Προς το περιεχόμενο

To Sony Xperia 10 II έρχεται με τριπλή κάμερα, 6,0 ιντσών OLED οθόνη και SD665


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Να τις κοιτάξουν λίγο τις ονοματολογίες τους στη Sony.

Κατά τ' άλλα ξενερώνω πολύ με τις αναλογίες που βάζουν πλέον. Τα καλύτερα κινητά της αγοράς και τα κάνουν μακρυνάρια, μακάρι να βγάλουν τουλάχιστον μία high-end συσκευή με 16:9 ratio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 ώρες πριν, keysmith είπε

με χαρακτηριστικά παρόμοια με ένα mi a3 με λίγο καλύτερη κάμερα (λόγω και τηλεφακού νορμάλ Χ2 φακού αλλά μικρότερης ανάλυσης στην κύρια κάμερα) και (άσκοπα) μεγαλύτερης ανάλυσης oled η τιμή του πρέπει να είναι κοντά (δλδ σχετικά κοντά) σε αυτό για να είναι ανταγωνιστικό. To mi a3 128gb edition κάνει 185€ σήμερα και έχει φτάσει και 162€ λίγες εβδομάδες πριν και αποτελεί reference τιμής value/money.

Βάζοντας στα υπόψιν βέβαια ότι είναι sony (που τίποτα δε λέει σε μένα ειδικά στα κινητά  αυτό αλλά οκ ας πούμε "μάρκα" Ιαπωνίας οκ ντεμέκ ποιοτικότερο) ας πούμε ότι αυτό σε street price σε κανα δίμηνο από την κυκλοφορία του πρέπει να κάνει μαξ 250€ για είναι λογική και ανταγωνιστική η τιμή του. 

Αλλιώς συμπαθές κινητό που θα πάει άπατο στην Ελλάδα τουλάχιστον αλλά και γενικά. 

Εκτός από τον επεξεργαστή άλλη ομοιότητα δεν νομίζω να υπάρχει με το Α3 ,επίσης σκέψου ότι η επίσημη τιμή του Α3 ήταν 279€ και όχι 185€ που έχει σήμερα .

Τέλος αν σκεφτείς ότι το Sony θα έχει σίγουρα καλύτερες κάμερες ,αρκετά καλύτερη οθόνη ,nfc ,IP68 rating ,σοβαρό haptic engine και σίγουρα καλύτερη ποιότητα κατασκευής ,τότε τα 370€ σαν τιμή εκκίνησης (αν είναι τόσα) φαντάζουν λογικά μπορώ να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostas106gti είπε

Εκτός από τον επεξεργαστή άλλη ομοιότητα δεν νομίζω να υπάρχει με το Α3 ,επίσης σκέψου ότι η επίσημη τιμή του Α3 ήταν 279€ και όχι 185€ που έχει σήμερα .

Τέλος αν σκεφτείς ότι το Sony θα έχει σίγουρα καλύτερες κάμερες ,αρκετά καλύτερη οθόνη ,nfc ,IP68 rating ,σοβαρό haptic engine και σίγουρα καλύτερη ποιότητα κατασκευής ,τότε τα 370€ σαν τιμή εκκίνησης (αν είναι τόσα) φαντάζουν λογικά μπορώ να πω...

βεβαίως και ε΄χουν πολλές ομοιότητες. Εχουν και τα δύο amoled Οθόνη (διαφορετικής ανάλυσης αλλά ποιος την βλέπει όταν είσαι κοντά στα 300dpi και λίγο διαφορετικής διαστασης). Εχουν ίδια μνήμη ram και storage και ίδιο επεξεργαστή. Αυτό μόνο του κάνει ίδια κατηγορία. όσο για την καλύτερη κάμερα. Το xiomi έχει 64mp κάμερα άρα μάλλον καλύτερη στην κύρια κάμερα (ειδικά με gcam) και έχει καλύτερη μπαταρία. Ασφαλώς το sony έχει τηλεφακό που δεν βρίσκεις στην μεσαία κατηγορία αλλά από μόνο του δεν λέει πολλά ειδικά αν δούμε και τις "αποτυχίες" της sony στις κάμερες που πολλάκις έταξε θαύματα μόνο για να αποδειχθεί στην πράξη κατώτερη του ανταγωνισμού. 

