Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο την ιδεα που εδωσε ο DEADLAZARUS στο νημα για τις amd καρτες και επειδη εχει γινει ενας χαμος τελευταια με ασχετα σχολια σχετικα με το θεμα πηρα την σχετικη αδεια να ανοιξω το συγκεκριμενο thread

Καλο ειναι να συμμετεχουν μονο οι κατοχοι των RX5500, RX5600, RX 5700 και των XT versions τους, για να αποφυγουμε παλι το ''χαος'' που εγινε στο αλλο νημα  , καθως και τα μελη που σκοπευουν στην αγορα αυτων στο πολυ αμεσο μελλον για καποια τελευταια γνωμη,λεπτομερεια,συμβουλη κτλπ

Αποψεις του στιλ γυρισε την πισω και παρε nvidia , dlss , it just works, ''καψτε τα κοκκινα σκυλια''  ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να αποφευγονται με καθε τροπο.

Ο σκοπος του συγκεκριμενου νηματος ειναι οι ανταλαγη αποψεων για τις διαφορες custom υλοποιησεις , θερμοκρασιες , oc ,uv και οτιδηποτε αλλο ειναι χρησιμο στους κατοχους και φυσικα workaround απο τα τελευταια θεματα που εχουν προκυψει λογω drivers . Παντα με σεβασμο στον αλλον , επειδη καποιος εχει προβλημα δεν σημαινει οτι ολοι εχουν και φυσικα το αντιθετο

Μπορουμε να ανεβαζουμε και καποια benchmark/stress tests απλα σε λογικα πλαισια να μην γινει Benchmark thread το παρον νημα. 

Μια φωτογραφια και μια περιγραφη του συστηματος μας νομιζω ειναι καλη λυση για την ''πρωτη γνωριμια'' 

Ας ξεκινησω 

GPU: RX 5700xt sapphire nitro+

20200225_184203.thumb.jpg.8b4c4e5445aa8b46a8011a0cf5dbf35c.jpg

ΕΙναι πανω σε εναν ryzen 3600x(stock ) , prime x470 pro και 16 gb ddr4 3800cl16(oc) 

Γενικα πολυ ευχαριστημενος απο την sapphire(κλασικη αξια ) την αγορασα τον Oκτωβρη απο την γνωστη προσφορα. Σε gaming η θερμοκρασιες ειναι μεχρι 67c ( υποψην το average οχι το t juction ) και τελειως αθορυβη .Μακραν η πιο vfm υλοποιηση ( μαζι με την power color,και αυτη εξαιρετικη στις 5700series) ειδικα με την προσφορα που παιζει αυτες τις μερες. 

Σχετικα με το ιδιο το τσιπακι το μονο θεμα δυστυχως ειναι οτι επεσα σε μπανανα και δεν τραβαει απο oc . Tερματιζει η δικια μου σε 2050-70 και 1820mhz σε μνημη. Ενταξει μικρο το κακο γιατι ειναι ηδη πολυ πουσαρισμενη αλλα ειναι το ψυχολογικο της υποθεσης :P 

Για το (μεγαλο) θεμα των drivers να αναφερω οτι απο την μερα αγορας δεν ειχα κανενα προβλημα,(μικρα bugs υπηρχαν ). Αυτο αλλαξε λιγο με τους adrenalin 2020 , στο battlefield v ειχα black screen το οποιο ομως το ελυσα με το να κλεισω το hardware acceleration στον chrome. Απο κει και επειτα δεν ειχα κανενα θεμα με signal loss .  Crashes , low clocks η κατι αλλο παρομοιο δεν εχω παρατηρησει ποτε απο την μερα αγορας. Υποψην εχω οθονη 1440p 144hz

Kαι μιας και αναφερθηκα σε αυτα να επισημανω τα 3 πιο σημαντικα workaround που θα βοηθησουν τους περισσοτερους χρηστες αν εχουν προβλημα .

1)Κλεισιμο του hardware acceleration απο τον chrome και discord( υπαρχουν και αλλα προγραμματα που χρησημοποιουν hardware acceleration π.χ plex απλα τα δυο πρωτα εχουν αναφερθει κυριως που δημιουργουν προβλημα. Aν δειτε και δεν εχει διορθωθει με τα δυο πρωτα κλειστε το και στα υπολοιπα προγραμματα που χρησημοποιειται . 

