Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
55 minutes ago, paylidis said:

και ως εκ τουτου περιμένω (μαζι με όλη την υπολοιπη γειτονιά) να επεκταθει μερικές εκατονταδες μετρα το δικτυο της Inalan και την έκανα για 100/100 με όσα δινω τώρα για τα "έως 24"

Πριν 1 ώρα η Inalan ανακοίνωσε το 1ο της πακέτο με δέσμευση 18 μηνών, 200/200 με 28 euro το μήνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πριν 1 ώρα η Inalan ανακοίνωσε το 1ο της πακέτο με δέσμευση 18 μηνών, 200/200 με 28 euro το μήνα.

Όσα δηλαδή μου ζητάνε δηλαδή χαριστικά για «έως 50» και απεριόριστα αστικά υπεραστικά κ κάτι ψωροωρες σε κινητά (που σύνολο από το σταθερό δε μιλάω πάνω από 8 ώρες το μήνα)...

 

μπραβο τους μακάρι να έρθουν σύντομα στο σπίτι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, paylidis said:

Όσα δηλαδή μου ζητάνε δηλαδή χαριστικά για «έως 50» και απεριόριστα αστικά υπεραστικά κ κάτι ψωροωρες σε κινητά (που σύνολο από το σταθερό δε μιλάω πάνω από 8 ώρες το μήνα)...

μπραβο τους μακάρι να έρθουν σύντομα στο σπίτι μου 

Ή όσο ζητάει η ίδια για 100/100 χωρίς δέσμευση "συμβολαίου". 😛

Κακά τα ψέματα, αν δεν έχεις θέμα μετακόμισης ώστε να χρειαστεί να σπάσεις συμβόλαιο, είναι σχεδόν απίθανο να το σπάσεις ενώ παίρνεις καρφωτά 200/200 σε τέτοια τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σκέψου ότι στο συμβόλαιο γράφει " έως 24 mbs  πληρώνεις 25 € ." Τότε γιατί να μην πληρώνω για έως 24 mbs , αντίστοιχα ΕΩΣ 25€ ?????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Astrapogiannos_Ntalaras είπε

Στην Κυπρο μενω και γω φιλε. Δινω 20 ευρω για 50αρα και κατω απο 8mbps δεν εχει πεσει ποτε. Κατι κανεις λαθος.

σε ποια εταιρεια φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"έρευνα, βασίστηκε σε δεδομένα που συνέλεξε από δοκιμές χρηστών που δοκίμαζαν την ταχύτητά τους στο Internet. Βέβαια, αυτό εμπεριέχει ρίσκο αφού συνήθως οι χρήστες δοκιμάζουν την ταχύτητά τους στην περίπτωση που θεωρήσουν πως υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεσή τους. "

Δηλαδή στην Ταϊβάν με 85Mbps θεωρούσαν ότι είχε πρόβλημα η γραμμή τους, και την ελέγξανε...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σπίτι έβαλα Fiber50 στα 37€ (FTTC και VDSL μέχρι το σπίτι) και κλειδώνει στα 45/4,5Mbps.

Στη δουλειά τώρα Vodafone Optic Feed 50/50Mbps συμετρικό στα 350€ +ΦΠΑ.

image.png.4ff8adde463f595f426b7b2ec4512263.png

Επεξ/σία από ninjanody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Σιγά μην ειναι 14... Μάλλον για 4 είναι. 

Για να πάνε οι ερευνητές στα χωριά και στις κωμοπόλεις όπου οι ταχύτητες είναι πλησίον του 1. Αλλά εκεί ακόμα και να κατεβάσεις το tool είναι οδυνηρό.

 

Kαι όμως φίλε λόγω της υποχρεωτικής διασύνδεσης με οπτική ίνα πλέον όλων των απομακρυσμένων περιοχών το χωριό της γυναίκας μου έξω από τα Καλάβρυτα που ούτε καφενείο ούτε περίπτερο έχει, ήρθε καλώδιο οπτικής για VDSL το οποίο έκανε 3χλμ παράκαμψη από την γραμμή που περνάει από τον κεντρικό δρόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Kαι όμως φίλε λόγω της υποχρεωτικής διασύνδεσης με οπτική ίνα πλέον όλων των απομακρυσμένων περιοχών το χωριό της γυναίκας μου έξω από τα Καλάβρυτα που ούτε καφενείο ούτε περίπτερο έχει, ήρθε καλώδιο οπτικής για VDSL το οποίο έκανε 3χλμ παράκαμψη από την γραμμή που περνάει από τον κεντρικό δρόμο.

