Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TR-909 είπε

Δηλαδή δώσαμε τον ΟΤΕ στη DT για να τον εκκαθαρίσει από τις "κινητάρες και τα εφαπαξ"? ή για να αναπτύξει το δίκτυο και να μας φέρει πιο κοντά στον ευρωπαϊκό μέσο όρο?

Διότι αν το κυρίως ζητούμενο είναι το πρώτο καλά μας κάνουν και μας κάθονται στο σβέρκο 200 χρόνια τώρα.

Δωσαμε τον ΟΤΕ    σε αυτον που εδωσε τα περισσοτερα  για να απαλλαγουμε απο αλλη μια  μαυρη τρυπα του  Προυπολογισμου.Αλλο ενα κρατικο μονοπωλιο  με στρατιες αργομισθων ,απαρχαιωμενο μοντελο  εταιρικης διακυβερνησης  και διαρθρωσης  ,απαρχαιωμενο εξοπλισμο και πλειστα προβληματα χρηματοδοτησης .

Αντ' αυτου   εχουμε τον αμεσο μετασχηματισμο σε  μια συγχρονη εταιρεια ,  πυλωνα της Ελληνικης οικονομιας με τεχνολογια αιχμης .Επενδυει  πακτωλο δις μεσα σε μια δυσκολη οικονομικη συγκυρια ,τον μονο φορεα που το εκανε αυτο σε τετοιο μεγεθος.Χωρις αυτον οχι  vdsl  δεν θα βλεπαμε , αλλα θα ειμασταν με adsl  για αλλα 20 χρονια απορρεια της κρατικης χρεωκοπιας.

Μειωσε τον δανεισμο που ειχε  κατα 80 % και συνεχιζει να υλοποιει επενδυσεις  σε ολο το μηκος και το πλατος της Ελληνικης επικρατειας ,αναβαθμιζοντας το δικτυο και τις υποδομες και δινοντας δουλεια σε χιλιαδες νεους και οχι στους απογονους των παλαιοτερων υπαλληλων οπως συνεβαινε κατα κορον στο παρελθον .

Ολα αυτα ειναι κοινως αποδεκτα  απο το συνολο της αγορας  και των οικονομικων παραγοντων , οποιος δεν τα βλεπει  εθελοτυφλει .

Ολα τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου  και δεν εχουν καμια απολυτως πραγματικη βαση .

 

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/2/2020 στις 4:48 ΜΜ, kastorakos84 είπε

Δεν παίζει ρόλο μόνο η υποδομή,  αλλά και οι χρήστες.  Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να πληρώσουν περισσότερο για μετάβαση από adsl σε vdsl. Το 90% το μόνο που κοιτάνε είναι το πόσο θα πληρώνουν το μήνα,  και γκρινιάζουν γιατί έχουν 10Mbps, όταν ομως τους λες ότι στην περιοχή τους έχει διαθεσιμότητα vdsl, μόλις ακούσουν τις χρεώσεις,  σφυρίζουν αδιάφορα. Και τον άλλο μήνα που έρχονται να πληρώσουν λογαριασμό,  πάλι τα ίδια...

ναι γιατί πολύ απλά δε΄ν έχω την πολυτέλεια αγαπητέ να δώσω όλο τον μισθό μου για να βάλω vdsl.ας κατεβάσουνε τις τιμές και θα δούμε .αν εσυ τα έχεις να τα δώσεις να τα δώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως θα πω ότι δεν φταίει η "τεχνολογία" μιας και είμαστε σε τεχνολογική ιστοσελίδα/κοινότητα

ναι η ευρυζωνηκότητα στην ελλάδα είναι ακριβή

κυριαρχεί η xDSL (ADSL) "ΕΩΣ 24Mbps" στην πλειοψηφία γιατί απλά δεν έχει τα χρήματα (δεν ξέρω αν ευσταθεί ή όχι αυτή η δικαιολογία) να πάει σε μεγαλύτερη τεχνολογία

δεν καταλαβαίνω όμως τις διαμαρτυρίες...π.χ μα δεν πιάνω 24 αλλά 4 ναι φίλε μου γιατί είσαι στα 5-4-3-2 χλμ απόσταση με ένα "σάπιο" χάλκινο δίκτυο που δεν το αναβαθμίζει κανένας

το μέλλον που επενδύουν όλοι πλέον είναι οι οπτικές ίνες

αν θες καλύτερες ταχύτητες είναι μονόδρομος η αναβάθμιση σε VDSL ή σε FTTH

αλλιώς μπορείς να κάτσεις με την ADSL και ότι πιάσεις φίλε μου χωρίς διαμαρτυρία καθώς ούτε ο OTE (COSMOTE) θα κάτσει να σου αναβαθμίσει το "χάλκινο δίκτυο" αυτό έχει ξοφλήσει πλέον...

