Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εγγυηση απο την γκοργκολης Α.Ε


marioslefk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως είναι γνωστό ότι στις μπαταρίες η εγγύηση είναι χαμηλότερη. Στα λάπτοπ πχ δίνουν 6 μήνες.

Για το μηχανάκι που ήθελα να πάρω ήταν 6 / 3 και πέτυχα και κατάστημα που δεν έδινε καθόλου εγγύηση.

Το να μη δίνεις καθόλου δε το συζητάμε. Απορώ πως αγοράζει κόσμος από αυτό το κατάστημα. Αλλά μειωμένη εγγύηση δε το θεωρώ παράλογο. Νομικά δε ξέρω τι ισχύει ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, conkal είπε

To μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να παρεμβεις στα ηλεκτρικα της με καποιο τροπο  αλλα δεν νομιζω να το εκανες.εγω θα σκεφτομουν τι θα γινει αν το προβλημα ιεναι στα ηλεκτρικα της μηχανης και σου καιει μια μπαταρια το εξαμηνο...

εμενα μια φορα στο αμαξι μια μπαταρια απλα πεθανε , σε λιγους μηνες κτλ αντιστοιχη περιπτωση με σενα αλλα η μπαταρια ηταν αγορασμενη ξεχωριστα. μου την αλλαξαν χωρις πολλα πολλα απο το μαγαζι που την ειχα παρει. ειναι ντροπη μια εταιρια να ξενερωνει ετσι τον αγοραστη μιας μηχανης που ακομη δεν εχει μαζεψει σκονη πανω της. 

Ακριβως οπως το διατυπωσες σκεφτομαι  και εγω ειναι απλα ντροπη.... θα χρεωνοντουσαν 20-25 ευρω ποσο τους στοιχιζει μια μπαταρια που οντως ηταν ελλατωματικη και δεν εχω καμμια ευθυνη για το οτι χαλασε στο δεκαμηνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, conkal είπε

ειναι ντροπη μια εταιρια να ξενερωνει ετσι τον αγοραστη μιας μηχανης που ακομη δεν εχει μαζεψει σκονη πανω της. 

Καλα αδερφε, ποια εταιρια? Απο τα βαθη της κινας. SYM δηλαδη SAN YANG MOTORCYCLES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Εγω ειμαι μαζι σου, απλα στο λεω οτι δεν θα βγαλεις ακρη. Οπως εσυ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι το δουλευες προβλεπομενα ετσι κ εκεινοι δεν μπορουν να αποδειξουν οτι την "κουρασες"εσυ λογο κακης χρησης. Παντως για μενα, αν θελεις παρε μια μπαταρια μαρκας γνωστης πχ Yuasa για να λυσεις το προβλημα σου κ μελοντικά και ζητα τους την διαφορα αλλα οχι σε λεφτα, πχ μια αλλαγη λαδιου δωρεαν η τακακια. 

Μα εννοειται οτι θα βρισκαμε καποια λυση αν εβλεπα απο την μερια τους οποιαδηποτε διαθεση να το λυσουμε δεν ειναι και κατι το ακριβο.... αυτοι μονο που δεν με εβρισαν οταν τους πηγα την μηχανη με βλαβη μπαταριας, θελετε το πιο κορυφαιο??? το εξουσιοδοτημενο συνεργειο τους δεν μου παρεδιδε την μηχανη αν πρωτα δεν τους εδινα δεκα ευρω επειδη ελενξαν την μπαταρια και βρηκαν οτι οντως εχει προβλημα. αν ειχε λεει καλυφθει απο την αντιπροσωπεια δεν θα τα ζητουσαμε αλλα τωρα που απορριφθηκε πρεπει να πληρωσης την ελαχιστη χρεωση αλλιως δεν παραλαμβανεις την μηχανη.

2 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Καλα αδερφε, ποια εταιρια? Απο τα βαθη της κινας. SYM δηλαδη SAN YANG MOTORCYCLES

γκοργκολης ΑΕ ειναι η εταιρεια αυτος τα φερνει και τα βαφτιζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, επειδή βλέπω να μπερδεύονται και πάλι μερικοί με τις εγγυήσεις, ας τα γράψω άλλη μία φορά:

1) Εμπορική εγγύηση: Εθελοντική εγγύηση εκ μέρους του κατασκευαστή (π.χ.τα 5 χρόνια της Peugeot κ.λπ)

2) Νομική εγγύηση (οδηγία ΕΕ κ.λπ): Εφαρμόζεται στην περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος, ή προϊόντος με έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας. Υπεύθυνος είναι ο πωλητής. Έχει διάρκεια δύο χρόνια μεν, αλλά η παγίδα είναι ότι ενώ στο πρώτο εξάμηνο το ελάττωμα θεωρείται πως προϋπήρχε, από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του αγοραστή να το αποδείξει. 

 

Τώρα, στην προκειμένη περίπτωση, αν οι νομικοί λένε ότι είναι υποχρεωμένος να αντικαταστήσει τη μπαταρία, κάτι ξέρουν σίγουρα παραπάνω από εμένα.

 

@bill_zaf Ο πωλητής είναι ο Γκοργκόλης, άρα αυτός έχει την ευθύνη βάσει της οδηγίας. Δεν αφορά τον αγοραστή αν το φτιάχνει η X εταιρεία στην Κίνα.

 

Επεξ/σία από Orestis_G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Καλα αδερφε, ποια εταιρια? Απο τα βαθη της κινας. SYM δηλαδη SAN YANG MOTORCYCLES

Μιλαω για τον πωλητη εδω που αυτος ειναι εκπροσωπος της εταιρειας (οποιας εταιρεια απο οπουδηποτε) στα ματια του καταναλωτη. Τα παντα φτιαχνονται στα βαθη της κινας , δεν σημαινει πια κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

 

@bill_zaf Ο πωλητής είναι ο Γκοργκόλης, άρα αυτός έχει την ευθύνη βάσει της οδηγίας. Δεν αφορά τον αγοραστή αν το φτιάχνει η X εταιρεία στην Κίνα.

