, τοτε παρόλο που θα το κανεις μονο σου πρέπει να βρεις κάποιον επαγγελματία για να του κολλήσεις τα ένσημα που αντιστοιχούν στο εργο

Αλλιώς δεν κλείνει η άδεια, αν ειναι εκτος άδειας κανεις τα δικα σου, μέχρι να σε καρφώσουν οι γείτονες :)

δεν είχα στο νου μου περίπτωση που να χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία. Νομίζω πχ για να φτιάξεις μια σκεπή με κεραμίδια στο σπίτι σου θέλεις άδεια.

Αλλά αν είναι να στρώσεις με πέτρα την αυλή σου δε νομίζω να θέλει άδεια, ούτε αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τα κάγκελα της περίφραξης με άλλα. Καλά δεν είμαι και σίγουρος, μπορεί να χρειάζεται.

ας μείνουμε όμως για αρχή στην 2η περίπτωση που δε χρειάζεται άδεια (υποθέτουμε) .

Άρα όπως τα λες αν ξεκινήσω και με καρφώσουν, έμπλεξα. Χρειάζεται να πληρώσω ένσημα στο ΙΚΑ για κάτι που αποκλειστικά θα κάνω μόνος.

Τη συγκεκριμένη περίπτωση τη συζητούσα με γνωστό που έκανε μόνος του εργασίες στο σπίτι του και μου το ανέφερε. Φαντάζομαι για να το είπε θα το έψαξε, εκτός αν κάτι δε κατάλαβε καλά.

Ανέφερε κιόλας ότι φοβόταν μη του την φέρει ένας γείτονας που ήταν στα μαχαίρια, παρόλο που οι εργασίες δεν επηρέαζαν το γείτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

δεν είχα στο νου μου περίπτωση που να χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία. Νομίζω πχ για να φτιάξεις μια σκεπή με κεραμίδια στο σπίτι σου θέλεις άδεια.

Αλλά αν είναι να στρώσεις με πέτρα την αυλή σου δε νομίζω να θέλει άδεια, ούτε αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τα κάγκελα της περίφραξης με άλλα. Καλά δεν είμαι και σίγουρος, μπορεί να χρειάζεται.

ας μείνουμε όμως για αρχή στην 2η περίπτωση που δε χρειάζεται άδεια (υποθέτουμε) .

Άρα όπως τα λες αν ξεκινήσω και με καρφώσουν, έμπλεξα. Χρειάζεται να πληρώσω ένσημα στο ΙΚΑ για κάτι που αποκλειστικά θα κάνω μόνος.

Τη συγκεκριμένη περίπτωση τη συζητούσα με γνωστό που έκανε μόνος του εργασίες στο σπίτι του και μου το ανέφερε. Φαντάζομαι για να το είπε θα το έψαξε, εκτός αν κάτι δε κατάλαβε καλά.

Ανέφερε κιόλας ότι φοβόταν μη του την φέρει ένας γείτονας που ήταν στα μαχαίρια, παρόλο που οι εργασίες δεν επηρέαζαν το γείτονα.

Εδώ https://www.b2green.gr/el/runmyproject/blog_post/56401/anakainisi-spitiou-pote-apaiteitai-adeia-apo-tin-poleodomia

γράφει πως 

 

  Τι είναι η Άδεια Μικρής Κλίμακας;

Η Άδεια Μικρής Κλίμακας είναι μια μορφή οικοδομικής άδειας, που αφορά όμως μικρού εύρους οικοδομικές εργασίες, με προϋπολογισμό έργου έως 25.000 ευρώ.

  Για ποιες μικροεπισκευές – κι άλλες εργασίες απαιτείται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

  • Εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων
  • Επένδυση όψεων και αντικατάσταση υαλοπετασμάτων με χρήση ικριωμάτων,
  • Κατασκευή πέργκολας επιφάνειας άνω των πενήντα (50) τ.μ. σε ακάλυπτους χώρους, προκήπια, βεράντες ισογείων. Σε δώματα, υπαίθριους χώρους και ανοιχτούς εξώστες επιβάλλεται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας ανεξαρτήτως επιφάνειας
  • Αγωγοί αερισμού, καπνοδόχοι, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων
  • Εσωτερικές διαρρυθμίσεις
  • Κατασκευή φυτεμένων δωμάτων και φυτεμένων επιφανειών
  • Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις
  • Συντήρηση και επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων
  • Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης
  • Περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα, σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές
  • Κατασκευή εστιών και φούρνων με τις καπνοδόχους τους, για την εξυπηρέτηση επαγγελματικής χρήσης
  • Κατασκευή τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ανεξάρτητες ιδιοκτησίες με χρήση κατοικίας
  • Ανακατασκευή στέγης
  • Λειτουργική συνένωση χώρων
  • Εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης ή θερμομόνωση στεγών στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον»
  • Εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης
  • Στέγαστρα και προστεγάσματα
  • Επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

ας μείνουμε όμως για αρχή στην 2η περίπτωση που δε χρειάζεται άδεια (υποθέτουμε) .

Άρα όπως τα λες αν ξεκινήσω και με καρφώσουν, έμπλεξα. Χρειάζεται να πληρώσω ένσημα στο ΙΚΑ για κάτι που αποκλειστικά θα κάνω μόνος.

Μπερδεύεσαι, το να σε καρφώσει κάποιος προϋποθέτει πως αυτό που φτιάχνεις χρειάζεται άδεια, αν δεν χρειάζεται τότε τι να καρφώσει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Μπερδεύεσαι, το να σε καρφώσει κάποιος προϋποθέτει πως αυτό που φτιάχνεις χρειάζεται άδεια, αν δεν χρειάζεται τότε τι να καρφώσει?

να σε καρφώσει στο ΙΚΑ όχι στην πολεοδομία. (Αν είναι απαραίτητο το ΙΚΑ σε αυτή την περίπτωση)

Απ ότι όμως έγραψε ο TopicStrarter, ακόμα και για πρόχειρη περίφραση (το είχα ακούσει αυτό) θέλει άδεια. Και για αυτά που ανέφερα (πχ κάγκελα περίφραξης) θέλει άδεια.

Ακόμα και για να βάψεις το σπίτι σου; καλά κατάλαβα;

Αναφορά σε κείμενο

Εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων

εγώ έχω βάψει τόσες φορές.

Άρα αφού θέλει άδεια θέλει και πληρωμή σε ΙΚΑ;

Δηλαδή τόσοι και τόσοι που βάφουν μόνοι κάγκελα ή το σπίτι είναι παράνομοι; Δε νομίζω κανείς να πληρώνει ΙΚΑ στον εαυτό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

να σε καρφώσει στο ΙΚΑ όχι στην πολεοδομία. (Αν είναι απαραίτητο το ΙΚΑ σε αυτή την περίπτωση)

Απ ότι όμως έγραψε ο TopicStrarter, ακόμα και για πρόχειρη περίφραση (το είχα ακούσει αυτό) θέλει άδεια. Και για αυτά που ανέφερα (πχ κάγκελα περίφραξης) θέλει άδεια.

Ακόμα και για να βάψεις το σπίτι σου; καλά κατάλαβα;

εγώ έχω βάψει τόσες φορές.

Άρα αφού θέλει άδεια θέλει και πληρωμή σε ΙΚΑ;

Δηλαδή τόσοι και τόσοι που βάφουν μόνοι κάγκελα ή το σπίτι είναι παράνομοι; Δε νομίζω κανείς να πληρώνει ΙΚΑ στον εαυτό του

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, στο ΙΚΑ μπορεί να σε καρφώσει κάποιος μόνο αν έχεις βάλει εργάτες να δουλεύουν ανασφάλιστα, αν φτιάχνεις κάτι μόνος σου να έρθει το ΙΚΑ να σου πει τι ακριβώς?

Και όχι, δεν κατάλαβες καλά, το βάψιμο ΔΕΝ χρειάζεται καμία άδεια. Σε απλά ελληνικά το περιγράφει, "Εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων".

