Προς το περιεχόμενο

Θέμα ασφάλισης


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην λέμε τα ίδια 15 φορές, ο γιαούρτης ρώτησε για την περίπτωση που ΔΕΝ χρειάζεται άδεια, σε αυτή τη περίπτωση θεωρητικά το μόνο που μπορεί είναι να του κάνει αέρα.

Όσο για τις εργασίες που χρειάζονται άδεια μικρής κλίμακας δεν χρειάζεται επίβλεψη μηχανικού, απλά ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσει στο ΙΚΑ την έναρξη και το τέλος των εργασιών.

Χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις  ΚΑΙ η επίβλεψη μηψανικού 

 

Η έκδοση της άδειας γίνεται από την Υπηρεσία Δόμησης του Δήμου ύστερα από αίτηση του ιδιοκτήτη ή από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο. Σε κάθε περίπτωση όμως χρειάζεται σφραγίδα και υπογραφή αρμόδιου μηχανικού. Δεν είναι όμως υποχρεωτική η επίβλεψη των εργασιών από μηχανικό, εκτός κι αν για τις εργασίες απαιτείται η τοποθέτηση ικριωμάτων (σκαλωσιές). Σε αυτή την περίπτωση υποχρεωτικά από το νόμο απαιτείται η σύνταξη από το μηχανικό σχεδίου Ασφάλειας και Υγείας (Σ.Α.Υ) και Φακέλου Ασφάλειας και Υγείας (Φ.Α.Υ) καθώς και η επίβλεψη των εργασιών τοποθέτησης και αφαίρεσης τους από μηχανικό. Βέβαια και για άλλες περιπτώσεις εργασιών, όπως η καθαίρεση τοιχοποιίας ή η ανακατασκευή στέγης κ.λπ. καλό θα ήταν οι εργασίες να παρακολουθούνται από μηχανικό, προκειμένου να έχετε ένα ασφαλές και σωστό έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις  ΚΑΙ η επίβλεψη μηψανικού 

Η έκδοση της άδειας γίνεται από την Υπηρεσία Δόμησης του Δήμου ύστερα από αίτηση του ιδιοκτήτη ή από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο. Σε κάθε περίπτωση όμως χρειάζεται σφραγίδα και υπογραφή αρμόδιου μηχανικού. Δεν είναι όμως υποχρεωτική η επίβλεψη των εργασιών από μηχανικό, εκτός κι αν για τις εργασίες απαιτείται η τοποθέτηση ικριωμάτων (σκαλωσιές). Σε αυτή την περίπτωση υποχρεωτικά από το νόμο απαιτείται η σύνταξη από το μηχανικό σχεδίου Ασφάλειας και Υγείας (Σ.Α.Υ) και Φακέλου Ασφάλειας και Υγείας (Φ.Α.Υ) καθώς και η επίβλεψη των εργασιών τοποθέτησης και αφαίρεσης τους από μηχανικό. Βέβαια και για άλλες περιπτώσεις εργασιών, όπως η καθαίρεση τοιχοποιίας ή η ανακατασκευή στέγης κ.λπ. καλό θα ήταν οι εργασίες να παρακολουθούνται από μηχανικό, προκειμένου να έχετε ένα ασφαλές και σωστό έργο.

Ωραία, έπιασες μια ακραία περίπτωση που αποτελεί εξαίρεση ώστε να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο και εγώ άδικο?

Ok, έχεις δίκιο.

Happy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ωραία, έπιασες μια ακραία περίπτωση που αποτελεί εξαίρεση ώστε να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο και εγώ άδικο?

Ok, έχεις δίκιο.

Happy?

Δεν το έβλεπα ανταγωνιστικά όπως εσύ εγώ απλά ανέφερα τι νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει θεωρητικά μιας και κουβέντα κάνουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Δεν το έβλεπα ανταγωνιστικά όπως εσύ εγώ απλά ανέφερα τι νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει θεωρητικά μιας και κουβέντα κάνουμε... 

Το πήγες πολύ μακριά... όχι μόνο αγνόησες ότι συζητούσαμε για περιπτώσεις που ΔΕΝ χρειάζεται άδεια και πήγες στις περιπτώσεις που απαιτούν άδεια, αλλά επέλεξες μια σπάνια περίπτωση από αυτές που απαιτούν άδεια (αυτές που χρειάζονται σκαλωσιές). Για ρώτα έναν μπογιατζή ή έναν σιδερά πόσο συχνά η δουλειά του απαιτεί σκαλωσιά.