Αν συγκρίνετε επαρχία με Αττική , ( όχι Αθήνα ) , θα δείτε ότι λόγω οπτικής ίνας , έχουν σχεδόν 3πλασια ( ή 2πλασια + ) ταχύτητα στην επαρχία . Τουλάχιστον Πελοπόννησο και Στερεά . Ενώ γύρω από Αθήνα , στην λεγόμενη περιφέρεια Αττικής , κλαίει η μάνα του Γκράχαμ Μπέλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, georgepppo είπε

σιγά τα λάχανα 4-5 ευρώ παραπάνω δίνω στην vodafone νομίζω τώρα με το vdsl , όσο αφορά τις συνδέσεις internet με βάση τον κανονισμό του ΕΕΤΤ απο το 2019 νομίζω αν τους κάνεις καταγγελία γιατί δεν σου δίνουν τα υποτειθέμενα 24mbps ζητας μέρος του παγίου πίσω, η έκπτωση, η αποδέσμευση χωρίς καμία χρέωση αν δεν σου δώσουν αυτό που αναγράφεται στο συμβόλαιο,δεν γίνεται να σου λένε 24 και να παίρνεις 10 , να δεχτώ μια μικρή απόκλιση ναι αλλά όχι κάτω απο τη μισή.

 

"με βάση τον κανονισμό του ΕΕΤΤ απο το 2019 νομίζω"

 

Έχεις κανά λινκ για το από πάνω γιατί δε βρίσκω κάτι στη σελίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τι φταίει για τις ταχύτητες μας. Πριν κράξετε τους παρόχους τηλ και ιντερνετ, ρωτήστε τον πατέρα σας, είναι αυθαίρετο το σπίτι? Ρωτήστε τις πολεοδομίες αν οι πολυκατοικίες μας είναι σωστά δομημένες, με σωστό υπόγειο δίκτυο! Ζούμε στην χώρα του άρπακολα, όλα στήθηκαν στο πόδι, γιατί να δουλεύουν σωστά οι τηλεπικοινωνίες?

Στα κινητά μια χαρά ακολουθούμε τις τεχνολογίες και τις ταχύτητες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

"με βάση τον κανονισμό του ΕΕΤΤ απο το 2019 νομίζω"

Έχεις κανά λινκ για το από πάνω γιατί δε βρίσκω κάτι στη σελίδα τους.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/dimosieythike-o-kanonismos-tis-eett-gia-anoikto-diadiktyo-ti-provlepei-gia-zero-rating

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nikosmakos είπε

Πιο τραγικη σκεψη δεν εχω ακουσει. Το οτι πληρωνουν 24αρα και εχουν 10Mbps ειναι λογικο? Μενω Τσεχια πληρωνω 50αρα και μαντεψε εχω 50αρα. Δεν χρειαζετε να παω να τους πω οτι εχω αργο ιντερνετ για να μου κανουν προταση να παω στην 100αρα. Αν ολοι ειχαν οσο πληρωναν κανεις δεν θα εκανε παραπονο.

Στις 50αρες στην ελλαδα εχεις και εδω καρφωτο 50αρι τις πιο πολλες φορες . οταν εβαλα 100αρα εχω καπου 90-94 αλλα οκ σιγα...

53 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Kαι όμως φίλε λόγω της υποχρεωτικής διασύνδεσης με οπτική ίνα πλέον όλων των απομακρυσμένων περιοχών το χωριό της γυναίκας μου έξω από τα Καλάβρυτα που ούτε καφενείο ούτε περίπτερο έχει, ήρθε καλώδιο οπτικής για VDSL το οποίο έκανε 3χλμ παράκαμψη από την γραμμή που περνάει από τον κεντρικό δρόμο.

 

Στο χωριο (κωμοπολη στην μεσσηνια) εχω ιντερνετ 15-18 για 24 αρα συνδεση. μια χαρα ειναι για το καλοκαιρι και τις διακοπες . 

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Όσα δηλαδή μου ζητάνε δηλαδή χαριστικά για «έως 50» και απεριόριστα αστικά υπεραστικά κ κάτι ψωροωρες σε κινητά (που σύνολο από το σταθερό δε μιλάω πάνω από 8 ώρες το μήνα)...

μπραβο τους μακάρι να έρθουν σύντομα στο σπίτι μου 

Οσα βασικα σου ζητανε για 100αρα συνδεση (δηλαδη 90+) οι υπολοιποι , πχ η νοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, δεν πάτε καλά που θα δίνουμε 40-50€ για την 100άρα (με 10 upload!) και 2 χρόνια δέσμευση και προσφορά υποτίθεται, δίνοντας τους το δικαίωμα να το κάνουν 60-70€ μετά από 2 χρόνια. ΜΙλάω για τους στάνταρ πάροχους που είναι διαθέσιμοι σχεδόν παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...