Ειναι και ο ιδιοκτητης..κατα ενα μεγαλο μερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, marioslefk said:

το ελενξε το συνεργειο τους και οντως ειπαν οτι ειναι θεμα μπαταριας αλλα οτι δεν με καλυπτουν....... που εχουν σελιδα στο fb? δεν εχω βρει κατι...

Τσεκαρα και όντως δεν έχει σελίδα στο FB παρά μόνο της SYM(ίδιος εισαγωγέας). Κοίταξε τι μπορεις να κάνεις με Συνηγορο κτλ. τσέκαρε και τ εγχειρίδιο εγγύησης που θα σου έχουν δώσει τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Τσεκαρα και όντως δεν έχει σελίδα στο FB παρά μόνο της SYM(ίδιος εισαγωγέας). Κοίταξε τι μπορεις να κάνεις με Συνηγορο κτλ. τσέκαρε και τ εγχειρίδιο εγγύησης που θα σου έχουν δώσει τι λέει.

το εγχειριδιο λεει αυτο που λενε και αυτοι οτι την μπαταρια την καλυπτουν για 6 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά από οτι γνωρίζω οι μπαταρίες,συμπλέκτης,αλυσιδογραναζα,λάμπες,ελαστικά,εξάτμιση έχουν περιορισμένη εγγύηση λόγο ότι θεωρούνται αναλώσιμα.

για να μην ταλαιπωρείσαι και ξοδεύεσαι άσκοπα πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις μια επώνυμη μπαταριά π.χ yuasa και να πας σε ενα ηλεκτρολόγειο αυτοκίνητων/μότο να σου μετρήσει εάν όντως φορτίζει το μηχανάκι την μπαταριά η έχει κάποια βλάβη στον ανορθωτή η στα ποινια.

όσον αφορά τον γκοργκολη ρίξε του ένα τεράστιο Χ και βρες ένα καλό αξιόπιστο μάστορα να κάνεις τα σερβις-επισκευες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν χρησιμοποιείς την μηχανή καθημερινά  και δεν την αφήνεις για 10ημερα τότε αντί  να ψαχνεις την μπαταρία ψάξε να βρεις εαν  φορτίζει κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dkstopo είπε

εάν χρησιμοποιείς την μηχανή καθημερινά  και δεν την αφήνεις για 10ημερα τότε αντί  να ψαχνεις την μπαταρία ψάξε να βρεις εαν  φορτίζει κανονικά. 

την μηχανη την χρησιμοποιω καθημερινα η μηχανη φορτιζει κανονικοτατα εξακριβωμενο και απο την αντιπροσωπεια και απο ανεξαρτητο συνεργειο απλα η μπαταρια που εχουν βαλει ειναι μαπα δλδ απο αυτες που κρατανε 10-12 μηνες το πολυ και το ξερουν κιολας γι αυτο γραφουν οτι την καλυπτουν με 6 μηνες εγγυηση.

1 ώρα πριν, Rfactor85 είπε

παιδιά από οτι γνωρίζω οι μπαταρίες,συμπλέκτης,αλυσιδογραναζα,λάμπες,ελαστικά,εξάτμιση έχουν περιορισμένη εγγύηση λόγο ότι θεωρούνται αναλώσιμα.

για να μην ταλαιπωρείσαι και ξοδεύεσαι άσκοπα πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις μια επώνυμη μπαταριά π.χ yuasa και να πας σε ενα ηλεκτρολόγειο αυτοκίνητων/μότο να σου μετρήσει εάν όντως φορτίζει το μηχανάκι την μπαταριά η έχει κάποια βλάβη στον ανορθωτή η στα ποινια.

όσον αφορά τον γκοργκολη ρίξε του ένα τεράστιο Χ και βρες ένα καλό αξιόπιστο μάστορα να κάνεις τα σερβις-επισκευες.

εν μερη συμφωνω αρκετα μαζι σου απο την αλλη αυτο ακριβως θελει και ο γκοργκολης να παω να πληρωσω απο την τσεπη μου κατι που οφειλεται σε πολυ χαμηλης ποιοτητας ανταλλακτικο και να γλυτωσει αυτος το κοστος συνεχιζοντας να κανει το ιδιο σε δεκαδες αλλους καταναλωτες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδελφέ.....δώσε 30€ και βάλε μια μπαταρία να κάνεις την δουλειά σου.Θα έπρεπε να ξέρεις ότι στις μοτό οι μπαταρίες δεν κρατάνε συνήθως πάνω από ένα χρόνο.Φορανε μικρές μπαταρίες λόγω χώρου,και με τους ψεκασμούς,φώτα,συναγερμούς,abs... το κύκλωμα φόρτισης δεν αντέχει να τις φορτίζει σωστά.Αυτη είναι η εμπειρία μου,23 χρόνων στις μοτό....Με πλήρως φορτισμένη μπαταρία και την μηχανή σε λειτουργία με 3κ στροφές μέτρα με ένα πολύμετρο την τάση στους πόλους της μπαταριας..πρέπει να είναι από 13.7 μέχρι 14.3V.Αν είναι χαμηλότερα τότε ψάχνεις ανόρθωση / πηνία.Ακομη επένδυσε σε ενα φορτιστή ,είναι από τα πιο απαραίτητα αξεσουάρ για μια μοτοσυκλέτα.Καλες βόλτες

Επεξ/σία από babisgr
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...