Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NikosTsia είπε

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ότι Ελλάδα οι πρώτες rtx 3000 θα κάνουν κανένα δίμηνο το λιγότερο και από τιμή 500 ταρίφα ποσο να πέσει η 5700xt μετά από 2 μήνες να έχει και 250 κλαιν χαμένος ένα 50ρικο από το να περιμένω με την 580 που έχω αξίζει πιστεύω.

Στα 300 που την βρήκες; Μεταχειρισμένη ή καινούργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να συμπληρώσω και τον Arkin όσον αφορά το θέμα των drivers που ρώτησε το παιδί.

Εγώ είχα πρόβληματα εξαρχής με την κάρτα σε σημείο που δεν ήξερα τι φταίει πραγματικά.

Πλέον τους τελευταίους μήνες το pc λειτουργεί 24/7 ρολόι... Το παραμικρό πρόβλημα δεν έχει.. Φυσικά μιλάμε για πολλές ώρες gaming.

Κλείνοντας, σήμερα 300€για την νίτρο είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά φυσικά όσο υπομονή κάνεις τόσο προς το συμφέρον σου θα είναι οι τιμές  σε 1-2 μήνες πχ.Ειτε πάρεις ίδια κάρτα είτε όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosTsia είπε

Αυτό σκέφτομαι και εγώ ότι Ελλάδα οι πρώτες rtx 3000 θα κάνουν κανένα δίμηνο το λιγότερο και από τιμή 500 ταρίφα ποσο να πέσει η 5700xt μετά από 2 μήνες να έχει και 250 κλαιν χαμένος ένα 50ρικο από το να περιμένω με την 580 που έχω αξίζει πιστεύω.

Η τιμη ειναι πολυ καλη και αν ειναι να πεσει θα πεσει μεσα στο 2021. Δυσκολα πιο πριν. Και δεν ειναι αν εισαι χαμενος 50 ευρω. Ειναι οτι αν περιμενεις 5-6 μηνες για ενα 50αρικο η ακομα και 100αρικο δεν θα εχεις καρτα να παιξεις οποτε αυτοι οι μηνες δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ενα υποτιθεμενο 50αρικο που θα χασεις. Και δεν ειναι οτι το χανεις γιατι θα δουλευεις την καρτα και θα περνας ομορφα. Αν εχεις αλλη καρτα και μπορεις να κανεις υπομονη καλως. Αν οχι την τσιμπας και χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nitro + και ξερό ψωμί.

 Και αν ποτέ ξανααγόραζα, πάλι την Nitro + θα έπαιρνα.

Και αν βγουν καινούργιες ΝΑVI πως τις λένε, πάλι την Nitro + τους θα επιλέξω.

Έγινα fan.

Παλιά έλεγα ATI και PC απάτη και ήμουν NVIDIA για πολλά χρόνια.

Έδωσα όπως είπα μια ευκαιρία στην AMD και την 5700 την συγκεκριμένη και δεν το μετάνιωσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gents,  η Asus κάπου κυκλοφόρησε video όπου λίγο-πολύ μας λέει ότι τα τροφοδοτικά μας μπορεί και να μην την παλεύουν σε απότομες μεταβολές φορτίων (λόγω κατασκευής, πχιότητας, ηλικίας+κατάχρησης) και αυτό να οδηγεί σε αστάθειες, μαύρες οθόνες και resets.

Ψάχνω το direct link, αλλά έχει να κάνει και με δαύτα που πρόσφατα κάπου είδαμε για led πάνω στις κάρτες γραφικών, στην παρουσίαση νομίζω των Ampere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι σελίδες είχα γράψει ότι είχα θέματα με το flash της pulse 5700 σε XT, γιατί δεν μου ανοίγει το atiflash. Τελικά η λύση ήταν να κάνω forceflash από το cmd. 

Όλα δουλεύουν ρολόι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Είχα φτιάξει ένα ταπεινό build πριν λίγο καιρό, άλλα λόγο κόστους είχα αφήσει την GPU εκτός  και έως τώρα είχα την onboard του Ryzen 5 2400g. 
Ήρθε ο καιρός να προσθέσω "κανονική;;;" κάρτα γραφικών στο PC και για κάποιο λόγο η RX 5500 xt μου έκατσε στο μάτι λόγο τιμής κυρίως.
Βλέπω τις αντιπαραθέσεις μεταξύ RX 580 και 5500, είναι τα επιχειρήματα κατά της 5500 δικαιολογημένα; Μιλάμε για νέα αγορά και οχι αναβάθμιση από την μια στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Αγόρασα πριν λίγο καιρο την rx5700xt nitro + έχω παρατηρήσει στο pubg (1440p) που παίζω κύριος ότι η κάρτα την ώρα του game δουλεύει συνήθως 85-90 % και ξαφνικά πέφτει για λίγα δευτερόλεπτα στο 60-69% ρίχνοντας και τα FPS αλλά και τα watt από 200-210 στα 140-150w.

Έχετε ίδιες τι μπορεί να φταίει;

Το σύστημα που έχω :

Ryzen 3600x

Gigabyte B450M DS3H

Rx5700xt nitro +

16bg 3200mhz

Thermaltake Smart RGB 700W

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, xalousis said:

Το σύστημα που έχω :

Ryzen 3600x

Gigabyte B450M DS3H

Rx5700xt nitro +

16bg 3200mhz

Thermaltake Smart RGB 700W

Ευχαριστώ πολύ.

Μήπως είναι θέμα του παιχνιδιού? δες και πόσο VRAM χρησιμοποιεί όταν γίνεται αυτό, αλλά και τι CPU usage έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, xalousis είπε

Καλησπερα

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Αγόρασα πριν λίγο καιρο την rx5700xt nitro + έχω παρατηρήσει στο pubg (1440p) που παίζω κύριος ότι η κάρτα την ώρα του game δουλεύει συνήθως 85-90 % και ξαφνικά πέφτει για λίγα δευτερόλεπτα στο 60-69% ρίχνοντας και τα FPS αλλά και τα watt από 200-210 στα 140-150w.

Έχετε ίδιες τι μπορεί να φταίει;

Το σύστημα που έχω :

Ryzen 3600x

Gigabyte B450M DS3H

Rx5700xt nitro +

16bg 3200mhz

Thermaltake Smart RGB 700W

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν παιζεις με vsync/fps cap, ε? Που σου κανει τα drops? oc εχεις?

ξεκινα με ddu και gpu drivers, και ενα repair το game

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Luciddream είπε

Μήπως είναι θέμα του παιχνιδιού? δες και πόσο VRAM χρησιμοποιεί όταν γίνεται αυτό, αλλά και τι CPU usage έχει.

Σίγουρα δεν είναι και από τα καλύτερα παιχνίδια επίσης διαπίστωσα ότι το κάνει και στο gta ενώ σε stress test είναι σταθερή. 
Η cpu είναι στο 30-35%. 
Θα δω και ποσό έχει vram.

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν παιζεις με vsync/fps cap, ε? Που σου κανει τα drops? oc εχεις?

ξεκινα με ddu και gpu drivers, και ενα repair το game

Όχι αλλά έχω βάλει στο Adrenalin min και Max FPS τα 144.

Εχω κάνει με ddu uninstall και ξανά install αλλά το ίδιο.  
Οταν λες που μου κάνει τα drops τι εννοείς;

Oc έχω αφησει την κάρτα όπως είναι το ίδιο μου κάνει και στο προφίλ που έχει το primary αλλά και στο secondary. 
 

Επεξ/σία από xalousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...