Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, TR-909 είπε

Vdsl 50αρι εδώ και κλειδώνει στα 28· ασφαλώς και συμβαίνει και αυτό. Όσο υπάρχει χαλκός θα υπάρχει και εξάρτηση από την απόσταση (εξασθένηση). 

ελπιζω να γνωριζεις οτι vdsl δεν εχεις ΕΩΣ 50 οπως στην 24αρα,τουλαχιστον να ζητησεις μειωση μην του τα χαρισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

τα τιμολόγια όμως δεν εξασθενούν και αν πας σε 24άρα δεν θα κατεβάζεις ουτε κάν κοντά στα 20... αν και αποδεδειγμένα μπορείς να κατεβάζεις 28... μπήκες τώρα τι σημαίνει καρτέλ; :P 

Για τόσο μικρή διαφορά στην τιμή, μιλάμε για κάνα 10άρικο παραπάνω το μήνα για 50άρα αν έχεις πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά, δεν αξίζει να έχεις 24άρα που στην ουσία είναι γύρω στο 12 λίγο πάνω λίγο κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

ελπιζω να γνωριζεις οτι vdsl δεν εχεις ΕΩΣ 50 οπως στην 24αρα,τουλαχιστον να ζητησεις μειωση μην του τα χαρισεις

Ναι αυτό το ΕΩΣ θα μας φάει δεοντολογικά το έως σημαίνει ότι δεν σου εγγυόμαστε 50 Mbps καρφωτά μιας και θα παίξει αυτό ανάλογα των φόρτο των γραμμών που είναι συνδεδεμένα στην καμπίνα και μπορεί να μην συγχρονίζεις ακριβώς εκεί... αλλά απο τα 50 μέχρι τα 28 δεν το λες έως... το λες   επιματΕΩΣ προσπάθεια να έρθει πολιτισμός σε αυτή την χώρα. 

 

Και στην Γερμανία που ήμουν ήταν ΕΩΣ πάντα οι ταχύτητες αλλά πάντα παίρνεις κοντά σε αυτό που πληρώνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, TopicStrarter said:

διάβασε και το δεύτερο σκέλος του post που το έγραψα μετά απο edit 

το πρόβλημα ειναι η αδιαφορία των καρτέλ τόσα χρόνια... γιατί οκ αν δεν μπορούσαν να βάλουν καμπίνα (στο κέντρο της πόλης 1χλμ απο το DSLAM) μπορούσαν να με χρεώνουν λιγότερο αλλά χέστηκαν... και δεν είμαι μοναδική περίπτωση.. 

Επίσης όλως τυχαίως και εδώ Καστοριά που είμαι ΕΧΩ καμπίνα στα 300 μέτρα απο εμένα αλλά έχω 4 Mbps γιατί έτσι όπως γύρισαν το καλώδιο δεν περνάει απο το σπίτι μου και παίρνω απο του διόλου την μανα internet.. άσε...

Πονεμένη ιστορία το Ηράκλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για τόσο μικρή διαφορά στην τιμή, μιλάμε για κάνα 10άρικο παραπάνω το μήνα για 50άρα αν έχεις πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά, δεν αξίζει να έχεις 24άρα που στην ουσία είναι γύρω στο 12 λίγο πάνω λίγο κάτω..

28Μbps = 3.5 ΜΒ/σ 24Mbps= 3ΜΒ/s άρα αξίζει η διαφορά έστω και 10 ευρώ (επίσης υπάρχουν διάφορες προσφορές για τις 24άρες και ειδικές κατηγορίες πχ φοιτητές που μεγαλώνουν την διαφορά στην τιμή) 10 ευρώ x12 =120... x24 =240 σίγουρα αξίζει το θέμα ειναι όμως ότι αν την κάνει 24άρα δεν θα τον έχουν σε profil που μπορεί να τα σηκώσει και θα έχει σάπια ταχύτητα του τύπου 10-18 Mbps στην καλύτερη και αν παραπονεθεί θα του πουν δεν γίνεται τιποτα καλύτερο στην γραμμή (και ας τους πεί όταν τον προηγούμενο μήνα κατέβαζε με 28) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Ναι αυτό το ΕΩΣ θα μας φάει δεοντολογικά το έως σημαίνει ότι δεν σου εγγυόμαστε 50 Mbps καρφωτά μιας και θα παίξει αυτό ανάλογα των φόρτο των γραμμών που είναι συνδεδεμένα στην καμπίνα και μπορεί να μην συγχρονίζεις ακριβώς εκεί... αλλά απο τα 50 μέχρι τα 28 δεν το λες έως... το λες   επιματΕΩΣ προσπάθεια να έρθει πολιτισμός σε αυτή την χώρα. 

Και στην Γερμανία που ήμουν ήταν ΕΩΣ πάντα οι ταχύτητες αλλά πάντα παίρνεις κοντά σε αυτό που πληρώνεις. 

Στο VDSL δεν υπάρχει εώς. Παίρνεις όλη την ταχύτητα. Κάποιο πρόβλημα έχει στην γραμμή ή στην εσωτερική του καλωδίωση ο φίλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

ουτε στα παραμυθια 15αρα adsl, γνωριζω και ενα μονοκερο που εχει 20αρα adsl, παιζει να ειναι ο μονος στην Ελλαδα ειλικρινα


Στην περιοχή μου, πριν σκάψουν για να περάσουν οπτικές ίνες και βάλουν τα VDSL ΚΑΦΑΟ, έπιανα σχεδόν 20 σε ADSL. Ήμουν Forthnet.
Το ADSL ΚΑΦΑΟ είναι πίσω από την πολυκατοικία.

Με το που ενεργοποιήθαν οι VDSL καμπίνες, έπεσα στα 18, μετά από λίγο στα 15-16 και στο τέλος σταθεροποιήθηκε στα 12-13.

