Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Phantomas23 είπε

Σχεδόν όλοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τι φταίει για τις ταχύτητες μας. Πριν κράξετε τους παρόχους τηλ και ιντερνετ, ρωτήστε τον πατέρα σας, είναι αυθαίρετο το σπίτι? Ρωτήστε τις πολεοδομίες αν οι πολυκατοικίες μας είναι σωστά δομημένες, με σωστό υπόγειο δίκτυο! Ζούμε στην χώρα του άρπακολα, όλα στήθηκαν στο πόδι, γιατί να δουλεύουν σωστά οι τηλεπικοινωνίες?

Στα κινητά μια χαρά ακολουθούμε τις τεχνολογίες και τις ταχύτητες...

 

Ακριβώς αυτό.

Ακόμη δώσαμε τον ΟΤΕ στην DT και χορεύουμε στους ρυθμούς της - δείτε πχ. πως κάνουν ανάπτυξη δικτύου σε Γαλλία και Ηνωμ. Βασίλειο και πως η Γερμανία ακόμη "ξεζουμίζει" το χαλκό (VDSL). Επιπλέον εδώ δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός και σχεδόν σε κανένα κλάδο. Αφού όλες οι κυβερνήσεις δήθεν ασκούν εξωτερική πολιτική δίνοντάς τα όλα χωρίς κανένα αντάλλαγμα απλά για να γίνονται αρεστοί (πόσα έχει αρμέξει η Vodafone όλα αυτά τα χρόνια και τι επενδύσεις έχει κάνει)  και μετά εμείς οι ίδιοι που δεν έχουμε ίχνος καταναλωτικής συνείδησης και απλά ...καταναλώνουμε ότι μας σερβίρουν.

Ότι καλό συμβαίνει οφείλεται σε οδηγίες, στόχους της ΕΕ (και επιδοτήσεων) οι οποίοι κοιτάνε μπροστά και κατανοούν ότι το διαδίκτυο είναι η υποδομή του μέλλοντος. Όπως παλιότερα συζητούσαμε για την καθιέρωση της χώρας μας ως εμπορικού κόμβου (λόγω θέσης) και ταυτόχρονα δεν είχαμε οδικό δίκτυο και λιμάνια. Πρώτα κάνεις υποδομές και έπειτα ακολουθεί η ανάπτυξη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Guys, δεν πάτε καλά που θα δίνουμε 40-50€ για την 100άρα (με 10 upload!) και 2 χρόνια δέσμευση και προσφορά υποτίθεται, δίνοντας τους το δικαίωμα να το κάνουν 60-70€ μετά από 2 χρόνια. ΜΙλάω για τους στάνταρ πάροχους που είναι διαθέσιμοι σχεδόν παντού.

Ανάλογα την χρήση τα δίνεις αν τα χρειάζεσαι , εγώ με συνεργάτες που δουλεύω φουλ dropbox και cloud που ανεβοκατεβάζουμε συνέχεια φακέλους πολλών mb και αρχεία και έχουμε όλοι 50άρες γραμμές για να έχουμε ένα upload 0.5 mb/s τουλάχιστον να μην κολλάμε, αν βάλουμε κεντρικό σέρβερ στο μέλλον στο γραφείο που θα μπεί καλό θα είναι να έχει καλύερη γραμμή.

για να κατεβάζεις ταινίες, παιχνίδια κλπ μια χαρά είναι και οι συμβατικές adsl αν και η διαφορά είναι μικρή για vdsl που έχεις απο 45 μέχρι 50 καρφί.

όσο για την δέσμευση σιγά τι θα σου κάνουν άμα φύγεις 😛 έχω ρίξει μπιστόλια σε 3 παρόχους γιατί με νευριάσανε με διάφορα και τι μου έκαναν ?

επίσης μετά απο 2 χρόνια θα πέσει η τιμή όπως σε όλες τις παροχές και προιόντα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Ανάλογα την χρήση τα δίνεις αν τα χρειάζεσαι , εγώ με συνεργάτες που δουλεύω φουλ dropbox και cloud που ανεβοκατεβάζουμε συνέχεια φακέλους πολλών mb και αρχεία και έχουμε όλοι 50άρες γραμμές για να έχουμε ένα upload 0.5 mb/s τουλάχιστον να μην κολλάμε, αν βάλουμε κεντρικό σέρβερ στο μέλλον στο γραφείο που θα μπεί καλό θα είναι να έχει καλύερη γραμμή.

για να κατεβάζεις ταινίες, παιχνίδια κλπ μια χαρά είναι και οι συμβατικές adsl αν και η διαφορά είναι μικρή για vdsl που έχεις απο 45 μέχρι 50 καρφί.

όσο για την δέσμευση σιγά τι θα σου κάνουν άμα φύγεις 😛 έχω ρίξει μπιστόλια σε 3 παρόχους γιατί με νευριάσανε με διάφορα και τι μου έκαναν ?

