Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, greengr21 είπε

Όχι φίλε δεν είναι καθόλου μια χαρά η adsl πλεον που έχει το κάθε σπίτι από 6+ συσκευές που παίζει στριμαρισμα συνέχεια, κατέβασμα περιεχομένου από παντού κτλπ άσε που ουσιαστικά πετιεσαι εκτός της επόμενης γενιάς κονσολών που θα έχουν όλες 4κ περιεχόμενο, ευτυχώς που έχει το xbox feature να κατεβάζει αμα είναι κλειστό πχ το gta v πήρε πάνω από μέρα να το κατεβάσει και μιλάω για "απλή" χρήση. 

  σιγά ποιές 6+ συσκευές ρε μάστορα δεν είναι όλα τα σπίτια πολύτεκνων ηρέμησε που όλοι όλη την ώρα στριμάρουν, αυτό που λες είναι ενα σενάριο κατά περίπτωση.

στο δικό μου άντε να μπω εγώ να κατεβάσω τίποτα πέρα απο τη δουλειά η να κάνω κάτι και άντε η δικιά μου να μπει να παίξει κανα παιχνίδι του FB.

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

Είμαι στα 3-4 χιλιόμετρα από το Σύνταγμα. Στα 12Mbps/1Mbps, με ομολογουμένως χαμηλή τιμή όμως, οπότε δεν παραπονιέμαι κι ας το χρειάζομαι και γω το upload, ευτυχώς όχι πολύ συχνά.
Δεν θα κάνω καν τον κόπο να δοκιμάσω VDSL εώς 50Mbps και σε σχεδόν διπλάσια τιμή (δεν είναι 4-5 ευρώ η διαφορά...), ειδικά όταν άργησε τραγικά να γίνει διαθέσιμο στην περιοχή μου - too little too late. Τα 100+ είναι ακόμα ακριβά, οπότε τελικά μένω στην παλιά, φτηνή ADSL.

ρε φίλε εγώ με την vf με πήραν ένα τηλέφωνο μια μέρα που πήραν το πελατολόγιο της cyta (γιατί εκεί ήμουν πριν) και μου λένε σε αναλάβαμε εμείς, αν θες με 5 ευρώ παραπάνω βάζεις vdsl , τόσα έδωσα όχι το διπλό λογαριασμό, πιστεύω αξίζει γιατί μέχρι να στρίψω ένα τσιγάρο έχει κατεβάσει ταινία!

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Είσαι ήδη στη Nova? Κι οι υφιστάμενοι έχουν πάρει πολύ καλές προσφορές για 100αρα.

Ναι 100αρα VDSL. Αυτή δεν ανέφερες στο post σου?

Ναι, αρκετά παλιός πελάτης. Fiber θα προτιμούσα είναι η αλήθεια. 
Thanks πάντως θα δω τι προσφορά μπορούν να μου κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, SeaLion said:

Ναι, αρκετά παλιός πελάτης. Fiber θα προτιμούσα είναι η αλήθεια. 
Thanks πάντως θα δω τι προσφορά μπορούν να μου κάνουν.

Και να είσαι στις περιοχές που έχουν γίνει έργα FTTH, η Forthnet δεν παρέχει ούτε συμμετέχει στο πρόγραμμα επιδότηση sfbb.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, georgepppo είπε

  σιγά ποιές 6+ συσκευές ρε μάστορα δεν είναι όλα τα σπίτια πολύτεκνων ηρέμησε που όλοι όλη την ώρα στριμάρουν, αυτό που λες είναι ενα σενάριο κατά περίπτωση.

 

 αμα γραφεις σε τεχνολογικο φορουμ το ετος 2020 οτι το adsl ειναι μια χαρα εγω φταιω που σχολιασα το μηνυμα σου μαστορα

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgepppo είπε

ρε φίλε εγώ με την vf με πήραν ένα τηλέφωνο μια μέρα που πήραν το πελατολόγιο της cyta (γιατί εκεί ήμουν πριν) και μου λένε σε αναλάβαμε εμείς, αν θες με 5 ευρώ παραπάνω βάζεις vdsl , τόσα έδωσα όχι το διπλό λογαριασμό, πιστεύω αξίζει γιατί μέχρι να στρίψω ένα τσιγάρο έχει κατεβάσει ταινία!