Τώρα βέβαια έχω VDSL 50άρα.

Και για την ιστορία περί της ύπουλης και μπαμπέσικης τεχνητής μείωσης της ταχύτητας...

Ο αδερφός μου έπιανε 14 σε ADSL Forthnet. Το ADSL ΚΑΦΑΟ ένα στενό πίσω από την πολυκατοικία
Μόλις ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες VDSL, τον γύρισαν σε αστικό κέντρο και έπεσε στα 5-6!

Πρίν λίγους μήνες έβαλε και αυτό 50άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Στο VDSL δεν υπάρχει εώς. Παίρνεις όλη την ταχύτητα. Κάποιο πρόβλημα έχει στην γραμμή ή στην εσωτερική του καλωδίωση ο φίλος..

σε όλα υπάρχει ΕΩΣ μόνο στις leased γραμμές δεν υπάρχει έως αλλά εδώ στην ελλάδα οι leased χρεώνουν 1000άρι ανά Mbps οπότε σίγουρα δεν συμφέρει :P 

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πονεμένη ιστορία το Ηράκλειο.

Η μισή και βάλε ελλάδα πονεμένη ιστορία ειναι... απλά υπάρχουν και τυχεροί που μπαίνουν στα πιλοτικά και άλλοι "δέκα" που έχουν πρόσβαση fiber :P μαρέσει που βάζανε και διαφήμιση σε πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια να μπαίνεις στις σελίδες τους για να δεις αν έχεις πρόσβαση fiber 3 και ο κούκος μπορούν να έχουν :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

σε όλα υπάρχει ΕΩΣ μόνο στις leased γραμμές δεν υπάρχει έως αλλά εδώ στην ελλάδα οι leased χρεώνουν 1000άρι ανά Mbps οπότε σίγουρα δεν συμφέρει :P 

Στο VDSL δεν υπάρχει εώς. Στην χειρότερη να πιάνεις 45 αν έχεις 50άρα. Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που δεν κλειδώνει 50/5 σε 50άρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Στο VDSL δεν υπάρχει εώς. Στην χειρότερη να πιάνεις 45 αν έχεις 50άρα. Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που δεν κλειδώνει 50/5 σε 50άρα..

Διάβασε ξανά τα συμβόλαια λέει ξεκάθαρα ΕΩΣ επίσης και εγώ είχα VDSL 50 και κατέβαζα με 30 το λέω και πιο πάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, TopicStrarter said:

Η μισή και βάλε ελλάδα πονεμένη ιστορία ειναι... απλά υπάρχουν και τυχεροί που μπαίνουν στα πιλοτικά και άλλοι "δέκα" που έχουν πρόσβαση fiber :P μαρέσει που βάζανε και διαφήμιση σε πανελλαδικής εμβέλειας κανάλια να μπαίνεις στις σελίδες τους για να δεις αν έχεις πρόσβαση fiber 3 και ο κούκος μπορούν να έχουν

Όχι δεν είναι. Έχουν μπει σε πάρα πολλές περιοχές καμπίνες για FTTC και οι περιοχές με FTTH αυξάνονται σιγά σιγά. Απλά στο Ηράκλειο το είχε αναλάβει η Wind (FTTC) που το πήγαινε από αναβολή σε αναβολή, με αποτέλεσμα να μην έχει γίνει τπτ μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Διάβασε ξανά τα συμβόλαια λέει ξεκάθαρα ΕΩΣ επίσης και εγώ είχα VDSL 50 και κατέβαζα με 30 το λέω και πιο πάνω... 

Το VDSL δεν λειτουργεί σαν το ADSL. Αν κλειδώνεις στα 30 έχεις κάποιο θέμα στην γραμμή. Αν θέλεις μπορείς να ποστάρεις και εσύ τα στοιχεία της γραμμής σου από το router..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Όχι δεν είναι. Έχουν μπει σε πάρα πολλές περιοχές καμπίνες για FTTC και οι περιοχές με FTTH αυξάνονται σιγά σιγά. Απλά στο Ηράκλειο το είχε αναλάβει η Wind (FTTC) που το πήγαινε από αναβολή σε αναβολή, με αποτέλεσμα να μην έχει γίνει τπτ μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος.

ρε φίλε στα χαρτιά ειναι όλα εντάξει και εγώ σου λέω καστοριά 300 μέτρα απο καμπίνα αλλά δεν μου βάζουν VDSL και μάλιστα έχω 4mbps ταχύτητα (σε 24άρα) 

 

Και στο ηράκλειο υπάρχουν περιοχές με καθαρές 50άρες απλά ειναι σε τριγύρω χωριά... τις βάζουν σε άκυρα μέρη γιατί φοβούνται μάλλον το συνολικό bandwidth που χρειάζεται αν όλοι έχουν 50άρες... αλλά βάλαμε σου λέει... και βάζει τελίτσες στον χάρτη για να κουρευτεί ο ΟΤΕ για το πόσο εξαπλωμένο ειναι το VDSL 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Το VDSL δεν λειτουργεί σαν το ADSL. Αν κλειδώνεις στα 30 έχεις κάποιο θέμα στην γραμμή. Αν θέλεις μπορείς να ποστάρεις και εσύ τα στοιχεία της γραμμής σου από το router..

Δεν ισχύει αυτό που λες, μην επιμένεις. Και στο Vdsl η ταχύτητα σου εξαρτάται και από την απόσταση από το dslam. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, djuan1988 είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες, μην επιμένεις. Και στο Vdsl η ταχύτητα σου εξαρτάται και από την απόσταση από το dslam. 

Όχι να πέσει και στα 28 όμως. Άντε να πάει 45 που είπα πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...