Πάντως όλα αυτά είναι θεωρητικά, στην πράξη έχω δει αμέτρητες φορές σε πολυκατοικίες να στήνουν σκαλωσιές για επισκευές σε σοφάδες και φρεσκαρίσματα, και σχεδόν ποτέ δεν έχουν βγάλει τη σχετική άδεια μικρής κλίμακας που απαιτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το πήγες πολύ μακριά... όχι μόνο αγνόησες ότι συζητούσαμε για περιπτώσεις που ΔΕΝ χρειάζεται άδεια

Ο Γιαούρτης είπε: (λολ δεν περίμενα ποτέ να το γράψω αυτό :P )

  

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

Άρα όπως τα λες αν ξεκινήσω και με καρφώσουν, έμπλεξα. Χρειάζεται να πληρώσω ένσημα στο ΙΚΑ για κάτι που αποκλειστικά θα κάνω μόνος.

Τη συγκεκριμένη περίπτωση τη συζητούσα με γνωστό που έκανε μόνος του εργασίες στο σπίτι του και μου το ανέφερε. Φαντάζομαι για να το είπε θα το έψαξε, εκτός αν κάτι δε κατάλαβε καλά.

Ανέφερε κιόλας ότι φοβόταν μη του την φέρει ένας γείτονας που ήταν στα μαχαίρια, παρόλο που οι εργασίες δεν επηρέαζαν το γείτονα.

 

Προφανώς επειδή τον ενδιαφέρει η περίπτωση του πότε μπορούν να το καρφώσουν και πότε χρειάζεται έργο με ασφάλιση (και άρα εκ των κανονισμών επίβλεψη μηχανικού) 

 

και του απάντησες εσύ πως δεν θα χρειαστεί σε καμιά περίπτωση

 

και εγώ απλά ανέφερα πότε νομίζω ότι θεωρητικά τουλάχιστον υπάρξει θέμα..

 

Τέσπα κουβέντα κάνουμε μην τα παίρνεις προσωπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Ο Γιαούρτης είπε: (λολ δεν περίμενα ποτέ να το γράψω αυτό :P )

  

Προφανώς επειδή τον ενδιαφέρει η περίπτωση του πότε μπορούν να το καρφώσουν και πότε χρειάζεται έργο με ασφάλιση (και άρα εκ των κανονισμών επίβλεψη μηχανικού) 

και του απάντησες εσύ πως δεν θα χρειαστεί σε καμιά περίπτωση

και εγώ απλά ανέφερα πότε νομίζω ότι θεωρητικά τουλάχιστον υπάρξει θέμα..

Τέσπα κουβέντα κάνουμε μην τα παίρνεις προσωπικά 

Εγώ πάλι δεν μπαίνω στη διαδικασία να μαντέψω ότι ο γιαούρτης (σ'αρεσε ε? :P ) εννοεί κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψε, οπότε απάντησα σε ότι ακριβώς είπε:

"ας μείνουμε όμως για αρχή στην 2η περίπτωση που δε χρειάζεται άδεια (υποθέτουμε) ."

Αν προσέξεις θα διαπιστώσεις πως στο συγκεκριμένο post του απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 30 - Νόμος 4495/2017

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

 

 Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

α) εργασίες εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής,

β) μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ. 2 του άρθρου 27 του ν. 4067/2012,

γ) εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

δ) συντήρηση, επισκευή, διασκευή ή και τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων,

ε) αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων και υαλοπινάκων στο ίδιο άνοιγμα,

στ) συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

ζ) μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μ. από το φυσικό έδαφος,

η) τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012,

θ) τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων, σύμφωνα με τις παραγράφους 2β και 2γ του άρθρου 19 του ν. 4067/2012,

ι) εργασίες τοποθέτησης παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης ή αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, χωρίς χρήση ικριωμάτων, στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον», καθώς και εργασίες τοποθέτησης παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης ή αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

ια) τοποθέτηση ή εγκατάσταση εξοπλισμού σε κτίρια, όπως ντουλάπες και γλάστρες, αλλαγή, τοποθέτηση ή και αφαίρεση διαχωριστικών στοιχείων εξωστών, καθώς και τοποθέτηση μικρής έκτασης μόνιμων διακοσμητικών και χρηστικών στοιχείων, όπως αγάλματα, σιντριβάνια, εικονοστάσια, πάγκοι και τραπέζια, ή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων επιφάνειας έως τρία (3) τ.μ. σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

ιβ) κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οικοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας,