Ε, αυτό που βλέπω στα sites της κάθε εταιρίας να πουλάνε δεν είναι 5 ευρώ παραπάνω από αυτό που δίνω, ούτε με πήραν τηλ. να μου προσφέρουν VDSL.. 🤷‍♂️

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Και να είσαι στις περιοχές που έχουν γίνει έργα FTTH, η Forthnet δεν παρέχει ούτε συμμετέχει στο πρόγραμμα επιδότηση sfbb.gr

Στο sfbb.gr έχει για τον Τ.Κ. μου αλλά όχι για τον δρόμο μου :( Damn!
Δεν είμαι κολλημένος με τη forthnet πάντως, αν και πελάτης σε διάφορα σπίτια από dial-up εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω 50ρα wind  και σέρνομαι όταν έχω διασύνδεση με το εξωτερικό  εστω και με GMAIL λυπαμαι που ο νομος τους προστατευει και δεν εγγυαται την ελαχιστη ταχυτητα. ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ε, αυτό που βλέπω στα sites της κάθε εταιρίας να πουλάνε δεν είναι 5 ευρώ παραπάνω από αυτό που δίνω, ούτε με πήραν τηλ. να μου προσφέρουν VDSL.. 🤷‍♂️

 

  τιμή vodafone στο site τους αυτή τη στιγμή 22.96 για 24άρα γραμμή και απεριόριστα προς σταθερά και 27.90 για την πενηντάρα με απεριόριστα προς σταθερά, έχει και με 17,90 με 24άρα αλλά φοιτητική προσφορά αν προσέξεις άρα δεν ισχύει για τους περισσότερους στα 5 ευρώ είναι η διαφορά.

38 λεπτά πριν, greengr21 είπε

 αμα γραφεις σε τεχνολογικο φορουμ το ετος 2020 οτι το adsl ειναι μια χαρα εγω φταιω που σχολιασα το μηνυμα σου μαστορα

αμα μου γράφεις ότι σε κάθε σπίτι στριμάρουν όλη την όρα 6+ συσκευές εγώ φταίω που δεν θεώρησα πως είναι ο κανόνας...... για κάποιους και το adsl μια χαρά είναι πχ κάποιος που θέλει να κάνει 5 πράγματα στο PC μετά την δουλειά , τον περισσότερο κόσμο που θέλει να κάνει chat κλπ.

εδώ είμαστε τεχνολογικό φόρουμ , δεν μπορείς να πάρεις δείγμα απο εδώ για να πεις κάπως έτσι είναι έξω ο κόσμος γιατί εδώ μέσα θα δεις όλοι είναι με custom pc,κανένας δεν έχει turbo-ψ , οι περισσότεροι έχουν δοκιμάσει κάποια έκδοση linux ,οι περισσότεροι ξέρουν να κάνουν 5 πράγματα παραπάνω απο το μέσο χρήστη.

ναι για εδω μέσα δεν είναι μια χαρά για έξω ρώτα μια πχ 10 άτομα που δεν είναι φαν της τεχνολογίας και έτσι είναι οι περισσότεροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα αυξάνονται οι απαιτήσεις για bandwidth στα σπίτια. Διότι όταν γίνουμε εμείς παππούδες δεν θα ξοδεύουν μόνο τα εγγόνια αλλά και οι 3 "γενιές"...

Ήδη οι νέοι γονείς ξοδεύουν πέρα από τα παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

32 λεπτά πριν, georgepppo είπε

 

αμα μου γράφεις ότι σε κάθε σπίτι στριμάρουν όλη την όρα 6+ συσκευές εγώ φταίω που δεν θεώρησα πως είναι ο κανόνας...... για κάποιους και το adsl μια χαρά είναι πχ κάποιος που θέλει να κάνει 5 πράγματα στο PC μετά την δουλειά , τον περισσότερο κόσμο που θέλει να κάνει chat κλπ.