Όσο για τα άλλα. Οκ δεν έχει NFC το α3 (είναι μείον) αλλά αν το πάμε έτσι έχει υπέρυθρες και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ποιο από τα δύο προτιμώ (εγώ υπέρυθρες γιατί το κινητό μου έχει nfc που ποτέ δεν χρησιμοποιώ ενώ υπέρυθρες πολλές φορές χρειάστηκα). Επίσης το α3 έχει 3.5mm (πάρα πολύ χρήσιμο) και FM (επίσης χρήσιμο για πολλούς).

Για το ip68 οκ σωστό και αυτό αλλά να πούμε ότι το α3 έχει ικανοποιητική στεγανοποίηση αν και δεν έχει την πιστοποίηση γιατί οι κινεζοι δεν πληρώνουν για τέτοια (όλα τα καπάκια του έχουν "τσιμούχες", δεν παίρνει εύκολα νερό) και εντάξει δεν θέλουν αύριο να τους ζητάνε πίσω χρήματα αν πάρει νερό. Δεν λέω ότι το ip68 δεν είναι προτιμότερο, είναι, αλλά και το α3 δεν το "πνίγεις" καθόλυο εύκολα στο νερό.

Τέλος δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το 279E της αρχικής τιμής του α3 καθώς για σήμερα μιλάμε! Αν το sony εβγαινε όταν βγήκε το α3 ΤΟΤΕ να το βλέπαμε αναλογικά. Θέλω να πω το sony δεν μπορεί να αγνοήσει το σήμερα και να βγαίνει με τιμή που είχε παλαιότερο κινητό ΤΟΤΕ. Αλλα και έτσι προφανώς αναφέρθηκα σε μικρό βάθος χρόνου που του συγχωρούμε μέχρι τότε να είναι αδικαιολόγητα ακριβό. :) ας πέσει σε μερικούς μήνες η τιμή. όσο για την υποτιθέμενη καλύτερη ποιότητα κατασκευής του sony (αν αυτή σημαίνει τελικά κάτι στην πράξη) "επέτρεψα" (δλδ ανέχομαι) να είναι κάπως ακριβότερο :) 

Αυτά είναι τα δεδομένα και θέλει δε θέλει θα συγκριθεί με το α3  ;) καθώς δεν είναι η μέρα με την νύχτα συγκρινόμενο με αυτό. Μπορώ να σου πω υστερεί κιόλας σε σημεία. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keysmith είπε

βεβαίως και ε΄χουν πολλές ομοιότητες. Εχουν και τα δύο amoled Οθόνη (διαφορετικής ανάλυσης αλλά ποιος την βλέπει όταν είσαι κοντά στα 300dpi και λίγο διαφορετικής διαστασης). Εχουν ίδια μνήμη ram και storage και ίδιο επεξεργαστή. Αυτό μόνο του κάνει ίδια κατηγορία. όσο για την καλύτερη κάμερα. Το xiomi έχει 64mp κάμερα άρα μάλλον καλύτερη στην κύρια κάμερα (ειδικά με gcam) και έχει καλύτερη μπαταρία. Ασφαλώς το sony έχει τηλεφακό που δεν βρίσκεις στην μεσαία κατηγορία αλλά από μόνο του δεν λέει πολλά ειδικά αν δούμε και τις "αποτυχίες" της sony στις κάμερες που πολλάκις έταξε θαύματα μόνο για να αποδειχθεί στην πράξη κατώτερη του ανταγωνισμού. 