ιγ) κατασκευή πέργκολας με ή χωρίς προσωρινά σκίαστρα επιφανείας έως πενήντα (50) τ.μ., σε ακάλυπτους χώρους, προκήπια και βεράντες ισογείων, εφόσον δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή,

ιδ) κατασκευές, όπως σκάλες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), αντηρίδες και πεζούλια σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

ιε) τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων, περσίδων, προστεγασμάτων και τεντών,

ιστ) διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου,

ιζ) διαμόρφωση εδάφους έως 0,80 μ. από το φυσικό έδαφος για λόγους βελτίωσης του φυσικού του ανάγλυφου, με χρήση φυσικών ασύνδετων υλικών, όπως χώμα και λιθοδομή χωρίς κονίαμα, χωρίς αλλοίωση της γενικής φυσικής γεωμορφολογίας του, της φυσικής κλίσης απορροής των ομβρίων υδάτων και των σταθμών αφετηρίας μέτρησης των υψομέτρων,

ιη) κατασκευές εντός οικοπέδουγηπέδου για τη δημιουργία χώρων εισόδου στα οικόπεδα και γήπεδα, ύψους έως δυόμισι (2,50) μ., πλάτους έως δυόμισι (2,50) μ. βάθους έως ένα (1.00) μ.,

ιθ) κατασκευές για την τοποθέτηση μετρητών ηλεκτρικού ρεύματος στα όρια των οικοπέδων γηπέδων ή εντός ακάλυπτων χώρων αυτών, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές.

2. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας μπορεί να συμπληρώνονται ή να τροποποιούνται οι εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται η έκδοση άδειας ή η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για να μη μαλώνουμε και ξεφεύγουμε πως έχουμε τα πράγματα ακριβώς:

Ο γνωστός που ανέφερα έφτιαξε μόνος του τα κάγκελα για την περίφραξη του σπιτιού του. Πήρε τα σίδερα και τα έκανε όλα μόνος και την τοποθέτηση.

Όταν πήγα να τα δω και πιάσαμε κουβέντα μου ανέφερε ότι κανονικά έπρεπε να κολλήσει ένσημα στον εαυτό του. Έτσι του είπανε. Του λέω αποκλείεται να θέλει κάτι τέτοιο αφού τα κάνεις μόνος,. Όχι μου λέει θέλει. Για άδεια δεν αναφέραμε κάτι.

Δε συζητάμε αν χρειάζεται άδεια ή όχι για μια εργασία. Τώρα αν αυτά συνδέονται με την έννοια ότι αν κάτι χρειάζεται άδεια τότε είναι απαραίτητα και τα ένσημα είναι άλλη ιστορία.

Και για να μιλάμε συγκεκριμένα, προσωπικά έχω βάψει το σπίτι μου. Σε μια περίπτωση είχα βάλει και σκαλωσιές απ έξω διότι πρόκειται για διώροφο.

Εκεί λοιπόν έπρεπε να είχα άδεια; Έπρεπε να κολλήσω ένσημα στον εαυτό μου;

Απ ότι γράφετε χρειάζεται άδεια λόγω χρήσης "ικριωμάτων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Δε συζητάμε αν χρειάζεται άδεια ή όχι για μια εργασία.

 

19 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

Εκεί λοιπόν έπρεπε να είχα άδεια;

Πρέπει να πάρεις μια απόφαση, συζητάμε περί άδειας ή όχι? :P

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, το αν πρέπει ή όχι να κολληθούν ένσημα έχει να κάνει με το αν χρειάζεται άδεια, συνεπώς θες δε θες πρέπει να δούμε και το θέμα της άδειας.

Πάμε στις ερωτήσεις σου τώρα:

Εφόσον ο φίλος σου που έφτιαξε τα κάγκελα μόνος του δεν χρησιμοποίησε σκαλωσιά τότε ΔΕΝ χρειαζόταν άδεια, συνεπώς ΔΕΝ έπρεπε να κολλήσει ένσημα πουθενά.

Εσύ όταν έβαλες σκαλωσιές για να βάψεις χρειαζόταν άδεια, συνεπώς έπρεπε να κολλήσεις και ένσημα. Και φυσικά όχι στον εαυτό σου, αναγκαστικά σε κάποιον άλλον θα τα κολλούσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

παιδιά για να μη μαλώνουμε και ξεφεύγουμε πως έχουμε τα πράγματα ακριβώς:

Ο γνωστός που ανέφερα έφτιαξε μόνος του τα κάγκελα για την περίφραξη του σπιτιού του. Πήρε τα σίδερα και τα έκανε όλα μόνος και την τοποθέτηση.