εδώ είμαστε τεχνολογικό φόρουμ , δεν μπορείς να πάρεις δείγμα απο εδώ για να πεις κάπως έτσι είναι έξω ο κόσμος γιατί εδώ μέσα θα δεις όλοι είναι με custom pc,κανένας δεν έχει turbo-ψ , οι περισσότεροι έχουν δοκιμάσει κάποια έκδοση linux ,οι περισσότεροι ξέρουν να κάνουν 5 πράγματα παραπάνω απο το μέσο χρήστη.

ναι για εδω μέσα δεν είναι μια χαρά για έξω ρώτα μια πχ 10 άτομα που δεν είναι φαν της τεχνολογίας και έτσι είναι οι περισσότεροι.

ειλικρινα στο λεω το θεωρω παραλογο και να κατσω να σου πω λογους οτι το adsl δε καλυπτει καμια μεση οικογενεια η φοιτητη η ακομα και το 10χρονο που παιζει fortnite και ενα παραπανω σε τεχνολογικο φορουμ ξανα και προσωπικα το σταματαω εδω

25 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα αυξάνονται οι απαιτήσεις για bandwidth στα σπίτια. Διότι όταν γίνουμε εμείς παππούδες δεν θα ξοδεύουν μόνο τα εγγόνια αλλά και οι 3 "γενιές"...

Ήδη οι νέοι γονείς ξοδεύουν πέρα από τα παιδιά.

πλεον και ο μεσος 60αρης μια χαρα χειριζεται τα βασικα,εξελισσονται οι εποχες και οι ανθρωποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TR-909 είπε

Ακόμη δώσαμε τον ΟΤΕ στην DT και χορεύουμε στους ρυθμούς της

Ευτυχως που τον δωσαμε  γιατι αλλιως θα πληρωνα ακομα επιδομα θερμανσης κινηταρα και 70 χιλιαδες εφ'άπαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ευτυχως που τον δωσαμε  γιατι αλλιως θα πληρωνα ακομα επιδομα θερμανσης κινηταρα και 70 χιλιαδες εφ'άπαξ.

Δηλαδή δώσαμε τον ΟΤΕ στη DT για να τον εκκαθαρίσει από τις "κινητάρες και τα εφαπαξ"? ή για να αναπτύξει το δίκτυο και να μας φέρει πιο κοντά στον ευρωπαϊκό μέσο όρο?

Διότι αν το κυρίως ζητούμενο είναι το πρώτο καλά μας κάνουν και μας κάθονται στο σβέρκο 200 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έχουμε χρήματα για τα νοσοκομεία και την Παιδεία. Πιστεύετε ότι θα μπορούσε ένας κρατικός ΟΤΕ να χρηματοδοτήσει ένα τεράστιο project οπτικών ινών όπως έχουν κάνει οι ιδιωτικοί πάροχοι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 4:44 ΜΜ, forgotten είπε

κυπρος , η χωρα οπου πληρωνεις το ιντερνετ χρυσο.... δινω 40ευρω για 20αρα γραμμη...

ελα ελλαδα να πληρωνεις 22 ευρω ομως θα εισαι με ελληνικο μισθο και ελληνικες τιμες στα σουπερ μαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilhs4 είπε

ελα ελλαδα να πληρωνεις 22 ευρω ομως θα εισαι με ελληνικο μισθο και ελληνικες τιμες στα σουπερ μαρκετ

οταν το κοστος ζωης στην κυπρο ειναι σχεδον 1000 ευρω για μια διαβιωση η διαφορα που νομιζεις δεν ειναι τραγικη , υπαρχουν ατομα εδω με 800 ευρω μισθο , ωστοσο ενοικιο κυπρο ειναι το ελαχιστο 450 ευρω σε περιοχες εκτος της λεμεσου οπου το ελαχιστο μπορει να ειναι και 550 ευρω , οποτε οι μισθοι που καποιοι εχετε ως ιδεα οτι ειναι υψηλοι αντισταθμιζονται απο το ψηλο κοστος διαβιωσης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...