Προς το περιεχόμενο

Ιατρική απο ΕΠΑΛ, ειναι εφικτό;


Mperdemenoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας καταρχάς,

Είμαι μαθητής πρώτης Λυκείου, γενικού για την ωρα..Ειμαι μαθητής τους 19 κουτσα στραβά(ε τωρα στο Λύκειο έφαγα μια μικρή σφαλιάρα έπεσα στο παρα 3).Πάντα μου μου άρεσε η βιολογία και το να μαθαίνω για το ανθρώπινο σωμα συγκεκριμένα,φέτος το έψαξα αρκετουτσικα και βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών της ιατρικής και ρίχνοντας λιγο ψάξιμο σε αυτην την επιστήμη,εντυπωσιάστηκα και μπορω να πω(οσο μπορεί να πει κάποιος στα 16)πως μου "ταιριάζει".Το ερώτημα μου το εξής:Να πάω για  ιατρική στο επαλ;Η ύλη είναι μικρότερη και τα εξεταστέα μαθηματα αρκετά ευκολότερα.Απο παιδιά που ξέρω όντως μπορείς να περάσεις πιο εύκολα.Ειμαι ενας "καλος μαθητής" αλλα δεν ειμαι και ενα απο αυτα τα παιδιά που βλέπεις να στοχεύουν σε αυτην την σχολή,δεν πιστεύω πως μπορώ να πιάσω 18+ στις πανελλήνιες απο το γελ όταν παιδια που έβγαζαν περισσότερο απο έμενα δεν έπιασαν ουτε 17..Ετσι το σκέφτομαι για το επαλ στην 2α..Αλλα το πρόβλημα μου ειναι εάν η φυσική η χημεία κτλ που δεν θα κανω *σε αυτόν τον βαθμό* στο επαλ θα παίξουν σημαντικό ρολο στην σταδιοδρομία μου στο πανεπιστήμιο.Φυσικα και παω στο επαλ με στοχο και ειμαι διατεθειμένος να διαβάσω οσο και στο γελ,απλα θα απρω τις κατάλληλες βασεις;Η ιατρική απο οτι ειδα ειναι σχεδον καθαρά αποστήθιση, και απο οτι διάβασα τα μαθήματα μεσα στο πανεπιστήμιο ειναι διαφορετικά απο αυτα στο Λύκειο.Ετσι τυχόν φοιτητές η απόφοιτοι δώστε μου τα φώτα σας αν μπορείτε,θα βοηθούσε πολυ..Να το δοκιμάσω;Νομίζω πως με  σωστό διάβασμα και πριν και μεσα στην σχολη βγαίνει..[Στο επαλ δείνουν  μαθηματικά,ανατομια,υγιεινή,έκθεση.Οχι φυσική(που δεν χρειάζεστε και πολυ νομίζω)ουτε χημεία(που απο οτι διάβασα στο πανεπιστήμιο εχει αλλη "μορφή",βιολογική χημεία λεει¿και φαρμακολογία).Θα χρειαστούν όντως ή αν τα διαβάσω μεσα βγαίνει;

Υ.Γ. Γγνωρίζω πως η σχολη θέλει αρκετό διάβασμα αλλα ποσο περίπου;Αν μπορούσατε να μου δώσετε μια εικονα σε "ωρες την μερα" θα εκτιμούσα!Είμαι σίγουρος πως θα τα διαβάζω με μεγαλύτερη ευκολία απο την φυσική η τα μαθηματικά..

Σορρυ αν το έχασα καπου ήταν πολλα τα ερωτήματα 😂

Επεξ/σία από Mperdemenoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://aeitei.gr/vaseis-epal.php

 

Οι περσινές βάσεις για σχολές από ΕΠΑΛ. Ψάξε κ δες ποιες σχολές υπάρχουν

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιατρική στο 1ο έτος έχει Φυσική, Στατιστική, και μετά Βιοχημεία 1-2-3 πέραν όλων των άλλων.... 

