Προς το περιεχόμενο

Νέο Sony Xperia 1 II με Snapdragon 865, 5G δυνατότητες και οθόνη ΟLED 6,5 ιντσών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος μπορεί να "πατήσει" apple και Samsung είναι η Sony

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλει

Στην αρχή του android έβγαζε πανέμορφα κινητά με καλοσχεδιασμένο UI, που δεν θύμιζε καθόλου android,τρέχανε μπάλα και πουλούσε σαν τρελή

Από το android 5 και μετά χαντακωθηκε λόγω των αδιάφορων σχεδιαστικά συσκευών, στασιμότητα καμερών και μη συνεχής υποστήριξη αναβαθμίσεων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το iphone 4 serenata edition...ε χμμ, οχι?

Περα απο την πλακα, καλο αλλα για ανταγωνιστης του σ20+ πχ. ΔΙοτι καμερα στα τεχνικα απο ο,τι ειδα παιζει σε αυτο το επιπεδο τοσο ο κυριος αισθητηρας οσο και ο ζουμ, και οχι οπως το ultra σε μεγεθος (πολυ βασικο). 

Επισης σε διαστασεις ιεναι τραγικα μακροστενο. Οκ αν θες 7 ιντσες προφανως δε βολευει το 16:9...αλλα το να μακραινεις στο απειρο για να δινεις ιντσες δεν εχει νοημα, αστο εκει ή μηδενιζε τα μπεζελ. αυτο εχει μηκος s20 ultra σχεδον και οθονη μιση ιντσα λιγοτερη, κοβοντας πολυ απο πλατος, τοσο ωστε να γινεται απλα αχρηστο. 

Θα προτιμουσα να παιξει πιο κοντο λιγακι.

Τελος, μπαταρια οκ 4000, παλι καλα, αλλα με αναλυση οθονης στο θεο παλι πισω θα ειναι, αλλα σιγουρα καλυτερα απο πριν.

 

Εν τελει, μεχρι να βγει στην κυκλοφορια, θα ειναι 200-300 ευρω πιο ακριβο απο σ20 και δε θα πουλαει μια. 

ααααν βγει νωρις εχει ελπιδα, κυριως αν πεσει πιο κατω απο σ20+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jophiel είπε

Το διάβασα αυτό που γράφεις. Άλλο πράγμα "οθόνη 90Hz" και άλλο "οθόνη 60Hz, που θα μοιάζει με 90Hz". Να ήταν ένα πιο οικονομικό μοντέλο να το δεχτώ, αλλά σε ναυαρχίδα πρέπει να ακολουθείς ή να προσπερνάς τον ανταγωνισμο σου.

Τα 18W είναι μια χαρά ταχύτητα για κινητό των 250€. Υπάρχουν τεχνολογίες που μπορούν να φορτίσουν γρήγορα και με ασφάλεια την μπαταρία. Εκτός αυτού θα μπορούσε να υποστήριζε ταχύτερη φόρτιση και να δίνει στο χρήστη τη δυνατότητα να την απενεργοποιεί, όπως κάνει πχ στο Xperia XZ1 που έχω στη Φροντίδα Μπαταρίας. Για κάποιες φορές, που δεν έχεις χρόνο και θέλεις να φορτίσεις το κινητό γρήγορα καλό είναι να υπάρχει η επιλογή.

Δεν φτάνουν μόνο τα χαρακτηριστικά. Πρέπει να βελτιώσει την υποστήριξη και τις αναβαθμίσεις. Το ότι κάποια χαρακτηριστικά του είναι καλά το δέχομαι, όμως μιλάμε για ναυαρχίδα της SONY, όχι της Doogee. Αλίμονο αν δεν είχε και κάτι καλό επάνω...

Το πήγες σε άλλο επίπεδο με το σχόλιο "doogee". 

Ώσπου να το δούμε το κινητό από κοντά και να το δοκιμάσουμε καλύτερα να μην σχολιάζουμε γιατί και τα 120Hz σε λίγη ώρα τα προσπερνάς και δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου. Καθώς και η αλλαγή από μια συσκευή με 120Hz σε μια συσκευή 60Hz είναι μεν αισθητή (όχι σε όλους παρά μόνον στους geeks) αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορη. 

Επίσης το γεγονός της γρήγορης φόρτισης. Ένα κινητό με 10watt φόρτιση φορτίζει με την ελάχιστα μικρή διαφορά ποιο αργά από ένα με 18watt. Για να δεις έντονη διαφορά πρέπει να πας στα καινούρια με τα 40-60 Και 75 που κάπου διάβασα για το Oneplus 9. Αλλά και 100 που πειραματίζεται η Xiaomi. Πάμε στα 18 εναντίον των 45 που είναι το mate 30 5G μου... ΚΑΙ? Το ένα φορτίζει 5-10% ποιο γρήγορα? Ουάου... πραγματικά αστείες οι διαφορές και ακριβώς εκεί θεωρώ ότι αδιαφορεί η Sony. Στα ασήμαντα χαρακτηριστικά. Και δίνει έμφαση στα σημαντικά. Καλιμπράρισμα της κάμερας με κάποια συγκεκριμένα στάνταρντ (στην περίπτωση μας ZEISS), Ποιότητα οπτικών λογισμικό και αφθονία σε hardware και τεχνολογία σημαντική. 

Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να φορτίζει 0-100 το κινητό μου 5-10 λεπτά ποιο γρήγορα.. αυτά είναι για ΧΑΖΟΥΣ κατά την προσωπική μου άποψη. Με καλό και "έξυπνο" λογισμικό μπορεί το κινητό να φορτίσει σχεδόν στην ίδια ταχύτητα με το 1/3 των watt Που φορτίζουν τα άλλα και μάλιστα με πολύ καλύτερη αποτελεσματικότητα στο θέμα υγείας της μπαταρίας. 

Για εμένα ανταγωνισμός είναι άλλα πράγματα.. και όχι η φόρτιση και τα 240Hz που θα έχει το Oneplus9 ... 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soundou είπε

S9+ εχω παρει update.on topic ενδιαφερων τηλ αλλα στο 1k  € περνω iphone μεχρι 600 θα το περνα ανετα 

Ισχύει . Θα το σώσει αν πέσει γρήγορα η τιμή σε επίπεδα σωστά για το κινητό αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jophiel είπε

Όταν προσφέρεις λιγότερα πράγματα από τον ανταγωνισμό σε τιμή ίδια ή υψηλότερη, τί γίνεται; Δεν είναι μόνο τα χαρακτηριστικά.

Κάτοχος Xperia XZ1. Να σημειωσω ότι έχει και θεματάκι με τις αναβαθμίσεις. Πχ το XZ1 βγήκε με την 8 και πήρε μέχρι και την 9... Τραγικό για κινητό με SD 835...

Όλα τα κινητά με 835 έφτασαν ως το 9. Τουλάχιστον τα μη-κινέζικα (επίσης κάτοχος xz1) 

5 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Γιατί το s9 ας πούμε που είναι και πιο πρόσφατο από τo xz1 πήρε ? Όχι άραξε κάποια στιγμή θα την πάρει και την 10.

Το xz1 και το xz premium είναι αντίστοιχα των s8, s8+ και note 8 κανένα από τα 5 δεν θα πάρει android 10 λόγω sd835. Τα xz2, xz3, s9, s9 plus, note 9 θα πάνε μέχρι 11 λόγω 845. Τα xperia 1, xperia 5, s10e, s10, s10+, note 10 θα πάνε ως το 12 λόγω 855.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dimisdask είπε

Όλα τα κινητά με 835 έφτασαν ως το 9. Τουλάχιστον τα μη-κινέζικα (επίσης κάτοχος xz1) 

Το xz1 και το xz premium είναι αντίστοιχα των s8, s8+ και note 8 κανένα από τα 5 δεν θα πάρει android 10 λόγω sd835. Τα xz2, xz3, s9, s9 plus, note 9 θα πάνε μέχρι 11 λόγω 845. Τα xperia 1, xperia 5, s10e, s10, s10+, note 10 θα πάνε ως το 12 λόγω 855.

Essential phone android 10 απο μεσα Αυγουστου. Δεν θελω να το παιξω εξυπνος αλλα ειναι μαλακια των εταιριων να δινουν μονο μια μεγαλη αναβαθμιση την στιγμη που η essential του Ρουμπιν η οποια εκλεισε προσφατα εδωσε 3

Επεξ/σία από rocco84
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rocco84 είπε

Essential phone android 10 απο μεσα Αυγουστου. Δεν θελω να το παιξω εξυπνος αλλα ειναι μαλακια των εταιριων να δινουν μονο μια μεγαλη αναβαθμιση την στιγμη που η essential του Ρουμπιν η οποια εκλεισε προσφατα εδωσε 3

Γιατι η Google στα pixel ποσα δινει?

Η και η Oneplus που σιγα σιγα παει να το εφαρμοσει σε καποιες συσκευες?

Οι υπολοιποι απλα ξερουν οτι η πλειοψηφια του κοσμου δεν ασχολειται με αυτα(παρολο που μιλαμε για ναυαρχιδες)και δεν δινουν σημασια.