Όταν πήγα να τα δω και πιάσαμε κουβέντα μου ανέφερε ότι κανονικά έπρεπε να κολλήσει ένσημα στον εαυτό του. Έτσι του είπανε. Του λέω αποκλείεται να θέλει κάτι τέτοιο αφού τα κάνεις μόνος,. Όχι μου λέει θέλει. Για άδεια δεν αναφέραμε κάτι.

Δε συζητάμε αν χρειάζεται άδεια ή όχι για μια εργασία. Τώρα αν αυτά συνδέονται με την έννοια ότι αν κάτι χρειάζεται άδεια τότε είναι απαραίτητα και τα ένσημα είναι άλλη ιστορία.

Και για να μιλάμε συγκεκριμένα, προσωπικά έχω βάψει το σπίτι μου. Σε μια περίπτωση είχα βάλει και σκαλωσιές απ έξω διότι πρόκειται για διώροφο.

Εκεί λοιπόν έπρεπε να είχα άδεια; Έπρεπε να κολλήσω ένσημα στον εαυτό μου;

Απ ότι γράφετε χρειάζεται άδεια λόγω χρήσης "ικριωμάτων"

Νομίζω ότι μια επίσκεψη στο Ικα την χρειάζεσαι. Ο σιδεράς δεν εντάσσεται στα οικοδομικά βάζει ΟΑΕΕ . Αυτός που βάζει σκαλωσιές βάζει ΟΑΕΕ .Αυτός που βάφει το σπίτι μόνος του καλά κάνει και το βάφει και δεν πρόκειται κανένα ικα να του πει τίποτε.

Θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ της γειτονιά σου (sic) και να ρωτήσεις τι χρειάζεται για όλα αυτά που θες να κάνεις γιατί υπάρχουν πολλοί παράμετροι και θα χαθείς. Όχι τίποτε άλλο αλλά να είσαι σίγουρος για αυτά που κάνεις. Καλό το internet αλλά απαντήσεις καλώς η κακώς θα σου δώσουν μόνο οι εκεί υπάλληλοι.

Αν νομίζεις ότι δεν θες να πας εκεί η δεν έχεις χρόνο στείλε μου pm αναλυτικά τι θα κάνεις και θα σου πω. Σε pm όμως.

Παρεπιπτόντως στο ΙΚΑ δουλεύω .

 

Αυτοί που λένε να κολλήσουν τα ένσημα σε άλλον ενώ δεν δούλεψε είναι ... ΠΑΡΑΝΟΜΟ  . Άνετα δηλαδή σε καρφώνει κάποιος και για αυτό . 😬🤭

Επεξ/σία από vamour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα είναι ένα.

Αφού ό,τι και να κάνεις κάποιος θα σε καρφώσει, κοίτα να τα έχεις καλά με τους γείτονες.

Έτσι ούτε άδεια θα χρειαστείς, ούτε ένσημα να κολλήσεις. Τώρα αν είναι απαραίτητο ή όχι δε σε ενδιαφέρει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι ξέρω, ένσημα ΙΚΑ στον εαυτό σου δεν μπορείς να βάλεις. 

Για όσα έργα απαιτείται άδεια ακολουθούνται οι προβλεπόμενες διαδικασίες, αναφέρθηκαν ήδη. 

Για όσα έργα δεν απαιτείται άδεια, δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν η εργασία γίνει από άλλον μάστορα κανονικα πρέπει να πληρωθεί ΙΚΑ, βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία θα συμφωνήσει να τα κάνει όλα μαύρα. Την καταγγελία στο ΙΚΑ πρέπει να την κάνει ο ίδιος ο μάστορας και ο εργαζόμενος γενικα. Ο γείτονας μπορεί να καλέσει την πολεοδομία σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια, η μεν πολεοδομια επειδή σε αρκετές περιπτώσεις δεν ανοίγει κανένας θα ειδοποιήσει το 100 να περάσει αυτό και να συντάξει αναφορά και σε επόμενες μέρες περνάει για έλεγχο. 

Για την περίφραξη που λες με τον φίλο σου, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που απαιτείται οικοδομική άδεια σε περιφράξεις, πρέπει να δεις τι είδους περίφραξη είναι και ακριβώς θέλει να κάνει. 

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vamour είπε

Αν νομίζεις ότι δεν θες να πας εκεί η δεν έχεις χρόνο στείλε μου pm αναλυτικά τι θα κάνεις και θα σου πω. Σε pm όμως.

 

Γιατί ρε φίλε να μην διαμοιράσεις την γνώση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...