Προς το περιεχόμενο

Η μέση ταχύτητα Internet στην Ελλάδα δεν ξεπερνάει τα 14Mbps


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, lexotamilf είπε

Δεν πειράζει. Έχουμε το δεύτερο πιο φθηνό ψωμί στην ευρωζώνη όμως. Όλα καλά. 😛

Ε το ψωμί είναι πολύ πιο σημαντικό όπως και να το να κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Rockdye είπε

φίλε κ ομως πιο πολύ vdsl βρίσκεις σε επαρχία και νησιά παρά Αθήνα. wtf. 

 

38 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Φυσικα μπορει να γινει αμεση συγκριση του Βελγιου με τα δεκαδες νησια του και την Ελλαδα,βρηκες και εσυ χωρες να συγκρινεις😋

ουτε στα παραμυθια 15αρα adsl,γνωριζω και ενα μονοκερο που εχει 20αρα adsl,παιζει να ειναι ο μονος στην Ελλαδα ειλικρινα

Σε κεντρικοτατο σημειο επαρχιακης πολης δεν βρισκω εταιρια να μου δωσει vdsl παντως και το αστειο ειναι οτι βαλανε σε χωρια εξω απο τη πολη νεα καφαο με οπτικες ινες με αποτελεσμα να εχουν σε χωριο 30 σπιτιων 3 σπιτια 50αρα ταχυτητα και εγω να μη σου πω τι πιανω,δηλαδη ποιο fuck logic δεν γινεται σε αυτη τη χωρα,γιατι εγραψες κατι για 2020 κτλπ και βλεπω τα θεματα που σας απασχολουσαν πριν 10+χρονια να με απασχολει καμια 5ετια ακομα μινιμουμ.Και δεν ειναι ολη η Ελλαδα Αθηνα και Θεσ/νικη παιδες ζουνε ανθρωποι και σε αλλα μερη για αυτο μη πετατε τσιτατα τσιγκουνευονται το vdsl και λοιπα.

Για την επαρχία (εκτός αστικού ιστού) έκανε μεγάλη επένδυση ο ΟΤΕ, την διαφήμισε και πολύ, φυσικά δεν λένε ότι αυτή η πολύ μεγάλη επένδυση ήταν 90% ΕΕ και 10% ΟΤΕ.

Για αυτό βλέπουμε σε χωριά να έχουμε διάθεση για 50αρες και 100αρες ενώ στις πόλεις δεν έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kastorakos84 είπε

Δεν παίζει ρόλο μόνο η υποδομή,  αλλά και οι χρήστες.  Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να πληρώσουν περισσότερο για μετάβαση από adsl σε vdsl. Το 90% το μόνο που κοιτάνε είναι το πόσο θα πληρώνουν το μήνα,  και γκρινιάζουν γιατί έχουν 10Mbps, όταν ομως τους λες ότι στην περιοχή τους έχει διαθεσιμότητα vdsl, μόλις ακούσουν τις χρεώσεις,  σφυρίζουν αδιάφορα. Και τον άλλο μήνα που έρχονται να πληρώσουν λογαριασμό,  πάλι τα ίδια...

Γιατί μπερδεύεσαι; πληρώνω 24αρα κ θέλω να έχω 24αρα. Αν όχι 24 έστω 18. Όχι να πληρώνω 24αρα κ να πιάνω 7. Να ξέρουμε τι λέμε κ τι πληρώνουμε. Αυτό το τυράκι άμα θες να πιάνεις στη περιοχή σου ίντερνετ βάλε vdsl δε το καταλαβαίνω. Τότε να καταργήσουν τα adsl. Τι τα πουλάνε; Με τα πολλά ναι θα παραπονιέμαι. Γιατί εμένα για τα 24mbs μου ζητάνε 25 ευρώ. Εγώ τους δίνω 25 ευρώ αλλά δε παίρνω 24mbs. Δλδ ούτε τα μισά mbs δε παίρνω. Το έπιασες; 

Επεξ/σία από chaosmaster
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Για την επαρχία (εκτός αστικού ιστού) έκανε μεγάλη επένδυση ο ΟΤΕ, την διαφήμισε και πολύ, φυσικά δεν λένε ότι αυτή η πολύ μεγάλη επένδυση ήταν 90% ΕΕ και 10% ΟΤΕ.

Για αυτό βλέπουμε σε χωριά να έχουμε διάθεση για 50αρες και 100αρες ενώ στις πόλεις δεν έχουμε.

προφανως ειναι λεφτα ΕΕ τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι στο εμπόριο χρόνια ασχολούμαι με τν μελισοκομια έχω καταλάβει το εξής ο Έλληνας αν του δώσεις μια σύνδεση 200 mbs τν Μόνικα Μπελούτσι για 2 μέρες  και διακοπές ένα μήνα με χρέωση 20 ευρώ και πάλι θα πιάσει τν κλαψα  ... Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το Ίντερνετ στην Ελλάδα τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cocomel είπε

Εγώ που είμαι στο εμπόριο χρόνια ασχολούμαι με τν μελισοκομια έχω καταλάβει το εξής ο Έλληνας αν του δώσεις μια σύνδεση 200 mbs τν Μόνικα Μπελούτσι για 2 μέρες  και διακοπές ένα μήνα με χρέωση 20 ευρώ και πάλι θα πιάσει τν κλαψα  ... Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το Ίντερνετ στην Ελλάδα τέλος

και εγω λεω οτι γραφεις οτι να ναι τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, greengr21 said:

προφανως ειναι λεφτα ΕΕ τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...

