Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 10 μέρες απολαμβάνω την 200αρα ftth.Παντα είχα την τύχη στην περιοχή μου να έχω γρήγορο ίντερνετ και τώρα ήρθε και η 200αρα.Μακαρι κάποια στιγμή να έρθει και Inalan ή HCN γιατί το 10% upload των τριών εταιρειών μου φαίνεται κλέψιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ultimamage είπε

Ρε παιδιά εδώ δεν ξέρουν και οι ίδιες οι εταιρείες τι πουλάνε!

Δεν έβγαλα ποτέ άκρη με ΟΤΕ ενώ είχα ίνα(σκαμμένη αναμονή) έξω από το σπίτι μου και διανεμητή στα 30 μέτρα.

Μου λέγανε δεν έχετε οπτική ίνα και μάλιστα ότι δεν έχω γραμμή ούτε για 24αρα...

Έβαλα inalan 100up/100down και μου δίνουν και ένα 30-40 % δωράκι.

9071575717.png

Για τις τιμές να μη μιλήσω που ζητάνε 50+ ευρώ. Όσο για το κουπόνι που δίνει η ΕΕ κάτι γίνεται και πας καμιά 35ευρω. Μετα ποιος θα δώσει 50-60 ευρώ το μήνα για 100Down/10 up?

Λάρισα είσαι φίλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ναι γιατί είναι διαφορετική τεχνολογία για την οποία έγιναν επενδύσεις, άρα χρειάζεται υψηλότερο πάγιο για να γίνει απόσβεση κι αργότερα να έχουν κέρδος.

πληρωνουμε υψηλοτερα παγια εδω και 20 χρονια, ποσο ακομα? νομιζω μπορουμε να συμφωνησουμε πως εν ετη 2020 ειναι τραγικο να ζητανε τοσα λεφτα για να βαλεις 50αρα γραμμη (με αθλιο upload μαλιστα)

και να μη ξεχασω να αναφερω οτι οπως ανεφεραν και αλλοι χρηστες πραγματι ο οτε κανει πουστιες και τους μειωνει ολους στα 18 και οποιος το παρει χαμπαρι, συμβαινει σπιτι της κοπελας μου εδω και μηνες (της τα χω πει, τους αφηνει να την αρμεγουν)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

οχι μιλαμε για barebone γραμμη https://www.epic.com.cy/el/page/H1r10tnT/internet-thlefwnia

cablenet δεν υπαρχει στη περιοχη που βρισκομαι και εδω και τρια χρονια ακομα περιμενω να ερθουν οπτικες ινες...

 

Μια απο τα ίδια με cablenet. Περιμενω 3 χρόνια τωρα να το φερουν στο κέντρο της Λεμεσου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ Πολύδροσο Αμαρουσίου (σπίτι πεθεράς) ADSL 24;άρα (λέμε τώρα) 6Mbps μετά βίας... Με τα 14 που λέει το άρθρο θα είμασταν θεοί. Όλο αυτό θυμίζει το πρόβλημα των στατιστικών. Αν ένας πλούσιος μασαμπουκώσει ένα κοτόπουλο και ένας άστεγος μείνει νηστικός, για τις στατιστικές έχουν φάει και οι δύο μισό κοτόπουλο.

Επεξ/σία από tedkald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Lezantas26 said:

πληρωνουμε υψηλοτερα παγια εδω και 20 χρονια, ποσο ακομα? νομιζω μπορουμε να συμφωνησουμε πως εν ετη 2020 ειναι τραγικο να ζητανε τοσα λεφτα για να βαλεις 50αρα γραμμη (με αθλιο upload μαλιστα)

και να μη ξεχασω να αναφερω οτι οπως ανεφεραν και αλλοι χρηστες πραγματι ο οτε κανει πουστιες και τους μειωνει ολους στα 18 και οποιος το παρει χαμπαρι, συμβαινει σπιτι της κοπελας μου εδω και μηνες (της τα χω πει, τους αφηνει να την αρμεγουν)

Τα 29.90 για 100αρα απο Forthnet δεν είναι άσχημα και σε προσφορές η 50αρα πέφτει στα 20-25 νομίζω? Πόσο πιο κάτω?

Προσωπικά θα ήθελα να φύγουν τελείως οι ειδικοί φόροι από σταθερή/internet/κινητή/συνδρομητική TV και να μειωθεί το ΦΠΑ τους στο μισό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παιδιά 4αρα εδώ.

το περιεργο ειναι οτι πριν απο 7-8 χρονια επιανα 8Mbit, τωρα πιανω 4.απο τον οτε προσπαθουν να με πεισουν οτι ποτέ δεν επιανα 8mbit .αν δεν ειχα παλιο screenshot απο το ρουτερ του pc μου που εγραφε τις ταχυτητες down kai up ,κατι μου λεει οτι θα με επειθαν 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τα 29.90 για 100αρα απο Forthnet δεν είναι άσχημα και σε προσφορές η 50αρα πέφτει στα 25 νομίζω? 