To Google Pixel 2 θα παρει Android 11, και Android 11 δεν θα παρει πχ το Νote9 του 2018.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rocco84 είπε

Essential phone android 10 απο μεσα Αυγουστου. Δεν θελω να το παιξω εξυπνος αλλα ειναι μαλακια των εταιριων να δινουν μονο μια μεγαλη αναβαθμιση την στιγμη που η essential του Ρουμπιν η οποια εκλεισε προσφατα εδωσε 3

Δεν ξέρω για το essential και το pixel, πάντως το ότι η Google δεν επιτρέπει πάνω από 2 ενημερώσεις ανά γενιά soc το ειχε παραδεχτεί δημοσίως και η sony επειδή είχε γίνει παρεξήγηση και με το z3 νομίζω. Τώρα το να παίρνουν ενημερώσεις bare-bones χωρίς σωστή υποστήριξη για το soc και με το ενδεχόμενο κολληματων μου φαιρνει στο μυαλό to cyanogen mod με το οποίο πάει το xperia s σε Android 7 και κολλάει σαν hiphone. Μηλαμε για σοβαρούς κατασκευαστές: sony, nokia/microsoft, lg, samsung, αντε και motorola. Όχι για Κινέζους και startups. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Το πήγες σε άλλο επίπεδο με το σχόλιο "doogee". 

Ώσπου να το δούμε το κινητό από κοντά και να το δοκιμάσουμε καλύτερα να μην σχολιάζουμε γιατί και τα 120Hz σε λίγη ώρα τα προσπερνάς και δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου. Καθώς και η αλλαγή από μια συσκευή με 120Hz σε μια συσκευή 60Hz είναι μεν αισθητή (όχι σε όλους παρά μόνον στους geeks) αλλά ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορη. 

Επίσης το γεγονός της γρήγορης φόρτισης. Ένα κινητό με 10watt φόρτιση φορτίζει με την ελάχιστα μικρή διαφορά ποιο αργά από ένα με 18watt. Για να δεις έντονη διαφορά πρέπει να πας στα καινούρια με τα 40-60 Και 75 που κάπου διάβασα για το Oneplus 9. Αλλά και 100 που πειραματίζεται η Xiaomi. Πάμε στα 18 εναντίον των 45 που είναι το mate 30 5G μου... ΚΑΙ? Το ένα φορτίζει 5-10% ποιο γρήγορα? Ουάου... πραγματικά αστείες οι διαφορές και ακριβώς εκεί θεωρώ ότι αδιαφορεί η Sony. Στα ασήμαντα χαρακτηριστικά. Και δίνει έμφαση στα σημαντικά. Καλιμπράρισμα της κάμερας με κάποια συγκεκριμένα στάνταρντ (στην περίπτωση μας ZEISS), Ποιότητα οπτικών λογισμικό και αφθονία σε hardware και τεχνολογία σημαντική. 

Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να φορτίζει 0-100 το κινητό μου 5-10 λεπτά ποιο γρήγορα.. αυτά είναι για ΧΑΖΟΥΣ κατά την προσωπική μου άποψη. Με καλό και "έξυπνο" λογισμικό μπορεί το κινητό να φορτίσει σχεδόν στην ίδια ταχύτητα με το 1/3 των watt Που φορτίζουν τα άλλα και μάλιστα με πολύ καλύτερη αποτελεσματικότητα στο θέμα υγείας της μπαταρίας. 

Για εμένα ανταγωνισμός είναι άλλα πράγματα.. και όχι η φόρτιση και τα 240Hz που θα έχει το Oneplus9 ... 

Το Doogee το έγραψα για να δώσω έμφαση και προφανώς πήγε σε άλλο επίπεδο. Αυτό ήθελα να δείξω: από κινητά εταιρειών όπως η Sony περιμένεις το "παραπάνω" όχι το λιγότερο. Ξαναγράφω: κάτοχος XZ1.

Το αν είναι η όχι υπερβολή τα 120hz άσε να το κρίνει ο κόσμος. Το θέμα είναι ότι σε αυτά ταχρήματα περίμενα να το έχει. Αυτός είναι και ο λόγος που πληρώνεις παραπάνω: για να πάρεις παραπάνω.

Αυτό με τη φόρτιση που γράφεις δεν ισχύει. Στο Note 5 της συζύγου η διαφορά είναι μια ώρα, κυριολεκτικά, για πλήρη φόρτιση. Δοκίμασε να φορτίσεις 4000mah με φορτιστή 10W και έλα πες μου μετά...

Το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν να υπάρχει επιλογή από το χρήστη για το αν θέλει γρήγορη ή κανονική φόρτιση. Στο XZ1 σου δίνει μια παρόμοια επιλογή με την υγεία μπαταρίας. Μπορείς να το ενεργοποιήσεις και να σου κάνει φόρτιση, κυριολεκτικά, όλο το βράδυ. Ετσι προστατεύει τη μπαταρία. Κάποιες φορές απλά έχεις 10-15 λεπτά ελεύθερα και 15% μπαταρία... Από ένα κινητό των 1100€ περιμένεις να υποστηρίζει κάποιου είδους υπερταχείας φόρτισης το 2020.