2)Απενεργοποιηση του ULPS.  Εχει αναφερθει απο πολλους χρηστες οτι φτιαχνει το θεμα με τα low clocks.Οδηγιες εδω https://community.amd.com/thread/176003

Γενικα ειναι κατι πολυ ευκολο , κανετε restart μετα την απενεργοποιηση και αυτο ηταν. Δεν σημαινει ομως οτι οποτε βλεπετε χαμηλοτερα clocks οτι εχει θεμα η gpu πολλες φορες οφειλεται σε cpu bottleneck . 
3)Unistall των driver με DDU και περνατε τους 19.12.1. Εχει αναφερθει απο αρκετους χρηστες οτι ειναι πιο stable απο τους andrenaline 2020

Αυτα ειναι τα πιο σημαντικα που μου ερχονται τωρα, φυσικα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην εχετε κανενα θεμα και να μην χρειαστει να κανετε τιποτα απο τα παραπανω.(Ειδικα αν βαλετε την gpu σε σχετικα φρεσκο os με λιγα προγραμματα να κανουν conflict) 

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο καντε το post να το προσθεσω στο αρχικο για να ειναι μαζεμενα. 

Αντε καλη αρχη , χωρις flame και ηρεμα :P 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα ως γνωστο μου εχει βγαλει το λαδι η καρτα με καθε ειδους προβληματα.

Προς το παρον δοκιμασα κατι και ισως να εχω γλιτωσει τα black screen που ειχα με οποιοδηποτε αλλο οδηγο περα απο τους 19.9.2.

Το ερευνω και θα αναφερω...

IMG_20200225_211135.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα το thread, βοηθαει να βρισκουμε tricks για να βοηθησουμε λιγο την κατασταση με τους drivers αλλα και γενικοτερα oc/uv των 5700.

Ως κατοχος της Nitro+ βρηκα οτι το OC ειναι πολυ κακο οπως με τον φιλο @noFEARgr . αντιθετως με uv παει καλα, παιζω stable 2000mhz@1030mV που την εχω κανει αθορυβη σε temp σταθερα 70C (35% fans)

 20200222_123823.jpg.2ab7e7267639cc187c4858f176fa71e8.jpg

Για κακη μου τυχη οι drivers δεν εχουν κατσει καλα ακομη και με τα hardware acceleration σε ολες τις εφαρμογες που το επιτρεπουν καθως και την απενεργοποιηση του ULPS + αλλως tricks που βρηκα στο reddit.

Μετα απο πολλα tweaks βρηκα οτι εχω καλυτερη τυχη με εγκατασταση των pro drivers 20.Q1.1 που απο οτι εχω  καταλαβει ειναι 2020 adrenaline με το παλιο software προ-2020. Τωρα εχω πολυ λιγοτερα προβληματα με 1 black screen το τελευταιο 2μερο. 

Εν αναμονη των fixes υποθετω:P

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω παντως δε μπορω να πω πως επεσα σε κανα τρελο κομματι.

Στα 2100mhz/1175mv την εχω και σε gaming παιζει καπου στα 2050-2060 mhz.Με οτιδηποτε λιγοτερο απο ταση,κρασαρουν drivers/game.

Απο μνημη στα 1800.Δεν εχω δοκιμασει για παραπανω να πω την αληθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο το νεο θεμα ελπιζω να λυθουν ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζετε αρκετοι. Πεμπτη ειναι πολυ πιθανο να βγαλουν νεο driver λιγο πριν μπει ο Μαρτιος. Εχει πεσει αρκετο report στην AMD με τα οποια θεματα και συνδυασμοι hardware οποτε περιμενω σε μεγαλο αριθμο fixes με πιο σημαντικα τα downclocking και τα black screens. 

 

imageproxy.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dante αν βρεις λυση πες την να την βαλω , καθως εισαι και ειδικη περιπτωση ( 2 οθονες ,dvi) . 

@xSense Ναι οι drivers του Δεκεμβριου ειναι μακραν οι πιο σταθεροι οπως εχω ακουσει . Ασχετο ποιο case εχεις , πανεμορφο, και ψαχνω για συστημα σαλονιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xSense είπε

Μετα απο πολλα tweaks βρηκα οτι εχω καλυτερη τυχη με εγκατασταση των pro drivers 20.Q1.1 που απο οτι εχω  καταλαβει ειναι 2020 adrenaline με το παλιο software προ-2020. Τωρα εχω πολυ λιγοτερα προβληματα με 1 black screen το τελευταιο 2μερο. 

Εν αναμονη των fixes υποθετω:P

Οι pro drivers είναι κυρίως για productivity και όχι για gaming. Λογικά θα χάνεις μερικά fps σε σχέση με τους κανονικούς, αν θες επιβεβαίωσε μου το. Παρ΄όλα αυτά έχει αναφερθεί ότι λύνουν πολλά προβλήματα (flickering κτλ) σε μερικούς και ότι είναι πιο "σταθεροί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 στους 4 εχουν προβληματα μεχρι στιγμης. Για να δουμε.. Παρτε και μια φωτο απο εμενα, αν και ειμαι "κατοχος" της 5600xt.. Εκει σφραγισμενη, μεχρι να πιασει σκονη!