επίσης μετά απο 2 χρόνια θα πέσει η τιμή όπως σε όλες τις παροχές και προιόντα  

Είμαι στα 3-4 χιλιόμετρα από το Σύνταγμα. Στα 12Mbps/1Mbps, με ομολογουμένως χαμηλή τιμή όμως, οπότε δεν παραπονιέμαι κι ας το χρειάζομαι και γω το upload, ευτυχώς όχι πολύ συχνά.
Δεν θα κάνω καν τον κόπο να δοκιμάσω VDSL εώς 50Mbps και σε σχεδόν διπλάσια τιμή (δεν είναι 4-5 ευρώ η διαφορά...), ειδικά όταν άργησε τραγικά να γίνει διαθέσιμο στην περιοχή μου - too little too late. Τα 100+ είναι ακόμα ακριβά, οπότε τελικά μένω στην παλιά, φτηνή ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, SeaLion said:

Guys, δεν πάτε καλά που θα δίνουμε 40-50€ για την 100άρα (με 10 upload!) και 2 χρόνια δέσμευση και προσφορά υποτίθεται, δίνοντας τους το δικαίωμα να το κάνουν 60-70€ μετά από 2 χρόνια. ΜΙλάω για τους στάνταρ πάροχους που είναι διαθέσιμοι σχεδόν παντού.

http://www.nova.gr/gr/hot-deals/nova2play-internet100/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος είπε οτι υπάρχουν περισσότερες εταιρίες απ'τις 3 βασικές.. που? αθήνα θεσ/κη και σε 3-4 πόλεις ακόμα?
Η forthnet είχε potential μέχρι το 2007-2008 περίπου που σταμάτησε την επέκταση του δικτύου της. Η inalan π.χ το βρίσκω απίθανο να επεκτείνει το δίκτυό της πέρα απ'τις 2 πόλεις που είναι τώρα και κάτι άλλες (On και vivodi κλπ ) έφυγαν νύχτα παρόλο που αρχικά φαινόταν να έχουν καλές τιμές και όρεξη να επεκταθούν σε όλη την Ελλάδα. οπότε δεν βλέπω φως στο τούνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 4:55 ΜΜ, Amix είπε

Θα συμφωνησω μαζι σου. Ο φιλος μου, ο οποιος μενει στην ιδια γειτονια με 'μενα παραπονιουνταν για τις χαμηλες ταχυτες που εχει. Οταν του ειπα να βαλει 50αρα ή 100αρα γεραμμη αρχησε τα μα μου ειναι ακριβο κτλ (εντωμεταξυ ειναι +5 το μηνα στην Νοβα) 

Με 29,90 εχω απεριοριστα σταθερα + κινητα + 100αρα.

SpeedTest.png

Αυτο που βλέπω φιλε μου ειναι 100αρα nova?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, SeaLion said:

Για νέους συνδρομητές, λέει, και επίσης τι είναι αυτό; VDSL 100άρι;

Είσαι ήδη στη Nova? Κι οι υφιστάμενοι έχουν πάρει πολύ καλές προσφορές για 100αρα.

Ναι 100αρα VDSL. Αυτή δεν ανέφερες στο post σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

για να κατεβάζεις ταινίες, παιχνίδια κλπ μια χαρά είναι και οι συμβατικές adsl αν και η διαφορά είναι μικρή για vdsl που έχεις απο 45 μέχρι 50 καρφί.

😛

Όχι φίλε δεν είναι καθόλου μια χαρά η adsl πλεον που έχει το κάθε σπίτι από 6+ συσκευές που παίζει στριμαρισμα συνέχεια, κατέβασμα περιεχομένου από παντού κτλπ άσε που ουσιαστικά πετιεσαι εκτός της επόμενης γενιάς κονσολών που θα έχουν όλες 4κ περιεχόμενο, ευτυχώς που έχει το xbox feature να κατεβάζει αμα είναι κλειστό πχ το gta v πήρε πάνω από μέρα να το κατεβάσει και μιλάω για "απλή" χρήση. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Amix είπε

Ειναι σταθερη.Τωρα που το βλεπω, συγχρονιζω 99.912/9.997 . 

Το ρωτάω γιατι εχω cosmote 100αρα και σκεφτομαι να αλλαξω γιατί πληρώνω 47 το μηνα!

Επομένος την ταχυτητα την πιανω ειναι κοντα το καφαο...απλα με ενδιαφερει η σταθεροτητα της γραμμης κλπ.

εμενα συγχρονίζει εδώ

DSL downstream
99976 kBit/s,
DSL upstream
9999 kBit/s,
 
image.png.98de8b1407b0760378d8834d03915ff4.png
 
fastpath ready.
Επεξ/σία από Neontheone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...