1 ώρα πριν, Dimisdask είπε

Όλα τα κινητά με 835 έφτασαν ως το 9. Τουλάχιστον τα μη-κινέζικα (επίσης κάτοχος xz1) 

Το xz1 και το xz premium είναι αντίστοιχα των s8, s8+ και note 8 κανένα από τα 5 δεν θα πάρει android 10 λόγω sd835. Τα xz2, xz3, s9, s9 plus, note 9 θα πάνε μέχρι 11 λόγω 845. Τα xperia 1, xperia 5, s10e, s10, s10+, note 10 θα πάνε ως το 12 λόγω 855.

Τι πάει να πει τα " μη κινέζικα"; Δηλαδή ο Sd835 των κινέζικων είναι διαφορετικός απο της Sony; Η Sony, παραδοσιακά, έδινε 2 μεγάλες αναβαθμίσεις. Στο XZ1 από το 8 πήγε στο 9.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimisdask είπε

Όλα τα κινητά με 835 έφτασαν ως το 9. Τουλάχιστον τα μη-κινέζικα (επίσης κάτοχος xz1) 

Το xz1 και το xz premium είναι αντίστοιχα των s8, s8+ και note 8 κανένα από τα 5 δεν θα πάρει android 10 λόγω sd835. Τα xz2, xz3, s9, s9 plus, note 9 θα πάνε μέχρι 11 λόγω 845. Τα xperia 1, xperia 5, s10e, s10, s10+, note 10 θα πάνε ως το 12 λόγω 855.

Δεν φταίει ο 835. Το one plus 5 μια χαρά θα πάρει και Android 10 και θα είναι η τρίτη του αναβάθμιση. Η πολιτική των εταιρειών φταίει. Αν όντως πάρει μόνο μια αναβάθμιση το xz1 ειναι τραγικό .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα θα παρει μονο μια εχει τελειωσει αυτο , εκλεισε που λεμε.

ενας λογος που η εταιρια ειναι αυτοχειρας και αρχοντες στο χαρακιρι !

σου βγαζει το xz1 με την 8αρα τον καιρο που ολοι ειχαν 7 και οσα κινητα βγηκαν μεχρι το τελος του ετους βγηκαν επισης με την 7 , και λες μπραβο sony ωραια κινηση εξυπνη!

αυτο το κινητο το σκοτωνει 2 διαδοχικες χρονιες , την πρωτη πηγε απο τα 700με 600 στα 400 και εγινε γαμω τις ευκαιριες και πουλησε , την δευτερη στα 200 φευγα (εκει επαιξα εγω) ΕΥΚΑΙΡΙΑΡΑ snap 835 και επισης το πηρε πολυς κοσμος , οχι μονο ελλαδα , γενικα εσφαξε το xz1 και πουλησε για τα δεδομενα της .

το xz2 και το xz3 ας πουμε πηγε απατο που δεν τα σκοτωσε αγρια.

και τι κανει λοιπον στην συσκευη που πουλησε καπως και εφερε αυτο τον κοσμο στο ξεχασμενο brand της;

το οποιο ειχε κερδισει τα εύσημα για την 8 που βγηκε;

ΤΟ ΚΡΕΜΑΣΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!

δηλαδη μου θυμιζει - θεε μου βοηθεια πνίγομαι .

- ε κουνα και εσυ λιγο τα χερια σου !!!!!!!!  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsarouc είπε

Διάβασε ποιο προσεκτικά. Σμουθ κίνηση 90hz δίχως να τρώει μπαταρία αφού δεν είναι πραγματικό 90Hz. 

Τα 18watt είναι το απόλυτα ασφαλές για γρήγορη φόρτιση κάτω από ώρα για μπαταρίες 4000. Αυτό ακριβώς επέλεξε και η σόνυ. Δεν νομίζω να είναι τεχνολογία να βάλει 40 και 50 και 60 βατ φόρτισης... Απλά τα αγνοεί γιατί είναι δευτερεύοντα σημασίας. 

Τα χαρακτηριστικά που έχει είναι άπιαστα από άλλους κατασκευαστές και αυτό που λες δεν στέκει ούτε στα 4.

 

ΟΛΑ όσα έχουν 3.1 usb Υποστηρίζουν hdmi έξοδο αλλά και desktop mode με το android 10 πλέον. 

Άστα δεν το σώζεις. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις Samsung galaxy 20 plus που είναι σαφώς ανώτερο. Όλα τα άλλα (δεν έχει 90ΗΖ αλλά θα είναι σα να έχει δεν χρειάζεται ταχύτερη φόρτιση κλπ) πείθουν μόνο τους οπαδούς της Sony.  Όταν δίνεις χιλιάρικο τα θες όλα θες την αιχμη της τεχνολογίας. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...