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να... 'στρώσεις κ#λο' , καλύτερα ψάξε για άλλη κατεύθυνση 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Η ιατρική στο 1ο έτος έχει Φυσική, Στατιστική, και μετά Βιοχημεία 1-2-3 πέραν όλων των άλλων.... 

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να... 'στρώσεις κ#λο' , καλύτερα ψάξε για άλλη κατεύθυνση 

Δεν είπα πως δεν θελω να στρώσω κωλο,φυσικά, ξερω που παω,εγω ρωτάω αν αυτα που που θα κανω στο Λύκειο θα θα ειναι αναγκαία για να τα βγαλω περα με ιατρική φυσική,ιατρική στατιστική και βιοχημεία που ανέφερες..Και στο επαλ θα διαβάσω δεν θα λουφαρω, διότι απο οτι εχω ακούσει ειναι διαφορετικά μαθήματα απο την χημεία,φυσική,μαθήματα του Λύκειου

Δηλαδή τα μαθήματα του Λυκείου δεν χρειάζονται τοσο;

Επεξ/σία από Mperdemenoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mperdemenoos είπε

Δεν είπα πως δεν θελω να στρώσω κωλο,φυσικά, ξερω που παω,εγω ρωτάω αν αυτα που που θα κανω στο Λύκειο θα θα ειναι αναγκαία για να τα βγαλω περα με ιατρική φυσική,ιατρική στατιστική και βιοχημεία που ανέφερες..Και στο επαλ θα διαβάσω δεν θα λουφαρω, διότι απο οτι εχω ακούσει ειναι διαφορετικά μαθήματα απο την χημεία,φυσική,μαθήματα του Λύκειου

Δηλαδή τα μαθήματα του Λυκείου δεν χρειάζονται τοσο;

Σε ελάχιστες επιστήμες θα   χρειαστούν τα μαθήματα καθαυτά. 

Αυτό που μπορείς να μάθεις έχει να κάνει με την συστηματική οργάνωση του διαβάσματος (κάτι που στο πιο χαλαρό περιβάλλον του ΕΠΑΛ θα ει αι δύσκολο έως αδύνατο....). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Σε ελάχιστες επιστήμες θα   χρειαστούν τα μαθήματα καθαυτά. 

Αυτό που μπορείς να μάθεις έχει να κάνει με την συστηματική οργάνωση του διαβάσματος (κάτι που στο πιο χαλαρό περιβάλλον του ΕΠΑΛ θα ει αι δύσκολο έως αδύνατο....). 

Το τελευταίο που με απασχολεί,παω με στοχο εννοείτε πως δεν  επηρεάζονμαι (εκτος του οτι το επαλ της σινδου για το οποιο μιλαω εχειαρκετά καλό επίπεδο. Περιττό να πω πως ουτε στο γελ γίνετε δουλεια και ολα γίνονται στα φροντιστήρια πλεον) αυτοπου με απασχολεί ειναι η σχολή μετα και αν θα χειριστούν οντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alan2 είπε

Πες οτι δεν θα σου χρειαστούν μετα τις εξετάσεις τί αλλάζει... Εσυ να μπείς στη σχολή σε ενδιαφέρει.

Δυστυχώς δεν ειναι ετσι φιλε μου,ειδικά σε σχολές τυπου ηλεκτρολόγων μηχανικών η χημικών μηχανικών κτλ..Ντάξει η ιατρική ειμαι κυρίως αποστήθιση αποτε παίζετε 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα αυτό ανέκδοτο είναι ή έχουν αλλάξει τόσο οι εποχές;