είτε θες είτε όχι αργά η γρήγορα τα πάντα θα έχουν αντικατασταθεί με τις οπτικές ίνες

το ανερχόμενο VDSL δεν έχει πιάσει τις προσδοκίες καθώς είναι "ακριβό" για τα ελληνικά δεδομένα (το μόνο θετικό που βρίσκω είναι το όριο της απόστασης αν είσαι μέσα σε αυτό έχεις υπηρεσία αν όχι δεν έχεις τόσο απλά) όχι παλιά με τις ADSL ήταν ο άλλος 6 χλμ μακριά και του βάζανε σύνδεση...

όσο για το FTTH αν δεν υπήρχε η δράση sfbb.gr που επιδοτεί την εγκατάσταση και σύνδεση αμφιβάλλω αν θα έβαζαν όσοι μέχρι τώρα έχουν βάλει (υπάρχουν περιοχές που έχει κάλυψη FTTH αλλά καμία σύνδεση...)

εγώ πάντως δεν έχω κανένα παράπονο με την σύνδεση που έχω επιλέξει το FTTH 100/10 πληρώνω και απολαμβάνω τις ταχύτητες που πληρώνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Δωσαμε τον ΟΤΕ    σε αυτον που εδωσε τα περισσοτερα  για να απαλλαγουμε απο αλλη μια  μαυρη τρυπα του  Προυπολογισμου.Αλλο ενα κρατικο μονοπωλιο  με στρατιες αργομισθων ,απαρχαιωμενο μοντελο  εταιρικης διακυβερνησης  και διαρθρωσης  ,απαρχαιωμενο εξοπλισμο και πλειστα προβληματα χρηματοδοτησης .

Αντ' αυτου   εχουμε τον αμεσο μετασχηματισμο σε  μια συγχρονη εταιρεια ,  πυλωνα της Ελληνικης οικονομιας με τεχνολογια αιχμης .Επενδυει  πακτωλο δις μεσα σε μια δυσκολη οικονομικη συγκυρια ,τον μονο φορεα που το εκανε αυτο σε τετοιο μεγεθος.Χωρις αυτον οχι  vdsl  δεν θα βλεπαμε , αλλα θα ειμασταν με adsl  για αλλα 20 χρονια απορρεια της κρατικης χρεωκοπιας.

Μειωσε τον δανεισμο που ειχε  κατα 80 % και συνεχιζει να υλοποιει επενδυσεις  σε ολο το μηκος και το πλατος της Ελληνικης επικρατειας ,αναβαθμιζοντας το δικτυο και τις υποδομες και δινοντας δουλεια σε χιλιαδες νεους και οχι στους απογονους των παλαιοτερων υπαλληλων οπως συνεβαινε κατα κορον στο παρελθον .

Ολα αυτα ειναι κοινως αποδεκτα  απο το συνολο της αγορας  και των οικονομικων παραγοντων , οποιος δεν τα βλεπει  εθελοτυφλει .

Ολα τα υπολοιπα ειναι εκ του πονηρου  και δεν εχουν καμια απολυτως πραγματικη βαση .

Πολλές λέξεις αλλά καμία απάντηση... το ερώτημα ήταν ξεκάθαρο. Μας έφερε ή όχι η DT κοντά στον μέσο Ευρωπαίο? 

Tο ADSL ή το VDSL (ή όποια άλλη τεχνολογία έρθει στο μέλλον) δεν το έφερε η DT. Οι πάροχοι είναι οι φορείς υλοποίησης/εκμετάλλευσης αλλά οι στόχοι και η κατευθυντήρια γραμμή τίθενται από την ΕΕ και τις κυβερνήσεις των κρατών μελών. Αλίμονο αν κάθε κράτος βασιζόταν για την ανάπτυξη των στρατηγικών υποδομών του στις διαθέσεις του κάθε επιχειρηματικού ομίλου.

Αν δούμε τζίρους και κερδοφορίες είναι κάπως αδόκιμο να συζητάμε για "πακτωλό δις σε επενδύσεις"  - σε αρκετές από τις οποίες φυσικά συμμετέχει και το Ελληνικό Δημόσιο με σημαντικό ποσοστό. Ότι καλό γίνεται συμβαίνει, όχι γιατί ο ΟΤΕ και η Vodafone το επιδιώκουν για εμάς. Αλλά διότι υπαρχουν κάποιοι άνθρωποι με νου και ανιδιοτέλεια (ΕΕ) που έχουν όραμα και βλέπουν πολλά χρόνια μπροστά.

Τέλος, τόσος καιρός έχει περάσει από την απελευθέρωση της αγοράς τηλεπικοινωνιών και ακόμη αδυνατώ να δω το "συγκριτικό πλεονέκτημα του ανταγωνισμού" αφού οι μεγάλοι πάροχοι ("μεγάλοι" με βάση την γεωγραφική κάλυψη) προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες, τιμολογημένες πολλές φορές με διαφορά λίγων λεπτών του ευρώ ή και καθόλου. Αν δε βάλουμε στην εξίσωση και τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες , ανεπτυγμένες ή και λιγότερο ανεπτυγμένες (τιμοκαταλόγους, υπηρεσίες συγκριτικά) εκεί σε πιάνει θλίψη.

ΥΓ -  δεν υπάρχει τίποτα εκ του πόνηρου, συζήτηση κάνουμε.

