Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία


marima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Την ίδια έρευνα κάνω κι εγώ τώρα.
Υπάρχει βρε παιδιά κανας πολιτικός μηχανικός στο φόρουμ να μας πει τί τιμές παίζουν στην αγορά; Τα 3500 ακούγονται όντως πάρα πολλά μόνο για την αλλαγή χρήσης...και άλλα πόσα άραγε για να βγάλω μετά άδεια μικρής κλίμακας;

Όπως έγραψα και παραπάνω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν είναι πατάτες ξέρω γω να σου πούμε πως πάνε κάπου 60 λεπτά το κιλό. Ξέρω περίπτωση που έγινε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία με κόστος κάτω από 2.000€, ξέρω όμως και περίπτωση που η αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία κόστισε 8.500€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφού δεν αλλάζει τίποτα εξωτερικά παρά μόνο η χρήση...το σχέδιο του ηλεκτρολόγου θα χρειαστεί σίγουρα.....το χαρτί διακοπής εργασιών της επιχείρησης  απο το λογιστή...

τα λεω αυτά γιατί και 'γώ έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου είχε κοπεί ένα κομμάτι του σπιτιού για να κανουν οι δικοί μου καφενείο.....και τώρα θέλω να αλλάξω χρήση (έχω κανει διακοπη εργασιών πέρυσι) και τέλος του μήνα θα παω στη δεη να δω τι άλλο θέλουν....το τιολογιο είναι επαγγελματικό άρα ακριβό

δεν μου είπαν τίποτα για μηχανικό....

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν μου είπαν τίποτα για μηχανικό....

Τώρα που θα πας στη ΔΕΔΔΗΕ και θα ρωτήσεις θα σου ζητήσουν την αλλαγή χρήσης, η οποία φυσικά προϋποθέτει μηχανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα που θα πας στη ΔΕΔΔΗΕ και θα ρωτήσεις θα σου ζητήσουν την αλλαγή χρήσης, η οποία φυσικά προϋποθέτει μηχανικό.

το κτίριο έχει δηλωθεί στο Κτηματολόγιο έχει αλλάξει στο ε9 ...είναι παλιό 1900 και έχει συμβόλαιο....ο μηχανικός τι θα κάνει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ΔΕΗ (ΔΕΔΔΗΕ για την ακρίβεια) ζητάνε χαρτί από το δήμο που ανήκει το οίκημα

που βεβαιώνει τη μετατροπή του από κατάστημα σε οικία ώστε να αλλάξει το τιμολόγιο από Γ21 σε Γ1

Το ίδιο ισχύει και για όλους τους παρόχους ρεύματος .

Και ναι θα χρειαστείς από συμβόλαια αγοράς μέχρι οικοδομικές άδειες και πολλά ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτάω γιατί μιλάμε για κτίριο 1900 ...τι οικοδομική άδεια να έχει....παλιά τις έδιναν οι πρόεδροι αν χρειαζόταν....μιλάμε για χωριό γιατί δεν το ανέφερα πριν

εγώ δεν το κάνω μετατροπή σε οικία αλλά θα μείνει κενή αποθήκη....έτσι δηλώθηκε στο ε9 και κτηματλογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το κτίριο έχει δηλωθεί στο Κτηματολόγιο έχει αλλάξει στο ε9 ...είναι παλιό 1900 και έχει συμβόλαιο....ο μηχανικός τι θα κάνει?????

Την αλλαγή χρήσης θα κάνει, αυτό ακριβώς που είχες γράψει σε προηγούμενο post:

45 λεπτά πριν, kostasbm είπε

και τώρα θέλω να αλλάξω χρήση

Επίσης η ύπαρξη συμβολαίου δεν σημαίνει ότι το κτίριο είναι νόμιμο, δεν έχει παραβάσεις κτλ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως για να κάνεις αλλαγή τιμολογίου, ο ΔΕΔΔΗΕ θα σου ζητήσει την αλλαγή χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Την αλλαγή χρήσης θα κάνει, αυτό ακριβώς που είχες γράψει σε προηγούμενο post:

Επίσης η ύπαρξη συμβολαίου δεν σημαίνει ότι το κτίριο είναι νόμιμο, δεν έχει παραβάσεις κτλ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως για να κάνεις αλλαγή τιμολογίου, ο ΔΕΔΔΗΕ θα σου ζητήσει την αλλαγή χρήσης.