Προσωπικά θα ήθελα να φύγουν τελείως οι ειδικοί φόροι από σταθερή/internet/κινητή/συνδρομητική TV και να μειωθεί το ΦΠΑ τους στο μισό.

το θεμα ειναι να μη μπλεξεις με forthnet 😂

αστειακι. παντως ειναι να μη πεσεις στη περιπτωση. εγω τοσα χρονια vodafone δεν εχω θεμα που ολοι την βριζουν 🤷‍♂️

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην γκρινιάζετε, και το 13.41 που έχουμε πάλι καλό είναι, στην Ελλάδα ζούμε.
.
Εμένα δεν με πειράζει τόσο η 56η θέση και το 13.41 όσο οι εταιρείες/ISP/mobile που εκβιάζουν-γδέρνουν με τα @#%&συμβόλαιά τους.
Γκοζμοντέ* 39€ το μήνα και σε όποιον αρέσει. Μετά τη λήξη κάνα 55€.

* pm για το ποιά είναι.

Επεξ/σία από eyw
αστερίσκος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kastorakos84 είπε

Δεν παίζει ρόλο μόνο η υποδομή,  αλλά και οι χρήστες.  Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να πληρώσουν περισσότερο για μετάβαση από adsl σε vdsl. Το 90% το μόνο που κοιτάνε είναι το πόσο θα πληρώνουν το μήνα,  και γκρινιάζουν γιατί έχουν 10Mbps, όταν ομως τους λες ότι στην περιοχή τους έχει διαθεσιμότητα vdsl, μόλις ακούσουν τις χρεώσεις,  σφυρίζουν αδιάφορα. Και τον άλλο μήνα που έρχονται να πληρώσουν λογαριασμό,  πάλι τα ίδια...

8 ευρώ παραπάνω το μήνα μου κόστισε να πάω από "24άρα" (11 στην πραγματικότητα) σε 50άρα. Αλλά αν το πεις στον Ελληνάρα θα διαμαρτυρηθεί γιατί τα θέλει όλα τζάμπα, αλλά χαλάει ένα 10άρικο τουλάχιστον τη μέρα για τσιγάρα και καφέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω πολυ με αυτους που γραφουν κατι τρομερα πραγματα τυπου "εγω πληρωνω 24αρα αρα θελω 24mbps" ενω αγνοουν τελειως το "εως 24" που λενε ολες οι εταιρειες και εχουν οι ιδιοι υπογραψει..

Ακομα πιο αστειο ειναι τα "θα πληρωνω εως 22 ευρω" ... λες και ειστε 15 χρονων σκεφτεστε μερικοι . 

Ο,τι πληρωσεις θα παρεις,νομος. οι τιμες στην Ελλαδα πλεον για 50αρι ειναι αρκετα καλες 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη μέτρηση έβαλαν και εμάς που έχουμε ενα στρογγυλο 0? Μηδενικό κανονικό γιατι δεν έχουν γραμμή να μας δώσουν. Τόσο καλές υποδομές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Θα πρέπει να καταλάβουμε πως να ερμηνεύουμε κάποια πράματα γιατί αν δεν ερμηνεύουμε σωστά τα δεδομένα μιλάμε για αλχημείες 

Αλχημείες τις οποίες μετά έρχεται το δικό μας καρτέλ να χρησιμοποιήσει σαν δικαιολογία για τα χάλια του... 

Ο μέσος όρος είναι ένας χρήσιμος υπολογισμός αλλά σε πολυδιάστατα θέματα όπως αυτό δεν δίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα παράδειγμα ΗΠΑ (που είναι στην 14η όχι 15 θέση)  Η χώρα με τα περισσότερα datacenter στον κόσμο η χώρα του φθηνού 1Gbit googlefiber η χώρα με 5g/4g και άπειρα DATA να φαίνεται πως έχει κατώτερη υποδομή απο την Ανδόρρα!!!! (που είναι 3 θέσεις πιο πάνω δηλαδή 11η) 

 

Ποιες; οι ΗΠΑ!!! 

 

Θα πρέπει λοιπόν να καταλάβουμε ότι σε πολυδιάστατα θέματα ο μέσος όρος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και δεν υπάρχει ακριβώς γιατί ειναι πολυδιάστατα και το να διαιρούμε έναν αριθμό με τον σύνολο των μετρήσεων δεν οδηγεί σε τίποτα χρήσιμο είναι απλοϊκή σκέψη του να ψάχνουμε μέσους όρους σε τέτοια θέματα. 