Επεξ/σία από TR-909
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, TR-909 said:

Tο ADSL ή το VDSL (ή όποια άλλη τεχνολογία έρθει στο μέλλον) δεν το έφερε η DT.

Την FTTC υλοποίηση του VDSL την έφερε η DT στην χώρα, fact. Ήταν μεγάλο λάθος που δώθηκε νωρίτερα (και γενικότερα) VDSL από το DSLAM των αστικών κέντρων. Αν ο ΟΤΕ είχε καταντήσει σαν την ΔΕΗ, η σημερινή κατάσταση θα μας φαινόταν όνειρο.

1 hour ago, TR-909 said:

Αν δούμε τζίρους και κερδοφορίες είναι κάπως αδόκιμο να συζητάμε για "πακτωλό δις σε επενδύσεις"  - σε αρκετές από τις οποίες φυσικά συμμετέχει και το Ελληνικό Δημόσιο με σημαντικό ποσοστό.

Μονο σε 2 περιπτώσεις έχουν επιδοτήσεις σε έργα των παρόχων, στο RURAL και σε αυτό του link αν δεν κάνω λάθος. Λογικό μιας κι οι 2 περιπτώσεις είναι για περιοχές που απλά δεν γίνεται απόσβεση των έργων.

Στις υπόλοιπες περιοχές που είναι σε μεγάλα ή μικρά αστικά κέντρα, είναι όλα από την τσέπη των παρόχων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/2/2020 στις 9:07 ΜΜ, TR-909 είπε

Πολλές λέξεις αλλά καμία απάντηση... το ερώτημα ήταν ξεκάθαρο. Μας έφερε ή όχι η DT κοντά στον μέσο Ευρωπαίο? 

Tο ADSL ή το VDSL (ή όποια άλλη τεχνολογία έρθει στο μέλλον) δεν το έφερε η DT. Οι πάροχοι είναι οι φορείς υλοποίησης/εκμετάλλευσης αλλά οι στόχοι και η κατευθυντήρια γραμμή τίθενται από την ΕΕ και τις κυβερνήσεις των κρατών μελών. Αλίμονο αν κάθε κράτος βασιζόταν για την ανάπτυξη των στρατηγικών υποδομών του στις διαθέσεις του κάθε επιχειρηματικού ομίλου.

Αν δούμε τζίρους και κερδοφορίες είναι κάπως αδόκιμο να συζητάμε για "πακτωλό δις σε επενδύσεις"  - σε αρκετές από τις οποίες φυσικά συμμετέχει και το Ελληνικό Δημόσιο με σημαντικό ποσοστό. Ότι καλό γίνεται συμβαίνει, όχι γιατί ο ΟΤΕ και η Vodafone το επιδιώκουν για εμάς. Αλλά διότι υπαρχουν κάποιοι άνθρωποι με νου και ανιδιοτέλεια (ΕΕ) που έχουν όραμα και βλέπουν πολλά χρόνια μπροστά.

Τέλος, τόσος καιρός έχει περάσει από την απελευθέρωση της αγοράς τηλεπικοινωνιών και ακόμη αδυνατώ να δω το "συγκριτικό πλεονέκτημα του ανταγωνισμού" αφού οι μεγάλοι πάροχοι ("μεγάλοι" με βάση την γεωγραφική κάλυψη) προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες, τιμολογημένες πολλές φορές με διαφορά λίγων λεπτών του ευρώ ή και καθόλου. Αν δε βάλουμε στην εξίσωση και τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες , ανεπτυγμένες ή και λιγότερο ανεπτυγμένες (τιμοκαταλόγους, υπηρεσίες συγκριτικά) εκεί σε πιάνει θλίψη.

ΥΓ -  δεν υπάρχει τίποτα εκ του πόνηρου, συζήτηση κάνουμε.

Δεν ξέρεις τι λες ολόκληρα κατεβατα  αν δεν ήταν οι Γερμανοί και με το ελληνικό κράτος έτοιμο στην κατάρευση από το 2009 μέχρι το 2019 θα είχαν γίνει ελάχιστες επενδύσεις και θα είμαστε σαν την Καμπότζη σταματήστε της εξυπνάδες χάρη στον ΟΤΕ έχω ίντερνετ στο χωριό  που γράφω τώρα και αφήστε της συνωμοσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Άγιοι Ανάργυροι , Αθήνα 2020. Έχω 7Mbps γραμμή και δεν υπάρχει δυνατότητα μετάβασης σε VDSL παρ'όλο που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τα +10€ τον μήνα. Τα σχόλια δικά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, denz said:

Άγιοι Ανάργυροι , Αθήνα 2020. Έχω 7Mbps γραμμή και δεν υπάρχει δυνατότητα μετάβασης σε VDSL παρ'όλο που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τα +10€ τον μήνα. Τα σχόλια δικά σας...

Εμείς οι "απ' την από 'δω μεριά του ποταμιού", είμαστε για να μετακομίζουμε στην "από 'κει μεριά". 200-200 με 28€ 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...