τέλος του μήνα θα παω όποτε θα επανελθω

μπορεί να συμφέρει οριστική διακοπή.....γιατί να μπω στη διαδικασία της αλλαγής και να πληρώσω  για ένα χώρο που θα μείνει παροπλισμένος για πάντα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε συμφέρει πιο πολύ να πεις ότι  το έχεις κάνει εδώ και κάποια χρόνια και απλά να το κάνεις μια  νομιμοποίηση , εγώ πάντως έτσι έκανα... αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/2/2020 στις 1:01 ΜΜ, *nenya* είπε

Την ίδια έρευνα κάνω κι εγώ τώρα.
Υπάρχει βρε παιδιά κανας πολιτικός μηχανικός στο φόρουμ να μας πει τί τιμές παίζουν στην αγορά; Τα 3500 ακούγονται όντως πάρα πολλά μόνο για την αλλαγή χρήσης...και άλλα πόσα άραγε για να βγάλω μετά άδεια μικρής κλίμακας;

Περιλαμβάνονται όλα στην νέα άδεια, δεν θα χρειαστούν επιμέρους άδειες για εργασίες αρκεί να περιγράφονται στην αλλαγή χρήσης.

Στις 27/2/2020 στις 2:12 ΜΜ, kostasbm είπε

το κτίριο έχει δηλωθεί στο Κτηματολόγιο έχει αλλάξει στο ε9 ...είναι παλιό 1900 και έχει συμβόλαιο....ο μηχανικός τι θα κάνει?????

Μπορεί και τίποτα γιατί μπορεί να μην γίνεται η αλλαγή χρήσης.

Στις 27/2/2020 στις 1:52 ΜΜ, kostasbm είπε

αφού δεν αλλάζει τίποτα εξωτερικά παρά μόνο η χρήση...το σχέδιο του ηλεκτρολόγου θα χρειαστεί σίγουρα.....το χαρτί διακοπής εργασιών της επιχείρησης  απο το λογιστή...

τα λεω αυτά γιατί και 'γώ έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου είχε κοπεί ένα κομμάτι του σπιτιού για να κανουν οι δικοί μου καφενείο.....και τώρα θέλω να αλλάξω χρήση (έχω κανει διακοπη εργασιών πέρυσι) και τέλος του μήνα θα παω στη δεη να δω τι άλλο θέλουν....το τιολογιο είναι επαγγελματικό άρα ακριβό

δεν μου είπαν τίποτα για μηχανικό....

Η χρήση μπορεί να είναι κάτι άυλο αλλά περιλαμβάνεται στην οικ. άδεια και θα πρέπει να συμφωνεί στην πράξη. Διαφορετικά πρόκειται για πολεοδομική παράβαση και ας μην έχει να κάνει με επιπλέον τετραγωνικά,  διαστάσεις κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή την προηγούμενη βδομάδα κάναμε τη διαδικασία για αλλαγή στο ρεύμα (πρώην μαγαζί). Στο δεδδηε που πρωτομιλήσαμε τηλεφωνικά για να ρωτήσουμε πώς & τι, μας έδωσαν λανθασμένες πληροφορίες, οπότε οι σωστές είναι οι εξής: πρώτα πας στο δήμο και ζητάς να βγάλουν χαρτί που να λέει ότι έγινε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε οικία. Δεν ξέρω τι χαρτιά ζητάει ο δήμος, εμείς δώσαμε μόνο το συμβόλαιο πρόσφατης γονικής παροχής που έλεγε ότι είναι οικία. Όταν βγει το χαρτί από το δήμο (σε μας πήρε 2 μήνες), μετά πας σε κατάστημα δεη (αν είναι δεη ο λογ/σμος) με το χαρτί του δήμου, ένα λογ/σμο και ταυτότητα. Τίποτε άλλο. Εκεί ουσιαστικά γίνεται τερματισμός του παλιού τιμολογίου και νέα σύμβαση. Μετά θα πρέπει να στείλεις νέα ΥΔΕ στο δεδδηε. Αυτά. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...