Όσο για τα άλλα. Οκ δεν έχει NFC το α3 (είναι μείον) αλλά αν το πάμε έτσι έχει υπέρυθρες και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ποιο από τα δύο προτιμώ (εγώ υπέρυθρες γιατί το κινητό μου έχει nfc που ποτέ δεν χρησιμοποιώ ενώ υπέρυθρες πολλές φορές χρειάστηκα). Επίσης το α3 έχει 3.5mm (πάρα πολύ χρήσιμο) και FM (επίσης χρήσιμο για πολλούς).

Για το ip68 οκ σωστό και αυτό αλλά να πούμε ότι το α3 έχει ικανοποιητική στεγανοποίηση αν και δεν έχει την πιστοποίηση γιατί οι κινεζοι δεν πληρώνουν για τέτοια (όλα τα καπάκια του έχουν "τσιμούχες", δεν παίρνει εύκολα νερό) και εντάξει δεν θέλουν αύριο να τους ζητάνε πίσω χρήματα αν πάρει νερό. Δεν λέω ότι το ip68 δεν είναι προτιμότερο, είναι, αλλά και το α3 δεν το "πνίγεις" καθόλυο εύκολα στο νερό.

Τέλος δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το 279E της αρχικής τιμής του α3 καθώς για σήμερα μιλάμε! Αν το sony εβγαινε όταν βγήκε το α3 ΤΟΤΕ να το βλέπαμε αναλογικά. Θέλω να πω το sony δεν μπορεί να αγνοήσει το σήμερα και να βγαίνει με τιμή που είχε παλαιότερο κινητό ΤΟΤΕ. Αλλα και έτσι προφανώς αναφέρθηκα σε μικρό βάθος χρόνου που του συγχωρούμε μέχρι τότε να είναι αδικαιολόγητα ακριβό. :) ας πέσει σε μερικούς μήνες η τιμή. όσο για την υποτιθέμενη καλύτερη ποιότητα κατασκευής του sony (αν αυτή σημαίνει τελικά κάτι στην πράξη) "επέτρεψα" (δλδ ανέχομαι) να είναι κάπως ακριβότερο :) 

Αυτά είναι τα δεδομένα και θέλει δε θέλει θα συγκριθεί με το α3  ;) καθώς δεν είναι η μέρα με την νύχτα συγκρινόμενο με αυτό. Μπορώ να σου πω υστερεί κιόλας σε σημεία. 
 

Επειδή τυγχάνει και το έχω πάρει στην γυναίκα το Α3 σχετικά με την οθόνη θα διαφωνήσω ,καθώς εκτός από τα 286ppi που όντως είναι οριακά ,δυστυχώς είναι και PenTile Oled και το αποτέλεσμα είναι κακό ,ειδικά αν προέρχεσαι από κάποια  καλύτερη Oled χτυπάει κατευθείαν στο μάτι όπως και η φωτεινότητα που δεν είναι και ότι καλύτερο (363 nits αν θυμάμαι καλά) .

Σχετικά με το 3,5mm jack απ ότι είδα έχει και το Sony ,που όντως είναι πολύ χρήσιμο ,τώρα για FM δεν αναγράφει τίποτα στην ανακοίνωση.

Τέλος πάντων ,για να μη το κάνουμε versus γιατί δεν ανήκει αυτή η συζήτηση σε αυτό το νήμα ,κατά την ταπεινή μου άποψη σε κάποιους μήνες όταν έχει πέσει η τιμή του Sony περί τα 270- 280 ευρώ πιστεύω ότι θα είναι μια καλή αγορά καθώς τα specs δεν λένε πάντα την αλήθεια ,γιατί η εμπειρία χρήσης τελικά κάνει την διαφορά όπως και η ποιότητα κλήσης ,SAR values,σύστημα ανάδρασης και άλλα πολλά που συνήθως δεν τα κοιτάει ο κόσμος αλλά είναι εξίσου σημαντικά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...