 

ΠΧ πηγές για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ λέγοντας ότι δεν υπάρχει ο μέσος όρος σε πολυδιάστατα θέματα http://www.spencerauthor.com/why-science-says-the-average-student-doesnt-exist/

 

To βιβλίο αυτό "The average Camper who doesnt exist" https://books.google.gr/books?id=zfpoLAkMSeAC&pg=PA2&lpg=PA2&dq=Average+doesnt+exist&source=bl&ots=R5wQW1qSvv&sig=ACfU3U23A--PhXekbdrdIW7oYfMAVYPm7w&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwj3n4LniO3nAhVQwMQBHQPJCLsQ6AEwA3oECAoQAQ#v=onepage&q=Average doesnt exist&f=false

(για να μην κουράζεστε διαβάστε την εισαγωγή μόνο στην σελίδα 1) 

 



Όπως και εδώ λοιπόν το συμπέρασμα πολύ λανθασμένα βγαίνει ότι οι περισσότεροι στις ΗΠΑ έχουν κοντά στα 30Mbps πράγμα που είναι ψευδές!

Πρώτα απόλα η ΗΠΑ είναι μια τεράστια χώρα σε έκταση  (χωράει άνετα όλη την Ευρώπη και θα υπάρχουν πάλι κενά κομμάτια ) και έχει 300.000.000 πληθυσμό περίπου και ένα σεβαστό μέρος του πληθυσμού μένει σε έρημες περιοχές/χωριά που δεν έχουν πρόσβαση σε μεγάλες ταχύτητες και έτσι κατεβάζει κατα πολύ τον μέσο όρο της.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι Αμερικάνοι των πόλεων και των περιοχών γύρο απο αυτές δεν έχουν απίστευτα καλές υποδομές και ταχύτητες σε προσιτές (για αυτούς, γιατί μην ξεχνάμε ότι έχουν μεγαλύτερους μισθούς) για αυτούς τιμές... 

 

Η ανδόρρα πο την άλλη έχει μικρό πληθυσμό και οι περισσότεροι είναι σε αστικά κέντρα και έτσι ανεβαίνει ο μέσος όρος της φυσικά όμως η υποδομή τους ειναι χειρότερη απο αυτή των ΗΠΑ... 

 

Φυσικά οι περισσότεροι αμερικάνοι έχουν πολύ καλύτερες ταχύτητες! 

 

Και φυσικά εμείς θα έπρεπε να βρισκόμαστε πολύ πιο κάτω απο την θέση 56 γιατί γεωοπληθυσμιακά είμαστε πολύ πιο παρόμοιοι με το Βέλγιο παρά με τις ΗΠΑ αλλά έχουμε χειρότερες ταχύτητες και τιμές και απο τους δύο!!! 

Φυσικα μπορει να γινει αμεση συγκριση του Βελγιου με τα δεκαδες νησια του και την Ελλαδα,βρηκες και εσυ χωρες να συγκρινεις😋

23 λεπτά πριν, maarinos είπε

Κεφαλλονιά Αργοστόλι nova adsl, από αυτά που διαβάζω, πρέπει να είμαι ok.

437389554_fast.com15Mbps.png.cf462f1a5d19342ea0249eb93072495a.png

ουτε στα παραμυθια 15αρα adsl,γνωριζω και ενα μονοκερο που εχει 20αρα adsl,παιζει να ειναι ο μονος στην Ελλαδα ειλικρινα

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ο πελατης πληρωνε απο την αρχη εως 24 χωρις καμμια  εγγυηση   κατωτερης ταχυτητας .Οτι  μπορει να πιασει η  adsl με τους περιορισμους που εχει  στην περιοχη του  .

Αυτο υπεγραψε απο την αρχη στο συμβολαιο του  και ηταν ξεκαθαρο και αυτο πληρωνε .Δεν τον υποχρεωσε κανεις να το κανει .

.Αν θελει να κανει χρηση μιας αλλης τεχνολογιας και υπηρεσιας    θα  υπογραψει  παλι ενα αλλο συμβολαιο  ,θα βαλει  το χερι στην τσεπη χωρις να παθει εμφραγμα απο την κινηση  και θα απολαυσει  πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες  πιο σταθερες με πολυ μικροτερους περιορισμους  οπως ειναι η vdsl  τεχνολογια  και οπως συμβαινει παντου στον κοσμο  .

Εχουμε φτασει στο 2020 και ακομα υπαρχουν ατομα που θετουν θεματα που μας απασχολουσαν πριν 10 + χρονια .

Σε κεντρικοτατο σημειο επαρχιακης πολης δεν βρισκω εταιρια να μου δωσει vdsl παντως και το αστειο ειναι οτι βαλανε σε χωρια εξω απο τη πολη νεα καφαο με οπτικες ινες με αποτελεσμα να εχουν σε χωριο 30 σπιτιων 3 σπιτια 50αρα ταχυτητα και εγω να μη σου πω τι πιανω,δηλαδη ποιο fuck logic δεν γινεται σε αυτη τη χωρα,γιατι εγραψες κατι για 2020 κτλπ και βλεπω τα θεματα που σας απασχολουσαν πριν 10+χρονια να με απασχολει καμια 5ετια ακομα μινιμουμ.Και δεν ειναι ολη η Ελλαδα Αθηνα και Θεσ/νικη παιδες ζουνε ανθρωποι και σε αλλα μερη για αυτο μη πετατε τσιτατα τσιγκουνευονται το vdsl και λοιπα.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...