IMG_20200225_220421_compress76.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να είναι μέσα στο νήμα τουλάχιστον και οι owners από 5600.

Έχω Sapphire 5700XT Pulse σε Asus Prime X370 Pro και Ryzen 2700X. Δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα (έχω την κάρτα 1 μήνα και κάτι) αλλά επειδή είναι το 2ο PC χρησιμοποιείται στα βασικά συν λίγο gaming όταν το μεγάλο PC με τις δύο RTX 2080 κάνει δουλειά. Έχω παίξει F1 2018 και SOTTR, δεν είχα καμία φορά black screen ή κάποιο freeze. Τροφοδοτικό είναι το Corsair TX650M και κουτί το Phanteks Enthoo Pro.

Photo θα ανεβάσω αύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

3 στους 4 εχουν προβληματα μεχρι στιγμης. Για να δουμε.. Παρτε και μια φωτο απο εμενα, αν και ειμαι "κατοχος" της 5600xt.. Εκει σφραγισμενη, μεχρι να πιασει σκονη!

IMG_20200225_220421_compress76.jpg

Μιας και εισαι ο μοναδικος με 5600xt μπορεις να συμμετεχεις απλα προσεχε σε παρακαλω ανακρίβειες στιλ 3/4 στους εχουν θεμα

Αυτη την στιγμη ουσιαστικα ο dante δεν εχει βρει workaround ακομα . Εγω,o arkin ,o malakudi δεν εχουν καποιο θεμα . Ο xSense επισης βαζοντας τους pro drivers και αυτος φαινεται να μην εχει θεμα . 

Το οτι εχουν θεμα οι drivers το ξερουμε το ζητημα ειναι μεχρι να φτιαχτουν τι μπορει να κανει ο χρηστης για να το αντιμετωπισει. 

Επισης γιατι την εχεις στην ακρη και δεν την βαζεις ;

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, noFEARgr said:

Μιας και εισαι ο μοναδικος με 5600xt μπορεις να συμμετεχεις απλα προσεχε σε παρακαλω ανακρίβειες στιλ 3/4 στους εχουν θεμα

Αυτη την στιγμη ουσιαστικα ο dante δεν εχει βρει workaround ακομα . Εγω,o arkin ,o malakudi δεν εχουν καποιο θεμα . Ο xSense επισης βαζοντας τους pro drivers και αυτος φαινεται να μην εχει θεμα . 

Το οτι εχουν θεμα οι drivers το ξερουμε το ζητημα ειναι μεχρι να φτιαχτουν τι μπορει να κανει ο χρηστης για να το αντιμετωπισει. 

Επισης γιατι την εχεις στην ακρη και δεν την βαζεις ;

Θα περιμενω λιγες ημερες και εαν δεν βρεθουν σωστοι drivers, θα την γυρισω πισω RMA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Θα περιμενω λιγες ημερες και εαν δεν βρεθουν σωστοι drivers, θα την γυρισω πισω RMA.

Αν στο επιτρεπουν γυρνα την  πριν τελειωσουν οι 5700xt ( εχουν ακομα στο πλαισιο ; ) αξιζει τα 100 ευρω παραπανω κατα την γνωμη μου. 

Βασικα Ελλαδα εχει παιξει τιποτα αλλο περα απο sapphire και reference ; Σε λιγο θα το κανουμε σκετο sapphire 5700xt owner'club :P

Δεν εχω δει καποιον εδω μεσα με κατι αλλο . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, noFEARgr said:

Αν στο επιτρεπουν γυρνα την  πριν τελειωσουν οι 5700xt ( εχουν ακομα στο πλαισιο ; ) αξιζει τα 100 ευρω παραπανω κατα την γνωμη μου. 

Θα ζητησω τα λεφτα πισω, εαν την επιστρεψω και θα περιμενω μεχρι να βγει η καινουρια γενια, ωστε να αγορασω 2060s/2070 με μειωμενη τιμη. Στο πλαισιο ειναι περιεργοι, οποτε καλυτερα να την εχω σφραγισμενη στο κουτι της, μιας και σημερα την παρελαβα καινουρια, παρα να την εχω ελαφρως χρησιμοποιημενη 5,10,15 ημερες και να μου κανουν κολπα. Ευτυχως η 770 ακομα καλα κρατει.

Αν και ελπιζω στο μεγαλο Update που θα βγαλει η Amd να εχει διορθωσει τα προβληματα. Ειναι κριμα να χτιζει καποιος υπολογιστη μετα απο 6,5 χρονια και να εχει τετοια θεματα. Ευτυχως δεν πουλησα την 770.

Γιατι δεν φτιαχνουμε και ενα poll, να ξερουμε στο περιπου τα στατιστικα;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...