Γιατί εγώ θυμάμαι στα ΕΠΑΛ (εποχές ΠΑΣΟΚ τώρα) ήταν όλοι πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον. Ο καλύτερος μετά βιας μπορούσε να γράψει το όνομα του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου χρόνια που δεν υπήρχαν ΕΠΑΛ αλλα τεχνικά λύκεια, εκεί πήγαιναν όλοι οι αδύνατοι μαθητές μετά το γυμνάσιο και επειδή προφανώς μέσα σε αυτούς ηταν και αυτοί που δεν ενδιαφεροντουσαν να περάσουν κάπου πάρα να ακολουθήσουν τον ευκολότερο δρόμο και να τελειώνουν υπήρχε αρκετή αλητεία και σουλατσο. Από τα τεχνικά λύκεια μπορούσες να μπεις μόνο σε ΤΕΙ και αυτό με υψηλότερη βάση σε σχέση με το ενιαίο. Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου αργότερα στο ΤΕΙ που ήταν από τεχνικό λύκειο είδαν και απόειδαν για να μπορέσουν να περάσουν τα μαθήματα και να τελειώσουν, σαφώς τετοια προβλήματα έβλεπες και από μαθητές ενιαίου λυκείου, αλλά αυτό πο θέλω να καταλήξω είναι πως εκείνη την εποχή το επίπεδο μεταξύ τεχνικού και ενιαίου λυκείου ήταν η μέρα με την νύχτα. Και ναι αν πας σε ενιαίο η γενικό όπως το λέμε θα τα σκας στα φροντιστήρια αλλά αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Τώρα το κατά πόσο έχουν βελτιωθεί τα πράγματα μετά από 15 χρόνια δεν είμαι σίγουρος. Πριν λίγα χρόνια μιλούσα με κάποιον που πήγαινε στο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών, η κατάσταση με τους μαθητές και το επίπεδο από αυτά που μου έλεγε εκεί ήταν όχι απλά τραγικά αλλά κομικοτραγικα, σε φάση να προσπαθεί να δικαιολογηθει ότι έκανε 5 χρόνια να τελειώσει το λύκειο επειδή και το 50% των άλλων μαθητών έμενε από απουσίες. Φυσικά δεν μπορεί να είναι όλα τα ΕΠΑΛ όπως το προαναφερομενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσπερινο επαλ μηπως? ειχε παει γνωστος και θυμαμαι ελεγε τα πραματα εκει ειναι πιο νορμαλ καθως υπαρχουν και ανθρωποι που ειναι μιας ηλικιας. φανταζομαι θα μπορουσες να επισκευτεις ενα εσπερινο να κανεις μερικες ερωτησεις στο προσωπικο, να ριξεις και καμια ματια τι παιζει.

τωρα βεβαια δε ξερω τι παιζει με τα εσπερινα και τις σχολες. νομιζω ισοτιμα με τα πρωινα επαλ ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, bromiaris είπε

Το μόνο που θα πω είναι ότι τα ΕΠΑΛ τώρα και τα Τεχνικά Λύκεια παλιά, είναι φυτώρια αλητείας και με επίπεδο κάτω του μηδενός...

Μπορεί, αλλά από τα γενικά Λύκεια  έχουν καλύτερα 

Spoiler

γκομενάκια  😇🤣

Σίγουρα θα είναι ποιο εύκολο να το τελειώσεις, και ίσως ποιο εύκολο να μπεις. Καλύτερα επισκεψου ένα επαλ και ρώτα έναν καθηγητή ή τον διευθυντή, θα ξέρει καλύτερα. 

Γνωστή μου, είχε μείνει στην ίδια τάξη στο γενικό λυκειο, πήγε επαλ, και μετά από 2 χρόνια πέρασε στο φυσικό Ιωαννίνων. Βέβαια μετά από 1.5 χρόνο εγκατέλειψε γιατί δεν είχε βάσεις από το λυκειο, αλλά είχε την "ευκαιρία"  της... 

Συμπέρασμα είναι ότι εάν διαβάζεις αρκετά θα περάσεις λιιιιγο ευκολότερα από επαλ, αρκεί να μην το ρίξεις στο σορολοπ 

Επεξ/σία από sstratos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...