Λογικό να επιδοτούνται περιοχές (RURAL) που δεν βγαίνει το κόστος των επενδύσεων από τους 3 κι ο κούκος χρήστες. Στα αστικά κέντρα (μεγάλα ή μικρά) όμως δεν πέφτει ούτε cent επιδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANGEL.TSIO είπε

Όλα τα χωριά πλέον έχουν οπτική ίνα. 50-100 αλλά ακριβή σύνδεση αγροτικού ίντερνετ. Οι πόλεις έχουν το θέμα 

Μπα κανονικες τιμες 50αρας εχουν δεν υπαρχει "ακριβο" επειδη ειναι αγροτικο,εκτος αν σου φαινονται τα 30-40ευρω το μηνα ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ειναι ασημαντο μεγεθος η  καλυψη που εχει  για να το αναφερουμε ,δεν υπολογιζεται καν ως στατιστικο δειγμα .Για αυτο το χαρακτηρισα γραφικο.Eιναι σχολιο της ιδιας κατηγοριας με αυτους που λενε  πληρωνω 24 και πιανω 10 και  γκρινιαζουν στα φορουμ ,  ενω αγνοουν τα βασικα και τους περιορισμους της adsl ... 

Ε τοτε επειδη ειμαστε γραφικη μας αρεσει πολλη η ταχυτητα μας.. αιντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Φυσικα μπορει να γινει αμεση συγκριση του Βελγιου με τα δεκαδες νησια του και την Ελλαδα,βρηκες και εσυ χωρες να συγκρινεις

Πέραν ότι δεν είναι κάτι το δύσκολο μιας και ειναι κοντά μεταξύ τους είδαμε και στην στεριά πως τα πάμε... Εδώ στην ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ και μεγάλο μέρος του πληθυσμού παλεύει με 10mbps.. και βγάλε ενώ έχει υποθετικά 24άρα ADSL....

5 ώρες πριν, spgkountis είπε

για ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΈΝΗ χώρα...
πολύ καλά είμαστε...

Ενώ όταν δεν ήμασταν χρεοκοπημένοι τα πηγαίναμε καλύτερα.. στο μόνο που πηγαίναμε καλύτερα ήταν στο ότι υπήρχε ένας κάποιος ανταγωνισμός και χτυπούσαν σε τιμές ανά διαστήματα.. μέχρι εκεί όμως. 

Τέλος χώρες με παρόμοιο ΑΕΠ ή και χαμηλότερο έχουν καλύτερες συνδέσεις απο εμάς σε καλύτερες τιμές  (πχ Ρουμανία, Βουλγαρία ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Πέραν ότι δεν είναι κάτι το δύσκολο μιας και ειναι κοντά μεταξύ τους είδαμε και στην στεριά πως τα πάμε... Εδώ στην ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ και μεγάλο μέρος του πληθυσμού παλεύει με 10mbps.. και βγάλε ενώ έχει υποθετικά 24άρα ADSL....

συμφωνω μαζι σου και εγω παθων ειμαι αλλα ατυχες το παραδειγμα εκτος αν απο το Βελγιο περνανε υποθαλασσια καλωδια και δε το ξερω,γιατι ειμαι παθων και απο αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, chaosmaster είπε

Γιατί μπερδεύεσαι; πληρώνω 24αρα κ θέλω να έχω 24αρα. Αν όχι 24 έστω 18. Όχι να πληρώνω 24αρα κ να πιάνω 7. Να ξέρουμε τι λέμε κ τι πληρώνουμε. Αυτό το τυράκι άμα θες να πιάνεις στη περιοχή σου ίντερνετ βάλε vdsl δε το καταλαβαίνω. Τότε να καταργήσουν τα adsl. Τι τα πουλάνε; Με τα πολλά ναι θα παραπονιέμαι. Γιατί εμένα για τα 24mbs μου ζητάνε 25 ευρώ. Εγώ τους δίνω 25 ευρώ αλλά δε παίρνω 24mbs. Δλδ ούτε τα μισά mbs δε παίρνω. Το έπιασες; 

Λειτουργεί αλλιώς το ADSL από το VDSL, είναι άλλο πρωτόκολλο. Η ταχύτητα που πιάνεις εξαρτάται μεταξύ άλλων και από την απόσταση από το κέντρο. Ενώ στο VDSL αν η καλωδίωση του σπιτιού είναι όπως πρέπει φυσικά, κλειδώνεις 50αρι πάντα ή άντε να πιάνεις 45-46 στην χειρότερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...