Στην περίπτωση που δεν ξέρεις τι σημαίνει ικριώματα, ιδού:

https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk032DnAC8qgIOs7HqDhOWQ-YdFrNcA%3A1582477993491&ei=qbJSXvDIHaG7gwePpbXYBg&q=ικριωματα&oq=ικριωματα&gs_l=psy-ab.3..0l9.2569.6168..6339...1.2..0.135.1230.0j10......0....1..gws-wiz.......0i71j35i304i39j0i7i30j0i13i10j0i13i5i30j0i10._1Pt8WI-MI0&ved=0ahUKEwiwwar1lejnAhWh3eAKHY9SDWsQ4dUDCAs&uact=5

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο να χρειάζεται ένσημα; Δεν πουλάς τις υπηρεσίες σου κάπου.

 

Αν πρόκειται για πολυκατοικία πρέπει να είναι σύμφωνες οι αλλαγές με τον κανονισμό. Δεν μπορείς να βάψεις εσύ το μπαλκόνι σου κίτρινο όταν η πολυκατοικία είναι γκρι για παράδειγμα.

Αν βάλεις σκαλωσιές χρειάζεσαι άδεια πολεοδομίας. Για μικροεργασίες δεν χρειάζεται άδεια.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην ελλαδα είμαστε ολοι ο Μπομπ ο μάστορας, δεν σημαίνει οτι αν σε καταγγείλουν δεν θα μπλέξεις, τα παντα θέλουν άδεια ακομα και το πινέλο που θα πιάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RVgtr είπε

Επειδή στην ελλαδα είμαστε ολοι ο Μπομπ ο μάστορας, δεν σημαίνει οτι αν σε καταγγείλουν δεν θα μπλέξεις, τα παντα θέλουν άδεια ακομα και το πινέλο που θα πιάσεις

Η παραπληροφόρηση καλά κρατεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, στο ΙΚΑ μπορεί να σε καρφώσει κάποιος μόνο αν έχεις βάλει εργάτες να δουλεύουν ανασφάλιστα, αν φτιάχνεις κάτι μόνος σου να έρθει το ΙΚΑ να σου πει τι ακριβώς?

Και όχι, δεν κατάλαβες καλά, το βάψιμο ΔΕΝ χρειάζεται καμία άδεια. Σε απλά ελληνικά το περιγράφει, "Εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων".

Στην περίπτωση που δεν ξέρεις τι σημαίνει ικριώματα, ιδού:

https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk032DnAC8qgIOs7HqDhOWQ-YdFrNcA%3A1582477993491&ei=qbJSXvDIHaG7gwePpbXYBg&q=ικριωματα&oq=ικριωματα&gs_l=psy-ab.3..0l9.2569.6168..6339...1.2..0.135.1230.0j10......0....1..gws-wiz.......0i71j35i304i39j0i7i30j0i13i10j0i13i5i30j0i10._1Pt8WI-MI0&ved=0ahUKEwiwwar1lejnAhWh3eAKHY9SDWsQ4dUDCAs&uact=5

Θεωρητικά όμως μπορεί να τον καρφώσει στην πολεοδομία. 

Και θεωρητικά πάλι  αν έχει βγάλει άδεια από την πολεοδομία και θεωρείται έργο(πχ έχει σκαλωσιές) θα πρέπει να γίνει μελέτη κτλ και δεν θα μπορεί να αποπερατώσει αυτός το έργο σαν ιδιώτης αλλά κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας ή εταιρία υπό την επίβλεψη μηχανικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Θεωρητικά όμως μπορεί να τον καρφώσει στην πολεοδομία. 

Και θεωρητικά πάλι  αν έχει βγάλει άδεια από την πολεοδομία και θεωρείται έργο(πχ έχει σκαλωσιές) θα πρέπει να γίνει μελέτη κτλ και δεν θα μπορεί να αποπερατώσει αυτός το έργο σαν ιδιώτης αλλά κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας ή εταιρία υπό την επίβλεψη μηχανικού. 

Μην λέμε τα ίδια 15 φορές, ο γιαούρτης ρώτησε για την περίπτωση που ΔΕΝ χρειάζεται άδεια, σε αυτή τη περίπτωση θεωρητικά το μόνο που μπορεί είναι να του κάνει αέρα.

Όσο για τις εργασίες που χρειάζονται άδεια μικρής κλίμακας δεν χρειάζεται επίβλεψη μηχανικού, απλά ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσει στο ΙΚΑ την έναρξη και το τέλος των εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...